🇨🇿 Jak bude Cardano profitovat ze stablecoinů?

Algoritmický stablecoin DJED má být spuštěn v lednu 2023. Spuštění stablecoinu USDA krytého americkým dolarem je plánováno na první čtvrtletí roku 2023. Stablecoiny si mohou ve střednědobém horizontu udržet stabilní kupní sílu. Umožňují vytvořit stabilní ekonomické prostředí a finanční služby, které mohou být alternativou k tradičním bankovním službám. Není divu, že stablecoiny jsou základním kamenem každého ekosystému DeFi. Společnost Deloitte provedla v roce 2022 průzkum, podle kterého téměř 75 % maloobchodníků plánuje v příštích dvou letech přijímat platby v kryptoměnách nebo stablecoinech. Většina maloobchodníků, kteří přijímají kryptoměny, plánuje přijímat také stablecoiny. Jsou stablecoiny určeny pouze pro uživatele DeFi, nebo mohou být alternativou pro běžné uživatele, kteří nemají zájem držet volatilní kryptoměny? Zamysleme se nad tím.

TLDR

  • Lidé nebudou v příštích několika desetiletích platit volatilními kryptoměnami.
  • Stablecoiny umožňují okamžitý nákup zboží bez čekání na lepší kurz.
  • Stablecoiny budou mít pozitivní dopad na počet nových uživatelů, a tím i na počet transakcí.
  • 1 USD na bankovním účtu se liší od 1 USD ve stablecoinech.

Vysoká volatilita je zabijákem použitelnosti

Lidé věřili a mnozí jsou stále přesvědčeni, že kryptoměny nahradí fiat měny a budou se běžně používat k platbám. Jedno je jisté, pokud k tomu někdy dojde, bude to trvat několik desetiletí. Mezi fanoušky kryptoměn najdeme různé skupiny, které se chovají odlišně. Malá část fanoušků kryptoměn kryptoměnami skutečně platí. Většina držitelů kryptoměn je však pouze drží a pro běžné finanční transakce nadále používá fiat měny. Toto chování je logické a očekávané.

Skutečnost je taková, že na medvědím trhu, kdy hodnota kryptoměn pravidelně každý měsíc klesá, nemá vůbec smysl je utrácet. Představte si, že by běžný uživatel vzal 1 000 USD a koupil si volatilní kryptoměnu, aby ji v následujících několika měsících používal k pravidelným platbám. S velkou pravděpodobností by mohl mít k dispozici pouze řekněme 900 USD, které by mohl utratit. Kvůli volatilitě by přišel o 100 USD. Z ekonomického hlediska tento experiment nedává smysl a většina lidí by ho nebyla ochotna podstoupit. Rozhodnutí, která většina lidí na planetě učiní, budou učiněna z ekonomických důvodů. Pouze okrajová část populace bude mít jiné důvody, například únik od státu, touhu zůstat v anonymitě nebo lásku k alternativám.

Můžete namítnout, že na býčím trhu by hodnota kryptoměny mohla vzrůst a uživateli by zůstalo na útratu například 1 100 USD. Mohl by si dovolit utratit více. Experiment by byl ekonomicky výhodný pro všechny. To může být pravda, ale peníze musí mít stále stejné vlastnosti. Uživatel by navíc mohl chtít spekulovat na další růst, takže by mohl chtít odložit spotřebu na později. Pravděpodobně by mohl chtít načasovat trh a pokusit se prodat na vrcholu.

Nikdo vám neřekne, zda bude kupní síla kryptoměn za rok vyšší nebo nižší. Nemluvíme o jednotkách procent, ale o desítkách procent nahoru nebo dolů. Pokud byste chtěli provést výše popsaný experiment, museli byste riskovat. Věřte mi, že většina lidí na planetě takové riziko bez dobrého důvodu nepodstoupí.

Jaká byla dosud ochota utrácet kryptoměny? Počet lidí, kteří drží kryptoměny, se odhaduje na 350 milionů. Bitcoin denně zpracuje zhruba 250 000 transakcí. To znamená, že průměrný bitcoinový uživatel provede zhruba 4 bitcoinové transakce ročně. Tyto transakce velmi pravděpodobně souvisejí s interakcí s burzou nebo s otevřením LN kanálů.

