🇨🇿 To Nejlepší z Cardano Summitue

O víkendu se v Dubaji konal Cardano Summit. Pojďme se podívat na pár novinek a zajímavostí, které nás zaujaly.

Nový Modulární Framework and Midnight

Midnight vzbudil největší pozornost.

Charles Hoskinson představil nový framework, který vývojářům a validátorům nabídne nové způsoby využití Cardano. Měl by umožnit třetím stranám budovat nové optimalizované partnerské chainy. Partnerské chainy umožňují kombinovat modulární technologii blockchainu s osvědčenou bezpečností, likviditou a spolehlivostí Cardano.

Midnight má být první sidechain (partner chain) se svým mechanismem konsenzu (kombinace PoW a PoS) a účetní knihou (která bude částečně veřejná a částečně soukromá).

V původním návrhu Cardana, který byl publikován v dnes již legendárním dokumentu Why Cardano, je navrženo oddělení settlement vrstvy(CSL) od vrstvy výpočetní (CCL). Jedna společná settlement vrstva tak může sloužit mnoha výpočetním vrstvám a dokonce být konečnou settlement vrstvou napříč řetězci.

Zjednodušeně si můžete představit, že vedle platformy Plutus budou existovat další platformy, které budou sdílet účetní knihu (aktiva).

Midnight má být prvním partnerským řetězcem Cardano. Nevíme proč se IOG tým rozhodnul pro novou terminologii, tedy co to přesně znamená být partner chain. Budeme si muset počkat na další detaily a to zejména ohledně toho jakým způsobem partner chains využívají CSL.

Tým IOG se rozhodl použít Substrate stack od Parity Technologies. Jedná se o osvědčený modulární framework s otevřeným zdrojovým kódem, který využívá projekt Polkadot. Více detailů o frameworku a možnosti budování nových partnerských chainů nebylo odhaleno.

Substrate je blockchainový framework, který vám umožňuje vytvářet plně přizpůsobené blockchainové uzly tak, aby vyhovovaly potřebám vaší aplikace nebo obchodního modelu.

Je zajímavé, jak se Cardano a Polkadot setkávají. Generální ředitelé obou projektů byli zakladateli Etherea. V minulosti tým Polkadot použil Ouroboros Proof-of-Stake. Nyní tým IOG používá Substrate.

Ve světě open source to není nic neobvyklého. Využití stávajících technologií urychluje vývoj. Vidím to tak, že oba projekty jsou lídry v inovacích a vzájemně se podporují.

Kolem nového frameworku a Midnight je mnoho otázek, na které neznáme odpovědi. Pokud vím, vývojáři mohou použít Substrate k vytvoření samostatného blockchainu, který nepotřebuje konsensus a účetní knihu Polkadot. Tyto blockchainy lze provozovat zcela autonomně, což znamená, že jejich provoz není závislý na žádné externí technologii. V contextu Cardano se to jeví tak, že nebude nutné aby partner chain využil Cardano Settlement Layer.

Na summitu jsme se také dozvěděli něco o tokenomice. Midnight by měla mít dva žetony. Jedním z nich bude DUST a držitelé ADA by měli dostat DUST airdrop. Nebylo oznámeno v jakém poměru ani další podrobnosti.

Mehen USD

Cardano bude mít (konečně) stablecoin krytý USD. První místo velmi pravděpodobně získá projekt Mehen (USDM). Start je naplánován na 19. prosince 2023. USDM se bude razit ve 13 státech USA. Tým čeká na schválení v jiných státech.

Držíme palce, aby spuštění proběhlo v oznámený den. Cardano má nativní aktiva, takže bude existovat stablecoin, který nebude podléhat cenzuře transakcí a zmrazení účtu na blockchainu. Týmu se podařilo vyjednat schválení pro Cardano, což je pozoruhodný úspěch vzhledem k tomu, že Emurgo v tomto ohledu neuspěl s jejich USDA.

USDM velmi pravděpodobně přinese novou likviditu do ekosystému Cardano a to může poskytnout DeFi velkou podporu. Stablecoiny jsou nezbytné pro naplnění poslání projektu. Finanční služby se neobejdou bez stability.

Governance and Catalyst Fund11

Na summitu se hodně mluvilo o decentralizaci a governance. Mohli jste se dozvědět více o DReps, SanchoNet, roli Intersect ohledně governance v Cardano atd.

