🇨🇿 Cardano není jen peněženka

Překlad do češtiny z AJ originálu

Cardano není jen peněženka

Čas od času se někde na sociálních médiích objevuje FUD o projektu Cardano. Vidíme názory jako „Cardano je jen peněženka“, „Cardano nikdy nespustí mainnet“, „PoS nikdy nebude fungovat“ nebo „je to jen white-paper“. To vše jsou názory založené na netrpělivosti, neznalosti hloubky a složitosti projektu nebo neschopnosti objektivně posoudit všechny aspekty. Tento FUD je často způsoben příznivci konkurenčního projektu a to jen proto, aby byla konkurence v očích lidí více relevantní.

Pojďme se podívat na některá fakta.

CARDANO JE VELMI SLOŽITÝ PROJEKT

Cardano je první projekt, který je založen na vývoji skrze formální metody a buduje se jako mission-critical projekt. Tedy podobně, jako se buduje software třeba do letadel či jaderných elektráren. Potenciální chyba či výpadek může mít katastrofální následky. Tým IOHK provedl důkladný výzkum ve všech oblastech souvisejících s blockchainem a distribuovanými sítěmi. Tým studoval stávající práce a hledal nejlepší řešení technických problémů v reálném prostředí. Publikoval mnoho vědeckých studií, které prošly pečlivým přezkumem a dnes mají bezpočet citací. Tým se pustí do vývoje produkčního kódu až poté, co budou k dispozici specifikace. Kritické části projektu jsou psány v Haskellu, což je jazyk umožňují ověřit, že kód dělá to co přesně má bez vedlejších efektů.

Blockchain zahrnuje technologickou, ekonomickou a sociální složku. Je to systém, který si klade za cíl nahradit stávající finanční systém a konkurovat současným obřím IT společnostem. Takový projekt nemůže být vybudován jen tak, že se dá do kupy spousta programátorů, aby vám udělala nějaký mix Bitcoinu a Etherea. Bez důrazu na celkovou kvalitu a jednotlivé detaily nebude takový systém dlouhodobě spolehlivě fungovat. Na druhou stranu může být takový projekt realizován za pouhý rok. Jenže potřebujeme něco takového?

Cardano se vydal jinou a náročnější cestou. Pokud by tým jednoduše dodal další blockchain, zařadil by se mezi stovky podobných projektů. Bylo nutné dát dohromady odborníky na kryptografii, bezpečnosti softwaru, distribuovaných sítě, modelování hrozeb, návrh síťových protokolů, teorii her, operační systémy, návrháře programovacích jazyků, ekonomiku a samozřejmě softwarové architekty a programátory. Všichni tito lidé musí spolupracovat na vytvoření sítě, aby byla dokonalá ve všech ohledech. Jsou to lidé, kteří jsou uznávanými odborníky ve svém oboru a často na vrcholu své kariéry.

Má-li jedna síť sloužit celému světu, musí být schopna globální škálovatelnosti. Nikdy se nesmí zastavit a umožnit všem lidem na planetě svobodně se zapojit do konsensu v síti. A to včetně podvodníků. Taková síť bude masivně napadána. Cardano to musí ustát a vždy za všech okolností fungovat. Je to složitější úkol, než si možná myslíte. A věřte mi, že na světě není mnoho lidí, kteří by tomu plně rozuměli ve všech detailech.

Vytvoření takového projektu vyžaduje hodně času a úsilí. Žádný existující projekt není schopen masové adopce a je současně prokazatelně bezpečný a dlouhodobě udržitelný. Cardano bude, nebo se o to chce aspoň pokusit. Globální, otevřené, veřejné sítě jsou zcela nové. Před Bitcoinem tu nic takového nebylo. První generace kryptoměn trpí logicky technologickou nedokonalostí. Často jsou v experimentální fázi a zlepšují se v plném provozu. V případě Bitcoinu se všichni bojí změnit první vrstvu, protože existuje legitimní obava, že něco selže. Druhá vrstva může něco vylepšit, ale vždy to bude skřípad. Kvalita projektu přímo souvisí s kvalitou týmu a časem stráveným výzkumem, experimentováním, implementací a testováním. Tyto fáze nelze podceňovat ani vynechat. Pokud tak učiníte, vrátí se vám to později a vy to budete muset řešit ve fázi adopce. Lidé si budou stěžovat. Na CoinMarketCap vidíme tisíce projektů, ale jen málo stojí za pozornost. Za deset let jich budou možná jen tři.

TRANSPARENCE PROJEKTU

Cardano je jedním z nejtransparentnějších projektů v kryptu. CEO společnosti IOHK, Charles Hoskinson, dělá AMA a aktualizace o stavu projektu velmi často. Někdy několikrát za měsíc. Během AMA se ho můžete zeptat doslova na co chcete. Ostatní členové týmu také nedávno začali dělat videa s aktualizacemi o stavu.

