🇨🇿 Čím bude Midnight pro Cardano?

Midnight je stále ve fázi, kdy si to mohou vývojáři vyzkoušet na dev-netu. Komunita se ptá, jaký bude vztah mezi Midnight a Cardano. V tuto chvíli nemáme dostatek informací, ale některé věci se dají tušit.

Midnight bude sidechain

Midnight bude sidechain, který bude mít svůj vlastní konsensus založený na PoS+PoW. V tomto ohledu bude nezávislá na Cardano, protože si může zajistit vlastní bezpečnost. Midnight pravděpodobně nebude muset používat Cardanoův PoS konsenzus, stejně jako coiny ADA. V závěru článku se k otázce ohledně sidechainu ještě vrátíme.

Midnight bude mít DUST coiny. Zda bude pouze jeden coin pro PoS i PoW, také v tuto chvíli nevíme.

Otázkou je, zda se současné Cardano SPOs zapojí. Chápeme, že to bude možné. SPO pravděpodobně budou moci provozovat klienta Midnight a získat odměnu v podobě DUST coinů. PoW zajistí především neměnnost účetní knihy.

Co se týče prvotní distribuce DUST coinů, také to nevíme jistě. V minulosti se spekulovalo, že některé z DUST coinů by mohli dostat držitelé ADA. Možná to zaznělo na nějaké konferenci. Pokud by tým využil této možnosti, mohlo by DUST coiny získat zhruba 1,3 milionu současných stakerů ADA. I když se to zdá jako dobrý nápad, není vůbec jisté, že se tak stane.

Například v rámci PoW je výhodnější, když se všechny coiny těží postupně, podobně jako u Bitcoinu. U PoS sítí je naopak potřeba dostat coiny k co největšímu počtu stakerů v krátkém časovém úseku.

Projektový tým Midnight si bude muset dobře promyslet ekonomický model a spravedlivou distribuci coinů.

Důležité je, že z hlediska bezpečnosti bude Midnight velmi pravděpodobně soběstačný a zcela nezávislý na Cardano s vlastním ekonomickým modelem.

Zaměřte se na soukromí

Midnight se zaměřuje na soukromí pomocí Zero-Knowledge kryptografie. To znamená, že účetní kniha nebude veřejná, přesněji řečeno, z informací v ní bude možné zjistit velmi málo.

Má smysl přenášet tokeny z Cardana do Midnight a naopak?

Midnight může Cardano uživatelům poskytnout soukromí. Předpokládáme, že bude možné převádět ADA, tokeny (NFT, stablecoiny atd.) z Cardano do Midnight a využívat soukromé služby jako platby, swapy, půjčování atd.

Tokeny, které se budou razit na Midnight, nemá smysl přenášet do ekosystému Cardano, protože by bylo částečně narušeno jejich soukromí. Stále však nevíme, zda Midnight bude moci razit a pálit tokeny. Dá se očekávat, že se mu to podaří, protože všechny tokeny ražené na Cardano v podstatě ztratily část svého soukromí.

Existuje možnost, že Midnight nebude moci razit žetony a použije pouze ty přenesené z Cardana a dalších řetězců. To by dávalo smysl například u stablecoinů krytých USD, které se budou razit a pálit pouze na Cardano, ale jejich použití soukromým způsobem by bylo možné v Midnight. To by vždy usnadnilo zjištění, kolik je ražených žetonů. V tom případě by mezi Cardano a Midnight vzniklo velmi silné pouto. Dalo by se říci, že existence Midnight by byla silně závislá na Cardano.

Je však také možné, že některé informace půjde vyčíst z Midnight ledgeru a jedním z nich může být počet vyražených nebo existujících žetonů. Podle posledních komentářů Charlese Hoskinsona to vypadá, že Midnight bude mít soukromou i veřejnou účetní knihu.

Řešení Decentralized Identity (DID) vyžaduje veřejný blockchain. V tomto případě si asi nejlépe dokážeme představit integraci mezi Cardano, Atala PRISM (řešení pro správu identit) a Midnight. V Cardano musí existovat DID (ačkoli Midnight může tyto informace také zveřejnit) a Midnight umožní silnější ochranu soukromých informací. Důkazy s nulovými znalostmi umožňují přesvědčit ověřovatele o skutečnosti, aniž by musel odhalit podstatu samotné informace.

Například je možné, aby Alice přesvědčila Boba, že má státem vydaný průkaz totožnosti a že je starší 18 let. Bob si může tuto informaci ověřit, aniž by znal Alicin skutečný věk.

