🇨🇿 Lace peněženka může být vaši branou do Web3

Lidé nevnímají internet jako nekonečnou spleť síťových protokolů, ale jako místo, kde mohou pracovat, komunikovat a bavit se. Říká se, že blockchain změní internet, a dokonce jsme mu začali říkat Web3. Myšlenka Web3 má jeden zásadní problém. Měl by být páteří Webu3 Bitcoin, Ethereum, Cardano, nebo něco jiného? Většina lidí se domnívá, že budoucnost bude víceřetězcová (multi-chain). Tým, který vytváří peněženku Lace, plánuje podporu více blockchainů a je velmi pravděpodobné, že budou podporovány také Bitcoin a Ethereum. Peněženka Lace není prvním pokusem v této oblasti, ale díky týmu IOG je velká šance, že bude jednou z prvních, která bude spolehlivá, bezpečná, bude podporovat mnoho blockchainů a získá si oblibu mezi uživateli. Lace může být vaší jedinou branou do Webu3. Uživatelé možná ani nebudou vědět, že služby, které používají, běží na mnoha blockchainech. Odvětví blockchainů potřebuje pro další vlnu přijetí peněženku podporující více chainů a Cardano může mít výhodu, pokud jí bude Lace.

TLDR

Centralizované směnárny a lending platformy jsou multichainové služby s množstvím custodial peněženek. Lidé je využívají, protože mají přístup k mnoha blockchainům prostřednictvím jediného účtu. Pokud peněženka Lace nabídne podobné služby, decentralizace zvítězí. Bitcoineři mohou přejít na Lace Wallet, pokud chtějí využívat služby DeFi, a získají tak přístup k ekosystému Cardano. Lace může onboardovat uživatele kryptoměn do Cardano ekosystému pokud nabídne to co chtějí a tím je bezpečnost, jednoduchost a dostupnost velkého množství služeb na jednom místě.

Odvětví blockchainu potřebuje lepší uživatelské prostředí

Průmysl blockchainu má potenciál zásadně změnit fungování naší společnosti, ale bude trvat nějakou dobu, než na to budou lidé připraveni. Technologie blockchain není dostatečně vyspělá na to, aby k této změně mohlo dojít v blízké budoucnosti. Budeme svědky pomalého a postupného přijímání. Největšími nedostatky jsou nízká škálovatelnost (pomalé a drahé transakce) a nepřívětivé uživatelské rozhraní.

Uživatelé chtějí používat mince a tokeny, které existují v blockchainech. Dokonce by rádi zkusili používat decentralizované aplikace. Brání jim v tom často složité uživatelské rozhraní. Abyste mohli používat jakýkoli blockchain, musíte si nainstalovat peněženku a získat mince k placení poplatků. To je ve srovnání se službami Web2 poměrně velká překážka. Lidé proto spíše využívají centralizované burzy a tržiště NFT, custodial peněženky nebo centralizované úvěrové platformy, které na existenci kryptoměn postavily své podnikání. Všechny tyto služby by se daly označit jako Web2.5. Tyto služby sice pracují s blockchainy, ale lidé k nim přistupují prostřednictvím centralizovaných zprostředkovatelů.

Centralizované burzy a lending platformy jsou ve skutečnosti víceřetězcové služby s několika custodial peněženkami. Lidem stačí jeden účet, aby mohli držet, obchodovat nebo jinak nakládat s více kryptoměnami.

Pokud chce někdo pravidelně směňovat USD za BTC, ADA a ETH, je pro něj v současnosti nejlepším řešením centralizovaná burza. Alternativní decentralizované řešení je příliš složité. Lidé by si museli nainstalovat 3 blockchainové peněženky a naučit se používat wrapping tokeny, které by mohli směňovat na libovolné smart contract platformě. Stejného cíle lze tedy dosáhnout zcela decentralizovaně (uvažujme, že uživatel používá stablecoiny), ale jedná se o operaci, která vyžaduje znalosti, zkušenosti a čas na instalaci peněženek.

Používání centralizovaných služeb podkopává smysl decentralizace, protože lidé musí nadále důvěřovat třetím stranám. Pokud lidé nedrží mince a tokeny ve svých vlastních peněženkách, pak v podstatě není důvod budovat alternativní finanční a sociální systémy. Navíc poplatky vydělávají třetí strany na úkor blockchainových sítí, které poplatky potřebují k udržení rozpočtu na bezpečnost. Centralizované třetí strany v podstatě přímo ohrožují bezpečnost blockchainových sítí.

Odvětví blockchainu bude prosperovat pouze tehdy, pokud bude uživatelsky přívětivější. Řešení je poměrně jednoduché a odpovědí na současné nedostatky je víceřetězcová peněženka.

