🇨🇿 Chang Hard-fork Přinese Plutus V3 Na Cardano

Plutus V3 je masivní upgrade, který přinese nové možnosti pro aplikace postavené na Cardano. Například zavádí nová kryptografická primitiva včetně zero-knowledge (ZK). To umožní vytvářet ZK rollupy a chytré ZK smlouvy na Cardanu. Hard-fork Vasil, nasazený v září 2022, přinesl Plutus V2. V2 měla významný dopad na efektivitu smart kontraktů. V3 opět přináší vyšší efektivitu, ale také nové možnosti. Plutus V3 je k dispozici pro testování na SanchoNet.

Co přináší Plutus V3

Plutus V3 obsahuje pokročilá primitiva a nástroje, které dávají vývojářům více možností pro psaní chytrých smluv. Tým IOG se ve spolupráci s MLabs zaměřil především na výkon, propustnost, velikost SC a nové možnosti.

Kryptografické možnosti budou rozšířeny. V loňském roce Valintineův upgrade podporoval ECDSA a Schnorr, což umožnilo interoperabilitu s Bitcoinem.

V3 přidává nová kryptografická primitiva, která umožňují vytvářet bridge a zvyšují interoperabilitu s jinými blockchainy.

Asi nejočekávanější je podpora systému zero-knowledge proof (ZKP). ZK kryptografie umožní vývojářům vytvářet ZK rollupy a ZK smart kontrakty. Tím se Cardano přiblíží k tomu, co dokáže Midnight (Midnight má výhodu v tom že bude mít privátní blockchain, atd). Některé týmy již oznámily, že nás dělí několik měsíců od ZK chytrých kontraktů na Cardano.

Jazyk Plutus obsahuje vestavěné funkce, které se běžně používají ve skriptech. V3 přináší nové funkce.

Například 17 nových primitiv, které podporují kryptografické křivky. Otevírá dveře bezproblémové implementaci sidechain a integraci s Mithril.

Dále kryptografická hašovací funkce Keccak-256, která vytváří 256bitovou hašovací hodnotu. Běžně se používá pro bezpečné ověřování dat na Ethereu. Takže jeho podpora v Plutusu umožní budovat cross-chain řešení a podporovat některé komunitní projekty.

V3 zavádí bitová primitiva, která vývojářům umožňují manipulovat s bity na nízké úrovni. To bude mít pozitivní dopad na vyšší výkon. Vývojáři budou mít například primitiv umožňující vysoce efektivní převod mezi celými čísly a řetězci.

CIP-58 přidává třídu nízkoúrovňových funkcí pro vysoce účinné algoritmy a datové struktury. Schopnost vytvářet efektivní hashovací tabulky, běžnou datovou strukturu mapování klíč-hodnota, atd.

Governance

Hard-fork Chang přináší do Cardana governance. V3 umožní uživatelům vidět entity související s CIP-1694. Toto je první velký krok Cardana do éry vládnutí. Již nyní je možné se zaregistrovat jako DRep na SanchoNet. Proces je snadný a trvá několik minut.

Do SanchnoNetu se připojilo kolem 600 peněženek a zaregistrovalo se více než 160 DReps. To jsou velmi dobrá čísla pro testnet.

Podle roadmapy SanchoNet byly fáze 1 až 4 dokončeny. To umožňuje registraci DRep, delegování DRep a hlasování DRep. Je také možné např. volit jako SPO nebo DRep. Očekávám, že totéž bude možné na mainnetu Cardano po hard-forku.

Závěr

V2 přineslo výrazné zvýšení účinnosti oproti V1. V3 posouvá hranice efektivity a rozšiřuje možnosti. Některé týmy se na V3 těší. Doufejme, že brzy dodají aplikace, které používají V3. Doufejme, že brzy uvidíme využití ZK kryptografie.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/chang-hard-fork-brings-plutus-v3-to-cardano