­č窭čç░ Cardano bude ma┼ą nov├║ Lace pe┼ła┼żenku

Cardano bude ma┼ą nov├║ Lace pe┼ła┼żenku

Spolo─Źnos┼ą IOG vytv├íra nov├║ pe┼ła┼żenku s n├ízvom Lace, ktor├í prinesie do sveta kryptomien mnoho inov├íci├ş a m├í potenci├íl zv├Ż┼íi┼ą latku.

TLDR:

• Multi-blockchain pe┼ła┼żenky sa stan├║ vstupnou br├ínou do Web3.
  • Pe┼ła┼żenka Lace umo┼ż┼łuje pou┼ż├şvate─żom vytvori┼ą si decentralizovan├║ identitu (DID).
  • Lace bude od─żah─Źen├í pe┼ła┼żenka s pln├Żm zabezpe─Źen├şm uzlov.
  • Pe┼ła┼żenky bud├║ jedin├Żm rozhran├şm, ktor├ę sp├íja v┼íetko vo Web2/Web3.

Intro

Pokia─ż ide o technol├│gie, ve─żk├í pozornos┼ą sa venuje blockchainov├Żm sie┼ąam. Pre koncov├Żch pou┼ż├şvate─żov je v┼íak najd├┤le┼żitej┼íia pe┼ła┼żenka, preto┼że priamo ovplyvn├ş, ─Źo a ako bezpe─Źne sa d├í v sieti robi┼ą. Prv├ę pe┼ła┼żenky umo┼ż┼łovali prij├şma┼ą a posiela┼ą nat├şvne mince. S pr├şchodom tokenov sa mo┼żnosti roz┼í├şrili aj na ne. Ke─Ć sa objavili prv├ę decentralizovan├ę aplik├ície, pe┼ła┼żenky sa stali vstupnou br├ínou do siete 3. Pou┼ż├şvatelia mohli za─Źa┼ą vyu┼ż├şva┼ą r├┤zne finan─Źn├ę slu┼żby. Mince a tokeny sa daj├║ bezpe─Źne vymeni┼ą, po┼żi─Źa┼ą niekomu za odmenu alebo prostredn├şctvom nich hlasova┼ą.

─Żudia maj├║ nad mincami a tokeny neust├ílu kontrolu. V├Żvoj├íri tret├şch str├ín sa nemusia stara┼ą o z├íkladn├║ infra┼ítrukt├║ru, preto┼że t├║ poskytuj├║ blockchainov├ę siete ako Cardano. M├┤┼żu sa s├║stredi┼ą len na svoju obchodn├║ logiku. Pe┼ła┼żenka umo┼ż┼łuje pr├şstup ku v┼íetk├Żm slu┼żb├ím tret├şch str├ín.

Twitter v├ím umo┼żn├ş pou┼ż├şva┼ą NFT vo va┼íom profile. Mnoh├ş ─Ćal┼í├ş giganti, ako napr├şklad Adidas, Coca-Cola, Meta, McdonaldÔÇÖs a Samsung, tie┼ż prem├Ż┼í─żaj├║ o tom, ako vyu┼żi┼ą t├║to nov├║ technol├│giu na posilnenie svojej relevantnosti na trhu. Dnes u┼ż neexistuje spolo─Źnos┼ą, ktor├í by si mohla dovoli┼ą ignorova┼ą potenci├íl blockchainu.

V┼íetky tieto etablovan├ę spolo─Źnosti maj├║ popri nov├Żch projektoch Defi spolo─Źn├║ jednu vec. Nemusia budova┼ą vlastn├║ infra┼ítrukt├║ru ani pe┼ła┼żenky. Pou┼ż├şvatelia bud├║ ma┼ą svoje ob─ż├║ben├ę pe┼ła┼żenky a bud├║ ich vedie┼ą pou┼ż├şva┼ą. Jedin├ę, ─Źo musia spolo─Źnosti urobi┼ą, je vyda┼ą nov├║ s├ęriu NFT alebo nasadi┼ą nov├║ decentralizovan├║ aplik├íciu. Pou┼ż├şvatelia bud├║ vedie┼ą, ako z├şska┼ą a ulo┼żi┼ą tokeny a ako pou┼ż├şva┼ą nov├║ slu┼żbu.

