🇨🇿 Cardano má výhodu druhého hráče

Výhoda prvního hráče není zárukou ultimátního úspěchu. Být druhý je také výhoda, protože je možné se poučit z chyb prvního a dělat věci jinak, promyšleněji a pečlivěji. Cardano nemá ve srovnání s Bitcoinem a Ethereem žádnou zásadní nevýhodu.

Výhoda prvního hráče

Výhoda prvního hráče na trhu je jistě relevantním jevem. Když někdo vymyslí zcela nový produkt a podaří se mu úspěšně proniknout na trh, ostatní začnou tento nápad kopírovat. První hráč má výhodu, protože jeho značka je na začátku nejznámější a podaří se mu vybudovat si silnou pozici na trhu dříve, než se objeví konkurence.

Na otevřeném trhu může být výhoda prvního hybatele pouze dočasná. Konkurenti se snaží tuto výhodu různými způsoby podkopat. Může to být nižší cena, mírně odlišný výrobek nebo služba, agresivnější marketing, partnerství nebo jiná skupina uživatelů.

Bitcoinová komunita ráda tvrdí, že Bitcoin má výhodu prvního hráče, a proto žádné jiné projekty nemají šanci na úspěch. Tento názor je v rozporu s tím, co se běžně děje na trhu a ve společnosti. Každý výrobek, každá služba, každé politické nebo názorové hnutí má alternativu. Monopol je dokonce považován za nezdravý a pro společnost neprospěšný. Konkurence je naopak zdravá, protože podporuje inovace a tlačí na vyšší efektivitu a nižší ceny.

Bitcoin má své vlastní poslání a komunitu. Cardano má také velkou komunitu, ale poslání projektu je jiné. Zatímco Bitcoin je vnímán jako nestátní peníze nebo uchovatel hodnoty, Cardano se má stát globálním finančním a sociálním operačním systémem. Oba projekty mají něco společného, například používají blockchain a jsou decentralizované. Na druhou stranu můžeme najít mnoho rozdílů. Například jiný mechanismus konsensu, platforma Cardano umožňuje třetím stranám vytvářet vlastní finanční aplikace, což Bitcoin záměrně neumí.

Bitcoin byl na trhu první, takže má obrovskou komunitu a jeho přijetí je přirozeně nejvyšší. Znamená to, že by neměla existovat konkurence? Znamená to, že nemá smysl původní myšlenku dále rozvíjet a vytvářet něco nového? Lidé budou vždy vytvářet konkurenční projekty a inovovat. Myšlenka, že to nemůže nebo nemá smysl, je zcela irelevantní. Technologický vývoj nelze zastavit. Bitcoin měl na začátku výhodu, ale ať už si to chceme připustit, nebo ne, pomalu ji ztrácí, protože nové projekty inovují a posouvají technologické hranice.

Bitcoin je prý pomalá a drahá databáze. Cardano používá konsensus PoS, takže máme rychlejší a levnější databázi. O Bitcoinu se říkalo, že nikdy nebude škálovat na první vrstvě. Ouroboros Leios umožní mnohem vyšší škálovatelnost než sítě PoW. Transakční síť Bitcoinu může poslat transakci pouze bezpodmínečně. Cardano může poslat transakci podmíněně, což je základní stavební kámen, který mohou využít různé finanční aplikace. Mohli bychom pokračovat ještě dlouho.

Je lepší Bitcoin nebo Cardano? Na tuto otázku vám každý odpoví trochu jinak. Někdo si vybere první projekt, někdo jiný druhý. Najdou se lidé, kteří budou s radostí používat oba projekty, každý k něčemu jinému. Svět kryptoměn nebude mít jediného vítěze, který by ovládl celý trh. Nakonec bude existovat více projektů. Čas od času bude jeden z nich nahrazen konkurentem. To se může stát jak Bitcoinu, tak Cardanu.

Jedinou obranou, jak se na trhu udržet co nejdéle, je neustále inovovat. První hráč musí držet krok s novější konkurencí. Pokud tak neučiní, hrozí, že jednoho dne o svou dominanci přijde. Google, Meta, Amazon a všichni ostatní giganti si své postavení pečlivě udržují pomocí inovací. Jsou dokonce ochotni koupit konkurenční produkt a začlenit ho do svého ekosystému. Svět blockchainu bude stejný a nevybočí ze zavedených řádů konkurence na trhu.