Proběhla panelová diskuse, ve které se hovořilo o transparentnosti governance a výzvách s tím spojených. Charles Hoskinson vysvětlil, že mít systém vládnutí a dát lidem moc jej změnit může vést k úžasným věcem.

Asi nejdůležitější informací pro týmy je, že Catalyst Fund11 bude spuštěn 15. listopadu.

Tým Catalyst si vyslechl kritiku proti proti-hlasování, které výrazně ovlivnilo výsledky Fund10. Největší novinkou je, že možnost proti-hlasování (downvotingu) bude ve Fund11 odstraněna.

O čem se diskutovalo

Mluvilo se o přijetí technologie blockchain. Odborníci zmínili, že obyčejní lidé nerozumí tomu, jak používat blockchain. Vzdělání je vnímáno jako nutnost pro další adopci. Jeden z panelistů zdůraznil nedostatek porozumění ohledně vybírání protokolů, což je realita, která může potlačit inovace, a dále zdůraznil význam vzdělávání lídrů a klíčových zainteresovaných stran vedle širší společnosti.

Hodně se diskutovalo o Web3 a důležitosti komunit. Také o regulacích a přijetí podniky nebo tokenizaci reálného majetku.

Panel právních expertů mluvil o globální situaci regulace blockchainu. Poznamenali, že licencování pro obchodní modely založené na blockchainu se začalo dostávat do hlavní debaty.

Jeden z účastníků panelové diskuse zdůraznil, že závod o masové přijetí blockchainu již začal v rámci vyvíjejícího se regulačního prostředí, takže je nezbytné, aby se projekty bez pevných základů rychle otočily.

Velmi zajímavá panelová diskuse proběhla na téma přijetí blockchainových technologií v rozvojových zemích.

Proběhlo několik masterclass na různá témata od největších odborníků z komunity (např. Supe-lekce pro SPO).

Proběhla Bitva Budovatelů. 10 nejlepších soutěžících představilo své návrhy před porotou a účastníky Summitu. Každý projekt dostal pět minut na prezentaci svého projektu. Maestro (stack Web3, který usnadňuje vytváření DApps) získal první místo, zatímco druhé místo získal NEWM (tržiště pro streamování hudby) a třetí zkFold (řešení škálování s využitím zero-knowledge kryptografie).

Minulé summity kladly větší důraz na technologii. Ze summitu v roce 2023 jsem měl dojem, že se více mluvilo o využití technologií a adopci. Mluvilo se o Mithrilu, Hydra a Marlowe, ale větší prostor dostali experti a stavitelé z komunity. To je pozitivní zpráva, protože ukazuje, že Cardano je mnohem připravenější k adopci než v předchozích letech.

Na pódiu promluvil generální ředitel nadějné DEX jménem Axo. Mehen USD se objevil v Battle of the Builders. Také například projekt Finest vytvářející platformu pro obchodování s tokenizovanými aktivy reálného světa (RWA). Víme, že Cardano má nový NFT marketplace s názvem JamOnBread.

Cardano Summit je důležitá událost, neboť to okolnímu světu ukazuje že projekt je stále živí, nadále se vyvíjí a roste. Každým rokem je summit větší a více mediálně sledovaný. Minulý víkend byli sociální sítě plné Cardano. Bylo pozitivní vidět, jak někteří Cardano skeptici během summitu změnili názor a začali o projektu smýšlet více pozitivně.

Závěr

Summit byl velkou událostí hlavně pro ty, kteří přiletěli do Dubaje a setkali se s dalšími členy komunity. Je možné navazovat nové kontakty, získávat nové nápady nebo dokonce navazovat nová partnerství.

Nejdiskutovanějším tématem je a zřejmě i nadále bude Midnight a nový framework. Dokud nebudou odhaleny další podrobnosti, mnoho lidí, včetně nás, bude přemýšlet o mnoha podrobnostech. Dozvěděli jsme se, že měnová politika Midnightu se stále dolaďuje. Datum spuštění projektu nebylo oznámeno. Víme jen, že probíhá Pioneer program (o který byl obrovský zájem a ne všichni zájemci se ho mohou účastnit).

Není možné vtěsnat všechny myšlenky a detaily, které bylo možné na Cardano Summitu vidět a slyšet, do jednoho článku. Videa jsou však volně dostupná na YouTube Cardano Foundation. Můžete si vybrat téma, které vás zajímá.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/the-best-of-cardano-summit