Rovnako to bude fungova┼ą aj so stablecoinmi a kryptomenami, ktor├ę sa bud├║ pou┼ż├şva┼ą na platby. Ponuka mo┼żnost├ş sa ─Źoskoro roz┼í├şri o decentralizovan├ę identity.

Decentralizovaná identita (DID)

Pe┼ła┼żenka Lace bude integrovan├í s rie┼íen├şm na spr├ívu ident├şt od t├şmu IOG s n├ízvom Atala PRISM. To umo┼żn├ş pou┼ż├şvate─żom vytvori┼ą si vlastn├║ decentralizovan├║ identitu (DID). T├Żm sa e┼íte viac zlep┼í├ş interakcia s r├┤znymi slu┼żbami Web2/Web3.

Takmer v┼íetky webov├ę slu┼żby vy┼żaduj├║ nejak├║ formu prihl├ísenia. V tomto sektore dominuj├║ s├║─Źasn├ş giganti ako Google, Twitter a Meta. Pri prihlasovan├ş do novej webovej slu┼żby m├┤┼żete na tento ├║─Źel pou┼żi┼ą existuj├║ci ├║─Źet zo slu┼żby, ktor├║ u┼ż pou┼ż├şvate. Pou┼ż├şvate─żsk├Ż komfort je podstatne lep┼í├ş, ale za cenu mo┼żn├ęho zneu┼żitia va┼íich pou┼ż├şvate─żsk├Żch ├║dajov.

Slu┼żba DID v├ím umo┼ż┼łuje lep┼íie dohliada┼ą na va┼íe s├║kromn├ę ├║daje a kontrolova┼ą, ─Źo konkr├ętne poskytujete tret├şm stran├ím. Pokia─ż je DID overen├Ż ├║radom, m├┤┼żete ho pou┼ż├şva┼ą ako ofici├ílny preukaz toto┼żnosti pre in├ę ├║rady a in┼ítit├║cie.

Takto budete ma┼ą svoj preukaz toto┼żnosti a hodnoty (peniaze a ┼żet├│ny) v jednej pe┼ła┼żenke. Pri vyu┼ż├şvan├ş finan─Źn├Żch slu┼żieb v┼żdy potrebujete oboje a nem├í zmysel ich odde─żova┼ą. Takto m├┤┼żete ma┼ą v mobile v┼íetko, ─Źo potrebujete na komunik├íciu s ├║radn├şkmi, finan─Źn├Ż styk, pr├ícu a z├íbavu.

Predplatn├ę slu┼żieb, z─żavy, kup├│ny, pr├şstupov├ę pr├íva, vstupenky, odmeny za poskytnut├ę ├║daje, pam├Ątn├ę listy, cenn├ę predmety, peniaze, akcie, vlastn├şcke pr├íva, d├┤le┼żit├ę dokumenty a mnoho ─Ćal┼í├şch vec├ş m├┤┼żete spravova┼ą z jednej pe┼ła┼żenky.

Publikovan├ę NFT m├┤┼żu by┼ą prepojen├ę s DID autorov. Bude mo┼żn├ę ─żahko overi┼ą, kto NFT zverejnil a ─Źi s├║ NFT autentick├ę. V├Żvoj├íri aplik├íci├ş to m├┤┼żu vyu┼żi┼ą a prepoji┼ą pou┼ż├şvate─żov prostredn├şctvom DID a NFT mnoh├Żmi mo┼żn├Żmi sp├┤sobmi. Dne┼ín├ę transak─Źn├ę siete m├┤┼żu posla┼ą hodnotu z pseudoanonymnej adresy na pseudoanonymn├║ adresu. DID umo┼żn├ş poskytn├║┼ą transakci├ím viac kontextu. Aplik├ície bud├║ prid├íva┼ą obchodn├║ logiku. Napr├şklad pri n├íkupe digit├ílneho obsahu si pou┼ż├şvatelia m├┤┼żu ─żahko overi┼ą, ┼że skuto─Źne kupuj├║ origin├íl od autora diela.

