🇨🇿 Cardano tu bude alespoň dalších 5 let

Lidé mohli poprvé koupit ADA v roce 2017, kdy býčí trh právě vrcholil. Cardano je ve skutečnosti o několik let starší a kořeny projektu sahají do let 2014/2015. Důležitý je však zejména rok, kdy byl blockchain spuštěn, tedy rok 2017. Cardano přežilo krypto-zimu a nyní se nachází na svém druhém medvědím trhu. Nacházíme se v roce 2023, takže Cardano existuje již více než celých 5 let. Pokud se podíváte na projekty v top 10 mezi lety 2017 a 2023, zjistíte, že v top 10 zůstaly pouze 4 projekty. Bitcoin, Ethereum, Ripple a Cardano. Je velmi pravděpodobné, že Cardano tu bude ještě minimálně 5 let, a pokud se mu podaří zůstat relevantní a ideálně v top 10, bude se jeho životnost počítat na desítky let.

TLDR

Cardano má silnou komunitu, která je vedle technologie nezbytným předpokladem úspěchu. Značka Cardano je velmi populární, dokonce více než Bitcoin. Lindy efekt Bitcoinu a Cardana je velmi podobný a oba projekty mají téměř stejnou šanci na přežití. Skutečnými soupeři jsou zlato, fiat měny a finanční systém, jejichž Lindy efekt se pohybuje v řádech tisíců let.

Být od počátku v první desítce je úspěch

V odvětví blockchainu panuje tvrdá konkurence a nové projekty vznikají doslova každý den. Udržet se v první desítce po celou dobu své existence rozhodně není náhoda a existují pádné důvody, proč tomu tak je. Cardano se možná dostalo do povědomí lidí a každý, kdo zná starší projekty, tedy Bitcoin, Ethereum a Ripple, bude pravděpodobně znát i Cardano. Projekt potřebuje více času, aby si získal důvěru lidí. Důvěru nelze získat za jediný rok. Bitcoin neměl v prvním roce šanci uspět, protože mu věřilo jen málo lidí. V prvních pěti letech byl jeho osud stále velmi nejistý. Ve skutečnosti nevíme, jak dlouho bude trvat, než nejstaršímu projektu začne důvěřovat řekněme 30 % populace.

Novější projekty to budou mít z hlediska přijetí jednodušší, protože lidé věří, že pokud funguje jeden blockchain, budou velmi pravděpodobně fungovat i ostatní. Žádný relevantní projekt z první dvacítky nikdy neskončil ze dne na den kvůli technické chybě nebo hackerskému útoku. Většina blockchainových sítí a platforem pro chytré smlouvy funguje velmi spolehlivě. Blockchainy mají problémy především s nízkou škálovatelností, což se projevuje pomalými a drahými transakcemi. Tyto problémy se však řeší a v příštích desetiletích budou velmi pravděpodobně rozhodovat o pořadí v první desítce.

Udržet se v první desítce je důležité, protože přijetí je také o tom, že lidé značku znají a mají s ní spojenou emoci. Připomeňme, že ve zprávě Top Brand Intimacy 2022 získala nejvyšší hodnocení kryptoznačka Cardano. To je pro budoucí osud projektu nesmírně důležité, protože lidé mají s Cardanem spojené pozitivní emoce a značka je vnímána lépe než Bitcoin a Ethereum, které v žebříčku skončily níže.

To je velmi pravděpodobně zásluha velmi silné komunity Cardano a z našeho pohledu je komunita stejně důležitá jako technologie. Blockchain, který nikdo nepoužívá, nemá šanci se prosadit, a naopak, velká komunita nemůže dlouhodobě udržet projekt, který nemá pevný technologický základ. Kombinace technologie a komunity je pro úspěch zásadní.

Nyní se podívejme, v čem spočívá Lindyho efekt a proč bude Cardano existovat ještě nejméně 5 let.

Co je Lindyho efekt?

Lindyho efekt je teorie, kterou vytvořil Nassim Nicholas Taleb ve své knize “Antifragile: Things That Gain From Disorder”. Teorie předpokládá, že životnost netrvanlivého předmětu, myšlenky nebo technologie se zvyšuje s jejím stářím. Jinými slovy, čím déle něco existuje, tím je pravděpodobnější, že to bude existovat a bude užitečné i v budoucnu.

Teorie Lindyho efektu má význam v různých oblastech, například v technologii, ekonomice a kultuře. Například v oblasti technologií platí, že čím déle je technologie na světě, tím je pravděpodobnější, že bude stabilnější a spolehlivější. Proto starší technologie, jako jsou pevné telefony, rádio a papírové knihy, stále existují navzdory vzniku novějších technologií.

Podobně v ekonomice platí, že společnosti, které existují již dlouhou dobu, jako například General Electric a Ford, s větší pravděpodobností přežijí hospodářské poklesy a narušení ve srovnání s novějšími společnostmi. Je tomu tak proto, že mají za sebou zkušenost s překonáváním těžkých časů a mají vybudovanou zákaznickou základnu.

V kultuře teorie Lindyho efektu předpokládá, že klasická díla, jako jsou Shakespearovy hry a Beethovenovy symfonie, budou i v budoucnu aktuální a ceněná jednoduše proto, že jsou na světě tak dlouho.

Když se Lindyho efekt jednoho projektu střetne s Lindyho efektem jiného projektu, jedná se o jejich vzájemnou konkurenci. Kryptoměny, a nyní je jedno, zda mluvíme o Cardanu, Bitcoinu nebo Ethereu, budou konkurovat silnému Lindy efektu fiat měn.

Peníze, jak je známe, existují již tisíce let a mají silný Lindy efekt. Jsou široce přijímány, používají se jako uchovatel hodnoty a jsou podporovány vládami. Kryptoměny tedy částečně konkurují i Lindyho efektu vlád.

Blockchain je relativně nová technologie, která existuje něco málo přes deset let a má menší uživatelskou základnu a přijetí. Proto je nepravděpodobné, že by Bitcoin (nebo jiný blockchainový projekt) dokázal v blízké budoucnosti zcela nahradit peníze kvůli silnějšímu Lindyho efektu peněz. Technologie blockchain však stále může mít významný dopad na finanční průmysl, protože nabízí jedinečné výhody oproti tradičním formám peněz, jako je její decentralizovaná povaha, bezpečnost a nízké transakční poplatky.

Aby bylo odvětví blockchainu úspěšné, musí nadále budovat důvěru a přijetí prostřednictvím inovací, vzdělávání a uživatelsky přívětivých rozhraní. Krypto komunity by si měly uvědomit, že bychom měli spolupracovat se stávajícími finančními systémy, a nikoli proti nim, abychom vytvořili interoperabilitu a široké přijetí.

Z našeho pohledu má Cardano (a další platformy pro chytré kontrakty) tu výhodu, že posláním projektu není nahradit fiat měny nebo vlády, ale vytvořit alternativní finanční systém. Cardano navíc může najít uplatnění v mnoha odvětvích a jeho využití se neomezuje pouze na finance. Silný efekt Lindy mají samozřejmě i současní velcí hráči na trhu. Je o něco snazší bojovat na více frontách o úspěch než se pokoušet o téměř nemožné, tj. porazit fiat měny. Ať už si o Web3 myslíte cokoli, rozhodně je mnohem snazší použít NFT například ve hrách nebo tokenizovat stávající finanční aktiva než nahradit fiat měny.

Komunity si často neuvědomují, že blockchainové projekty mají jednoho protivníka, a tím je silný Lindyho efekt fiat měn a států. DeFi má šanci konkurovat komerčním bankám. Úspěch Cardana v této oblasti bude jistě důležitý i pro přijetí Bitcoinu.

Lindy efekt jednotlivých blockchainových projektů je velmi podobný a není to ani otázka desítek let. Existence zlata, fiat měn, vlád a států je v řádu tisíců let. Má smysl, aby komunita Bitcoinu považovala Cardano za konkurenta a naopak? Ve skutečnosti mají oba projekty velmi podobnou šanci na přežití a skutečný konkurent je výrazně silnější.

Závěr

Bitcoin bude pravděpodobně existovat ještě deset let. Pokud se Cardano udrží v první desítce ještě dalších 5 let, bude se jeho životnost rovněž počítat na desetiletí. O existenci bude rozhodovat především dlouhodobá ekonomická udržitelnost blockchainových sítí (rozpočet na zabezpečení) a míra přijetí. Neměli bychom podceňovat technologický pokrok, který je pro další vlnu přijetí naprosto nezbytný. Otázkou zůstává, k čemu budou lidé blockchain skutečně používat? Nahrazení fiat měn volatilními kryptoměnami se zdá být téměř nemožné. Vytvořit alternativní finanční systém nebo najít využití v jiných odvětvích je mnohem snazší. Cardano je rozhodně na dobré cestě k úspěchu, ale určitě to nebude snadné a pomoci může každý. V první řadě si můžete uvědomit, kdo je skutečným soupeřem pro blockchain a jak by mohl nahradit neefektivní a drahé prostředníky.

Tento článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-will-be-here-for-at-least-another-5-years