🇨🇿 Co očekávat od Cardano v 2024

Síť Cardano byla spuštěna na konci roku 2017, letos tedy oslaví sedmé narozeniny. Na začátku se o Cardano mluvilo jako o akademickém projektu. Dnes je to jedna z nejvíce decentralizovaných sítí se silnou komunitou a rostoucím ekosystémem. Cardano je rok od roku silnější. Co můžeme od projektu očekávat v roce 2024? Podívejme se na nejdůležitější body.

Stablecoin krytý USD

Nejnaléhavějším problémem pro Cardano právě teď je absence stablecoinu krytého USD. Je neuvěřitelné, že TVL roste i za těchto obtížných podmínek. Djed a Indigo mohou do značné míry kompenzovat nedostatek stablecoinu krytého USD. Lidé však chtějí plnohodnotný stablecoin jako USDT a USDC.

Očekáváme, že komunita Cardano uvidí v roce 2024 stablecoiny kryté USD.

USDA projekt od Emurgo bylo pozastaveno a neočekáváme, že by se tento projekt obnovil. Pokud ano, bude to příjemné překvapení.

Stabilní coin Mehen (USDM) měl být spuštěn v prosinci 2023, ale spuštění bylo odloženo na rok 2024. Věříme, že druhé spuštění bude úspěšné.

IOG oznámila najmutí W. Seana Forda jako nového CEO a Davida Markleyho jako COO pro novou společnost zaměřenou na stablecoiny. Věříme, že v roce 2024 dojde k oznámení o nově připravovaném stablecoinu, pokud nepůjde o jeho spuštění.

V Catalyst Fund11 je návrh, který by měl umožnit vyšší programovatelnost nativních tokenů a přiblížit funkcionalitu tokenům, jak je známe z Etherea. Pokud by komunita hlasovala pro tento projekt a tým by doručil, potenciálně by to umožnilo přivést USDT a USDC do Cardana nativně (tj. ne přes mosty).

Bude pozdě, ale v roce 2024 velmi pravděpodobně uvidí stablecoin krytý USD.

Projekt Midnight a partnerské řetězce

Na Cardano Summit 2023 se nejvíce mluvilo o projektu Midnight. Dalším tématem byl Cardano PartnerChain Framework (CPF), který je postaven na Parity’s Substrate.

Na Midnight byl spuštěn průkopnický program pro vývojáře. Dá se tedy očekávat, že Midnight bude spuštěn v roce 2024. Souvisí to se slibovaným airdropem DUST tokenů, které obdrží držitelé ADA.

Midnight má být blockchain čtvrté generace s mnoha inovativními funkcemi. Od začátku se v komunitě hodně spekulovalo o tom, zda je tento projekt pro Cardano partnerem nebo spíše konkurentem. Nyní se zdá, že to bude spíše partner.

O rámci pro budování nových partnerských řetězců víme stále velmi málo. Víme pouze, že framework byl použit k sestavení Midnight. Nevíme, zda je framework připraven k vydání pro vývojáře. Očekáváme, že oznámení o datu vydání přijde v roce 2024. Bylo by příjemným překvapením, kdyby byl framework vydán společně s Midnight.

Nový framework přiblíží Cardano projektům jako Cosmos či Polkadot a může umožnit rozvoj nových služeb.

Edinburský index decentralizace (EDI)

Tým EDI se zabývá kvalitou decentralizace hlavních blockchainů včetně Bitcoinu, Etherea a Cardana. Minulý rok tým vydal první nástroj schopný sledovat počet výrobců bloků.

Bylo by hezké vidět nějaké další výsledky, alespoň částečné. Měření kvality decentralizace je komplexní téma. O EDI se mluví už dlouho a bylo by dobré mít k dispozici konkrétní srovnání více projektů, alespoň v nějaké kategorii. Možná na úrovni výrobců bloků, ne-li na úrovni projektového řízení.

Škálovatelnost

Škálovatelnost je široké téma a nutnost, pokud se máme bavit o adopci.

Tým IOG na Input Endorsers pracuje již dlouhou dobu. Neočekáváme, že se implementace dočkáme v roce 2024. Rádi bychom viděli nějakou zásadní aktualizaci pokroku, road mapu nebo možné datum dodání.

Charles Hoskinson hovořil o částečném upgradu konsenzu PoS, který by měl zvýšit konečnost transakcí. Bylo by milým překvapením vidět alespoň tento upgrade v roce 2024.

Tým Hydra pilně pracuje na vylepšeních, která by umožnila širší přijetí a použití alespoň jednou aplikací DeFi. Běžný uživatel v současné době nemůže používat Hydru. Bylo by hezké vidět skutečné nasazení Hydry pro konkrétní případ použití. Například od DEX.

Škálovatelnost souvisí také s optimalizací chytrých kontraktů, používáním novější, efektivnější verze skriptů Plutus (V2) a možným zvětšením velikosti bloku (nebo zkrácením doby bloku).

Očekáváme, že týmy třetích stran přejdou na novější verze skriptů (pokud tak ještě neučinily) a že tým IOG bude nadále pracovat na optimalizacích. Pokud jsou bloky plné po delší dobu, což je stále častější jev, bude nutné velikost bloku postupně zvětšovat.

Pokud bude poptávka po blokovém prostoru vysoká, můžeme se ucpané sítě Cardano dočkat v roce 2024. Naštěstí lze problém vyřešit rychle a efektivně, ale jen do určité hranice. Jakmile tým IOG již nebude schopen zvětšit velikost bloku, bude nutné urychlit vývoj Input Endorsers, prosadit používání Hydry nebo vzdělávat komunitu o používání Milkomedy.

Na rollupech ZK pracuje několik týmů, například Paima Studio. Očekáváme, že alespoň jeden rollup ZK na Cardano bude spuštěn v roce 2024. To může také zlepšit škálovatelnost.

Vývojáři a DeFi

Přijetí Cardana je primárně závislé na úspěchu ekosystému DeFi. DeFi závisí na vývojářích. Vývojáři jsou závislí na možnostech platformy, infrastruktuře, dokumentaci, nástrojích a financování. Důležitá je také dostatečná likvidita, která závisí na osvojení ze strany uživatelů a zabezpečení platformy.

Aiken porazil Plutus (Haskell) ve vývojářském průzkumu. Tento nový programovací jazyk může přilákat nové vývojáře na platformu Cardano. Přestože je Plutus stále populární, pro některé týmy to možná byla obtížná překážka vstupu. Očekáváme, že v 2024 nové aplikace vytvořené skrze Aiken.

Mnoho projektů, které zlepšují infrastrukturu, nástroje a podporují vzdělávání, bylo (a bude) financováno Catalyst. To je pozitivní zpráva.

Očekáváme, že se počet vývojářů v roce 2024 zvýší.

Dá se říct, že DeFi je zatím úspěšné, když se na to podíváme přes TVL a počet uživatelů. Růst TVL během medvědího trhu je téměř jedinečným fenoménem napříč různými ekosystémy DeFi.

Cardano se dokonce na konci roku 2023 podle TVL probojoval do top 10. To je úžasný úspěch.

V širším kontextu je však DeFi na Cardano ve srovnání se staršími projekty stále malé.

Více než 53 % z celkové hodnoty uzamčené v DeFi napříč všemi platformami je uzamčeno v ekosystému Ethereum. Přestože podíl Etherea postupně klesá a blíží se svému historickému minimu, které se pohybovalo kolem 49 %, stále jde o obra. V době psaní tohoto článku má Cardano podíl pouhých 0,72 %.

Žádná platforma SC není schopna porazit současného krále přes noc. Získání většího podílu je pomalý proces. Cardano, stejně jako ostatní platformy SC, je na správné cestě. První kroky byly provedeny dobře.

Očekáváme, že Cardano se může dostat do top 5 v roce 2024. Konkurence má větší podíl, ale ne zásadně. Polygon má podíl 1,6 %, Avalanche 1,6 %, Optimismus 1,6 % a Solana 2,6 %.

Je důležité si uvědomit, že TVL nemusí být dobrým ukazatelem úspěchu. Důležitější než TVL je počet spokojených uživatelů. Přestože existuje korelace mezi počtem uživatelů a TVL, fondy rizikového kapitálu mohou uměle navyšovat TVL.

Média a influenceři se dívají především na TVL, takže by bylo pozitivní dostat se do top 5. Není ale zdravé vidět to jako prioritu pro Cardana. Jsme si jisti, že jakmile budeme mít stabilnícoin krytý USD, TVL výrazně poroste.

V ekosystému Cardano zatím nedošlo k žádnému hacknutí aplikace DeFi. Mnozí to připisují skutečnosti, že TVL je nízká. K hacku dříve nebo později určitě dojde. Cardano si musí zachovat svůj status bezpečné platformy. Vzhledem k velkému počtu hacků v jiných ekosystémech můžeme očekávat, že si Cardano udrží svou pověst.

On-chain Governance

V roce 2024 uvidíme zásadní pokrok ve správě on-chain governance. Velmi pravděpodobně bude SanchNet dokončen a bude možné se zaregistrovat jako dRep na hlavní síti. Držitelé ADA budou moci delegovat ADA na dReps.

On-chain governance je třeba vnímat jako globální experiment, se kterým zatím nemáme mnoho zkušeností. Odpovědnost za projekt postupně přejde z týmů na komunitu. Přestože všichni doufají v úspěch, jsou s tím spojena určitá rizika, která mohou vývoj projektu zpomalit.

Z pohledu regulátorů je to nezbytný krok, protože se spálením Genesis klíčů nebude tým vlastníkem protokolu. To už dnes do značné míry platí, ale úředníkům i obyčejným lidem se těžko vysvětlují podrobnosti. Jakmile bude komunita zodpovědná za projektovou Treasury, změnu parametrů a další věci, bude to světu jasný signál, že IOG ani z manažerského hlediska Cardano nevlastní.

Závěr

Zmínili jsme to nejočekávanější v roce 2024. Bude toho víc. Dojde k upgradům protokolu prostřednictvím hard-fork kombinátoru. Síť Mithril bude více decentralizovaná a bude se dále rozvíjet. Bude spuštěna spousta zajímavých projektů DeFi. Axo už tento měsíc. Prostřednictvím financování od Catalystu budou další týmy pracovat na zajímavých projektech.

Halving Bitcoinu se očekává v dubnu 2024. V následujícím roce se obvykle zájem o kryptoměny zvyšuje, což s sebou nese příliv nových uživatelů a kapitálu. Rok 2024 může být stále relativně klidným rokem. Cardano má ještě nějaký čas se připravit na boom. Historie se však nemusí opakovat. Zvýšená aktivita uživatelů může začít již v roce 2024.

Cardano nyní potřebuje především stablecoiny kryté USD. Všechno ostatní je vedlejší. Dá se říci, že DeFi je na nové uživatele poměrně dobře připraveno a bude s každým měsícem lepší.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/what-to-expect-from-cardano-in-2024