🇨🇿 Cardano OBFT hard-fork

CZ překlad:

Cardano OBFT hard-fork

Charles Hoskinson oznámil, že nás v polovině února čeká OBFT hard-fork. Mnozí se začali ptát, co to znamená a jestli z toho budou nové mince. Ne, nové mince z toho nebudou.

Cardano síť na mainnetu je nyní v Byron éře a používá se Ouroboros Classic (federated blockchain). Aby se mohlo přejít na decentralizovanou verzi, tedy do Shelley éry, je potřeba vyměnit konsensus. První, který bude nasazený je Ouroboros BFT (Ouroboros Byzantine Fault Tolerance).

Jen pro informaci, po tomto hard-forku a přechodu na Ouroboros BFT dojde později k dalšímu a to na verzi Ouroboros Genesis. To je však zatím daleko.

Uživatelé peněženky Yoroi nemusí nic řešit. Peněženka Daedalus bude potřebovat reinstalaci. Celý hard-fork proběhne automaticky a burzy už se na něj připravují.

Koho zajímají obecné technické detaily kolem hard-forků, tak můžete pokračovat ve čtení.

CO SE DĚJE PO TECHNICKÉ STRÁNCE

Síť udržují v chodu nody a ty musí používat určitou verzi softwaru, kterým můžeme říkat klienti. Nody se tedy aktualizují postupně za chodu. Tým dodá nového klienta s krásnými novými funkcemi a klienta zveřejní na webu. Poté tým požádá provozovatele nodů, aby klienty aktualizovali na novou verzi. Ti to mohou, ale z nějakého důvodu také nemusí udělat. Otázka pak je, co akceptace nové verze klienta pro jednotlivce znamená.

Klíčové je, jestli jsou změny v novém klientovi zpětně kompatibilní. To znamená, že pokud nový klient navrhne blok, tak jestli může starý klient s tímto blokem také pracovat. Pokud ano, dochází pouze k soft-forku. Staří i noví klienti pokračují stále na jednom chainu. Naopak to platit nemusí, takže blok navržený starým klientem nemusí být nutně akceptovaný novými klienty. Pokud je nových klientů v síti více než starých, bloky navržené starými klienty budou většinově odmítnuty a nebudou zařazeny do blockchainu na jednotlivých nodech. Noví klienti budou pokračovat na jiném chainu, který bude časem pravděpodobně delší. Tento fakt časem přirozeně přinutí provozovatele nodů se starými klienty aktualizovat na poslední novější verzi.

Změna v klientovi však může být tak zásadní, že s blokem navrženým novým klientem nemohou ti starší vůbec pracovat. V tomto případě se bavíme o hard forku. Hard-fork tedy znamená, že po určitém předem známém bloku dojde k rozdělení blockchainu - k forku (představte si to jako vidličku, proto se často objevuje na obrázcích….). Očekává se, že většina lidí aktualizuje své nody na novější verzi klienta a vytvoří brzy po forku delší chain.

Hard-fork může být poměrně nebezpečný, protože vznikají dva separátní chainy. V některých případech je to záměr, pokud má vzniknout nový projekt (Ethereum -> Ethereum classic, Bitcoin -> Bitcoin Cash atd.). Druhá možnost je, že větev tvořená starými klienty rychle zaniká, neboť ji nemá nikdo zájem udržovat.

Forky jsou tu primárně od toho, aby se aktualizovali klienti na novější verze. Avšak přes hard-fork se dá také vytvořit nový projekt, který vzejde z toho starého. Důležité však je, aby obě separátní větve někdo udržoval, tedy provozoval klienty a přidávaly se nové bloky. Pokud vzniká nový projekt, každý kdo měl nějaké mince v původním blockchainu bude mít tyto mince také v tom novém. Je logické, že oba chainy mají po rozdělení stejnou minulost, stejné bloky a transakce. Po forku se okamžitě přidávají bloky do obou chainů.

Dá se mluvit o dvou verzích hard-forku. První verze, kdy všichni chtějí přejít na novější verzi a nehrozí, že vznikne alternativní chain. Druhá verze, kdy třeba i záměrně vznikne nový projekt oddělením od starého.

ZÁVĚR

Opakujeme, že v našem případě nové mince nebudou, jen se bude přecházet na decentralizovanou verzi sítě a předpokládáme, že včetně stakingu (to však není oficiálně potvrzené). Další informace mají být oznámeny později, takže si na ně počkejme.