Transakce na řetězci nebudou sloužit k platbám. Kdo chce dnes platit kryptoměnami bez omezení, musí používat platební karty od centralizovaných služeb. Tyto karty umožní platit za zboží fiat měnou a uživatelům budou kryptoměny odečítány z jejich účtů. Uživatelé musí sami sledovat směnný kurz a ujistit se, že je pro ně v daném okamžiku ekonomicky výhodné kartu používat.

Jaký problém stablecoiny řeší?

Stejně jako u mincí ADA vám stablecoiny nikdo na světě nemůže vzít, pokud je máte ve vlastní peněžence Cardano. Nikdo vám nemůže zabránit v tom, abyste podepsali transakci a stablecoiny za standardní poplatek poslali na druhý konec planety. Všechny stablecoiny budou dostupné všude, kde je internet.

Stablecoiny mají z hlediska technologie blockchain stejné vlastnosti jako nativní mince. Pokud jste fanoušky kryptoměn hlavně z důvodů vlastní úschovy, stablecoiny se chovají stejně jako mince ADA. Cardano využívá takzvanou multiasset ledger. Což znamená, že tokeny jsou uloženy přímo v účetní knize.

Stablecoiny vyžadují důvěru buď v algoritmus v případě DJED, nebo ve třetí stranu v případě USDA. Na rozdíl od ADA musí existovat další mechanismy, které zajistí, že si stablecoiny udrží svou očekávanou hodnotu. Největší výhodou stablecoinů je, že si mohou udržet stabilní kupní sílu. Řeší tak jeden z největších problémů kryptoměn, kterým je vysoká volatilita.

Můžete namítnout, že volatilita není pro kryptoměny problém. Záleží na kontextu. Z hlediska reálného využití pro finanční služby je vysoká volatilita vážnou překážkou. Z hlediska dlouhodobých investic je to menší problém, protože v daném horizontu se očekává růst nebo pokles hodnoty.

Pro obyvatele Západu nejsou stablecoiny určeny k tomu, aby si dlouhodobě udržely hodnotu. Pro lidi ze zemí, které mají problém s vysokou volatilitou národních fiat měn, mohou být stablecoiny mnohem lepším uchovatelem hodnoty. Pro převody peněz budou stablecoiny vždy lepší volbou než kryptoměny.

Výrobce je schopný vyjádřit hodnotu produkovaného automobilu. Pokud je chce prodat, musí tuto hodnotu sdělit všem kupujícím. Hodnota se nemůže měnit každý týden nebo měsíc. Hodnota musí být stabilní alespoň řekněme rok. Představte si, jak by lidé reagovali, kdyby hodnota vozu byla v lednu 200 000 ADA, v únoru 210 000 ADA a v březnu 190 000 ADA. Všichni, kteří si koupili auto v lednu a únoru, by byli naštvaní, že zaplatili více než ti, kteří si ho koupili v březnu.

Pokud si chcete koupit nějaké zboží, nesmíte hned litovat, že jste utratili peníze. Stablecoiny mají přesně tuto vlastnost.

Pamatujete si na náš experiment, kdy si uživatel koupil kryptoměnu za 1000 USD? Kdyby si místo toho koupil stablecoin, nebyl by vystaven riziku volatility. Z hlediska kupní síly by západní uživatel nepoznal rozdíl mezi fiat měnou a stablecoinem. Důležité je, že uživatelé by mohli být ochotni takový experiment provést, pokud by k tomu měli nějaký jiný důvod. Je reálné očekávat, že stablecoiny budou pro každodenní platby používány více než kryptoměny. Kromě toho stablecoiny umožní vznik alternativních finančních služeb. Pokud znáte důvody krachu většiny velkých služeb CeFi v posledních letech, musí vám být jasné, že potenciál je obrovský.

Jaký přínos budou mít stablecoiny pro ekosystém Cardano?

Stablecoiny budou používat především lidé, kteří drží kryptoměny. Je to logické, protože tito lidé mají s používáním technologie blockchain zkušenosti. Očekáváme, že lidé budou měnit ADA za stablecoiny častěji v závislosti na tržních cyklech. To je velmi výhodné z toho důvodu, že nebudou závislí na centralizovaných burzách.

Stablecoiny jsou nezbytnou součástí všech úvěrových protokolů. Půjčování na delší dobu má smysl pouze v případě, že se hodnota aktiva nemění. Očekáváme růst úvěrových platforem, které budou umožňovat půjčování postavené pouze na stablecoinech. Kryptoměny nebudou sloužit k zajištění půjčky. Místo toho budou pracovat s reálnými identitami lidí. Samozřejmě bude možné brát si půjčky proti volatilním kryptoměnám a riskovat margin call.

