🇺🇦 Яке реальне застосування Cardano?

Переклад з англійської статті What is the real use-case of Cardano? | Cardanians

Яке реальне застосування Cardano? Це питання часто піднімається в дискусіях в Інтернеті. Давайте спробуємо відповісти на нього. Ви, ймовірно, будете здивовані такою відповіддю. Але, сподіваємося, це допоможе вам зрозуміти, в чому труднощі при відповіді на це питання.

image
Стара бухгалтерська машина

Світ угод і контрактів

Наше суспільство і фінансові ринки засновані на умовах і договірних угодах між людьми, компаніями, банками, державами і т.д. Обмін цінностями - це дуже важлива частина суспільства. Кожен здатний щось виробляти і потребує чогось іншого від інших. Гроші стали засобом платежу. Але гроші - це тільки половина фінансової операції.

Обмінна вартість означає, що гроші обмінюються на товар з аналогічною вартістю. Купівля товарів - це простий обмін, де ви можете заповнити свій кошик покупок і розплатитися в касі. Але існують і більш складні обміни цінностями, що вимагають укладення контракту (договору). Договір - це запис деталей угоди з реквізитами, включаючи підписи сторін. Угоди і контракти є рушійними силами економіки і суспільства.

Взаємодія з друзями, партнерами та інститутами заснована на довірі. Довіра - це масштаб. Сторони часто не довіряють один одному, тому повинні існувати довірені особи, яким довіряють обидві сторони. В даний час таких довірених осіб у нас дуже багато. Наприклад, банки. Банки та інші установи стали важливими гравцями в економіці, оскільки вони можуть дати в борг гроші, здійснити інвестування, страхування і т.д. Якщо виникає проблема і хтось порушує межі довіри, то в справу втручається юридична система і вирішує її. Внаслідок зростання значущості і багатства банків та інших установ вони стали дуже дорогими і ненадійними посередниками. Їх позиція сильна, і багато інститутів є незамінними. Їх мета - зберегти статус-кво і зберегти свої позиції.

Давайте повернемося до історії. У міру того як число угод зростало, був винайдений бухгалтерський облік. Бухгалтерський облік - це процес обліку фінансових операцій, що відносяться до бізнесу. Процес бухгалтерського обліку включає в себе узагальнення, аналіз і надання звітності за цими операціями наглядовим органам, регулюючим органам і організаціям зі збору податків. Фінансова звітність, яка використовується в бухгалтерському обліку, являє собою коротке зведення фінансових операцій за звітний період, узагальнюючу діяльність компанії, її фінансове становище і рух грошових коштів. Банки, компанії і навіть держави почали використовувати бухгалтерські регістри (книги). Таким чином, організації та установи можуть бути перевірені незалежними органами, які перевіряють бухгалтерські регістри. Інститути, організації та установи мотивовані вести себе чесно, так як їм потрібно, щоб люди їм довіряли. Аудити бухгалтерських книг дозволяють переконатися в тому, що все правильно і в бухгалтерському обліку немає махінацій. Аудитори можуть перевіряти зареєстровані операції та пов’язані з ними контракти. Якщо аудит проходить успішно, то особа, яка проходить аудит, вважається надійною.

Проблема фінансової системи полягає в тому, що довіра заснована на бухгалтерських книгах, які ведуться самими установами, і ніхто, крім уповноважених аудиторів, не може їх бачити. Іншими словами суб’єкти аудиту ведуть бухгалтерські книги, які є об’єктами аудиту. Ми повинні довіряти аудиторам і вірити, що вони дійсно незалежні і добре виконують свою роботу. На жаль, завжди є місце для шахрайства або помилок окремих осіб з обох сторін. Суб’єкт аудиту або аудитор можуть зазнати невдачі. Причина в тому, що перевіряються суб’єкти і аудитори в основному є централізованими одиницями влади. Ця концепція трохи надійніша через поділ влади. Звичайним людям нічого не залишається, як тільки вірити, що особи, які проходять перевірку не обманюють, і якщо це так, то аудитори досить чесні і старанні, щоб з’ясувати це. Простіше кажучи, звичайним людям може бути важко перевірити наскільки добре влада виконує свою роботу.

Як багато разів показувала нам історія, ми не повинні сліпо довіряти посередникам або навіть аудиторам. Блокчейн пропонує нам краще рішення, оскільки він може знизити вартість довіри за рахунок децентралізованого підходу до бухгалтерського обліку. Блокчейн знижує ймовірність здійснення шахрайства і дозволяє проводити миттєвий і дешевий аудит бухгалтерських регістрів. Розширюючи цю концепцію, ми могли б в принципі реконструювати існуючі економічні структури і створити нові організації.

Блокчейн - це машина довіри. Через його розподілений характер немає жодного суб’єкта, який міг би приховати шахрайство або запобігти аудиту. Блокчейн здатний безпомилково зберігати інформацію про те, що для користувача X стан Y є дійсним в момент часу Z. Він відмінно підходить для зберігання інформації про власність на цінні речі. На відміну від традиційних бухгалтерських книг, блокчейн - це не тільки децентралізоване сховище бухгалтерських регістрів, але і спосіб проведення транзакцій. Таким чином, значення може бути передано від користувача до користувача, і воно без проблем зберігається в блокчейні відразу ж в момент його виникнення. У традиційному фінансовому світі це не так. Існує безліч підсистем, і інформація часто передається від однієї підсистеми до іншої. Це може бути дорогим, повільним або неефективним в інших аспектах.

Привабливість блокчейна полягає в тому, що власник дійсно володіє активами, і ніхто, включаючи учасників консенсусу, не може змінити це без відповідного закритого ключа. Тільки власник може ініціалізувати зміну інформації про власність за допомогою транзакції, а мережа тільки перевіряє запит і зберігає інформацію в блокчейні.

Блокчейн вирішує проблему з централізацією влади. Це досягається шляхом розподілу довіри. Замість того щоб довіряти одній центральній одиниці, існує набір незалежних нод, які приходять до взаємної згоди щодо істини. Люди можуть довіряти блокчейну і використовувати його для обміну цінностями. Блокчейн також здатний зберігати незмінну інформацію про те, у кого що є, кому що належить або хто кому що повинен. Блокчейн може забезпечити більш високий рівень довіри до фундаментальних видів діяльності, які необхідні суспільству для того, щоб поліпшити якість життя в цьому світі. Для досягнення цього ми повинні прагнути інтегрувати технологію блокчейн в поточну фінансову інфраструктуру. Ймовірно, буде два основних напрямки впровадження технології блокчейна:

  • Інститути, організації та установи спершу отримають інформацію, що ця технологія життєздатна і корисна. Отже, вони поступово почнуть її використовувати. Установи можуть не завжди бути готові до цього. Освіта та тиск суспільства можуть дуже допомогти. Переваги технології блокчейн повинні бути настільки очевидні, що не буде ніякого виправдання, щоб ігнорувати її. Політичні партії повинні підтримувати і просувати процес прийняття і розгортання технології.
  • Люди почнуть будувати свої власні нові компанії та установи. Ймовірно вони будуть маленькими на самому початку. Якщо вони стануть життєздатними альтернативами нинішнім інститутам, то вони будуть прийняті. Є багато фінансово-технічних компаній, які можуть використовувати блокчейн з метою становлення більш надійними.

Щоб повністю використовувати потенціал блокчейна, нам потрібно розмістити довірчу машину в правильному місці. Нам потрібно інтегрувати блокчейн з тією інфраструктурою, якій ми довіряємо. Але потрібно дотримуватися обережності тут. Мова йде не тільки про здатність створювати сховище цінностей. Немає нічого корисного в тому, якщо банки і інвестори просто починають купувати криптовалюту через цінові спекуляції. Це не та мета, заради якої існують криптовалюти. Нам потрібні інститути, які не зможуть здійснювати шахрайство, і їх буде легко перевірити. Насправді потрібні інститути, які будуть використовувати блокчейн в якості основної технології своєї інфраструктури.

Коли ж це станеться?

Для великих змін потрібен час. Можливо, ви очікували більш конкретної відповіді на питання: яке реальне застосування Cardano. На даний момент мова йде в основному про майбутнє і потенціал. Блокчейн Cardano буде добре підготовлений до майбутнього. Обмін цінностями - це не тільки гроші. Це лише половина угоди. Угоди завжди полягають в обміні чогось одного на щось інше. Традиційний подвійний бухгалтерський облік - це система бухгалтерського обліку, в якій кожен запис на рахунок вимагає відповідного і протилежного запису на інший рахунок. Подвійний запис має дві рівні і кореспондуючі сторони, відомі як дебет і кредит. Cardano зможе випускати токени, які можуть являти собою реальні активи. Таким чином, транзакція може бути повністю врахована в блокчейні. Якщо блокчейн першого покоління містить інформацію тільки про валютні транзакції, то це не повна інформація.

Як ми вже говорили на самому початку більш складні угоди вимагають укладення контрактів. Cardano надасть можливість писати смарт-контракти і дозволить їх виконувати. Це дає додаткову владу системі транзакцій. Люди можуть обміняти гроші на акції, а Cardano може виконати транзакцію і записати як гроші, так і право власності на акції в блокчейні.

Яке визначення реального варіанту використання? Це явно щось корисне. Наприклад, корисно відправити значення від Аліси до Боба. Блокчейн - це глобальна технологія. У контексті блокчейна ми повинні говорити про щось корисне для всього суспільства. Не обов’язково для більшості, але, принаймні, для меншин, які цінують будь-яке поліпшення свого життя. Ми також могли б поговорити про комерційне використання блокчейна в глобальному контексті. Багато транзакцій і контрактів мають тільки локальний масштаб, і немає необхідності зберігати їх в глобальному блокчейне. Тим не менш, є багато випадків, коли глобальний аспект має важливе значення. Наприклад, покупка акцій Tesla - це послуга, яка повинна бути доступна по всьому світу.

Резюме

Успіх Cardano полягатиме в поступовому процесі прийняття. Ми побачимо комерційне використання і, ймовірно, безліч спроб побудувати щось корисне. Групи компанії IOHK і Фонду Cardano працюють над впровадженням в основному в країнах, що розвиваються. Багато інвесторів проявляють нетерпіння і оцінюють проект тільки за поточною ціною. Це дуже неправильне судження. В даний момент Cardano знаходиться якраз перед запуском основної мережі. Якщо Cardano буде соціально цінним проектом, то ціна буде відображати його. Йдеться якраз про впровадження технологій. У випадку з Cardano безумовно є що впроваджувати. Але вирішувати повинні люди і час.