Ale znovu, Midnight může mít řešení DID bez použití Cardano, vše, co potřebuje, je integrace s Atala PRISM.

Je Midnight pro Cardana spojencem nebo konkurentem?

V tuto chvíli to nelze s jistotou říci. Bude záležet na tom, jak budou Cardano a Midnight propojeny ekonomicky, na úrovni infrastruktury a funkčnosti.

Midnight poskytne uživatelům Cardano soukromí. V tomto ohledu bude Midnight spojencem.

Očekáváme, že v některých případech použití se Midnight obejde úplně bez Cardana. Nemá smysl mít část informací veřejných v knize Cardano a část soukromých v Midnight. Některé podniky, banky nebo finanční instituce budou vyžadovat 100% soukromí. Nebude dávat smysl vytvořit žetony na Cardano a přenést je do Midnight nebo použít decentralizovanou aplikaci na Cardano z Midnight aplikací.

Mnoho uživatelů vyžaduje soukromí pro všechny finanční transakce. Z pohledu současných finančních služeb je to standard, veřejnost se totiž o půjčce mezi vámi a bankou nemá šanci dozvědět například z nějakého veřejně dostupného dokumentu. Stejně tak není možné, aby se pokladní podívala na stav vaší peněženky nebo bankovního účtu poté, co jí zaplatíte za zboží.

Dokážeme si představit, že pro některé případy použití by Midnight mohla být konkurencí Cardana. Většina lidí vyžaduje soukromí. Pro podnikání je to povinnost. Soukromí může být velmi žádané.

Pokud je DEX spuštěn na platformě Midnight (a to lze očekávat), může vysát likviditu a převzít uživatele z DEX na Cardano. Midnight může mít také lepší škálovatelnost a tím i nižší poplatky.

Midnight může být vyhledávaným řešením i pro držitele BTC, kteří chtějí platit prostřednictvím BTC. LN nikdy nebude 100% soukromým řešením kvůli on-chain transakcím pro otevírání a zavírání kanálů Lightning Network. Pokud držitelé převedou nějaké BTC coiny do Midnight, mohou je tam používat relativně dlouhou dobu. Mohou kompletně utratit BTC až skrze Midnight a po útratě není třeba provádět žádnou další zúčtovací transakci.

Bylo by hezké, kdyby se Cardano použilo k tokenizaci BTC a následně se tokeny (zabalené BTC) převedly do Midnight, ale umíme si představit, že Midnight bude mít vlastní řešení tokenizace. Podle posledních vyjádření se zdá, že to Midnight zvládne autonomně.

Závěr

Je důležité zmínit, že dělat ukvapené závěry je v tuto chvíli zbytečné, protože veřejně dostupných informací je málo. Dokážeme si představit integraci, která bude výhodná pro uživatele Cardana a držitele ADA, ale také takovou, která se z velké části obejde bez Cardano a používá pouze Cardano SPO. Stakeři ADA by bylo možné získávat DUST, pokud by daný operátor provozoval klienta Midnight. Stakeři by téměř jistě museli držet nejen ADA, ale pravděpodobně také DUST. Každý zájemce bude velmi pravděpodobně schopen spustit klienta Midnight, aniž by musel spouštět klienta Cardano, takže Midnight může mít vlastní infrastrukturu.

Otázkou je, proč se vlastně Midnight prodává jako sidechain, když se zdá, že půjde o samostatnou síť do značné míry nezávislou na Cardano. Na oficiálních stránkách se Midnight popisuje jako blockchain, nikoli sidechain. Cardano není zmíněno. Na X to vypadá stejně.

Je těžké předvídat budoucnost jakéhokoli projektu v blockchainovém průmyslu. Zdá se však, že Midnight bude blockchain čtvrté generace a bude umět to, co většina současných blockchainů neumí. Midnight bude pravděpodobně dobře škálovat, bude selektivně chránit soukromí uživatelů a bude mít soukromé chytré smlouvy. Uživatelé Cardana budou moci používat Midnight, ale také na něj velmi pravděpodobně budou moci plně migrovat.

Je možné, že se komunita Cardano rozhodne mít některé funkce Midnight v Cardano a požádá tým IOG o jejich implementaci. Midnight by měla být plně open-source. To je v tuto chvíli velmi předčasný závěr. Počkejme si na další informace.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/what-will-midnight-be-for-cardano