🇨🇿 Midnight je Partnerský Chaine

Po Cardano Summit a rozhovoru s Eranem Barakem, generálním ředitelem projektu Midnight, máme o něco jasnější představu o tom, jaká bude Midnight pro Cardano. V tomto článku se pokusíme odpovědět na otázku, co znamená partnerský chain. Stále je nedostatek dostupných informací, takže naše představa může být nepřesná.

Originalní Cardano Design a jeho Upgrade

V legendárním dokumentu ‘Why Cardano’ je napsáné, že účtování hodnoty by mělo být separováno od jejího přenosu. To v podstatě znamená oddělení hodnoty od výpočtu.

Byly vytvořeny dvě vrstvy. Cardano Settlement Layer (CSL). Toto je v podstatě účetní kniha. Tato vrstva má odpovědnost za účtování (posílat a zaznamenávat hodnotu). Cardano ledger podporuje několik skriptovacích jazyků a může pracovat s nativními aktivy vytvořenými uživateli.

Druhou vrstvou je Cardano Computation Layer (CCL). Tato vrstva má izolovat CSL od zátěže a složitosti spojené s prováděním inteligentních kontraktů a umožňuje existenci více takových vrstev.

Všechny CCL sdílejí jednu účetní knihu, CSL. Jedním z cílů vrstvy vypořádání bylo dobře škálovat a být schopen obsluhovat všechny CCL, které by mohly zpracovávat výpočty paralelně.

Charles Hoskinson připoměl tento design na Cardano Summitu.

Cardano Settlement Layer byla přejmenována na Cardano Assets and Settlement Layer (CASL). Nový název pro CSL je Cardano Service Layer. To nahrazuje CCL (Cardano Computation Layer).

Je důležité poznamenat, že Charles hovořil o důležitosti interoperability a nového frameworku pro budování blockchainů. Nový framework se má jmenovat Cardano PartnerChain Framework (CPF).

Zmínil také výzkum využití více konsenzuálního mechanismu (jako je PoW a PoS) v jednom systému zvaném Minotaur. Také zmínil Parity stack pro budování blockchainů zvaného Substrate.

CPF (v Charlesově podání se skutečně mluví o frameworku, nikoli o konkrétním partnerském řetězci) má využívat technologii Minotaur, tedy vícezdrojový konsensus.

Chápu to tak, že nový framework (CPF) používá Substrate a Minotaur.

CSL mají mít svůj vlastní konsensus a účetní knihu. V původním designu Cardano nemají CCL svůj vlastní konsensus a účetní knihu. Jsou to jen výpočetní vrstvy, což v současnosti znamená, že jde o off-chain součást smart kontraktů (aplikací).

Off-chain logika aplikací se neobejde bez on-chain části, tedy v podstatě bez zúčtovací vrstvy (CSL). Na obrázku vidíte, jak fungují aktuálně aplikace na Cardano.

To se změní s novým designem, který Charles představil. CSL (Cardano Service Layer) budou v podstatě partnerskými řetězci. Partnerské řetězce budou mít vlastní účetní knihu a konsensus, což znamená, že nepotřebují Cardano, aby existovaly.

Midnight je partnerský řetězec nebo nová verze Cardano Service Layer.

Charles zmínil, že současné SPO, tedy subjekty, které udržují CSL (v budoucnu CSAL), mohou poskytovat zabezpečení partnerským řetězcům. Za to budou odměněni v žetonech partnerských řetězců. Bylo tedy naznačeno jakési potenciální spojení mezi Cardano a Midnight.

Midnight

Midnight je čtvrtá generace blockchainu se zaměřením na soukromí. Midnight bude mít svůj vlastní konsensus a účetní knihu. Buduje se od základů. Podle generálního ředitele Erana Baraka bude Midnight nezávislá na Cardano. Partnerský řetězec není řešením L2.

Cardano je strategickým partnerem, protože má velký počet SPO, které lze využít k zavedení Midnight. To umožňuje Midnight velmi rychle dosáhnout vysoké decentralizace.

Vývojáři třetích stran mohou vytvářet nové případy použití pomocí obou řetězců. Budou k tomu finančně motivováni. Více než 1000 týmů mělo zájem získat přístup k dev net. Bohužel se to nedostalo na všechny.

Midnight byl na Summitu představen jako první partnerský řetězec.

Substrate

Abychom pochopili, co Cardano Partnerchain Framework vlastně bude, je nutné vědět, co je to Parity’s Substrate. To vám také pomůže pochopit, co přesně partnerský řetězec může být.

Substrate je nástroj pro vývoj softwaru blockchain, který používají vývojáři k vytvoření parachainů, které tvoří síť Polkadot. Substrate je v podstatě SDK, se kterým můžete stavět parachainy, a Polkadot je prostředek, jak zabezpečit chainy a umožnit jim vzájemnou komunikaci.

Zatímco Substrate lze použít k vytvoření jakéhokoli typu blockchainu, nejen parachainů Polkadot, připojení k Polkadot nabízí řadu výhod, včetně vestavěného zabezpečení a interoperability mezi chainy.

