🇨🇿 Cardano nutně potřebuje USD-backed stablecoin

Když se podívám na ekosystém Cardano a porovnám ho s ostatními platformami, musím být s vývojem spokojen. Cardano je mladá platforma, takže potřebuje více času, aby se etablovala. Jedna věc je však na první pohled znepokojivá. V ekosystému Cardano chybí standardní USD-backed stablecoiny USDT a USDC. To může brzdit růst. Zoufale potřebujeme stablecoin krytý USD.

Pozice Cardana mezi staršími projekty?

Podívejme se nejprve na statistiky od Defillama. Informace sice nejsou úplné a přesné, ale alespoň pocházejí z jednoho zdroje.

Všimněte si, že počet nasazených aplikací a TVL není určujícím faktorem pro počet uživatelů. Na Ethereu můžete používat 838 aplikací a TVL je 26,3 miliardy USD. Počet aktivních uživatelů je zhruba 320 tisíc. Na Cardanu je podle Defillama pouze 21 aplikací a TVL je nízký, pouze 160M USD, přesto je počet denních uživatelů zhruba 60K.

Ethereum má 40x více aplikací a 170x vyšší TVL, ale počet uživatelů je jen 5x vyšší než u Cardana. Vysoký TVL má jednoduché vysvětlení. Ethereum má vyšší tržní kapitalizaci a mnoho OG, kteří jsou ochotni uzamknout ETH v DeFi. Je možné, že některé instituce využívají služeb DeFi (nejen na Ethereu) k dosažení zisku. Je logické, že se využívají časem prověřené služby.

DeFi na Cardanu zatím neprošlo býčím trhem. Přesto si Cardano vede velmi dobře ve srovnání s novějšími projekty Solana a Avalanche. Má sice nejmenší počet aplikací a TVL, ale rozdíl v počtu uživatelů není ani dvojnásobný.

Z hlediska počtu uživatelů vedou, pro někoho překvapivě, projekty Tron a BSC s 1,9 milionu aktivních uživatelů, respektive 1,6 milionu uživatelů. Velmi zajímavé je, že na platformě Tron je nasazeno pouze 23 aplikací. To je další náznak toho, že počet aplikací není rozhodující, pokud jde o TVL nebo počet uživatelů. Důležité je, že na platformě je několik spolehlivých aplikací. Dodejme, že mnoho aplikací na platformě Ethereum jsou pouhé kopie svých předchůdců. To platí i v rámci platforem kompatibilních s EVM.

Na druhou stranu je denní objem DEX na Tronu velmi nízký, pouze 4,6 milionu USD, což je v kontextu vysokého TVL velký rozdíl. Nejvyšší objem DEX má Ethereum, a to 1,3 miliardy USD. Objem DEX v řádu stovek milionů USD mají BSC, Arbitrum a Polygon.

Arbitrum má 53x vyšší objem DEX než Cardano a Polygon má 18x vyšší objem DEX než Cardano. Rozdíl v počtu denních uživatelů je však pouze 3x a 6x.

Samozřejmě je důležité poznamenat, že ne všichni aktivní uživatelé DEX využili.

Z našeho pohledu ekosystému Cardano nejvíce chybí stablecoiny kryté USD. V ekosystému Ethereum je ve stablecoinech téměř 70 miliard USD, na Tronu je to 43 miliard USD a na BSC 5,3 miliardy. Avalanche a Solana mají ve stablecoinech přibližně 1,5B USD. V případě Cardana je to pouze 14M.

U mnoha platforem je hodnota ve stablecoinech vyšší než TVL. Jedinou výjimkou jsou Arbitrum, Optimism a Cardano. Zatímco v případě prvních dvou není rozdíl ani dvojnásobný, v případě Cardana je rozdíl téměř 12násobný.

Stablecoiny jsou nezbytnou součástí každého ekosystému DeFi. Cardano má algoritmický nadkolateralizovaný stablecoin DJED. Bohužel lidé takovým projektům nevěří, a to hlavně kvůli krachu Terra Luna. DJED musí projít ještě několika zátěžovými testy a získat si důvěru uživatelů. To může trvat několik let. Ekosystém Cardano potřebuje stabilní mince, na které jsou lidé zvyklí a kterým důvěřují, což jsou mince kryté USD.

Objem stablecoinů převyšuje kryptoměny.

Denní objem stablecoinů je obrovský. U Tether USD (USDT) činí denní objem 26 miliard USD a u USD Coin (USDC) 3,5 miliardy USD. Algoritmický stablecoin Dai má objem pod 200 milionů USD. Dá se říci, že lidé používají zhruba 150x více USDT než DAI, soudě podle denního objemu, a důvěřují mu 18x více podle tržní kapitalizace.

Denní objem Bitcoinu je 13 miliard USD a objem Etherea je 6 miliard USD. U ostatních projektů se pohybuje ve stovkách milionů USD.

Stablecoiny jsou nesmírně důležitou součástí blockchainového odvětví a významně se podílejí na denním objemu. Pro úspěch DeFi je důležitější, aby objem DEX rostl ve srovnání s objemem na centralizovaných burzách. Objem DEX na Ethererum je 1,3 miliardy USD, na ostatních platformách se pohybujeme v nižších stovkách milionů USD (BSC, Arbitrum, Polygon) nebo desítkách milionů USD (Cardano, Solana, Avalanche).

Přibližně 95 % uživatelů drží kryptoměny na centralizovaných burzách, takže je logické, že obchodují ve velkých objemech ve srovnání s objemem DEX. Troufám si tvrdit, že lidé budou ochotnější používat DEXy na Cardanu pouze v případě, že bude k dispozici stablecoin krytý USD. V době psaní tohoto článku zbývá jen několik dní, než bude na Cardanu k dispozici tokenizovaný BTC. Dokážu si představit, že někteří lidé opustí centralizované burzy, pokud budou moci obchodovat páry BTC/USD a ADA/USD na DEXech Cardano.

Dodejme, že již nyní je možné díky Indigu získat expozici vůči tržní hodnotě USD, BTC a dalších aktiv.

Poslání Cardano se neobejde bez stablecoinů krytých fiat měnami

Backované stablecoiny jsou nesmírně důležité pro poslání projektu Cardano stát se finančním operačním systémem pro celý svět, ale zejména pro ty, kteří to nejvíce potřebují. Lidé v rozvojových zemích stablecoiny potřebují. Troufám si říct, že dokonce více než kryptoměny.

Podívejme se na celkový objem kryptoaktiv podle typu aktiv v amerických dolarech od dubna 2019 do června 2021. Data jsou od společnosti Chainalysis. Objem v ETH tvoří 40 % a 24 % u stablecoinů. V průběhu času získaly větší podíl ve srovnání s BTC s objemem 24 %. DeFi a další kryptoaktivy představují 12 %.

Ačkoli jsou údaje staršího data, trend je zřejmý. Význam stablecoinů pro zasílání hodnoty výrazně roste a je možné, že překoná pozici BTC (pokud se tak již nestalo). Dominance ETH může být překvapivá.

Vysoká volatilita kryptoměn brání jejich přímému každodennímu používání v rozvojových zemích. Stablecoiny mohou ochránit úspory lidí a umožnit jim platit za zboží a služby bez rizika vysoké inflace (ve srovnání s některými fiat měnami) a vysoké volatility.

Situaci v subsaharské Africe dobře popisuje článek z Chainalysis blogu.

Na subsaharskou Afriku připadá v období od července 2021 do června 2022 100,6 miliardy dolarů, což představuje 2 % celosvětové aktivity a 16% nárůst oproti předchozímu roku. Čísla mohou být ošidná, protože hlubší analýza ukazuje, že Afrika obsahuje jedny z nejrozvinutějších trhů s kryptoměnami ze všech regionů, s hlubokou penetrací a integrací kryptoměn do každodenních finančních aktivit mnoha uživatelů. Je to vidět především v Nigérii a Keni.

Adedeji Owonibi, zakladatel nigerijského blockchainového poradenského a produktového studia Convexity, v rozhovoru uvedl:

“V subsaharské Africe nemáme velké obchodníky na institucionální úrovni. Lidé, kteří zde řídí trh, jsou maloobchodníci. V Nigérii je spousta mladých vysoce vzdělaných absolventů s vysokou mírou nezaměstnanosti, kteří nemají k dispozici žádnou práci - krypto pro ně představuje záchranu. Je to způsob, jak uživit rodinu a vyřešit každodenní finanční potřeby.”

Podle Adedejiho zvyšuje potřebu kryptoměn v zemi také volatilita nigerijské nairy, protože uživatelé věří, že si mohou lépe uchovat své úspory díky stablecoinům, jako je Tether.

Význam stablecoinů poroste, protože řeší několik reálných problémů. Je to pojistka proti vysoké volatilitě kryptoměn. Slouží jako uchovatel hodnoty a prostředek směny pro lidi v chudých regionech. Stablecoiny mohou také sloužit institucím pro bankovní převody. Vždy je bezpečnější převést stabilní aktivum než volatilní, protože hodnota volatilních kryptoměn se může změnit doslova během několika minut. Bitcoin má průměrný čas bloku 10 minut a settlement přibližně hodinu. Proto je bezpečnější použít SC platformy jež mají čas bloku několik vteřin (Ethereum 12, Cardano 20, Algorand dokonce jen 3,3s s instantní finalitou bloku).

Má-li Cardano uspět v Africe a dalších rozvojových zemích a má-li se všude na světě více využívat služeb DeFi, je nezbytné, aby v ekosystému Cardano byly stablecoiny kryté fiat měnami.

Závěr

Společnost Emurgo oznámila vydání stablecoinu USDA krytého USD na 1. čtvrtletí 2023. Projekt byl odložen. Poslední zprávy z oficiálního účtu Anzen na Twitteru jsou z května. Zdá se, že probíhá bezpečnostní audit, zátěžové testování a další revize. Žádné datum spuštění nebylo uvedeno.

Pokud se ponoříte více do trendů, zjistíte, že Cardano si vede velmi dobře i přes probíhající medvědí trh (nebo už skončil?). Očekával jsem, že TVL začne v býčím trhu růst spolu s růstem TVL ostatních platforem. Jak jsem uvedl v článku, úspěch není o TVL, ale o počtu uživatelů. Ten také roste. Pokud lidé chtějí používat Cardano, tedy služby DeFi nebo stablecoiny, musí mít ADA ve vlastní peněžence. Pro lidi v rozvojových zemích je nutnost používat vlastní blockchainové peněženky, pokud chtějí stablecoiny používat na denní bázi. Doufejme, že se brzy dočkáme USDA nebo jiného stablecoinu podloženého USD.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/the-cardano-ecosystem-desperately-needs-a-usd-backed-stablecoin

1 Like