🇨🇿 Cardano je logická volba

Vzpomínám si na dobu, kdy bylo cool říct na večírku, že vlastníte nějakou kryptoměnu. Pro spoustu lidí to bylo něco nového a chtěli se dozvědět víc. Bylo štěstí narazit na dalšího fanouška kryptoměn. Doba se posunula. Pokud dnes zmíníte kryptoměny, většina lidí bude mít poměrně dobrou představu o tom, o čem mluvíte. Pokud zmíníte, že se kryptoměnami živíte, lidé vám možná popřejí hodně štěstí. Někteří lidé mohou být přesvědčeni, že kryptoměny jsou mrtvé. Dnes je velmi snadné potkat někoho kdo má přímou zkušenost s kryptoměnami. Pokud se dáte do řeči, místo technických detailů budete pravděpodobně hovořit o budoucím potenciálu kryptoměn. Je poměrně běžné, že se vás někdo zeptá, k jakému projektu máte nejblíže a co si od něj slibujete. Několikrát se mě lidé ptali, proč fandím Cardanu. Z mého pohledu je to logická volba. Ostatním projektům přeji úspěch a s nadšením sleduji jejich vývoj. Nepovažuji se za maximalistu. Rozhodl jsem se pragmaticky a většinu svého času věnuji projektu Cardano. Pokusím se vysvětlit, proč tomu tak je.

TLDR

• Nikdo vás nenutí vybrat si jeden projekt a zůstat mu věrný navždy.
  • Je naivní si myslet, že tribalismus povede k jedinému vítězi.
  • Drtivá většina narativů kolem kryptoměn je nepravdivá, polopravdivá, zavádějící nebo nějak odtržená od reality.
  • Pokud se člověk drží principů decentralizace a je intelektuálně poctivý, nemůže Bitcoin považovat za nejlepší řešení.
  • Nebylo by dobré, kdybychom neustále nehledali ještě lepší formu zdravých peněz.
  • Nejlepší technologie nemusí vždy zvítězit.

Tribalismus brzdí celé odvětví

Především je třeba říci, že vás nikdo nenutí vybrat si jeden projekt a zůstat mu navždy věrný. Z technologického hlediska to nedává smysl, protože mnoho blockchainových sítí je postaveno na podobných principech. Vstup do světa kryptoměn obvykle zahrnuje pochopení základních principů decentralizace. Držení kryptoměn může představovat podporu těchto principů a vyjádření touhy změnit současný finanční systém. Být fanouškem decentralizace a maximalistou má smysl na úrovni principů, ale ne na úrovni konkrétního projektu. Spojení principů s jedním projektem je sice možné, ale může se ukázat jako omezující nebo svazující.

Technologie se bude vždy vyvíjet a zdokonalovat. Představte si, že byste se zavázali navždy používat například Facebook a žádnou jinou sociální síť. Když byl Facebook na vrcholu, mělo smysl používat tuto síť. Dnes existuje mnoho jiných alternativ, které jsou preferovanou volbou, zejména pro mladší generaci. Proč ale vedle Facebooku nepoužívat i Twitter nebo YouTube? Nemá smysl se omezovat, pokud jde o technologie nebo služby. Je fér říci, že určité řešení pro vás není vhodné a že ho nepotřebujete. Ale proč bránit ostatním ve svobodné volbě? Je velmi pravděpodobné, že Facebook bude v příštím desetiletí překonán. Je chytré zůstat otevřený změnám a zůstat intelektuálně zvídavý.

Je naprosto v pořádku, pokud je někdo fanouškem jednoho projektu. Je špatně, pokud je osobní volba prezentována jako nejlepší rada a jediná možná volba pro všechny ostatní. Bohužel odvětví kryptoměn zašlo ještě dál. Někteří fanoušci jednoho projektu vedou otevřenou válku s jinými projekty. Tribalismus brání širšímu přijetí všech projektů. Je naivní si myslet, že kmenové uspořádání povede k jedinému vítězi.

Současné přijetí kryptoměn je poháněno spíše pýchou a egem vlivných osob, nikoli skutečnou užitečností. Fanoušci často nejsou ochotni přiznat neúspěch a hledají falešné nepřátele tam, kde by mohli najít spojence. Odvětví kryptoměn selže, pokud falešný marketing zvítězí nad touhou budovat a zdokonalovat technologie. Pouze lpění na základních principech a schopnost přijmout realitu takovou, jaká je, nás může posunout vpřed.