Při využívání běžných bankovních služeb se uživatelé s volatilitou nesetkají. Totéž bude platit i pro odvětví blockchainu. Alternativní služby na platformě Cardano budou přístupné i lidem, kteří se dnes kryptoměnám vyhýbají právě kvůli volatilitě. Strach z nové technologie a nejasné regulace budou stále významnou překážkou masového přijetí. Rok 2023 však může být rokem, kdy se spousta věcí vyjasní a věci se někam pohnou.

Je důležité si uvědomit, že bez ohledu na předpisy na Západě mají lidé v rozvojových zemích zcela jiné důvody pro používání stablecoinů. V těchto zemích může být přijetí stablecoinů a DeFi nečekaně rychlé. Tím spíše, pokud je podporováno vládami nebo pokud mu vlády nebrání.

Držitelé stablecoinů budou mít potřebu je utrácet a pro obchodníky bude výhodné je přijímat. V tomto ohledu existují 2 důležité otázky. Jaké stablecoiny budou obchodníci přijímat a jaké sítě k tomu budou využívat? DJED a USDA budou v průběhu roku 2023 novými hráči. Obchodníci se budou připravovat především na již zavedené stablecoiny USDT a USDC. Očekáváme, že běžně se budou stablecoiny používat k platbám v obchodech nejdříve v roce 2025. Velkou neznámou je, jaké sítě budou obchodníci používat a jakým způsobem. Nedovedu si představit, že by každý obchodník byl technicky schopen podporovat všechny existující uzly všech hlavních sítí plus různé druhé vrstvy.

Stablecoiny výrazně zvyšují využitelnost sítí a budou mít pozitivní dopad na počet nových uživatelů, a tím i na počet transakcí v ekosystému Cardano. Zvýší se také celkový objem TVL. Pokud lidé začnou používat DJED, část mincí ADA v určitém poměru k vytěženým stablecoinům bude uzamčena algoritmem Djed. To by mohlo mít pozitivní vliv na růst hodnoty mincí ADA.

Peněženka Cardano bude vstupem do světa financí a zábavy. Peněženka nebude sloužit pouze k placení za zboží a služby, ale umožní přístup k dalším finančním a sociálním službám na internetu. Bankovní účet slouží v podstatě jen k tomu, abyste mohli někam poslat peníze. Stejný účel plní i platební karty. Běžný bankovní účet vám však neumožní směnit fiat měnu za kryptoměnu, nakupovat akcie nebo NFT nebo si vzít půjčku. To vše umožňuje peněženka Cardano. Blockchainová peněženka vám umožní kontrolovat nejen finanční toky, ale také pracovat se soukromými daty, uchovávat svou finanční historii, směňovat jedno aktivum za druhé, předplatit si placenou službu atd.

Stablecoiny umožní snadnější splynutí se současným finančním světem, ale zároveň otevřou nové možnosti, které přinese decentralizovaný svět. To je něco, co bankovní účet nikdy nedokáže. Věci mají přirozenou hodnotu, kterou lidé vnímají ve svých lokálních fiat měnách. To se minimálně v příštích deseti letech nezmění. Co se však změní, je nositel této hodnoty a sítě, po kterých se budou hodnoty přenášet. 1 USD je 1 USD, ať už ho držíte jako bankovku, na bankovním účtu nebo jako stablecoin. Rozdíl je v tom, co vám každá forma umožňuje. Pouze stablecoin v peněžence Cardano vám poskytne výše popsané výhody.

Nákup kryptoměny za fiat peníze v podstatě znamená zadání platebního příkazu k převodu peněz na burzu. Tam si ji koupíte. Kryptoměnu si pak můžete převést do vlastní peněženky. Pokud místo kryptoměny uvažujete o akciích, je to v podstatě totéž, jen s tím rozdílem, že akcie pravděpodobně necháte na platformě.

Za 5-10 let bude všechno jinak. Z blockchainové peněženky jednoduše zadáte 1 nákupní příkaz a ten bude okamžitě proveden. Po celou dobu budete mít vše ve své peněžence. Nezáleží na tom, jestli za stablecoiny nakupujete kryptoměny nebo akcie.