Jedna pe┼ła┼żenka pre mnoho blockchainov

Mysl├şme si, ┼że v bud├║cnosti bude jedna pe┼ła┼żenka sl├║┼żi┼ą mnoh├Żm blockchainov├Żm sie┼ąam. Pe┼ła┼żenka Lace bude prim├írne ur─Źen├í pre sie┼ą Cardano a nebola ozn├ímen├í podpora in├Żch blockchainov├Żch siet├ş. To v┼íak nemus├ş by┼ą nevyhnutne d├┤le┼żit├ę, preto┼że sa buduj├║ mosty na prepojenie blockchainov. Nebude z├íle┼ża┼ą na tom, ak├║ sie┼ą bud├║ spolo─Źnosti pou┼ż├şva┼ą na vyd├ívanie tokenov. Infra┼ítrukt├║ra mus├ş by┼ą prepojen├í tak, aby pou┼ż├şvate─ż nevedel, ak├ę siete a slu┼żby sa pou┼ż├şvaj├║ na pozad├ş. Adidas bude vyd├íva┼ą svoje NFT na blockchaine A. Meta na blockchaine B. M├┤┼żete pou┼żi┼ą Lace, v ktorom bud├║ tokeny blockchainov A a B tokenizovan├ę v sieti Cardano.

M├┤┼że trva┼ą nieko─żko rokov, k├Żm tak├íto infra┼ítrukt├║ra vznikne a bude dostato─Źne bezpe─Źn├í, spo─żahliv├í a ┼ík├ílovate─żn├í. Je v┼íak ist├ę, ┼że pr├íve sem veci smeruj├║. V doh─żadnej bud├║cnosti sa v├Ą─Ź┼íina transakci├ş bude uskuto─Ź┼łova┼ą na blockchaine a ich druh├Żch vrstv├ích. Nad protokolmi TCP/IP vznikne d├┤veryhodn├í vrstva, ktor├í umo┼żn├ş vz├íjomn├║ komunik├íciu.

V kryptomen├ích existuje jeden zlozvyk. Ka┼żd├Ż podporuje svoj vybran├Ż projekt a prenasleduje ostatn├ę. Mot├şvy ─żud├ş s├║ ─Źasto ekonomick├ę. Pozrime sa v┼íak na nieko─żko faktov: Viac inform├íci├ş

Zauj├şmav├ę je, ┼że sa m├┤┼żu objavi┼ą nov├ę obchodn├ę modely. Napr├şklad medzi pou┼ż├şvate─żmi Twitteru a Amazonu teraz ┼ąa┼żko vznik├í ak├ęko─żvek spojenie. Amazon m├┤┼że plati┼ą za reklamu na Twitteri a pou┼ż├şvatelia Twitteru ju m├┤┼żu vidie┼ą. V├Ą─Ź┼íie prepojenie dnes nie je mo┼żn├ę. Nov├í blockchainov├í infra┼ítrukt├║ra m├┤┼że v┼íetko prepoji┼ą prostredn├şctvom tokenov a DID. Je na predstavivosti inov├ítorov, ako ju vyu┼żij├║.

Tak├ęto prepojenie je samozrejme mo┼żn├ę na ├║rovni siete u┼ż dnes, ke─Ć┼że ide o z├íkladn├║ vlastnos┼ą internetu. ─îo v┼íak neexistuje, je jednotn├ę rozhranie, ktor├ę by to pou┼ż├şvate─żovi u─żah─Źilo. Na pripojenie k slu┼żbe Amazon pou┼ż├şvaj├║ in├ę konto ako na pripojenie k slu┼żbe Twitter. Pe┼ła┼żenka ako vstup do Webu3 je to, ─Źo v┼íetko prepoj├ş. Token z├şskan├Ż z Twitteru mo┼żno pou┼żi┼ą v slu┼żb├ích Amazonu a naopak. Mo┼żnos┼ą jednoduch├ęho vytvorenia tak├ęhoto prepojenia zatia─ż neexistuje, napriek tomu m├í zmysel. M├┤┼żeme vytvori┼ą prostredie, ktor├ę nebude tak├ę roztrie┼íten├ę ako dnes.