Cardano je logickou volbou

Cardano je logickou volbou nejlepší dostupné technologie. Je to moje osobní volba a rozhodně netvrdím, že je to nejlepší volba pro všechny ostatní. Každý z nás má jiné preference, zkušenosti, potřeby a očekávání. Jsem schopen vnímat realitu a dopad událostí na kryptoměny. Snažím se být ve svých názorech na věc flexibilní. Nemá smysl lpět na narativech z minulosti, pokud je zřejmé, že už nejsou pravdivé, lidé jim přestávají věřit a hledají alternativy.

Říká se, že abyste pronikli do světa kryptoměn, musíte se vydat hluboko do králičí nory. Troufám si říct, že jsem to udělal. Velmi dobře rozumím mnoha technickým detailům Cardana, Bitcoinu, Etherea a mnoha dalších projektů. Zkoumal jsem ekonomické a sociální aspekty kryptoměn. Zažil jsem dot-com bublinu. Znám současné moderní trendy. Za celou dobu, co se kryptoměnami zabývám, jsem pod tíhou faktů několikrát změnil názor a pravděpodobně tak učiním i v budoucnu.

Drtivá většina narativů kolem kryptoměn je nepravdivá, polopravdivá, zavádějící nebo nějak odtržená od reality. Nemá smysl porovnávat jednotlivé projekty mezi sebou a vysvětlovat, proč vidím Cardano jako projekt, který má obrovskou šanci uspět. Je však fér zmínit alespoň několik hlavních důvodů.

Vzhledem k tomu, že většinu bloků v síti Bitcoin produkují pouze 2 pooly, nemohu tvrdit, že se jedná o nejvíce decentralizovanou síť na světě. Tím spíše, když vidím, jak je hash rate soustředěn ve velkých těžebních halách v rukou několika podnikatelů. Problém bezpečnostního rozpočtu vidím jako naléhavý a nemohu nováčkům říkat, že na jeho řešení je spousta času. Pokud se chci držet základních principů decentralizace a chápat dlouhodobou ekonomickou udržitelnost blockchainových sítí, je pro mě Cardano lepší volbou než Bitcoin.

I když vidím úspěchy projektu Ethereum, myslím, že Cardano je jako mladší projekt technologicky vyspělejší. Stačí porovnat kvalitu konsensu PoS, možnosti škálování modelu založeného na účtech ve srovnání s modelem eUTxO nebo rozdíly mezi Plutus a Solidity.

Mohl bych uvést mnoho dalších důvodů, ale zmíním jen některé z nich. Není to ale tak podstatné. Tento text si neklade za cíl být podrobným rozborem mého rozhodnutí. Znovu opakuji, že Bitcoin a Ethereum respektuji a těmto projektům fandím.

Cardano má obrovskou a zdravou komunitu. To mi přijde jako velmi důležitý faktor. Samotný protokol je jen kus technologie se zabudovaným ekonomickým modelem. I přes veškerou snahu týmu nastavit ekonomické pobídky co nejlépe může mít protokol někdy v budoucnu problémy. Tým, který za projektem stojí, se mi jeví jako jedna z nejdůležitějších věcí. Tým však nesmí zůstat v roli autority, která rozhoduje. Budování decentralizovaného řízení projektu je nesmírně obtížné. Mám pocit, že někteří členové bitcoinové komunity se snaží vyvolat dojem, že za Bitcoinem nestojí žádný tým ani vedoucí, protože Satoshi projekt opustil. To je jeden z falešných narativů, který se ujal možná proto, že většina lidí nemá ponětí, co je to GitHub a zdrojový kód. Cardano považuji za jednu z nejvíce decentralizovaných sítí na úrovni produkce bloků. Jakmile skončí éra Voltaira, bude decentralizované i řízení projektu, včetně projektové pokladny pro financování budoucího vývoje.

Komunita Cardano dbá na decentralizaci a podporuje technologické inovace. O otázkách protokolu a budoucích aktualizacích se vedou debaty. Pro mě osobně je příjemné být součástí této komunity. To mi samozřejmě nebrání být přítomen i v jiných komunitách. Musím však přiznat, že se mi těžko ztotožňuje s hlavním proudem názorů bitcoinové komunity. Není to však nutné. Každý se může svobodně rozhodnout, jakou síť bude používat, bez ohledu na to, co si myslí o členech komunity.

Objevuje se čím dál víc lidí, kteří se distancují od Bitcoinové komunity, ale Bitcoin používají. To je zajímavý fenomén a je otázka jaký dopad to bude mít na adopci.