Představte si, že uživatel má jedinou passphrase/seed, která patří k jediné peněžence a má přístup ke všem mincím a tokenům existujícím na hlavních blockchainech. Představte si, že by tato peněženka umožňovala přímé využívání určitých služeb, například swapů mezi ADA a USD nebo ADA a BTC. Uživatelům by stačilo provést několik kliknutí myší. Jakmile to peněženka Lace Wallet bude umět, nebude důvod používat centralizované burzy. Pokud Lace nabídne možnost půjčovat mince a tokeny, nebudeme opět svědky bankrotů půjčovacích platforem, které jsme viděli v roce 2022. Decentralizace zvítězí.

Lace jako vstup do světa Web3

Blockchainové sítě jsou ze své podstaty všudypřítomné, a to se týká všech služeb. DEXy nebo úvěrové platformy budou fungovat v USA stejně jako v Africe nebo Jižní Americe. Přístup k tokenům a službám na blockchainu je realizován prostřednictvím peněženek. Pro uživatele není zajímavý konkrétní blockchain, ale přístup ke službám, který peněženka umožňuje. Věřím, že jednoho dne se lidé budou dívat pouze na seznam mincí a služeb, které peněženka nabízí. Na základě těchto informací si jednoduše vyberou jednu z mnoha dostupných víceřetězcových peněženek. To, co bude lidi zajímat, je toto:

  • Podporované tokeny: BTC, ETH, ADA, DOT, BNB, USDC, USDA, akcie, dluhopisy, NFT.
  • Služby: rychlý převod, swapy, půjčování, farmaření, DID, NFT marketplace, privátní sítě, gaming.

Lidé se nezajímají o to, jaké funkce daný blockchain má, protože je to pro ně spousta technických informací. Vzpomínám si na nechápavý pohled lidí, když jsem před 30 lety mluvil s přáteli o CPU, GPU, paměťových kartách nebo pevných discích. Debata o decentralizaci, uzlech nebo chytrých smlouvách vzbuzuje v lidech podobné nepochopení. To je zcela v pořádku. Počítače se staly masově populárními, aniž by lidé věděli, že mají CPU a různé druhy pamětí.

Služby Web2 mají jedno společné. Pokud chcete platit za služby nebo zboží, stačí vám jediný bankovní účet. Víceřetězcová peněženka musí být v tomto ohledu stejná, musí vám nabídnout možnost vytvořit si digitální identitu, platit za zboží, nakupovat NFT, vyměňovat tokeny a přistupovat k velkému množství služeb DeFi. Web3 musí být stejně snadno použitelný jako Web2. To, co bude lidi skutečně zajímat, je kvalita a poplatky za služby, nikoli funkce blockchainu.

Z našeho pohledu má Lace obrovský potenciál, protože týmy se zaměřují na vytváření protokolů a peněženky jsou často přehlíženým tématem. Některé blockchainy jsou dokonce notoricky známé tím, že používání nativní peněženky je noční můrou.

Víceřetězcová peněženka s přívětivým uživatelským rozhraním, která zpřístupní mnoho tokenů a služeb různých blockchainů, posune odvětví výrazně kupředu. Z našeho pohledu musí být možné používat Lace pro síť Bitcoin a dokonce umožnit výměnu za stablecoiny přímo v peněžence nebo využívat lending služby. To může být důvod, proč si mnoho bitcoinerů bude chtít Lace nainstalovat a získat tak přístup k ekosystému Cardano a dalším platformám chytrých smluv. Vyššímu přijetí Cardana může výrazně napomoci právě peněženka Lace.

Lace může onboardovat velké množství uživatelů kryptoměn do Cardano ekosystému. Musí to ale nabídnout to co uživatelé chtějí a tím je bezpečnost, jednoduchost a dostupnost velkého množství služeb na jednom místě, výsledky auditů jednotlivých služeb, širokou podporu ze strany současných Web2 služeb a další věci.

Závěr

Decentralizace není pro lidi tak atraktivní jako využívání služeb DeFi. Decentralizace je pro mnohé abstraktní pojem a většina lidí nevidí výhody této funkce. Paradoxně je úspěch blockchainového průmyslu založen na decentralizaci a pro vyšší přijetí je třeba z této funkce vytěžit více užitku. Propojení blockchainů prostřednictvím peněženky Lace zvýší užitečnost. Bitcoineři nemusí mít zájem o instalaci běžné peněženky Cardano, ale může pro ně být zajímavé vyměnit BTC za stablecoin. Tímto stablecoinem by mohl být DJED. Peněženka Lace může takovou výměnu nabídnout, a tím do ekosystému Cardano zapojit miliony bitcoinerů.

Mnoho lidí přišlo o kryptoměny kvůli používání centralizovaných služeb. V Lace budou všechny služby decentralizované, takže lidé budou izolováni od chyb, kterých se mohou dopustit třetí strany. Aby decentralizace zvítězila, potřebujeme lepší peněženky. Držme Lace palce.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/lace-wallet-could-be-your-gateway-to-web3