🇨🇿 Cardano jako platforma pro BTC

Bitcoin nikdy nebude síť, kterou bude většina uživatelů používat k utrácení BTC nebo k finančním službám. Nízká škálovatelnost protokolu to znemožňuje. Lidé budou BTC používat v jiných sítích. Vzniká Lightning Network a několik sidechainů. Co když je nejlepším místem pro BTC Cardano? Cardano je platforma, takže kromě rychlých a levných transakcí nabízí mnohem širší využití BTC, například ve službách DeFi. Bitcoineři nemusí k půjčování využívat centralizované služby, jako byl Celsius. Kromě toho Bitcoin nepotřebuje Ordináls a BRC-20 kvůli tokenům, protože Cardano je vhodnější platformou pro jejich ražbu. Uživatelé chtějí najít místo, kde mohou používat BTC a zároveň mít k dispozici tokeny spolu se souvisejícími službami, jako jsou DEXy, NFT tržiště, platformy pro půjčování atd. Sítě, které mohou rychle a levně posílat digitální hodnotu, jsou důležité pro širší přijetí, ale možná ještě důležitější je nabízet uživatelům finanční služby, a ty se bez inteligentních kontraktů neobejdou.

TLDR

Lidé budou používat sítě, které na nich mají největší užitek. Nebudou se řídit ideologií, ale budou se rozhodovat pragmaticky. Používání tokenů BRC-20 jen ucpává Bitcoin, zatímco Cardano umí tokeny razit lépe a můžete používat aplikace a druhé vrstvy.

Integrace ekosystémů zlepšuje užitné vlastnosti

Pokud jedna síť dělá velmi dobře jen jednu věc a je záměrně jednoduchá, je zřejmé, že nemůže nabídnout komplexnější služby. Bitcoin byl před příchodem systému Ordinals považován za síť s těmito vlastnostmi. PoW považují bitcoináři za nejdůležitější vlastnost celého odvětví blockchainu. Bitcoin dokáže velmi dobře zabezpečit BTC, ale protokol musel obětovat škálovatelnost. Lightning Network a Liquid network mají umožnit rychlé a levné odesílání BTC a další funkce.

Někteří lidé se domnívají, že je nutné chránit ekosystém Bitcoinu před konkurencí. Je v pořádku používat sítě ve vlastním ekosystému, ale z ideologických důvodů je údajně špatné používat BTC v jiném ekosystému, například v ekosystému Cardano.

Cardano je považováno za bezpečnou a spolehlivou platformu pro ražbu tokenů a vytváření finančních služeb. Kromě toho má obrovskou komunitu, která zahrnuje nejen fanoušky tohoto projektu, ale i ty, kteří kromě ADA drží i BTC.

Na platformě Cardano vznikají služby, ve kterých můžete BTC používat. Peněženka Lace bude multiplatformní a existuje reálná šance, že na ní v budoucnu budete moci držet BTC. Z našeho pohledu dává používání BTC na platformě Cardano smysl, protože kombinuje BTC jako největší aktivum v blockchainovém odvětví s bezpečnou platformou pro chytré smlouvy.

Úspěšnost sítí lze měřit síťovým efektem, tj. počtem uživatelů, objemem, TVL atd. Uživatelé obvykle přicházejí tam, kde už nějací lidé jsou. Pokud již někdo síť používá, je zřejmé, že jí důvěřuje. Je to signál pro ostatní, že jí mohou začít důvěřovat také. Úspěch se valí jako sněhová koule kutálející se po svahu. Lidé přinášejí kapitál, takže roste objem a likvidita. Úspěch sítě je impulsem pro její širší přijetí a integraci s dalšími existujícími službami.

Troufáme si tvrdit, že většina lidí se při výběru sítě nebude řídit ideologií, ale pragmaticky zvolí nejlepší dostupné řešení. Rozhodující budou vlastnosti, které jsou pro uživatele nejviditelnější, tj. rychlost transakcí, poplatky, uživatelská přívětivost atd.

Jakmile bude BTC přenesen na jakoukoli jinou síť, vlastnosti týkající se decentralizace a bezpečnosti budou zcela odlišné od sítě Bitcoin. Integrace může být více či méně bezpečná, stejně jako síť, ve které budou mít uživatelé BTC. Kvalitu těchto technologicky důležitých detailů není většina uživatelů schopna objektivně posoudit. O úspěchu bude rozhodovat především užitečnost a jednoduchost.

Pokud uživatelé převedou BTC na Cardano, získají především bezpečnost a užitečnost. Bezpečnost je nezbytným předpokladem pro to, aby uživatelé uvažovali o přenosu BTC do jiného ekosystému. Cardano je nejvíce decentralizovaná síť v první desítce a PoS je prokazatelně bezpečené. V době psaní tohoto článku se nikomu nepodařilo hacknout jedinou aplikaci na DeFi Cardano.

Cardano má vlastní řešení podobné Lightning Network (LN) s názvem Hydra. Hydra je řešení založené na stavových kanálech. Výhodou Hydry je, že kromě rychlých a levných transakcí mezi uživateli nabídne i možnost provádět chytré smlouvy a používat tokeny. To zatím LN neumožňuje. V blízké budoucnosti budete moci posílat BTC skutečně velmi rychle a levně.

Cardano má DeFi na první vrstvě. Pro mnoho uživatelů, kteří ctí principy decentralizace, ale i pro ty, kteří na službách typu Celsius prodělali, se bude Cardano jevit jako lepší volba než vznikající služby CeFi.

Úspěšná bude ta síť nebo ekosystém, který bude mít největší užitek

Držitelé BTC si mohou vybrat mezi používáním Lightning Network (LN) nebo Hydra v ekosystému Cardano. Která volba je lepší?

V současné době je to LN, a to díky vyššímu přijetí u obchodníků. Předpokládáme, že s rozvojem dalších ekosystémů budou maloobchodníci brzy nuceni přijmout jiné sítě. Důvodem bude nejen poptávka po platbách kryptoměnami (která není příliš vysoká), ale také poptávka po platbách stablecoiny. Je možné, že se objeví řešení, které bude integrovat více sítí a umožní obchodníkům snadno přijímat platby prostřednictvím LN, Hydry, Optimismu atd.

Důvodem pro volbu Hydry může být možnost posílat tokeny a používat aplikace. Je reálné si představit, že sítě, které pouze posílají hodnotu, budou méně využívané než ty sítě, které umí něco navíc.

Pokud chce uživatel převážně platit, ale alespoň občas provést nějaký BTC swap se stablecoinem nebo koupit NFT, bude pro něj Hydra lepším řešením. Nemá smysl platit za on-chain transakci pro vstup do LN a pak zase platit za vstup do ekosystému Cardano kvůli Hydře. Čím více sítí bude uživatel používat sítí či ekosystémů, tím více bude platit za on-chain transakce. Vstupem do Cardano ekosystému si uživatel získá levný vstup do sidechains a Hydry.

Vyšší utility přirozeně přilákají uživatele do ekosystému Cardano.

Díky schématu Ordinals se ukázalo, že jeden z dalších narativů je nepravdivý. Hardcore bitcoináři říkali, že nepotřebují tokeny, NFT ani DeFi. Mánie kolem Ordinals a BRC-20 ukazuje, že mnoho bitcoinářů tyto věci ve skutečnosti velmi zajímají.

Ordináls a standard tokenů BRC-20 jsou velmi neefektivní řešení. Troufáme si tvrdit, že jsou vhodné pouze pro meme mince, ale jsou nevhodné pro budování služeb DeFi, které mají být vysoce bezpečné.