Pokud sladím své osobní preference s posláním každého projektu a vezmu v úvahu vlivné členy každé komunity, cítím se nejlépe v komunitě Cardano. Každý člověk na světě bude mít jiné preference, a to je dobře. Na světě neexistuje nic, co by vyhovovalo 100 % populace.

Různé mise postavené na stejných principech

Mnoho lidí fandí myšlence zdravých peněz, a proto se stávají bitcoinovými maximalisty. Tuto myšlenku můžete podporovat, aniž byste se stali maximalisty. Budu rád, když se Bitcoinu tato snaha podaří. Poslání Cardana a Bitcoinu se zásadně liší. Pokud vnímáte Bitcoin jako úložiště hodnoty a Cardano jako globální sociální a finanční operační systém, můžete fandit oběma projektům současně.

Je neuvěřitelně hloupé tvrdit, že nejste pravý Bitcoiner pokud používáte nebo sledujete jiný projekt. Tomuhle se říká fanatismus a ten nemá ve světě technologií co dělat.

Velká část fanoušků Bitcoinu věří, že celý svět bude během několika let používat BTC k platbám. Někteří si dokonce myslí, že fiat měny zmizí a vlády nad námi přestanou mít kontrolu. Nebude třeba platit daně. Nedokážu předvídat budoucnost, ale domnívám se, že tyto názory jsou mimo realitu.

Má smysl budovat alternativní finanční služby, zejména pro rozvojové země. Je chytré digitalizovat identitu a změnit způsob, jakým nakládáme s digitálními daty. Přechod internetu z Web2 na Web3 je pravděpodobně nevyhnutelný. Má smysl, aby vznikaly nové decentralizované komunity na technologických platformách, které jim umožní hlasovat a definovat pravidla, která jsou neměnná a spravedlivá pro všechny stejně.

Mince ADA vnímám především jako klíč k decentralizaci. V roce 2017 jsem krátce těžil, ale nelíbilo se mi mít hlučný stroj v místnosti, kterou jsem chtěl používat na něco jiného. Dodnes si nejsem jistý, jestli úplně souhlasím s nadměrnou spotřebou energie. PoS vnímám jako technologickou inovaci, která může nahradit PoW. Navíc staking bude pro lidi vždycky jednodušší a ekonomicky dostupnější než těžba.

Z hlediska decentralizace se PoS jeví jako vhodnější mechanismus. Ve svém okolí znám mnoho lidí, kteří nemají rádi Bitcoin kvůli jeho nadměrné spotřebě energie. Část populace nikdy nepřijme PoW jako technologii, která by tu měla být ještě deset let, a je jedno, kolik zelené energie se při těžbě spotřebuje. Mladší generace má tendenci starat se o planetu více než starší generace.

Takže si nemyslím, že na světě bude někdy existovat jen jedna forma zdravých peněz. Nebylo by dobré, kdybychom nehledali ještě lepší formu zdravých peněz. Pokud mají mít nové peníze budoucnosti technologický základ, dává to smysl v kontextu vývoje civilizace. V tuto chvíli je však naivní si myslet, že jím je Bitcoin. Osobně považuji Bitcoin za jeden z prvních pokusů a čekám, jak se mu bude dařit v příštím desetiletí. Považoval bych za nesmírně pošetilé tvrdit, že je vše rozhodnuto a neměnné. Adopce kryptoměn je stále velmi nízká, jejich hodnota je příliš volatilní a regulace se může hodně změnit.

Vybudování kompletního finančního systému, na kterém může vzniknout stabilní ekonomické prostředí, je pro mě zajímavější než vznik digitálních zdravých peněz. Volatilitu vnímám jako zabijáka použitelnosti pro každodenní platby. Cardano bude rychleji dostupné pro řešení konkrétních finančních problémů v rozvojových zemích. Kdybych si měl vsadit na to, zda tokenizace, chytré smlouvy, digitální identita, stablecoiny nebo Bitcoin budou pro finanční svět v rozvojových zemích převratnější, vsadil bych na dříve uvedené technologie.

Nejlepší technologie nemusí vždy vyhrát

V historii se již několikrát stalo, že existovaly dvě podobné technologie nebo služby a zvítězila ta horší. Nezáleží na tom, který projekt blockchainu aktuálně vnímáte jako technologicky nejlepší. Uživatelé rozhodují o tom, co budou nejvíce používat.