Spojenie medzi Twitterom a Amazonom bude ma┼ą podobu multiblockchainovej pe┼ła┼żenky. Pou┼ż├şvatelia bud├║ ma┼ą na v┼íetko jedno rozhranie. Spolo─Źnosti by sa pravdepodobne nedohodli na spolupr├íci a vytvoren├ş podobn├ęho konektora. Teraz ho bud├║ ma┼ą k dispoz├şcii bez n├ímahy a m├┤┼żu ho jednoducho vyu┼żi┼ą.

Ak napr├şklad niekto vyd├í digit├ílne l├şstky vo forme NFT, m├┤┼że si by┼ą ist├Ż, ┼że pou┼ż├şvatelia si bud├║ m├┤c┼ą l├şstok ulo┼żi┼ą do telef├│nu. V s├║─Źasnosti sa na tento ├║─Źel d├í pou┼żi┼ą len e-mail. Pri ─Ćal┼íom predaji vstupeniek doch├ídza k mnoh├Żm podvodom. NFT v kombin├ícii s DID a blockchainov├Żmi pe┼ła┼żenkami tento probl├ęm rie┼íi.

─Żahk├í pe┼ła┼żenka s ├║pln├Żm zabezpe─Źen├şm uzla

Ak chc├║ pou┼ż├şvatelia komunikova┼ą peer-to-peer, musia pou┼ż├şva┼ą pe┼ła┼żenku s pln├Żm uzlom. Ukazuje sa, ┼że ─żudia nemaj├║ z├íujem pou┼ż├şva┼ą pe┼ła┼żenky s pln├Żm uzlom, preto┼że s├║ pou┼ż├şvate─żsky nepr├şvetiv├ę. ─Żudia maj├║ radi ─żahk├ę pe┼ła┼żenky a nevad├ş im, ┼że sa musia spolieha┼ą na tretie strany, ktor├ę sl├║┼żia ako sprostredkovate─ż medzi blockchainom a pe┼ła┼żenkou. Plat├ş to aj v pr├şpade pou┼ż├şvania hardv├ęrov├Żch pe┼ła┼żeniek Trezor a Ledger, ktor├ę s├║ pripojen├ę k serverom, aby zlep┼íili pou┼ż├şvate─żsk├Ż z├í┼żitok. Pou┼ż├şvatelia sa musia spolieha┼ą na infra┼ítrukt├║ru tret├şch str├ín.

Nem├í zmysel n├║ti┼ą ─żud├ş, aby pou┼ż├şvali pe┼ła┼żenky s pln├Żm uzlom. Je potrebn├ę doda┼ą rie┼íenie, ktor├ę bud├║ ─żudia radi pou┼ż├şva┼ą. Lace bude ─żahk├í pe┼ła┼żenka, ktor├║ m├┤┼żete ma┼ą v mobilnom telef├│ne. Lace bude ma┼ą bezpe─Źnos┼ą plnomenovej pe┼ła┼żenky a umo┼żn├ş peer-to-peer komunik├íciu prostredn├şctvom technol├│gie Mithril. Nebude potrebn├ę spolieha┼ą sa na tretie strany.

Lace bude m├┤c┼ą inteligentne pracova┼ą so studen├Żmi k─ż├║─Źmi a hor├║cimi k─ż├║─Źmi. Na niektor├ę oper├ície (zmena staking poolu) bude sta─Źi┼ą PIN alebo heslo, na in├ę (napr├şklad transakcie s v├Ą─Ź┼í├şmi sumami) bude potrebn├ę pripoji┼ą HW pe┼ła┼żenku.

Ako musia vyzera┼ą pe┼ła┼żenky bud├║cnosti

Prv├ę pe┼ła┼żenky mali dve z├íkladn├ę funkcie: Prij├şmanie a odosielanie. I┼ílo o kop├şrovanie adries, ktor├ę je n├íchyln├ę na fat├ílne chyby, ktor├ę m├┤┼żu skon─Źi┼ą nen├ívratnou stratou finan─Źn├Żch prostriedkov.

