🇨🇿 Crypto Média Kašlou Na Satoshiho Odkaz

Krypto média jsou odtržena od původního étosu kryptoměn. Je důležité pamatovat si odkaz Satoshiho a uvědomit si, kam se blockchain průmysl od jeho odchodu posunul. Na začátku byla komunita úplně jiná než dnes. Média o nich téměř nepsala. Nebyly publikovány žádné zprávy ani on-chain analýzy. Dnes jsme zaplaveni informacemi o kryptoprůmyslu. Kvalita informací je však špatná a pro většinu fanoušků decentralizace nezajímavá. Kryptoprůmysl se stal strojem na peníze.

Satoshiho vize

Satoshi kritizoval moc v rukou několika prostředníků, která je často zneužívána v neprospěch uživatelů. Chtěl vytvořit svět, ve kterém by si lidé mohli vybrat, jaké peníze a nástroje chtějí používat.

Pokud by dnes Satoshi mohl komentovat kryptoprůmysl, pravděpodobně by měl radost z existence velkého množství blockchainových projektů a DeFi.

Předpokládám, že by měl radost z existence PoS a smart kontraktů. Snil o decentralizovaných aplikacích. A možná by nebyl úplně spokojený s kvalitou decentralizace Bitcoinu a maximalismem. Tribalismus nezapadá do Satoshiho vidění světa.

Nevíme, co by si myslel a dnes už je to jedno. Blockchainový průmysl není jen o Bitcoinu. Máme mnoho dalších relevantních projektů. Troufám si tvrdit, že kryptoprůmysl je hlavně o DeFi.

Myslím si, že průmysl by se měl držet svých původních kořenů. Pro úspěch a přijetí je zásadní držet se Satoshiho vize a připomínat podstatu celého odvětví.

O čem je kryptoprůmysl?

Veřejný decentralizovaný blockchain projekt musí být vybudován zdola nahoru, lidmi pro lidi. Důležitá je komunita, která se dokáže dohodnout na nástrojích a službách, které chtějí využívat pro vzájemnou finanční interakci.

K přijetí nových nestátních peněz může dojít pouze v případě, že je komunita začne používat. Totéž platí pro finanční nástroje.

Jaká témata jsou pro tuto misi důležitá?

 • Decentralizace
 • Komunity a počet uživatelů
 • Staking a mining (zabezpečení)
 • Inovace (škálovatelnost, L2 atd.)
 • TVL
 • Počet hacků v DeFi
 • Samospráva aktiv

Blockchainový projekt je celý o technologii a komunitě. Tržní hodnota nativních coinů je vedlejší.

Decentralizace, vlastní správa a adopce jsou mnohem důležitější témata než Bitcoin ETF, halving, přítomnost fondů VC, grafy, předpovědi růstu nebo poklesu tržní hodnoty atd.

Krypto média z velké části informují o zcela nezajímavých tématech. Zajímá je více, co kdo řekl nebo jaké tokeny plánují koupit, než počet uživatelů s self-custody peněženkami. Více je zajímá graf tržní hodnoty než analýza TVL. Potenciální schválení spotového Bitcoin ETF je důležitější téma než klesající decentralizace Bitcoinu.

Cardano je ignorován médii

Pokud máte podobný názor na to, co jsou důležitá témata pro kryptoprůmysl, jistě vás zajímá, proč není Cardano zmíněno ve výroční zprávě Messari obsahující teze za rok 2024.

Jak je možné psát o tezích pro rok 2024, ve kterých by se měly zmiňovat stablecoiny, DeFi, NFT atd. a nevšimnout si úspěchů projektu z top 10? O čem tedy zpráva může být?

Pojďme se podívat na zastoupení projektů ve zprávě.

Bitcoin je zmíněn 178x, Ethereum 96x, Solana 65, Binance Chain 6x, Ripple 3x a Cardano 0x.

Bitcoin nemá stablecoin ani DeFi. Jak lze mluvit o DeFi a inovacích v kontextu Bitcoinu? Bitcoin je záměrně imunní vůči velkým změnám.

Každý ví, že Ordinals, Inscriptions a BRC-20 jsou pro mnoho členů komunity (včetně členů Core týmu) spíše hackem kódu (problémem) než žádanou inovací.