Často můžete slyšet argument, že potřebujeme jen jedny zdravé peníze. Jde o to, že pokud komunita Cardano řekne, že ADA pro ni bude úložištěm hodnoty nebo zdravými penězi, tak se tak stane. Pro obchodníky je v tuto chvíli přirozené přijímat BTC. Mnozí vedle něj přijímají i jiné kryptoměny a dnes dokonce i stablecoiny. Jakmile Bitcoin prorazí, ostatní projekty budou mít jednodušší cestu a jejich přijetí bude rychlejší. Obchodníci budou přijímat cokoli, čím budou chtít zákazníci platit, pokud jich bude dostatek. Vadí snad někomu, že BTC bude používat řekněme 20 % platících zákazníků a ADA jen 5 %. Ve skutečnosti to nikomu nevadí a poměr se může změnit. A třeba s volatilními kryptoměnami nebude chtít nikdo platit nikdy a vše bude nahrazeno stablecoiny. To je také scénář, který nelze vyloučit. Dokonce je více pravděpodobný.

Výhoda druhého hráče

Druhý hráč na trhu má také mnoho výhod. Například se může poučit z chyb svých předchůdců. Je možné o technologii více a déle přemýšlet a následně ji dobře implementovat. Tím se zvýší efektivita. Například Satoshi nemohl použít PoS, protože ho neuměl implementovat a na začátku by byl problém rozdělit mince mezi uživatele. Dnes je vytěženo více než 91 % mincí BTC. Satoshi předpověděl, že jak budou mince BTC pomalu docházet, bude do rozpočtu na zabezpečení přicházet více peněz prostřednictvím transakčních poplatků. To se neděje a nikdo neví, jak tento problém vyřešit. PoS je řešení, které může být dlouhodobě udržitelnější než PoW.

Platforma může vybírat více poplatků než transakční síť, protože bude užitečnější. Pouze užitečnost může generovat dostatečný zisk na odměnu těm, kteří udržují síť v chodu. Další výhodou, která se nedávno ukázala, je, že DeFi umožní využití mincí ve finančních službách. Uživatelé Bitcoinu drží pouze mince BTC, a pokud je chtějí použít k něčemu jinému než k platbám, musí důvěřovat třetím stranám. Pokud síť umožní vytvářet jednoduché vestavěné finanční služby, je to krok vpřed v užitečnosti, což nutně podpoří jejich přijetí.

Tým IOG mohl posoudit UTXO, který využívá Bitcoin, s modelem založeným na účtech, který používá Ethereum. Bylo možné oba účetní modely porovnat, zjistit všechny výhody a nevýhody a následně vybrat ten lepší. Tým IOG si vybral UTXO a rozšířil tento koncept. Výsledkem bylo Extended-UTXO, které je bezpečnější z pohledu vývojářů a vhodnější z hlediska škálovatelnosti.

Oproti jiným PoS projektům Cardano nezamyká mince na libovolně dlouhou dobu, k zapojení do stakingu nepotřebujete vlastnit určitý vysoký počet mincí ADA a hlavně Cardano nemá slashing, takže držitelé ADA nikdy nepřijdou o mince kvůli chybám operátora. Celý systém je nastaven tak, aby podporoval růst decentralizace. Za stakingem na Cardano stojí spousta výzkumu, úsilí a modelování.

Ve výčtu výhod druhého hráče bychom mohli pokračovat ještě dlouho. O úspěchu na trhu může nakonec rozhodnout mnoho drobných detailů. Druhý hráč má tu nevýhodu, že na trhu je více konkurentů a každý projekt se snaží uspět. Pro uživatele je obtížné se na trhu orientovat. Je snadné hrát na jistotu a vsadit na prvního hráče. V delším časovém období se však objeví konkurent, který získá potřebnou přitažlivost. Jakmile Bitcoin získá řekněme 60% podíl na trhu, mnoho technologických nadšenců začne zkoušet nové věci. Vznikne nový projekt, který bude mít podobný status, jaký měl Bitcoin na začátku. To je zcela přirozené lidské chování. Je tímto projektem Cardano? To si netroufáme říct, protože na to je ještě příliš brzy. Pokud se Cardano udrží v první desítce dalších 5-10 let, bude více než jisté, že se projekt etabloval v konkurenčním prostředí a má dostatek uživatelů.

