🇨🇿 Cardano jako základ důvěryhodné finanční alternativy

Blockchain je převratná technologie. Cardano je jednou z mnoha implementací blockchainu. Jedna z největších výhod této technologie je zároveň její nevýhodou. Otevřenost, anonymita, globální povaha a neregulované prostředí lákají podvodníky. Na základech největší technologické inovace internetu za posledních 10 let vznikají ve velkém měřítku podvodné projekty. Cardano bude muset překonat tuto obtížnou fázi, kterou prošly všechny ostatní platformy. Cardano se musí odlišit nejen technologicky, ale také reputačně. Aby se tak stalo, musí na něm vzniknout alternativní finanční služby, které budou dlouhodobě ekonomicky udržitelné, budou řešit skutečné problémy a budou přijaty masami. To nebude snadné.

TLDR

  • Blockchain musí překonat fázi, ve které bude špatné více vidět než dobré.
  • Vysoká volatilita a nesmyslně vysoké výnosy z farmaření jsou špatným základem pro masové přijetí.
  • Možná bude nutné nejprve zlepšit základní vlastnosti technologie blockchain, než bude možné vybudovat pokročilejší služby.
  • Jedním z nejúspěšnějších konceptů, které se ujaly a jsou stále více využívány, je tokenizace. Ta může být odrazovým můstkem pro další služby.
  • Mnoho služeb CeFi neuspělo a všichni vědí, že DeFi je dobrý směr.

Proč je blockchain vnímán negativně?

Blockchain musí překonat fázi, ve které bude špatné více vidět než dobré. Odvětví blockchainu se nachází v podobné fázi jako internet, kdy se zaváděl na základních školách, aby se ho děti naučily používat. Internet si také musel projít fází podvodů a krádeží. Ve své počáteční fázi byl internet synonymem pro poskytování nesprávných a nepravdivých informací, nevyžádané e-maily, sdílení zakázaného obsahu, vylákání peněz od obětí, krádeže citlivých informací, zneužívání digitálních identit, prodej falešného zboží, phishing a mohli bychom pokračovat dál a dál. Mnohé problémy přetrvávají dodnes. Přesto jsme se naučili používat internet bezpečným způsobem a mnozí z nás jej používají několik hodin denně.

Technologie blockchain je zneužívána podvodníky. Klíčovou vlastností blockchainu je jeho otevřenost pro každého, kdo ho chce používat a budovat na něm finanční služby. Sítě blockchainu jsou decentralizované a globální. Pokud je na blockchainu postavena finanční aplikace, je dostupná všem na světě bez ohledu na to, zda žijí v rozvinuté nebo rozvojové zemi. Tyto vlastnosti jsou velmi podobné vlastnostem internetu.

Není překvapivé, že podvodníci žádali o financování projektů, které neplánovali realizovat. Není divu, že vznikají služby s nesmyslně vysokými výnosy, které nemají udržitelný ekonomický model. Není divu, že některé projekty selhaly kvůli špatnému návrhu nebo jiným technologickým nedokonalostem. K těmto neúspěchům můžeme přidat i bankroty služeb CeFi (Celsius, 3AC, BlockFi, FTX atd.), které mají s blockchainem jen velmi málo společného.

Odvětví blockchainu má špatnou pověst. 99 projektů ze 100 nepřežije. Bohužel těch několik slibných projektů není příliš vidět a jsou nespravedlivě ovlivněny negativními náladami.

Dobrou zprávou je, že internet toto období překonal a nyní je nedílnou součástí našich životů. Možnost komunikovat na dálku prostřednictvím počítače doslova s celým světem byla dostatečně silnou inovací, aby přežila těžké začátky. Věříme, že blockchain potká stejný osud. Co se musí stát, aby Cardano překonalo fázi podvodů a selhání a dočkalo se masového přijetí?

Selhání služeb DeFi

Blockchain existuje již více než deset let, ale skutečnost je taková, že tato technologie ovlivnila jen malý počet lidí. Je zřejmé, že chybí případy použití, které by přilákaly větší počet uživatelů. Podívejme se, proč tomu tak je.

V první řadě je na vině vysoká volatilita kryptoměn. Na vysoké volatilitě je velmi obtížné vybudovat stabilní a udržitelný byznys. Nemá smysl zajišťovat úvěry volatilním aktivem. Pro někoho, kdo si půjčuje peníze, je těžké žít s představou, že bude muset poskytnout dodatečné zajištění, jakmile trhy klesnou. Tento koncept se používá v mnoha službách DeFi. Lidé na ulici nemají důvod používat službu, která předpokládá, že vlastní kryptoměnu. Je pro ně bezpečnější půjčit si za předem stanovenou úrokovou sazbu, než riskovat margin call v době medvědího trhu.