Lidé uvidí zjevné výhody ve využívání stablecoins a to zpětně posílí Cardano. Jinými slovy, pokud se prosadí koncept decentralizace spolu s tokenizací a Web3, bude Cardano jednou z platforem na které se bude rodit nová verze internetu. Decentralizace není pouze o volatilních nativních mincích. Decentralizace jako taková umožňuje mnohem víc a ty největší změny na nás teprve čekají. Stablecoiny jsou prostředníkem mezi současným a novým světem.

Přijetí vyžaduje čas

Lidé mají tendenci přeceňovat tempo adopce. Je důležité si uvědomit, že DJED a USDA budou primárně používat pouze fanoušci ekosystému Cardano. Burza Binance bude chtít prosadit svůj vlastní stablecoin BUSD, takže nečekejte, že bude využívat konkurenční alternativy. Ostatní burzy mohou zaujmout podobný přístup.

Aktivita v síti Cardano roste doslova každý měsíc a stablecoiny budou mít na další růst velmi pozitivní vliv. Výraznějšího posunu se však dočkáme až s příchodem býčího trhu, kdy budou lidé obecně ochotnější testovat alternativy a využívat služby DeFi.

Psali jsme, že největší využití očekáváme od lidí z rozvojových zemí. Je důležité si uvědomit, že stablecoiny z ekosystému Cardano budou konkurovat těm stávajícím. Ti, kteří v posledních letech potřebovali stablecoiny, používali USDT, USDC a DAI. Přechod na jiný stablecoin v podstatě znamená změnu platformy.

Naštěstí je přijetí kryptoměn a stablecoinů stále na samém začátku, takže je vše otevřené. Realita je však taková, že během medvědího trhu nemůžeme očekávat žádné zásadní změny, pokud jde o aktuální tržní podíl. Většina lidí vyčkává a nedělá nic.

Nejrychlejší přijetí očekáváme od rozvojových zemí, ale i v tomto případě je třeba být trpělivý. Může trvat roky, než se obchodníci naučí stablecoiny používat. Vlády a úsilí nadace Cardano Foundation spolu s IOG mohou přijetí hodně urychlit, ale rozhodně jsme v řádu let, nikoli měsíců.

Je důležité si uvědomit, že většina lidí na planetě je stále velmi skeptická vůči kryptoměnám obecně. Je podle vás odhadovaných 350 milionů držitelů kryptoměn hodně, nebo málo v kontextu toho, že o nich slyšel téměř každý člověk na planetě? Udělejte si vlastní názor. Faktem ale je, že většina z těchto lidí kryptoměny ve svých peněženkách nedrží. Velká část uživatelů se bojí používat blockchainové transakce, protože chyby jsou nevratné. Je možné, že než dojde k většímu přijetí, bude zapotřebí dalších inovací a zjednodušení UX.

I když jsou nyní uživateli více preferované USD-backed stablecoins, v dlouhodobém horizontu mohou zvítězit algoritmické. Důvodem je, že jsou více decentralizované a mají potenciál nahradit centrální banky. Příchod CBDCs může hodně změnit co se týká vnímání stablecoins. Lidé se bojí CBDC kvůli ztrátě kontroly nad penězi. Stablecoins může být ideální řešení. Tahle technologie může ještě hodně překvapit a být pro nás velmi užitečná.

Závěr

DJED a USDA budou velkým přínosem pro ekosystém Cardano a DeFi se díky tomu posune velkým způsobem kupředu. Může však trvat rok, než si stablecoiny získají důvěru uživatelů. V případě DJED to může trvat déle kvůli menší důvěře v algoritmické stablecoiny. Více fanouškovských ohlasů si získaly stablecoiny podporované USD. Stablecoiny jsou nezbytnou podmínkou pro růst úvěrových platforem a dalších finančních služeb. Služby CeFi se zhroutily a je velmi nepravděpodobné, že by získaly důvěru nových uživatelů. Všichni lidé očekávají vznik decentralizovaných alternativ. To je pro Cardano velká příležitost.

Je očekávatelné, že vznikne nová skupina uživatelů stablecoins, kteří nebudou mít zájem držet kryptoměny. Tahle skupina může být větší než skupina držitelů kryptoměn. Lidé z chudých regionů nemají finanční prostředky na dlouhodobé investice, ale potřebují mít fungující měnu. Pro ně mohou být stablecoins velmi užitečné.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si originál v AJ: https://cexplorer.io/article/how-will-cardano-benefit-from-stablecoins