Přijetí Bitcoinu v podstatě pomáhá všem konkurenčním projektům. Již jsme zmínili, že jakmile obchodníci začnou přijímat BTC, časem začnou přijímat i další projekty jako LTC, ETH a ADA. Totéž platí pro investiční fondy. Bitcoináři se smějí, že nějaký fond nakupuje pouze BTC a ne jiné projekty. Kde je psáno, že tyto fondy nebudou za rok nakupovat ostatní? Ve skutečnosti se to už děje. Jen velmi málo institucí dnes nakupuje pouze BTC. I ty nejkonzervativnější fondy nakupují BTC a ETH. Je přirozené, že si uvědomují konkurenci a včas ji rozpoznají. Cardano si pomalu získává pozornost a bude to pokračovat. Cardano však není o investičních fondech, které nakupují ADA. Cardano je platforma pro lidi.

Na Cardanu lze vytvářet finanční aplikace nebo služby Web3, které mohou využívat tokeny a decentralizovanou identitu. Jakmile tyto služby uspějí, bude to úspěch i pro Cardano. Stačí jedna úspěšná sbírka NFT a o Cardanu se dozví více lidí. Stačí jedna celosvětově úspěšná decentralizovaná aplikace a o Cardanu se bude mluvit všude. O Bitcoinu slyšel téměř každý a nikoho jeho existence v budoucnu nepřekvapí. Cardano má tu výhodu, že se na něm budou téměř neustále objevovat zcela nové věci. Cardano lze využít ve finančnictví, herním průmyslu, na webu3 a v dalších odvětvích. Cardano bude lidi neustále překvapovat, protože jim umožní uvolnit svůj potenciál.

Samotná programovací platforma Java je nudná a nikdo kromě programátorů se o ni příliš nezajímá. Přesto aplikace v Javě používá mnoho lidí každý den. Uživatelé nevědí, na čem jsou aplikace, které používají, postaveny. Týmy a společnosti, které aplikace pro lidi vytvořily, musely vymyslet obchodní model. Platforma Java umožnila společnostem realizovat a zpeněžit jejich nápady. Tento osud nyní čeká všechny platformy chytrých smluv, včetně Cardana.

Být druhým hráčem na trhu bylo pro Cardano výhodou, protože tým nemohl pouze kopírovat původní myšlenku Bitcoinu. Musel přijít s něčím komplexnějším, co by umožnilo více věcí. To se podařilo. Tým má kapacitu pokračovat ve vývoji a inovaci technologie. Díky tomu se na trhu udrží ještě dlouho. Ve skutečnosti je na samém začátku své trajektorie.

Závěr

Lidé rádi věří myšlence, že Bitcoin nebude nikdy překonán, protože byl první. To je pravda pouze v tom smyslu, že nebude existovat přesně druhý Bitcoin vytvořený ve stejnou dobu jako Bitcoin a za stejných podmínek. Zbytek je zcela otevřený a do budoucnosti nikdo nevidí. Být druhý, třetí nebo čtvrtý není tak velká nevýhoda, jak se někteří domnívají. Ve skutečnosti to může být dokonce výhoda, protože vznikne něco zcela nového, co bude rozvíjet první myšlenku. Lidé jsou ti, kteří budou sítě používat, a teprve přijetí rozhodne o úspěchu.

Bitcoin má na trhu silnou pozici. Cardano a spousta dalších projektů neaspiruje na to, aby Bitcoin v tržní kapitalizaci porazily. Bitcoinová komunita ráda odsuzuje ostatní projekty, ale kdyby si prostudovala, o co tyto projekty usilují, pochopila by, že pro Bitcoin nejsou žádnou konkurencí. Může platforma porazit Bitcoin v tržní kapitalizaci? Je to stejná otázka, jako zda Google nebo Amazon mohou v kapitalizaci porazit zlato. Nakonec je to jedno, protože zlato a výše jmenovaní giganti mají zcela odlišné poslání. Zlato, Bitcoin, Amazon i Cardano mají na trhu své místo.

Rozhodně má smysl budovat Cardano a jiné projekty. Lidé se stejně nikdy neshodnou na jednom univerzálním řešení, které by používali na vždy. Lidstvo bude vždy rozdělené na více táborů. I kdyby se z Bitcoinu stali peníze, bylo by zdravé aby měl konkurenci. Pokud chceme mít decentralizované peníze, potřebujeme mít také decentralizované finanční služby. To je ale pouze náš názor. Kdo chce mít pouze decentralizované peníze tak může používat bitcoiny. Kdo už nechce věřit nespolehlivým a neefektivním prostředníkům, může na Cardano využívat finanční služby. Obojí je pro lidstvo přínos bez ohledu na tržní kapitalizaci.

Článek připravili Cardanians za podpory Cexplorer.

Originální článek: