🇨🇿 Catalyst Fund10 je za námi

Ve čtvrtek 21. září byly vyhlášeny výsledky hlasování v Catalyst Fund10. Financováno bylo 192 projektů z více než 1300 nápadů. Mezi tyto projekty bude rozděleno 50 milionů ADA coinů. Bylo odevzdáno 409 tisíc hlasů, což je nárůst o 12,5 % ve srovnání s Fund9. K hlasování bylo zaregistrováno 57 118 unikátních peněženek. K hlasování bylo použito 4,48B mincí ADA, což je zhruba pětina všech vsazených mincí. Výsledky však otevřely debaty o spravedlivosti hlasování.

Hodně Downvotes

Cardano komunita začala debatovat o velkém množství downvotes (hlasům proti) které ovlivnily výsledky hlasování.

Když se podíváte na výsledky, zjistíte, že u všech projektů byl velký počet downvotes včetně těch které se umístnili na předních příčkách. Velký počet downvots překvapí hlavně u projektů které se zdají být pro Cardano ekosystém zjevně výhodné nebo jejichž týmy mají dobrý track record. Samozřejmě to není o našem názoru, ale o názoru těch kteří hlasují.

Mnoho lidí bylo překvapeno, kolik hlasů proti (NE) se používá a myslí si, že Catalyst by měl povolit pouze hlasy pro (ANO).

Peněženky vs. Volební síla

Přehled peněženek vs. hlasovací síla si můžete prohlédnout na obrázku níže, jehož autorem je Juan Pippo.

Jak můžete vidět, největší zastoupení 34,38 % měly peněženky s od 1K do 5K coinů ADA. Těchto peněženek bylo 19 639. Celkový počet ADA coinů v této skupině byl 47,3 milionů.

Druhou nejpočetnější skupinu tvoří peněženky s 450 až 1000 ADA coiny. V této skupině bylo 9 938 peněženek, což bylo 15,6 %. Celkový počet ADA coinů v této skupině byl 6,1 milionu.

Třetí nejpočetnější skupinou byly peněženky s 10k až 25k ADA coiny. Těchto peněženek bylo 8 407, což bylo 14,7 %. Celkový počet ADA coinů v této skupině byl 129,7 milionů.

Nejmenší zastoupení měla jedna peněženka s 75 až 100 miliony ADA coinů. Majitel této peněženky drží 82,8 milionů ADA coinů.

Majitel jedné peněženky měl větší hlasovací právo než 2 nejpočetnější skupiny peněženek, to bylo více než téměř 30 tisíc peněženek.

Dobrý přehled nabízí také autor říkající si Ed n’ Stuff.

Jak vidíte, hlasování se zúčastnilo 34 velkých velryb, tedy peněženek s více než 10 M ADA coinů. Všichni dohromady měli k dispozici zhruba 630 milionů ADA coinů pro hlasování.

1 ADA = 1 hlas

Mnoho lidí věří, že 1 ADA = 1 hlas není dobrý mechanismus. Navrhují různá řešení, například kvadratické hlasování nebo systém podobný 1 osoba = 1 hlas.

Návrhy jako kvadratické hlasování nemohou fungovat, protože velryby mohou své ADA mince vždy rozdělit do více peněženek. Je to pracné, ale proveditelné. Všechna omezení a omezení na této úrovni nedávají smysl. Mohlo by to fungovat pouze v případě, že by bylo možné spojit ADA mince se skutečnou identitou. To je však ve světě blockchainu nežádoucí.

Obdobně vnímám návrh, že kdo např. stakuje ADA na delší dobu, měl by silnější hlasovací právo. Nebo takový, který by prováděl více transakcí v řetězci. Nic z toho nebude fungovat, protože i velryba může vytyčovat několik let beze změny stakingu. Velryba může dokonce provozovat svůj vlastní pool. Velryba, stejně jako kdokoli jiný, může odeslat obrovské množství transakcí. Je to jen otázka poplatků.

Viděl jsem návrh, že starší peněženky s menším ADA by měly mít větší hlasovací schopnost. Ani to není dobrý nápad, protože by to diskriminovalo nováčky. Proč by nováčci v ekosystému měli mít menší hlasovací právo než ti starší? Pokud dnes velryba rozdělí coiny ADA na tisíce peněženek, za rok nebo dva to budou staré peněženky. Tímto způsobem bude velryba udržovat svou pozici.

Systém, který jsem viděl v modelu řízení jiných sítí, umožňuje získat větší hlasovací pravomoc uzamčením mincí na určitou dobu. Čím déle jsou mince uzamčeny, tím více se zvýší hlasovací síla. I zde jsem však skeptický, protože velrybě stačí mít likvidních 10 % svého bohatství a zbytek může zavřít na stejnou dobu jako kdokoli jiný. Každý, kdo je ochoten držet coiny přes celý medvědí trh, uzamkne coiny na 2 roky.

Cardano má liquid staking a lidé chtějí používat ADA v DeFi nebo je jen utrácet. Myslím, že většina lidí by nepoužívala zamykání mincí, aby získali větší hlasovací právo.

Měli bychom tedy uvažovat o systému 1 osoba = 1 hlas? Cardano je globální síť. Volit mohou lidé ze všech kontinentů světa, včetně rozvojových zemí. Kdo by dělal KYC? Byli by lidé vůbec ochotni poskytovat informace KYC kvůli Catalyst nebo on-chain governance? Spíše ne a rozhodně by to neměla být podmínka.

Možná by to mohlo fungovat s nějakou formou decentralizované identity (DID), která by se používala anonymně při hlasování. To však mohlo být zavedeno až v době, kdy by většina uživatelů Cardano měla DID.

Jediná smysluplná debata, která se mi zdá relevantní, je, zda zrušit hlasování proti. Možná by stačil jen souhlas. Hlasování proti však může pomoci odfiltrovat návrhy, které nejsou v souladu s vizí a cíli Cardana, nebo které nejsou proveditelné, etické nebo prospěšné pro ekosystém. Názory na toto téma se různí.

Adresy s mnoha ADA coiny se mohou objevit v systému prostřednictvím některých protokolů DeFi nebo likvidity poolů. Pokud lidé uzamknou coiny ADA na DEX do likvidity poolů, nemohou hlasovat přímo prostřednictvím coinů ADA, protože je nedrží ve svých peněženkách. Některé projekty DeFi umožnily lidem hlasovat prostřednictvím jiného druhu tokenu o používání ADA coinů v Catalystu. To by měl být standard, včetně získání odměny za hlasování.

Alternativně by lidé mohli poslat ADA coiny z protokolu DeFi do své peněženky před pořízením snímku pro Catalyst. Berte to jako tip pro Fund11.

Závěr

V PoS konsensu platí, že kdo má více ADA, může razit více bloků. Funguje to, protože pobídky jsou nastaveny tak, aby všichni jednali v zájmu protokolu. Úmyslné neražení bloků znamená finanční ztrátu. Velryby se chovají stejně jako malé ryby. Každý chce dostat odměnu. Pobídky jsou sladěny.

To však v Catalystu nebude fungovat, protože týmy mezi sebou soutěží o hlasy. Je dokonce možné hlasovat proti soupeřům. V případě governance se ADA coiny používají jinak než v síťovém konsensu. Pobídky jednotlivých aktérů se liší, protože cíle jsou různé.

Přestože některé (z mého pohledu dobré) projekty nezískaly finance, Catalyst je to nejlepší, co máme. Mnoho lidí z komunity komentovalo výsledky a přicházelo s novými nápady a návrhy. To je velmi pozitivní. Catalyst je experiment a může se změnit.

Blahopřejeme všem projektům, které získaly finanční prostředky z Catalyst Fund10.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/catalyst-fund10-is-over