Přestože jsou Substrate a Polkadot synergické, nejsou na sobě závislé. Chainy postavené pomocí Substrate nemusí být připojeny k Polkadot (nebo Kusama). Substráte chainy mohou existovat jako samostatné chainy na nezávislém základě.

Zatímco parachainy jsou součástí sítě Polkadot a těží z jejích funkcí zabezpečení a interoperability, fungují nezávisle a mají své vlastní mechanismy konsenzu. Relay Chain v Polkadotu hraje klíčovou roli při koordinaci interakcí mezi různými parachainy a ověřování transakcí, které zahrnují komunikaci mezi různými parachainy. Takže v tomto smyslu se parachainy spoléhají na Relay Chain pro určité funkce.

Zajímavé je, že Substrate byl zmíněn pouze v souvislosti s nově vybudovaným frameworkem, nikoli však v kontextu Midnight. Není tedy potvrzeno, že by team pro budování Midnight používal Substrate.

Partnerský chain

Partnerský řetězec může být samostatný řetězec, který je nezávislý na jiném (reléovém) řetězci. Takový bude s největší pravděpodobností Midnight.

Charles na summitu řekl, že partnerský řetězec si může půjčit security od jiných chainů a že to může být CASL nebo jiné řetězce. Zda to znamená pouze to, že Cardano SPOs budou využívány, nebo zda existuje nějaký druh vypořádání na úrovni Cardano ledger (CASL), není v tuto chvíli známo. Pro Midnight to ale téměř jistě nutné nebude.

Charles hovořil o interoperabilitě, ale neřekl, jaký mechanismus bude použit pro propojení partnerských chainů (CSL). Bude to pouze přes CASL, nebo se vytvoří nová vrstva (reléový řetězec), která bude podobná tomu, co má ekosystém Polkadot? To se v tuto chvíli neví.

Současný Cardanoův konsensus není připraven sloužit jako relay chain, protože má dlouhou blokovou finalitu. Z mého pohledu je propojení partnerských chainů pro interoperabilitu naprosto klíčové. Pro propojení chainů (nebo aplikací) je nutné použít nějaký společný standard nebo framework. Polkadot to má implementováno. V případě CPF nebylo řečeno, jak to bude fungovat a jestli na tom bude pracovat tým IOG.

Na Summitu Charles popsal a nakreslil to, co vidíte na obrázku. Přerušované čáry označují, že partnerské chainy nejsou závislé na žádném jiném chainu. V zájmu interoperability by však měly existovat určité vztahy.

Partnerské chainy budou mít svůj vlastní konsensus. To znamená, že musí mít také svou vlastní měnovou politiku a tokenomiku. V případě Midnight neznáme detaily. Víme jen, že budou 2 žetony. DUST bude stíněný token. Ve veřejné knize bude vedle DUSTu druhý žeton.

Závěr

Půlnoc bude pravděpodobně zaměřena na byznys a SLA. Očekávám, že nebude mít on-chain governance, jak je v současné době tvarován pro Cardano. Midnight nevnímám jako řetězec budovaný lidmi pro lidi, ale jako komerční řetězec od IOG.

Někteří lidé říkají, že Midnight jako blockchain čtvrté generace pro podnikání má vyšší růstový potenciál než Cardano. Co se týče aktivity uživatelů, je zřejmé, že Midnight může být konkurencí pro ostatní řetězce. Midnight, stejně jako každý jiný projekt v blockchainovém průmyslu, bojuje o vývojáře, uživatele a likviditu. Rád se budu mýlit a možná se ukáže nějaký detail, který mě přesvědčí, že Midnight bude pro Cardana partnerem ve smyslu vzájemného blahobytu.

IOG je zisková organizace a je zřejmé, že léta výzkumu chtějí využít nejen ve prospěch Cardana, ale i ve prospěch organizace. Je fér, že nebyla založena nějaká jiná společnost, která jen vzala veřejně dostupný výzkum a použila je k vytvoření Midnight. Lidé z IOG moc dobře vědí, proč podniky zatím masově nevyužívají blockchainové sítě. S Midnight splní regulační a další požadavky, které současné projekty s jejich veřejnou knihou a volatilním tokenem splnit nemohou.

Na jednu stranu je škoda, že Cardano nemá soukromou účetní knihu, nebo že nebude využívat soukromé smart kontrakty a další technologický pokrok v oblasti kryptografie s nulovými znalostmi, kterého IOG (a další týmy v krypto) dosáhly. Na druhou stranu, Cardano bude mít on-chain governance a držitelé ADA budou mít projekt ve svých rukou. Budou rozhodovat o budoucnosti Cardana. Stejný přístup by měli mít i vývojáři dApps. Mohou používat Cardano i Midnight a na základě toho vytvářet nové případy použití.

Nemá smysl dělat předčasné silné závěry, protože, jak jsem zmínil v úvodu, informací je stále velmi málo. Viděli jsme názory lidí z komunity, kteří Midnigh chápali jinak než my. Komunitě by prospělo, kdyby tým IOG více komunikoval o Midnight a novém frameworku pro budování blockchainů.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/midnight-is-a-partner-chain