🇨🇿 Cardano pomůže tokenizovat ekonomiku budoucnosti

Moderní technologie mění způsob interakce mezi lidmi. Blockchain bude mít v příštích 20 letech významný vliv na změnu obchodních modelů. Kryptoměny se budou používat k platbám. Otázkou je, zda to budou nativní mince jednotlivých projektů, nebo stablecoiny. Cardano může hrát významnou roli, protože umožní tokenizaci ekonomiky.

Zpět v čase

Kdo si pamatuje na OpenBazaar? OpenBazaar bylo decentralizované tržiště spuštěné v roce 2016. Dalo se na něm platit bitcoiny. OpenBazaar se snažil nahradit službu velkých internetových překupníků zboží, tedy byznys, který dělají Amazon, eBay nebo AliExpress. Zároveň chtěl nahradit platební služby, jako je VISA nebo Paypal. Prodejce mohl na platformě nabízet své zboží, a pokud měl kupující zájem, mohl komunikovat přímo s prodejcem. Platba probíhala prostřednictvím bitcoinového účtu s více podpisy (multi-sig) a za asistence moderátora. Výhodou bylo, že uživatelé nemuseli poskytovat informace KYC/AML.

V roce 2021 služba zanikla, protože uživatelé neměli o její využívání zájem. Lidé neměli zájem používat OpenBazaar, protože nechtěli platit bitcoiny, nevadilo jim poskytovat informace KYC/AML, projekt nebyl konkurenceschopný a ekonomický model nebyl udržitelný.

Budoucnost je v tokenizaci

Neúspěch OpenBazaaru poukázal na několik skutečností. Na Bitcoinu nelze postavit fungující ekonomiku a nová služba nemůže konkurovat současným silným hráčům na trhu jen proto, že využívá kryptoměny. Naštěstí vývoj technologií jde stále kupředu a jejich přijetí roste. Ideály decentralizace žijí dál, jen se věci ubírají jiným směrem.

Největší výhodou OpenBazaar byla možnost neposkytovat informace KYC/AML třetím stranám. Cardano je schopno toto umožnit prostřednictvím decentralizovaného ID (DID). To bude implementováno prostřednictvím projektu Atala PRISM, který bude integrován do nové peněženky Lace. Pokud společnosti přijmou standard DID a začnou jej používat, nebudou muset znát identitu svých zákazníků. Podniky se nemusí obávat a chránit údaje uživatelů před hackerským útokem, a přesto budou moci komunikovat se svými klienty. Pokud budou potřebovat získat adresu pro doručení, uvidí ji pouze dopravce zboží. Chytré kontrakty mohou plnit stejnou funkci, jakou v OpenBazaru plnil moderátor, a služba se tak stane spolehlivější a levnější. Platby budou probíhat peer-to-peer.

Díky blockchainu vzniknou nové obchodní modely, v nichž budou tokeny hrát důležitou roli. Cardano pracuje s tokeny stejně jako s nativními mincemi ADA, takže je vhodnou platformou pro tokenizaci.

Nové obchodní modely

Podnikání IT gigantů, jako jsou Meta a Twitter, je postaveno na tom, že uživatelé vytvářejí obsah. Společnosti zjišťují soukromé informace o uživatelích, aby mohly do obsahu vkládat cílenou reklamu. Lidé si to pomalu uvědomují a tento model se jim nelíbí. Proto mnoho lidí reklamu blokuje. Služby vás často nutí blokování reklamy na svých stránkách vypnout.

Lidé chtějí v podstatě získat nějaké výhody za sledování reklam a za vytváření obsahu, který přitahuje pozornost ostatních. Chtějí se dělit o zisk. Tokeny mohou být skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Nejlepší obsah a komentáře jsou hodnoceny ostatními uživateli. Pokud by společnost dávala autorům tokeny a zároveň nutila inzerenty, aby těmito tokeny platili za reklamy, vznikla by kruhová ekonomika, ze které by měli prospěch všichni.

Tokeny lze dobře využít pro jakoukoli formu hlasování. Pokud by uživatelé předplacené služby pravidelně dostávali tokeny zdarma, mohli by si je spojit s oblíbenou službou nebo produktem. Například klienti streamovací služby by mohli prostřednictvím žetonů hlasovat pro svůj oblíbený pořad a na oplátku získat část profitu ze sledovanosti. Žebříčky oblíbenosti by byly relevantnější, protože uživatelé by byli motivováni k vyjádření svého názoru.

Pravidelné poskytování žetonů by v podstatě znamenalo, že čím déle klient službu využívá, tím větší vliv by mohl získat. Pokud by společnost chtěla zjistit, čeho si klienti nejvíce cení nebo jakým směrem se vydat, nemusela by se spoléhat pouze na vlastní průzkum ze shromážděných dat. Klienti by mohli vyjádřit svůj názor prostřednictvím žetonů. Zároveň by klienti měli pocit, že mohou ovlivnit směřování služby, kterou využívají.