Pe┼ła┼żenky bud├║cnosti musia pou┼ż├şva┼ą DID alebo nejak├║ formu tokenov spojen├Żch s identitou. Pou┼ż├şvatelia si musia vybra┼ą pr├şjemcu minc├ş alebo tokenov rovnako jednoducho, ako si v telef├│nnom zozname vyberaj├║ meno osoby, ktorej chc├║ zavola┼ą. T├Żm sa zv├Ż┼íi bezpe─Źnos┼ą.

Mus├ş by┼ą jednoduch├ę overi┼ą pravos┼ą tokenu, zobrazi┼ą NFT alebo overi┼ą, ─Źi token skuto─Źne predstavuje o─Źak├ívan├║ hodnotu alebo pr├ívo.

Pe┼ła┼żenky sa bud├║ pou┼ż├şva┼ą ako vstup do webu3, ktor├Ż mus├ş by┼ą bezprobl├ęmov├Ż. Pou┼ż├şvatelia bud├║ ma┼ą jednoduch├Ż pr├şstup k r├┤znym aplik├íci├ím a musia ma┼ą mo┼żnos┼ą overi┼ą si, ┼że pou┼ż├şvaj├║ len bezpe─Źn├ę aplik├ície. To sa d├í dosiahnu┼ą prostredn├şctvom nez├ívisl├ęho bezpe─Źnostn├ęho auditu. Ka┼żd├í aplik├ícia bude ma┼ą bezpe─Źnostn├ę sk├│re a pou┼ż├şvate─ż sa m├┤┼że rozhodn├║┼ą, ─Źi chce dan├║ aplik├íciu pou┼ż├şva┼ą. Ak si bud├║ chcie┼ą vymeni┼ą tokeny alebo si nejak├ę k├║pi┼ą, malo by to by┼ą mo┼żn├ę prostredn├şctvom nieko─żk├Żch kliknut├ş.

Lace by mal ma┼ą v┼íetky tieto funkcie. Jasn├ę stakovanie a hlasovanie v syst├ęme Catalyst s├║ samozrejmos┼ąou. Pe┼ła┼żenka sa mus├ş vyv├şja┼ą tak, aby bola jednoduch┼íia na pou┼ż├şvanie, mala viac funkci├ş a podporovala nov├ę ┼ítandardy a z├írove┼ł bola bezpe─Źn├í a spo─żahliv├í.

Záver

V s├║─Źasnej f├íze blockchainov├ęho odvetvia sa t├şmy zameriavaj├║ predov┼íetk├Żm na protokoly a platformy inteligentn├Żch zml├║v. Pe┼ła┼żenk├ím sa venuje menej ├║silia. To sa zmen├ş s rast├║cim prijat├şm a po┼żiadavkami nov├Żch pou┼ż├şvate─żov. Recenzie sa jedn├ęho d┼ła nebud├║ p├şsa┼ą o blockchainoch, ale o pe┼ła┼żenk├ích a ich funkci├ích. To bude pre pou┼ż├şvate─żov jedno z hlavn├Żch krit├ęri├ş. Ma┼ą BTC, ETH, ADA, USDC alebo USDT v jednej pe┼ła┼żenke bude samozrejmos┼ąou. ─Äalej to bud├║ NFT a jednoduch├Ż pr├şstup k aplik├íci├ím. V├Ą─Ź┼íina slu┼żieb bude vyu┼ż├şva┼ą DID, a teda pe┼ła┼żenky bud├║ spojovac├şm bodom pre v├Ą─Ź┼íinu slu┼żieb. Z jednej pe┼ła┼żenky budete m├┤c┼ą plati┼ą za tovar na Amazone, prihl├ísi┼ą sa na Twitter, k├║pi┼ą akcie Tesly a spusti┼ą si film z Netflixu. ┼Żelajme si, aby sa pe┼ła┼żenke Lace v konkurencii darilo.

(Nap├şsal @Cardanians.io) - preklad @Martin.M
P├┤vodn├Ż ─Źl├ínok: Cardano will have a new Lace wallet | Cardanians