O úspěchu nerozhoduje jen technologie, ale i mnoho dalších faktorů. Můžeme si myslet, že nejdůležitějším prvkem je decentralizace, ale vítězný projekt nemusí být v této kategorii nejlepší. Bitcoin a zejména Ethereum mají obrovskou uživatelskou základnu. Staří uživatelé nebudou kvůli decentralizaci přecházet na jinou síť. Zejména dlouhodobí hodleři, protože jsou historicky finančně vázáni na svou síť. Ekonomická angažovanost je pro ně vyšší prioritou než lpění na principech.

Pro Cardano je dobře, že adopce je nízká, protože většina lidí na planetě se ještě nerozhodla, které síti dává přednost. Lidé mají tendenci jít tam, kde je většina lidí. Bitcoin a Ethereum mají výhodu prvního tahu. Cardano má velmi dobrou pověst a komunita rychle roste. Myslím, že Cardano je jedním z mála projektů, které mají šanci dohnat starší hráče.

Věřím, že vývojáři a uživatelé v dlouhodobějším horizontu ocení výhodu modelu eUTxO a vyšší škálovatelnost na první vrstvě po implementaci PoS Leios. Dalšími výhodami budou například multiasset ledger, babel fees, předvídatelný výsledek transakcí atd. Jedná se o drobnosti, které budou celkově vnímány pozitivně, zejména novými uživateli.

O úspěchu platforem pro chytré smlouvy nakonec nerozhodne kvalita prvních vrstev, ale především UX aplikací a jejich možnosti. Kryptoměny stále čekají na killer aplikaci a Cardano může překvapit. Model eUTxO zatím neukázal svůj plný potenciál. Očekávám, že rok 2023 bude v tomto ohledu přelomový.

Nebojím se přiznat fakt, že Cardano přichází na scénu trochu pozdě a že Bitcoin a Ethereum mají nepřekonatelný náskok. Nejsem však přesvědčen, že by to platilo. Přijetí kryptoměn je zhruba 5%. Zatím je tak nízká, že dokud nebude alespoň 20 %, je vše v podstatě otevřené. Instituce zatím kryptoměny jen nakupují, ale finanční transformace ještě ani nezačala. Spíše zkoušíme první koncepty, nevíme, zda je NFT správný směr, a testujeme kvalitu sítí.

Očekávám, že po dalším půlení se v roce 2025 dočkáme nového ATH, po kterém bude opět následovat pokles trhu minimálně o 50 %. V případě Bitcoinu se v příštích 5 letech pravděpodobně nic zásadního nestane. Vysoká volatilita bude i nadále bránit používání BTC k jiným účelům než k držení v peněžence. Na platformách bude nadále probíhat významný technologický vývoj a několik detailů může vše změnit. Cardano samozřejmě není jedinou platformou chytrých kontraktů, která bojuje o uživatele, ale troufám si tvrdit, že metodický vývoj technologií a inovace povedou k úspěchu nejrychleji.

Závěr

Někdy se říká, že Cardano je kult. To se dá říct v podstatě o každé komunitě. Osobně vnímám komunitu jako jednotlivce, kteří sdílejí podobné ideály. Mainstreamoví influenceři mají na komunity zásadní vliv a ne všechny považuji za užitečné. Dokonce si myslím, že někteří masovému přijetí kryptoměn škodí, i když si to možná nechtějí přiznat. Je škoda, že prostor kryptoměn není jednou velkou komunitou, která by spolupracovala na budování alternativního finančního světa. Při pohledu zvenčí to musí vypadat, že se o podobný cíl snaží několik skupin.

Konkurence je zdravá a podněcuje technologický vývoj. Projekty blockchainu jsou především protokoly, které mají zajistit P2P interakci mezi uživateli. Tu lze zrychlit, zlevnit, anonymizovat a rozšířit o nové možnosti. Zůstat navždy u stejného řešení by v podstatě znamenalo odmítnout veškerý nový vývoj a nápady. Nezapomínejme, že bankovní systém zastaral právě proto, že již desítky let není schopen zásadních inovací a je přeregulován. Odvětví blockchainu musí zůstat opakem tohoto přístupu. Nedokážu si představit, že by Cardano jako lídr v oblasti inovací ztratilo přes noc svůj potenciál.

Pro mě osobně je Cardano logickou volbou, pokud jde o decentralizovanou síť, které nejvíce důvěřuji, a komunitu, ke které mám názorově nejblíže. Používám i jiné protokoly a fandím inovacím v celém prostoru. Decentralizace jako koncept musí být úspěšná. Budoucnost bude tak jako tak víceřetězcová.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-is-the-logical-choice

1 Like