Cardano jako jeden z mála projektů, který má zveřejněné a plně k dispozici všechny své vědecké práce. Kdokoli se na ně může podívat a obsah kriticky zkontrolovat. Počet prací se pravidelně zvyšuje. Pokud má někdo pochybnosti o kvalitě projektu, může se pokusit najít v těchto pracech nějaké chyby. A věřte mi, bude to těžké. Najdete zde takové skvosty, jako je vyřešený problém s PoS konsensem, Extended UTxO model, důkaz, že PoW funguje tak, jak se obecně věří, a mnohem více.

Jen tyto práce sami o sobě již krypto značně posunuli dopředu. Zatím nikdo nezkoumel, co je to ledger a jak by měla fungovat, zda je PoW skutečně bezpečný, jak bezpečně psát inteligentní smlouvy, jak vytvořit udržitelný ekonomický model atd. Z těchto prací mohou těžit všechny ostatní projekty. Všechny, které s v budoucnosti objeví. Už nikdy nebude potřeba začínat z nuly.

Nevěříte tomu? Můžeme vám dát jeden z mnoha možných příkladů. Aggelos Kiayias je předsedou kybernetické bezpečnosti a privacy na Universitě v Edinburghu. Jeho vědecké zájmy zasahují do oblastí počítačové bezpečnosti, informační bezpečnosti, aplikované kryptografie a základů kryptografie se zvláštním důrazem na blockchainové technologie a distribuované systémy, elektronické hlasování. Dále správu soukromí a identity. Do IOHK nastoupil v roce 2017 jako jeden z předních vědců prostřednictvím dlouhodobé dohody o konzultacích mezi IOHK a University of Edinburgh, kde je také ředitelem Blockchain Technology Laboratory.

Aggelos je jedním z mozků za Ouroboros PoS. Je poměrně snadné najít práce, na kterých spolupracoval, a počet citací. Google vám rád pomůže udělat špinavou práci.

Stačí otevřít jakoukoli vědeckou práci od IOHK, zkontrolovat seznam autorů a najít počet citací. Můžete také snadno ověřit, že v celém kryptu není žádný konkurent, který by měl něco podobného. Můžete dokoonce narazit na patentované technologie, což u veřejných projektů není úplně dobrá vizitka.

Důležité je samozřejmě dostat vědeckou práci do zdrojového kódu. A to se děje a je to lehce ověřitelné. Můžete zkontrolovat GitHub a všechny repozitáře projektu. Podívat se na kvalitu, komentáře, aktivitu, a mnoho dalších věcí.

Při vývoji softwaru je zpoždění dodání obvyklé

Už jsme hovořili o tom, jak složitý je projekt Cardano. Věřte mi, zpoždění je při budování softwaru zcela běžná věc. Existuje pro to mnoho dobře popsaných důvodů. Každý softwarový inženýr by to mohl potvrdit.

Přesný odhad při budování plánu týkajícího se SW je téměř nemožný. Pro často omezený počet techniků máte vždy velkou spoustu věcí a úkolů. Úkoly se často překrývají a závisí na sobě. Aby to bylo ještě horší, úkoly jsou většinou abstraktní a je často obtížné předvídat všechny možné překážky, které se na cestě objeví. Výkonnost týmu můžete měřit, abyste zlepšili odhady času, ale přesto nikdy nevíte, kdy plán selže kvůli neočekávaným problémům. Členové týmu musí roky spolupracovat, aby měli solidní jistotu při odhadech. Cardano tým je mezinárodní, takže koordinace může být o něco náročnější. Když jsou na začátku přeskočeny některé malé a zdánlivě zbytečné úkoly, může se stát, že dojde k neočekávaným zpožděním jen proto, že musí být vyřešeny později. A někdy se změní plán nebo priority úplně.

Mnoho techniků je velmi optimistických, když se jich zeptá, jak dlouho mohou některé úkoly trvat. Často se mýlí. Ve skutečnosti jsou úkoly obvykle složitější, než si inženýři myslí. Členové týmu se postupem času mění. IT guruové jsou zvláštní druh. Rádi mění zaměstnání velmi často. Pokud týmový expert opustí tým, můžete se hledat vhodná náhrada dlouho. To také způsobuje zpoždění. Tým IOHK má mnoho členů.