Farmaření s vysokými výnosy je dalším fenoménem, který vejde do historie jako nesmyslný koncept z počátků blockchainového průmyslu. Všechny služby, které měly směšně vysoké výnosy, zanikly, protože jejich ekonomický model byl udržitelný pouze krátkodobě. Jak vedle sebe vznikaly podobné služby, spekulanti mezi nimi přecházeli. Pokud je na první pohled zřejmé, že jde o nesmysl, chytří lidé se takové službě vyhnou. Tyto služby mají velmi krátkou životnost, takže nemají šanci přilákat masy.

Vysoká četnost hacků a podvodů ze strany týmů je dalším důvodem, proč se žádná služba DeFi nedočkala masového přijetí. Mnoho projektů se snaží dodat své řešení na trh co nejrychleji. Týmy si neuvědomují, že finanční aplikace musí být v první řadě bezpečné a že bezpečnostní audit je nezbytnou podmínkou pro spuštění služby. Mnoho projektů je netransparentních a málo se mluví o tom, že zabezpečení mnoha z nich je založeno na schématu s více podpisy, v němž členové týmu drží několik administrátorských klíčů. S každým novým problémem roste nedůvěra k DeFi.

Z pohledu tradičních uživatelů finančních služeb má blockchain vlastnosti, které nejsou nutně vnímány jako pozitivní. Vlastní úschova a přímá kontrola nad aktivy je považována za jednu z největších výhod technologie blockchain. Uživatelé tuto vlastnost vnímají spíše jako nevýhodu, protože se obávají ztráty aktiv v případě, že se něco pokazí.

Týmy se snaží vytvářet alternativní finanční služby navzdory tomu, že jejich využívání může být běžnými lidmi vnímáno jako složité a rizikové. Více lidí drží kryptoměny skrze centralizované služby než na svých peněženkách. To by pro nás mělo být varování a měli bychom to vnímat jako problém, který musíme vyřešit.

Možná týmy budují služby založené na technologiích, které ještě nejsou připraveny na masové přijetí. Self-custody je určitě skvělý koncept, ale možná je technologicky možné zvýšit bezpečnost používání. Uživatelsky přívětivější hardwarové peněženky, větší integrace s mobilními telefony nebo řešení, která zabrání ztrátě majetku, pokud uživatelé ztratí přístupové fráze, mohou zlepšit uživatelský komfort. Možná bude nutné nejprve zlepšit základní vlastnosti technologie blockchain, než bude možné vytvořit pokročilejší služby.

Smysluplné služby pro masy

Mnoho konceptů DeFi, které se ukázaly jako neperspektivní, vzniklo na platformě Ethereum. To však není chyba této platformy. Ethereum jako první otevřelo dveře novým příležitostem, které využili podvodníci nebo týmy, jimž chyběly zkušenosti a odborné znalosti.

Mnoho nových platforem je pouhou kopií Etherea v tom smyslu, že existuje mnoho projektů s podobně nesmyslnými koncepty. Cardano bude v příštích několika letech procházet stejným obdobím. Určitě se dočkáme projektů na farmaření, půjčovacích platforem s neatraktivními obchodními modely nebo podvodných žádostí o financování.

Komunita Cardano by si toho měla být vědoma. Měli bychom být ostražití a upozorňovat na projekty, které si nezaslouží pozornost. Naopak bychom měli vyhledávat a podporovat ty projekty, které mají šanci masově prorazit. Mohou to být jen ty, které uživatele izolují od vysoké volatility kryptoměn, mají udržitelný ekonomický model, jsou dostatečně bezpečné a hlavně řeší skutečný problém nebo nabízejí lepší podmínky než tradiční finanční služby.

Takové služby mohou vznikat i na jiných platformách, včetně Etherea. Každý ekosystém bude usilovat o to, aby na něm byly vybudovány smysluplné služby a překonaly výše popsané počáteční období podvodů a pádů.

Podvody se budou objevovat stejně jako na internetu. Lidé je musí umět rozpoznat a najít ty projekty, které pro ně budou užitečné. Odvětví blockchainu, jak ho známe dnes, musí zaniknout, aby uvolnilo místo novým konceptům a přilákalo nové uživatele. Týmy, které se neohlížejí na minulost nebo se z ní poučí a začnou budovat něco smysluplného, mohou uspět.

Je velmi pravděpodobné, že další fáze vývoje blockchainového průmyslu bude více regulovaná. To může pomoci v mnoha ohledech. Jedním z nejúspěšnějších konceptů, které se ujaly a jsou stále více využívány, je tokenizace. Tokenizovaný USD v blockchainu s velkou pravděpodobností vygeneruje největší počet transakcí. Tržní kapitalizace nejpoužívanějších stables je zhruba poloviční oproti Bitcoinu. To je velký úspěch tokenizace.

Důvod úspěchu je zřejmý. Stables izolují uživatele od volatility. V zemích s nestabilními fiat měnami jsou stables stále oblíbenější alternativou. Algoritmické stables mají šanci překonat stables kryté USD. Tokenizace se velmi pravděpodobně rozšíří i na další finanční aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity atd. Bez jasného regulačního rámce není tokenizace dalších aktiv možná.

Další fází přijetí stables a tokenizovaných aktiv budou finanční služby, jako je obchodování, půjčování, pojištění a spoření. Tyto služby budou velmi pravděpodobně doprovázeny využíváním decentralizované identity. Většina služeb nebude na blockchainech s otevřenou účetní knihou. Tyto služby budou soukromé. V případě Cardana to znamená přijetí Midnight sidechainu.

Odvětví NFT ukázalo svou sílu a během hypeu se o něm mluvilo více než o Bitcoinu. Mnoho IT gigantů začalo NFT využívat pro své podnikání. Začaly se objevovat první projekty metaverza. NFT rozhodně není mrtvý koncept a můžeme očekávat, že další fáze vývoje bude úspěšnější než ta první.

Autorská práva na internetu jsou stále nevyřešeným problémem. Technologie NFT nezabrání nelegálnímu kopírování mediálního obsahu, ale umožní, aby se s autorskými právy zacházelo jinak, než umožňuje tradiční systém.

Cardano je jednou z technologicky nejpokročilejších implementací technologie blockchain. Platforma Plutus má to nejlepší teprve před sebou. To je velmi dobrý základ pro úspěch, ale sám o sobě nestačí. Cardano se musí stát platformou, na které budou týmy budovat své služby. Lidé neadaptují platformy, ale služby. Cardano musí adoptovat týmy třetích stran. Musí být schopny na Cardanu vytvářet služby, které budou pro lidi atraktivní.

Týmy třetích stran vědí, že kvalitní a bezpečné služby nelze budovat na špatném základu. Seriózní týmy a instituce budou hledat nejlepší možné řešení a před rozhodnutím o konkrétní platformě provedou průzkum. Cardano si potřebuje vybudovat dobrou pověst mezi těmi, kteří mají ambice budovat finanční služby nové generace.

Cardano má potenciál uspět, protože není spojeno s negativní pověstí DeFi a žádná aplikace zatím nebyla hacknuta. To se však změní. Budou vznikat nesmyslné projekty a nepochybně dojde k hackování. Cardano to musí přežít.

Žádné službě postavené na technologii blockchain se nepodařilo získat masové přijetí. Služby CeFi byly úspěšnější než služby DeFi. Mnoho služeb CeFi neuspělo a všichni vědí, že DeFi je dobrý směr. Tento potenciál je třeba využít.

Závěr

Decentralizace jako koncept má potenciál vyřešit současné finanční problémy. S vyšší mírou přijetí však nevyhnutelně dojde k disrupci, které nemusí být po chuti těm, kteří z centralizace těží. Ti se budou přijetí decentralizovaných služeb bránit. Technologický pokrok však nezastaví a dříve či později podlehnou.

Nikdo nemohl předvídat, jaký dopad bude mít internet na společnost. Totéž lze říci o technologii blockchain. Někteří odborníci jsou pevně přesvědčeni, že blockchain nemá šanci uspět. Jiní tvrdí opak a věří, že odvětví blockchainu změní svět stejně, jako ho změnil internet. Lidé změní své zvyky a vzorce chování. Mnoho současných finančních služeb zanikne a bude nahrazeno. Cardano bude jedním z projektů, které se na této změně budou podílet.

Blockchainová revoluce je především o technologii. Nechceme tvrdit, že Cardano je nejlepší implementací blockchainu, ale rozhodně patří ke špičce. Jaký jiný projekt by měl být klíčem ke změně společnosti než ten, který má zázemí v přírodních vědách a matematice? Cardano určitě přežije medvědí trh a jeho dominance poroste. Zpočátku ne nutně v tržní kapitalizaci, ale jako technologický lídr.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si originální článek v AJ: Cardano as the basis for a credible financial alternative | Cardano Explorer