🇨🇿 Cardano bude mít novou peněženku Lace

IOG buduje novou peněženku Lace, která do světa kryptoměn přinese mnoho inovací a má potenciál zvýšit laťku.

TLDR:

  • Multi-blockchainové peněženky se stanou vstupní branou do Webu3.
  • Peněženka Lace umožňuje uživatelům vytvořit decentralizovanou identitu (DID).
  • Lace bude odlehčená peněženka s zabezpečením plného nodu.
  • Peněženky budou jediným rozhraním, které propojí vše ve Web2/Web3.

Úvod

Pokud jde o technologie, velká pozornost se věnuje blockchainovým sítím. Pro koncové uživatele je však nejdůležitější peněženka, protože přímo ovlivní, co a jak bezpečně lze v síti provádět. První peněženky umožňovaly přijímat a posílat nativní mince. S příchodem tokenů se možnosti rozšířily i na ně. Jakmile se objevily první decentralizované aplikace, peněženky se staly vstupní branou do Web3. Uživatelé mohli začít využívat různé finanční služby. Mince a tokeny lze bezpečně vyměňovat, půjčovat někomu za odměnu nebo prostřednictvím nich hlasovat.

Lidé mají nad mincemi a tokeny neustálou kontrolu. Vývojáři třetích stran se nemusí starat o základní infrastrukturu, protože tu poskytují blockchainové sítě jako Cardano. Mohou se soustředit pouze na svou byznys logiku. Peněženka umožňuje přístup ke všem službám třetích stran.

Twitter vám umožní používat NFT ve vašem profilu. Mnoho dalších gigantů, jako jsou Adidas, Coca-Cola, Meta, Mcdonald’s a Samsung, také přemýšlí, jak tuto novou technologii využít k posílení své relevance na trhu. V současné době neexistuje společnost, která by si mohla dovolit ignorovat potenciál blockchainu.

Všechny tyto zavedené společnosti mají vedle nových projektů Defi společnou jednu věc. Nemusejí budovat vlastní infrastrukturu ani peněženky. Uživatelé budou mít své oblíbené peněženky a budou vědět, jak je používat. Jediné, co musí společnosti udělat, je vydat novou sérii NFT nebo nasadit novou decentralizovanou aplikaci. Uživatelé budou vědět, jak získat a uložit tokeny a jak používat novou službu.

Stejně to bude fungovat se stablecoiny a kryptoměnami, které se budou používat k placení. Nabídka možností se brzy rozšíří o decentralizovanou identity.

Decentralizovaná identita (DID)

Peněženka Lace bude integrována s řešením pro správu identit od týmu IOG s názvem Atala PRISM. To uživatelům umožní vytvořit si vlastní decentralizovanou identitu (DID). Tím se dále zlepší interakce s různými službami Web2/Web3.

Téměř všechny webové služby vyžadují nějakou formu přihlášení. Tomuto odvětví dominují současní giganti, jako jsou Google, Twitter a Meta. Při přihlašování k nové webové službě můžete použít stávající účet ze služby, kterou již používáte, abyste tak učinili. Uživatelský komfort je výrazně lepší, ale za cenu možného zneužití vašich uživatelských údajů.

DID vám umožní lépe sledovat vaše soukromé údaje a kontrolovat, co konkrétně poskytujete třetím stranám. Pokud je DID ověřen úřadem, můžete jej používat jako oficiální průkaz totožnosti pro jiné úřady a instituce.

Tímto způsobem budete mít svůj průkaz totožnosti a hodnoty (peníze a žetony) v jedné peněžence. Při využívání finančních služeb vždy potřebujete obojí a nemá smysl je od sebe oddělovat. V mobilu tak můžete mít vše, co potřebujete pro komunikaci s úředníky, finanční styk, práci i zábavu.

Předplatné služeb, slevy, kupony, přístupová práva, vstupenky, odměny za poskytnuté údaje, upomínkové předměty, cenné předměty, peníze, akcie, vlastnická práva, důležité dokumenty a mnoho dalších věcí lze spravovat z jedné peněženky.

Publikované NFT lze propojit s DID autorů. Bude snadné ověřit, kdo NFT zveřejnil a zda jsou NFT pravé. Vývojáři aplikací toho mohou využít a propojit uživatele prostřednictvím DID a NFT mnoha možnými způsoby. Dnešní transakční sítě mohou odeslat hodnotu z pseudoanonymní adresy na pseudoanonymní adresu. DID umožní poskytnout transakcím více kontextu. Aplikace budou přidávat obchodní logiku. Například při nákupu digitálního obsahu si uživatelé mohou snadno ověřit, že skutečně kupují originál od tvůrce díla.

Jedna peněženka pro mnoho blockchainů

Domníváme se, že v budoucnu bude jedna peněženka sloužit mnoha blockchainovým sítím. Peněženka Lace bude primárně určena pro síť Cardano a podpora jiných blockchainových sítí zatím nebyla oznámena. To však nemusí nutně vadit, protože se budují mosty, které blockchainy propojí. Nebude záležet na tom, jakou síť společnosti používají k vydávání tokenů. Infrastruktura musí být propojena tak, aby uživatel nepoznal, jaké sítě a služby se používají na pozadí. Adidas bude vydávat své NFT na blockchainu A. Meta na blockchainu B. Můžete použít Lace, ve kterém budou tokeny blockchainů A a B tokenizovány v síti Cardano.

Může trvat několik let, než taková infrastruktura vznikne a bude dostatečně bezpečná, spolehlivá a škálovatelná. Je však jisté, že právě tam věci směřují. V dohledné budoucnosti bude většina transakcí probíhat na blockchainech a jejich druhých vrstvách. Nad protokoly TCP/IP se objeví důvěryhodná vrstva, která umožní komunikaci peer-to-peer.

Zajímavé je, že se mohou objevit nové obchodní modely. Například mezi uživateli Twitteru a Amazonem nyní těžko vznikne nějaké spojení. Amazon může platit za reklamu na Twitteru a uživatelé Twitteru ji mohou vidět. Větší propojení dnes není možné. Nová blockchainová infrastruktura může vše propojit prostřednictvím tokenů a DID. Záleží na fantazii inovátorů, jak ji využijí.

Takové propojení je samozřejmě možné na síťové úrovni i dnes, protože jde o základní vlastnost internetu. Co však neexistuje, je jednotné rozhraní, které by to uživateli usnadnilo. Pro připojení ke službě Amazon používají jiný účet než pro připojení ke službě Twitter. Peněženka jako vstup do Webu3 je to, co vše propojí. Token získaný z Twitteru lze použít ve službách Amazonu a naopak. Možnost snadno vytvořit tento druh propojení zatím neexistuje, přesto má smysl. Můžeme vytvořit prostředí, které nebude tak roztříštěné jako dnes.

Spojení mezi Twitterem a Amazonem bude mít podobu multi-blokchainové peněženky. Uživatelé budou mít pro vše jedno rozhraní. Společnosti by se pravděpodobně nedohodly na spolupráci a vytvoření podobného konektoru. Nyní ho budou mít k dispozici bez námahy a mohou ho prostě využít.

Pokud někdo vydá například digitální vstupenky v podobě NFT, bude si moci být jistý, že uživatelé budou mít možnost vstupenku uložit v telefonu. V dnešní době lze k tomuto účelu použít pouze email. Při přeprodeji vstupenek dochází k mnoha podvodům. NFT v kombinaci s DID a blockchain peněženkami problém řeší.

Lehká peněženka s plným zabezpečením uzlů

Pokud chtějí uživatelé komunikovat peer-to-peer, musí používat peněženku s plným uzlem. Ukazuje se, že lidé nemají zájem používat peněženky s plným uzlem, protože je to uživatelsky nepřívětivé. Lidé mají rádi lehké peněženky a nevadí jim, že se musí spoléhat na třetí strany, které slouží jako prostředník mezi blockchainem a peněženkou. To platí i v případě, že používáte hardwarové peněženky Trezor a Ledger, které jsou připojené k serverům pro zlepšení uživatelského komfortu. Uživatelé se tak musí spoléhat na služby třetích stran.

Nemá smysl nutit lidi, aby používali peněženky s plnými uzly. Je třeba dodat řešení, které budou lidé rádi používat. Lace bude lehká peněženka, kterou můžete mít v mobilním telefonu. Lace bude mít zabezpečení plnohodnotné peněženky a umožní peer-to-peer komunikaci prostřednictvím technologie Mithril. Nebude nutné spoléhat se na třetí strany.

Lace bude moci pracovat chytře s cold a hot klíči. Pro některé operace (změna staking poolu) bude stačit PIN nebo heslo, pro jiné (například transakce s většími částkami) bude třeba připojit HW peněženku.

Jak musí vypadat peněženky budoucnosti

První peněženky měly dvě základní funkce: Přijímat a odesílat. Vše se točílo o kopírování adres, které je náchylné k fatálním chybám, jež mohou skončit nevratnou ztrátou prostředků.

Peněženky budoucnosti musí používat DIDy nebo jiné tokeny spojené s identitou. Uživatelé musí vybírat příjemce mincí nebo tokenů stejně snadno, jako vybírají jméno osoby, které chtějí volat, v telefonním seznamu. Tím se zvýší bezpečnost.

Musí být snadné ověřit pravost tokenu, zobrazit NFT nebo ověřit, že token skutečně představuje hodnotu nebo právo, které je od uživatele očekáváno.

Peněženky se budou používat jako vstup do webu3, který musí být bezproblémový. Uživatelé budou mít snadný přístup k různým aplikacím a musí mít možnost ověřit, že používají pouze ty bezpečné. To lze provést prostřednictvím nezávislého bezpečnostního auditu. Každá aplikace bude mít bezpečnostní skóre a uživatel se bude moci rozhodnout, zda ji chce používat. Pokud budou chtít tokeny vyměnit nebo si nějaké koupit, mělo by to být možné prostřednictvím několika kliknutí.

Lace by měl mít všechny tyto funkce. Samozřejmostí jsou snadný staking a hlasování v Catalystu. Peněženka se musí vyvíjet tak, aby byla jednodušší na používání, měla více funkcí a podporovala nové standardy a zároveň byla bezpečná a spolehlivá.

Závěr

V současné fázi blockchainového průmyslu se týmy zaměřují především na protokoly a platformy chytrých smluv. Méně úsilí je věnováno peněženkám. To se s rostoucím přijetím a požadavky nových uživatelů změní. Recenze se jednoho dne nebudou psát o blockchainech, ale o peněženkách a jejich funkcích. To bude pro uživatele jedno z hlavních kritérií. Mít v jedné peněžence BTC, ETH, ADA, USDC nebo USDT bude samozřejmostí. Vedle toho to budou NFT a snadný přístup k aplikacím. Většina služeb bude využívat DID, peněženky tedy budou spojovacím bodem pro většinu služeb. Z jedné peněženky budete moci zaplatit za zboží na Amazonu, přihlásit se na Twitter, koupit akcie Tesly a spustit film z Netflixu. Přejme si, aby se peněžence Lace v konkurenci dařilo.

Článek připravili Cardanians za podpory projektu Cexplorer.

Původní článek v AJ: