🇨🇿 Cardanu je jedno jestli je ADA cenný papír

Podle názoru Komise pro cenné papíry (SEC) je ADA pravděpodobně cenným papírem. Tento názor je uveden v žalobě SEC proti společnostem Binance a Coinbase. Média hlavního proudu se tohoto předpokladu chopila a píší, že ADA je cenný papír. Lidé uvěřili FUD a jsou vystrašení. Cardano může používat kdokoli na světě a nemusí žádat SEC o povolení. Každý blockchainový projekt, včetně Cardana, je záměrně postaven tak, aby nebylo možné síť zastavit nebo uživatelům zabránit v jejím používání. Existují země, které kryptoměny zakážou, a země, které je na svém území uvítají.

Proč se lidé obávají toho, co si o ADA myslí SEC? Pokud chápete principy decentralizace, nemělo by vás to zajímat. Museli jsme předpokládat že odpor ze strany autorit přijde a nyní se máme bát?

Kam se poděla decentralizovaná revoluce a snaha vzepřít se autoritám chránícím status quo? Proč Bitcoinoví maximalisté chválí SEC za jejich názory a influenceři se snaží všem vehementně sdělovat informace, že ADA je rozhodně bezpečnost? Líbí se vám Cardano a líbí se vám poslání projektu? Přestaňte se starat o to, co říká SEC. Případný soudní proces velmi pravděpodobně rozhodne, že ADA stejně nebude považován za cenný papír. Držte se zásad decentralizace a dívejte se dopředu. Cardano je moderní technologie, která je silnější než zastaralá americká instituce spoléhající na desítky let staré zákony.

TLDR

Úspěch blockchainových sítí nebude založen na rozhodnutí SEC, ale na počtu uživatelů. Lidé začali kupovat projektové tokeny jako akcie, ale blockchainy potřebují uživatele. Užitek bude určovat tržní kapitalizaci. Stačí stakovat ADA z vlastní peněženky a dát SEC najevo, že podporujete existenci Cardana. SEC může jen bezmocně přihlížet.

Satoshi předpokládal, že úřady budou chtít Bitcoin zastavit

Satoshi Nakamoto usiloval o robustní kryptoměnu z různých důvodů, jedním z nich byl skutečně potenciální odpor úřadů nebo centralizovaných institucí. Uvědomoval si možnost, že zavedené autority, včetně vlád a finančních institucí, budou Bitcoin považovat za rušivou sílu.

Bitcoin je od počátku “protestním projektem”, který má potenciál přežít všechny útoky úřadů. Krátce po spuštění Bitcoinu se jeho fanoušci radovali, že dojde k narušení finančního systému a dokonce i vlád. Kam se poděl původní étos?

Lidé zapomněli, jakou revoluci může Bitcoin přinést, a přejí si, aby BTC kupovaly banky a firmy. Největším hrdinou je Michael Sayler, a to jen proto, že jeho společnost Microstrategy nakupuje BTC za vypůjčené peníze.

Bitcoineři si tak moc přejí, aby všichni kupovali BTC a jen BTC a neztráceli čas jinými projekty. Lidé se začali sobecky starat o vlastní zisk a nevadí jim, že Satoshiho vize nebude naplněna.

Někteří lidé jsou tak zaslepeni vidinou rychlého zbohatnutí, že se dokonce spolčují s úřady a přejí si, aby ostatní kryptoměny byly označeny za cenné papíry. Tito lidé často ani nechápou principy decentralizace a nevědí nic o tom, jak blockchainové sítě fungují a kdo je za jejich fungování zodpovědný.

Dobrou zprávou je, že blockchainové sítě jsou záměrně postaveny tak, aby je úřady nemohly zastavit. Cardano je nejvíce decentralizovanou sítí v první desítce na úrovni produkce bloků. Po celém světě je registrováno více než 3 200 poolů. Na tyto pooly delegovalo mince ADA přibližně 1,3 milionu stakerů. Počet stakerů každým dnem roste. Všichni tito lidé mají kontrolu nad chodem sítě Cardano. Komise pro cenné papíry a burzy nemá absolutně žádnou šanci Cardano zastavit.

Ještě lepší zprávou je, že nikdo na světě nemusí žádat SEC o povolení, zda může Cardano používat. Síť je dostupná všude, kde je internet. Lidé v mnoha zemích planety ani nevědí, co je SEC, a názor této zastaralé organizace je nezajímá. Pokud někdo chce nebo potřebuje Cardano používat, může tak svobodně učinit.

Lidé jsou tak zaslepeni tím, že tržní hodnota kryptoměn musí růst, že zapomněli, proč vlastně vznikly. Mohu vám to připomenout. Jsou vytvořeny proto, aby se používaly. Úspěch kryptoměn bude založen především na technologii. Technologie má přímý vliv na to, kolik lidí může protokol používat (škálovatelnost). Má-li mít blockchain vysokou tržní kapitalizaci, pak ho musí používat velké množství uživatelů.

O úspěchu blockchainů nerozhoduje SEC. SEC může úspěch zpomalit a případně odradit nerozumné investory. Lidé se začali chovat jako investoři a kupují tokeny stejně jako akcie společností. Háček je v tom, že blockchain ke svému úspěchu investory nepotřebuje. Místo toho potřebují uživatele, kteří je budou používat, protože to potřebují nebo prostě chtějí.

Chytří investoři vědí, na čem bude založen úspěch technologie blockchain. Paradoxně to věděl i Satoshi. První řádek ve white paperu zní: “Bitcoin: elektronický peněžní systém typu peer-to-peer”.

Satoshi věděl, že je třeba vytvořit alternativní peněžní a finanční systém a že ho lidé musí používat. To je důležité i v souvislosti s dlouhodobou ekonomickou udržitelností projektu (fenomén rozpočtu na bezpečnost).

FUD není váš přítel

Satoshi věděl, že úřady budou bojovat proti alternativním finančním systémům, které nelze zastavit. Jak je možné, že deset let poté, co Satoshi opustil Bitcoin, se lidé začínají obávat, že nějaký úřad označí kryptoměny za cenné papíry? Myslete vlastní hlavou.

Co vám brání použít Cardano k vyjádření odporu proti tomu, co si myslí SEC? Cardano rozhodně není protestní projekt a jeho poslání není založeno na vzdoru vůči autoritám. Na druhou stranu je postaveno tak, aby úřady neměly šanci síť vypnout. Týmy, zejména Cardano Foundation, s úřady komunikuje a pomáhá jim pochopit podstatu decentralizace. Komunikaci se daří. Komise pro cenné papíry a burzy je jedním z mála úřadů na světě, který má na kryptoměny jiný názor.

Cardano se nestará o to, co si SEC myslí, a bude i nadále sloužit lidem. Dokud bude síť produkovat bloky, bude užitečná. Dokud bude mít síť omezený počet mincí ADA, může sloužit jako úložiště hodnoty nebo peněz. Názor SEC na Cardano nezměnil vůbec nic na fungování sítě. Technologie je stále stejná. Tým IOG pokračuje ve vývoji projektu.

Názor SEC by neměl změnit váš názor na Cardano. Pokud jste fanoušky Cardano a věříte v jeho poslání, nemáte důvod prodávat ADA. Pokud jste pouhým spekulantem, nejste pro síť ani její poslání užiteční.

Nepřistupujte ke kryptoměnám jako k akciím. V médiích se objevuje termín “investování do kryptoměn” a lidé se podle něj začali chovat. Tím se však pouze nafoukne spekulativní bublina. Vraťme se k původní Satoshiho vizi.

Kromě ekonomických aspektů by držení kryptoměn mělo být gestem vyjadřujícím touhu po změně. V ideálním případě by se každý držitel kryptoměny měl podílet na decentralizaci sítě (být těžařem nebo stakerem). Jedním z účelů kryptoměn by měla být aktivizace společnosti.

I když jste pouhým spekulantem, držením kryptoměn stále alespoň částečně pomáháte naplňovat poslání mnoha projektů. Pokud stakujete ADA z vlastní peněženky, decentralizujete síť a zároveň projevujete podporu projektu. Opravdu chcete skončit jen kvůli FUD? Opravdu vám záleží na tom, jestli je ADA podle názoru SEC cenným papírem?

Závěr

Blockchainové sítě jsou nezastavitelné pouze tehdy, pokud jsou nezastavitelní lidé. Cardano je technologie, která žije jen díky provozovatelům poolů a stakerům. To jsou hrdinové, kteří umožní zbytku světa připojit se nebo používat Cardano k jakémukoli účelu. Pokud budeme všichni držet pohromadě, SEC nemá šanci nás zastavit. Pokud se síťový efekt rozroste, nemusíme se obávat ani tržní kapitalizace projektu nebo problémů spojených s rozpočtem na zabezpečení. Stake ADA z vlastní peněženky a dejte SEC najevo, že existenci Cardana podporujete. ADA stejně není cenný papír.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Čtěte celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/cardano-doesn-t-care-if-ada-is-a-security