🇨🇿 Sidechain na Cardanu Midnight ochrání vaše soukromí e

Platforma Midnight bude chránit citlivé osobní a obchodní údaje pomocí zero-knowledge kryptografie. Bude fungovat jako sidechain blockchainu Cardano. Midnight zdědí bezpečnost, decentralizaci a komunitu Cardana a zároveň bude uživatelům poskytovat soukromí. Právo na soukromí je základním lidským právem. Pojďte se podívat, jak může Midnight chránit vaše soukromí a čím se liší od stávajících projektů, jako jsou Monero a ZCash.

TLDR

  • Transakce v ledgeru jsou veřejné a mnoho adres v blockchainu je spojeno se skutečnými identitami lidí.
  • Pro podniky, instituce a banky není možné blockchain používat, protože by nedodržovaly předpisy nebo neochránili obchodní tajemství.
  • Volitelné nebo podmíněné soukromí nabízí mnoho zajímavých případů použití.
  • Midnight nemá žádná zadní vrátka, která by umožnila získat soukromé informace bez souhlasu uživatelů.
  • Možnost selektivně zveřejňovat určité informace je v současném složitém světě nezbytná.

Transakce v blockchainu jsou veřejné

Všechny transakce odeslané v síti Cardano jsou v účetní knize veřejně dostupné celému světu. Kdokoli se může pomocí veřejně dostupných průzkumníků podívat na jakoukoli transakci. Odborníci na on-chain data si vytvořili vlastní nástroje pro jejich hlubší analýzu. To platí i pro Bitcoin, Ethereum a téměř všechny blockchainové sítě. Dodejme, že Bitcoin adresy jsou nejvíce propojené s reálnou identitou, neboť se o něj analytické firmy na přání úřadů nejvíce zajímají.

Většina lidí nakupuje kryptoměny na centralizovaných burzách, kde poskytují své údaje KYC/AML. Pro společnosti jako Chainalysis je snadné propojit blockchainové adresy se skutečnými identitami a sledovat historii transakcí.

Velká část blockchainových adres je propojena se skutečnými identitami lidí, takže transakce nemohou být nikdy soukromé. Alice dbá na své soukromí a kryptoměny nakupuje pouze v mikině s kapucí a černých brýlích u bankomatu. Nikdy nepoužila centralizovanou burzu a nikdy neposkytla své údaje KYC/AML třetí straně, která má s kryptoměnami jakoukoli spojitost.

Alice věří, že může kryptoměny používat soukromě. To znamená, že nikdo nemůže odhalit její skutečnou identitu ani zjistit soukromé informace o jejích aktivech prostřednictvím on-chain analýzy. Alice bohužel neví, jak přesně blockchain funguje. Jakmile zaplatí za zboží v obchodě prostřednictvím on-chain transakce, může se prodávající podívat na adresu blockchainu, ze které platba přišla. Může tak zjistit, kolik má Alice finančních prostředků. Může se dokonce podívat na její další transakce. Jakmile Alice nakoupí zboží v internetovém obchodě a uvede doručovací adresu, její skutečná identita je v databázi prodejce propojena s blockchainovou adresou.

Alice brzy zjistí, že nemůže platit kryptoměnami, pokud nechce, aby okolí vědělo o všech jejích transakcích. Pokud Alice dostává od svého zaměstnavatele plat v kryptoměnách, mohl by zaměstnavatel vidět, jak často a kolik Alice utrácí. Alici je nepříjemné dostávat plat v kryptoměně.

Alici je používání kryptoměn velmi nepříjemné, protože všechny transakce jsou veřejné. Pro podniky, instituce a banky je často nemožné je používat, protože by nesplňovaly předpisy vyžadující právo na soukromí nebo důvěrnost, nebo je pro ně nevýhodné umožnit konkurenci analyzovat finanční toky. Nikdo nechce dobrovolně prozradit obchodní tajemství konkurenci.

Všimněte si, že z hlediska ochrany soukromí jsou blockchainové sítě horší než tradiční finanční služby. Pokud Alice pošle peníze ze svého bankovního účtu Bobovi, podrobnosti transakce znají pouze oni dva a banka. Žádná jiná třetí strana nemá šanci se dozvědět, že transakce proběhla. Úřad může bance nařídit, aby spolupracovala a informace poskytla.

V případě blockchainu ví o transakci celý svět. V blockchainu nejsou žádné informace o identitách, ale lze je získat zvenčí a propojit. Ne každý má k těmto informacím přístup, ale úřady je obvykle mají, pokud je chtějí. V blockchainu existují adresy, o kterých nikdo neví, komu patří. Bohužel existuje riziko, že při použití mincí nebo tokenů uložených na této adrese bude identita odhalena.

Pokud někdy burzám uniknou informace o spojení mezi blockchainovými adresami a jejich vlastníky, bude moci celý svět sledovat finanční toky všech uživatelů. To rozhodně není dobrá vyhlídka pro peníze budoucnosti.

Soukromí není binární

V určitých kruzích kryptoměnové komunity panuje názor, že soukromí musí být stoprocentní. Monero do této kategorie spadá. Dokáže skrýt adresy uživatelů i převáděnou částku. Monero a podobné projekty jsou užitečné a své uživatele si jistě najdou.

Pokud se má blockchain stát realitou ve finančním průmyslu a dalších odvětvích, musí se přiblížit současným požadavkům a předpisům. Finanční transakce mezi účastníky musí být neveřejné (informace nesmí být veřejně dostupné třetím stranám), ale pokud chtějí úřady zajistit dodržování předpisů, musí být možné některé informace selektivně zveřejňovat. Různé jurisdikce mají různé požadavky na ochranu soukromí. Není možné vytvořit univerzální řešení.

Platforma Midnight bude k ochraně citlivých osobních a obchodních údajů používat zero-knowledge kryptografii. Midnight umožní vývojářům vytvářet aplikace, které chrání soukromé údaje uživatelů. Uživatelé a firmy budou moci mezi sebou přímo soukromě sdílet citlivé informace, jako jsou finanční údaje nebo lékařské záznamy. Současně bude možné prokázat třetí straně, že jsou splněny regulační požadavky, aniž by byly odhaleny další důvěrné informace.

Jinými slovy, zvenčí bude interakce mezi účastníky zcela soukromá. Pokud bude úřad vyžadovat důkaz, že interakce je v souladu se zákonem, budou zveřejněny pouze nezbytně nutné informace. Ostatní informace zůstanou důvěrné.

Vývojáři třetích stran mohou vytvářet aplikace, které jsou specifické pro danou jurisdikci. Kromě toho bude možné používat decentralizovanou identitu. Ilustrujme si to na příkladu. Pokud bude nutné zveřejnit identitu účastníků, kteří si mezi sebou vymění více než 50 tisíc dolarů měsíčně, bude to možné. Pokud bude částka nižší, nikdo nebude znát identitu účastníků. Pokud bude částka vyšší, bude ji znát pouze úřad, ale nikdo jiný.

Je důležité, aby uživatelé aplikací znali podmínky služby. Uživatelé si musí být vědomi okolností, za kterých budou některé soukromé informace zveřejněny, a musí k tomu dát svůj souhlas. Uživatelé musí vědět, že budou používat aplikaci, která podléhá regulaci, a že mohou být vytvořeny klíče pro prohlížení, které mohou být použity, pokud je bude orgán požadovat. Za transparentnost tohoto postupu budou zodpovědní vývojáři třetích stran. Bez podobné funkce není možné na blockchainu vytvořit službu, která by byla užitečná pro tradiční finanční služby nebo některé služby Web3, pokud jde o regulaci.

V některých případech může být dokonce žádoucí zveřejnit soukromé informace třetí straně. Například když je třeba prokázat skutečnost související s transakcemi u soudu. Nebo když si chce uživatel půjčit peníze od třetí strany a zůstat v anonymitě za předpokladu, že je včas splatí. Pokud peníze nesplatí, bude jeho skutečná identita odhalena a případem se budou zabývat úřady. Volitelné nebo podmíněné soukromí nabízí mnoho zajímavých případů použití.

Midnight není jen další projekt podobný Moneru

Midnight umožní vývojářům psát soukromé finanční služby, jako jsou DEXy nebo úvěrové platformy. Nejen při odesílání transakcí, ale i při používání aplikací zůstanou všechny citlivé informace soukromé a zároveň budou v souladu s předpisy.

Projekty jako Monero to neumožní z ideologických, ale ani z technologických důvodů. Umožnění vytváření soukromých aplikací bylo a stále je velkou technologickou výzvou. Soukromí má vyšší nároky na zdroje, což ztěžuje například dosažení vysoké škálovatelnosti.

Monero a další soukromé mince, a dokonce i Litecoin kvůli MimbleWimble, byly vyřazeny z některých burz. Regulační orgány mohou omezit přístup k projektům, které nesplňují jejich požadavky. Tyto projekty ztrácejí likviditu a bohužel i význam. Skutečnost je taková, že většina lidí na planetě nepotřebuje používat Monero. Posláním projektu Monero, alespoň jak ho chápu já, rozhodně není splnit požadavky regulátorů a dostat se do tradičního byznysu. Monero a podobné projekty mají důležitý, ale okrajový případ použití. Hlavní proud nemá zájem bojovat se státy, regulátory a úřady.

Většina lidí na této planetě nechce ke každodenním platbám používat volatilní kryptoměny a od alternativního finančního systému očekává stejný nebo lepší uživatelský komfort a služby jako od bankovních služeb. Midnight umožní přesně toto vybudovat.

Je důležité poznamenat, že Midnight nemá žádná zadní vrátka, která by umožňovala získávat soukromé informace bez souhlasu uživatelů. Uživatelé budou mít soukromí pod vlastní kontrolou, ale musí si dát pozor na to s jakými podmínkami použití budou souhlasit.

Midnight platforma umožní zasílání soukromých transakcí s blockchainovými mincemi a tokeny v těch jurisdikcích, kde jsou vyžadovány informace KYC/AML. Blockchainy s veřejnou účetní knihou toho nejsou schopny. Monero to neumožňuje záměrně. Midnight stojí někde uprostřed, ale blíže má ke straně Monero. To umožní tomuto novému sidechainu Cardano proniknout do podnikání a bankovnictví.

Bylo by chybou považovat Midnight za projekt, který obětuje soukromí uživatelů. V kontextu blockchainových sítí je opak pravdou. Uživatelé jsou ti, kdo mají rozhodovat o míře svého soukromí. Soukromí není binární vlastnost, kterou lze zapnout nebo vypnout. Možnost selektivně zveřejňovat určité informace je v současném složitém světě nezbytná. Taková je realita.

Závěr

Troufám si tvrdit, že Midnight je jedním z nejdůležitějších projektů z hlediska přijetí technologie blockchain společnostmi, institucemi, bankami a vládami. Důležití jsou však především samotní uživatelé, kteří mají právo na soukromí. Projekty jako Monero jim soukromí neposkytují z jednoho prostého důvodu. Úřady nikdy nedovolí obchodníkům používat mince na ochranu soukromí k běžným platbám. Monero je technologicky schopné soukromí poskytnout, ale bez povolení úřadů je tato možnost pro většinu obyvatelstva pro běžné platby nedostupná. Pro lidi kteří rádi nakupují na dark webech je Monero dobrý pomocník.

Midnight by měla být mocná platforma. Naše vize do budoucna je taková, že pro každodenní platby budeme používat stablecoiny USDA nebo Djed v rámci řešení postaveného na platformě Midnight a integrovaného s decentralizovanou identitou (Atala PRISM). Bude možné si anonymně půjčovat od třetí strany nebo obchodovat na DEXech, přičemž všechny informace zůstanou soukromé. Pokud bude autorita vyžadovat zveřejnění určitých informací, uživatel o tom bude vědět a dá k tomu souhlas. Volitelná a podmíněná ochrana soukromí bude důležitým krokem při přejetí Cardana.

Midnight bude mít svůj vlastní DUST token a Charles Hoskinson hovořil o spravedlivé distribuci. Nechci spekulovat, co to znamená, ale jsem zvědavý.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Originální článek v AJ: Cardano's sidechain Midnight will protect your privacy | Cardano Explorer