Automated Market Maker (AMM) model, který používají decentralizované burzy, by se mohl uplatnit i na jiných místech. Jde o to, že ti, kdo poskytují likviditu, dostávají zaplaceno od uživatelů, kteří likviditu využívají ke směně tokenů. Pokud je jakýkoli obchodní model postaven na tom, že jedna strana něco poskytuje a druhá platí za spotřebu, může se poskytovatel služby podílet na zisku prostřednictvím tokenů. To motivuje první stranu k poskytování zdroje a služba se zcela transparentně dělí o zisk. Lidé mohou poskytovat peníze, jiný fyzický zdroj, čas nebo názor.

Supermarkety někdy dávají klientům nálepky podle toho, jak drahý nákup provedli. Za určitý počet nálepek jim pak poskytují určité výhody. Tento proces by mohl být tokenizován, takže by byl automatizovanější. Spolu s platbou by klient okamžitě obdržel tokeny.

NFT vydané renomovanými vydavatelstvími by měly jinou hodnotu, než když je vydá zcela neznámý umělec. Pokud by společnost, která vlastní autorská práva na postavy ze známého seriálu nebo filmu, vydala limitovanou edici NFT, byl by o ni zájem. Pro společnost by to byl další příjem a pro fanoušky vyhledávaný artefakt. K NFT by mohla být připojena část autorských práv. To znamená, že pokud by společnost dosáhla zisku tím, že by někomu umožnila vytvořit tričko s hrdinou, část zisku by připadla držitelům NFT. Cena NFT by rostla s popularitou.

Další velkou příležitostí pro tokeny je spoluvlastnictví. Pokud by vznikla zcela nová společnost s decentralizovaným vedením, mohly by tokeny sloužit jako způsob rozdělení moci mezi držitele. Každý držitel tokenu by měl svou kůži ve hře, takže by chtěl pro společnost jen to nejlepší. Pokud by se jeho názory neujaly, mohl by kdykoli odejít a tokeny prodat. Zájemci o podíl na moci by si mohli tokeny koupit. Vedení by bylo více fluidní a mohlo by se skládat z motivovaných jednotlivců.

Nešlo by použít databázi?

Cardano má tu výhodu, že blockchain je transparentní a nikdo nemůže měnit nastavená pravidla, ani společnost, která se rozhodla tokeny používat. Pokud by společnost používala databázi, mohla by tokeny tisknout, kdykoli by to potřebovala. Pro některé případy použití je třeba dodržovat předem dohodnutá pravidla.

Blockchain je globálně dostupná síť, takže ji společnost může používat okamžitě a nemusí nic budovat. Představte si, že byste museli instalovat speciální aplikaci pro každou službu, která tokeny nabízí. V mobilním telefonu byste měli asi deset aplikací. Jakmile bude existovat jedna peněženka, která umožní používat více blockchainů, uživatelé budou moci držet tokeny ze všech hlavních blockchainových sítí. Nezáleželo by na tom, zda společnosti používají Cardano nebo jiné sítě L1. Pokud by uživatelé chtěli tokeny od Netflixu, Googlu, Amazonu, Mety nebo Twitteru, měli by na to jedinou peněženku.

V rámci Web3 budou uživatelé v centru pozornosti. Prostřednictvím tokenů budou vlastnit určitá privilegia, budou mít právo získávat výhody a rozhodovat o službách, které využívají. Vše bude možné provádět anonymně, a přitom zcela transparentně.

Decentralizovaná identita (DID) bude základním kamenem budoucnosti, protože umožní uživatelům větší kontrolu nad jejich soukromím. Zároveň zjednoduší peer-to-peer platby, protože účastníci si budou moci ověřit, s kým komunikují. DID zásadně zlepší fungování DeFi a tyto principy dříve či později převezmou i současné finanční služby a podniky.

Společnost Dish, která je na seznamu Fortune 500, a některé země v Africe začínají DID používat. Dokonce i Jack Dorsey pochopil výhody DID a přichází s návrhem Web5, ve kterém chce postavit DID na Bitcoinu. To, co Jack navrhuje, se nijak neliší od toho, co už má Cardano a co začínají používat firmy. Je úplně jedno, jaký blockchain se pro DID použije. DID má stejně největší smysl s tokeny a Jack na to také brzy přijde.

Závěr

OpenBazaar nebyl technologicky dobře připraven na decentralizovanou budoucnost a o tuto službu nebyl zájem. Jakmile principy decentralizace přijmou současní giganti, posuneme se výrazně kupředu.

V tokenizaci je obrovský potenciál, který dnes nikdo nedokáže odhadnout. V článku jsme hovořili především o nových obchodních modelech a nezohlednili jsme tokenizaci fyzických a digitálních objektů. To je další směr, kterým se tokenizace bude ubírat. Tokenizace nežije ve vzduchoprázdnu a paralelně vznikají další technologie. Technologické “lego” neboli mix několika existujících technologií dohromady umožní vznik zcela nových služeb.

Tento článek napsali Cardanians za podpory Cexplorer.

Originální článek: Cardano will help tokenize the economy of the future | Cardano Explorer