Vytvoření 90 % funkčnosti může být relativně snadné ve srovnání s posledními 10 %. Největší problémy mohou nastat na konci vývoje, kdy jsou všechny jednotlivé komponenty testovány společně. Problémy, které se vyskytnou na konci vývoje, je třeba řešit. To často znamená změnit spoustu věcí nebo něco redesignovat. Samotné testování je velmi náročné, protože musíte nasimulovat globální síť, nebo ji zkrátka rozchodit. Kromě toho musí software běžet na různých verzích operačních systémů.

Pojďme se podívat na některá slavná softwarová zpoždění. Mac OS X byl prvně představen pod názvem Rhapsody a bylo to v roce 1997. Verze 1 byla vydána po 4 letech. Systém Windows Vista byl původně plánován na rok 2003. Zpoždění bylo 3 roky.

Pokud hledáte více příkladů, najdete jich mnoho. Projekt, jako je Cardano, nemůže být proveden za rok nebo dva. Pokud bude Shelley uveden na trh letos, bude to vlastně velmi rychlé. Když se podíváte na příklady z kryptoměnu, uvidíte velké zpoždění v dodávce Ethereum 2.0. Spočítejte si, jak dlouho se buduje Lightning Network. A podívejte se, kolik chyb a selhání jsme viděli. Tato selhání často vedla k velkým finančním ztrátám. Pokud byste hledali důvody, zjistili byste, že je to často způsobeno špatně navrženým nebo implementovaným softwarem.

Samozřejmě je v nejlepším zájmu týmu dodat Cardano na trh co nejrychleji. Ale rozhodně ne na úkor technických nedokonalostí. Toto není závod s časem. Rok nebo dva nehrají téměř žádnou roli, pokud uvidíme opravdu dobrou, funkční a bezpečnou síť schopnou masové adopce.

Naučte se trpělivosti. Dodávání softwaru má své fáze. Za prvé, vše musí být dobře promyšlené a navržené. Musí se postavit dobrý tým. Poté se provádí výzkum a experimenty. Během toho lze psát první zdrojový kód. Poté proběhne testovací fáze. Teprve poté se může síť dostat k veřejnosti.

TESTNET UŽ BYL SPUŠTĚN

Testnet běží od konce roku 2019. A je to velký úspěch. Tým očekával zájem asi 100 provozovatelů poolů. Nyní existuje více než 1000 registrovaných poolů. Síť je stabilní a běží téměř bez problémů. Zájem lidí o Cardano je obrovský. Lidé z komunity pracují na užitečných nástrojích. Stačí se podívat na adapools.org nebo pooltool.io. Provozovatelé poolů nemají problém s komunikací s týmem. Všechny problémy jsou postupně řešeny a mnohé z nich velmi rychle.

Každý na světě může provozovat vlastní node a stát se provozovatelem poolu. Kdo tvrdí, že Cardano je jen peněženka, měl by si to jít vyzkoušet. Máte rádi chytré smlouvy? Chcete si jednu napsat? Můžete to zkusit. Cardano bude mít jazyky Plutuse a Marlowe. Už nyní si to můžete vyzkoušet na online hřišti.

ŽÁDNÉ LAMBO, SORRY

Cardano tu není, aby vám zařídíl Lambo. Charles slíbil, že dodá nejvíce decentralizovanou síť, bezpečné inteligentní smlouvy, správu projektů a vyřešenou škálovatelnost. Vše založené na vědeckém výzkumu. Pokud takovou síť lze dodat a lidé ji adoptují, teprve pak můžeme říci, že tým uspěl. Ovlivní to cenu ADA mincí? Určitě ano. Tým teď musí být plně zaměřen na vývoj. Ne za cenu. Takže si nestěžujte na cenu. Nikdo vám nepomůže. Jste dospělí a o svých krocích rozhodujete sami.

ZÁVĚR

Nenechte se ovlivnit nějakým hloupým článkem nebo videem. Použijte zdravý rozum. IOHK je jedním z nejlepších týmů v krypu. Za tímto týmem je spousta práce. Každý se na to může podívat. Nic není patentováno. Všechno je open-source. Nemůžeme vynechat Cardano Foundation a Emurgo. Také tyto entity jsou zcela transparentní a i za nimi lze vidět mnoho práce. Podívejte se sami. Pokud to někdo nevidí a tvrdí, že Cardano je jen peněženka, musí být slepý a hluchý. Zpoždění při dodání tak komplexního softwaru, jakým je Cardano, je celkem běžné. Spíše by bylo vhodné říci, že tým se posunuje velmi rychle. Cardano je nyní tak daleko, že mu Microsoft ani IBM nebudou schopny konkurovat. Díky Cardanu se celé krypto posune hodně nahoru a bude relevantnější. Pokud nevěříte ničemu, co jsme napsali, máte mnoho příležitostí si to ověřit. Takže nám nevěřte, ověřte si to sami.