Protokol Bitcoinu nemůže poskytovat větší užitečnost, protože by jej zcela zahltil. Šílenství kolem Ordinálů a BRC-20 učinilo LN v podstatě nepoužitelným pro otevírání a uzavírání nových kanálů. Ti, kteří již na LN byli na vrcholu šílenství, kdy se transakční poplatky pohybovaly v desítkách dolarů, jej mohli používat i nadále. Kdo nebyl nebo chtěl kanál uzavřít, měl smůlu.

Ekosystém Bitcoinu nemusí být soběstačný, pokud bude tempo přijímání rychlejší než technologický pokrok v celém ekosystému. Špatně škálovatelná první vrstva může být překážkou pro využívání celého ekosystému. Řešení je velmi jednoduché, a sice přenesení BTC do jiného ekosystému, který tyto problémy nemá.

To se již děje. V největším projektu tokenizace BTC, Wrapped Bitcoin, je přibližně 156 000 BTC. V Lightning Network je to jen zhruba 5 500 BTC. V LN je 30x méně BTC než kolik je WBTC. To lze interpretovat tak, že kapitál hledá co nejlepší užitek. V tuto chvíli nemusí jít nutně o platby, ale hlavně o zájem o DeFi.

Podle našeho názoru není protokol Bitcoin vhodný pro tokeny nebo dokonce služby DeFi. Zejména není vůbec potřeba, protože Cardano má mnohem lepší technologii pro ražbu a převod tokenů. Má také lepší technologii pro vytváření decentralizovaných aplikací.

Cardano má něco navíc, a to plán na vyšší škálovatelnost (Ouroboros Leios), soukromí (Midnight), tým, který chce společně s komunitou pokračovat v technologických inovacích, a nástroj pro snadný upgrade protokolu (hard-fork combinator).

Cardano je ideální pro propojení BTC s tokeny a decentralizovanými aplikacemi. Je jistě možné, že se v ekosystému Bitcoinu objeví L2, které budou mít podobné schopnosti jako Cardano. Skutečnost je taková, že již existující L2 zatím ve srovnání s existujícími platformami chytrých kontraktů moc lidí nepoužívá. Proč tomu tak je, by bylo předmětem jiného článku. Jedním z možných vysvětlení je, že ostatní ekosystémy technologicky přeskočily ekosystém Bitcoinu a přilákaly velké množství lidí, kteří nechtějí migrovat zpět do ekosystému Bitcoinu. Nebo je možné, že lidé nejsou věrní Bitcoin ekosystému za každou cenu pokud mají možnost BTC využít jinde za lepších podmínek.

Pro odvětví blockchainu je rozhodně velmi pozitivní, že lidé jsou tam, kde najdou největší užitek a nejlepší uživatelskou zkušenost. Cardano bude velmi pravděpodobně dalším velmi úspěšným ekosystémem, který mohou bitcoináři využít. Určitě to neudělají všichni, ale někteří pravděpodobně ano. Alespoň ti, kteří jsou fanoušky obou projektů, tedy Cardana i Bitcoinu.

Závěr

Stejně jako si lidé vybírají nejlepší banku pro své peníze, budou jednoho dne hledat nejlepší protokol nebo decentralizovanou aplikaci pro svou kryptoměnu. Je přirozené používat BTC v síti Bitcoin a ADA v síti Cardano. Nativní mince daného protokolu budou vždy nejtvrdší měnou v daném ekosystému. To však neznamená, že mince nemohou opustit svůj domovský protokol a používat se v jiné síti. Pokud někdo uvažuje o použití sítě Liquid Network pro DEXy, proč nezkusit raději Cardano? Pro někoho to může rozhodně být lepší volba kvůli vyšší likviditě, zabezpečení, nebo decentralizaci Cardano. Není normální, aby ideologie ovlivňovala výběr technologie. Naštěstí jsou lidé pragmatičtí a nebojí se používat BTC v jiných ekosystémech. Věříme, že jakmile v ekosystému Cardano dozrají služby využívající BTC, stane se tento ekosystém domovem mnoha příznivců decentralizace.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: https://cexplorer.io/article/cardano-as-a-platform-for-btc