Každý má právo mít svůj vlastní názor na budoucnost. Každý má jiný úhel pohledu, zkušenosti a preference.

Přesto si myslím, že vynechání Cardana ve výroční zprávě je z pohledu mediálního domu chyba, pokud mají ambice čtenáře poctivě a objektivně informovat.

Když Messari tweetoval o zprávě na platformě X, drtivá většina komentujících se ptala, kde je Cardano. Ozvala se velká a silná komunita. Ostatní komunity nebyly tak vidět.

V době psaní tohoto článku měl tweet oznamující vydání Messariho zprávy 1,3K lajků a 360 repostů. Více než 100 komentářů (většina ve smyslu ‘kde je Cardano’) od členů komunity Cardano (z celkového počtu 400), každý s několika stovkami lajků a desítkami repostů. Repost od Cardano Whale s komentářem má téměř 500 repostů a 1,7 tisíc lajků. To je víc než původní Messariho tweet. Co to vypovídá o zájmu o zprávu?

To je silný signál, že Messare udělal něco špatně. Pokud je reakce na reportáž taková, nedá se mluvit o profesionálně odvedené práci.

Ryan Selkis (CEO Messari) veřejně přiznal že kamarádům radí investovat do Solany. Messari v podstatě vydalo report který slouží jejich bagům. A tohle je problém. Ještě se k tomu vrátíme.

O čem měla zpráva být?

Určitě nechci nikomu radit, o čem psát. Na druhou stranu si myslím, že pokud jste odborník na kryptoměny, měli byste mít určitou představu o tom, jaká témata jsou důležitá, a umět reflektovat technologický pokrok a relevanci různých blockchainových projektů. Zejména ty, které jsou v top 10 podle tržní kapitalizace, protože je lidé znají nejvíce.

Pokud se zpráva zabývala tématy, která jsou důležitá pro kryptoprůmysl, očekával bych, že autoři zaznamenají toto:

 • Cardano je pravděpodobně nejvíce decentralizovaný blockchain v top 10.
 • Komunita Cardano je jednou z největších.
 • Cardano se dostal do top 10 podle TVL.
 • Cardano’s DeFi ještě nebyl hacknut.
 • Cardano je jedním z mála projektů, kde TVL a počet uživatelů rostly na medvědím trhu.
 • Cardano je standard v stakingu.
 • Cardano je jedním z nejrozvinutějších projektů podle GitHubu.
 • Tým IOG je jedním z největších a nejprofesionálnějších týmů v oblasti kryptoměn (který nepropustil zaměstnance v medvědím trhu).

Možná jsem zaujatý. Jsem velkým zastáncem Cardana. Přesto si myslím, že pokud někdo píše o tezích pro rok 2024, nemůže předpokládat, že Cardano náhle zmizí ze světa.

Nezaslouží si Cardano zmínku alespoň v jednom tématu, které je relevantní pro kryptoprůmysl? Report nemluví o decentralizaci, počtu hacků v DeFi nebo o komunitách?

Pokud ne, jaký je smysl a účel reportu? Jaká je cílová skupina?

Cardano je ignorován Messari a dalšími. Negativně či nespravedlivě se o něm hlásí i CoinDesk, Cointelegraph, Bankless a další.

Není to náhoda. Takový je plán. Jde o peníze.

Pro kryptomédia je těžké být nezaujatá a upřímná, pokud vás někdo vlastní nebo vám platí. Peníze mají silný vliv na informace v médiích.

Tribalismus lze v rámci komunity akceptovat, ale rozhodně ne v případě mediálních domů. Média by se měla chovat profesionálně.

Jde o peníze

Cardano měl spravedlivou distribuci ADA coinů bez účasti fondů VC a kryptobaronů. Cardano je ve vlastnictví komunity. IOG ani Cardano Foundation neplatí médiím, aby psala o Cardano pozitivně.

Autoři nemají žádnou ekonomickou motivaci ani pokyny od svých šéfů, aby o Cardano psali pozitivně. Možná jsou poučeni, aby dělali opak a všímali si negativních událostí. Možná médiím chybí odborníci na blockchainovou technologii a DeFi.

Komunita Cardano je dostatečně velká a silná na to, aby o sobě dala vědět. Nemusíme žádat o podporu od krypto médií. Na kvalitu jejich práce však musíme dát svůj názor.

Krypto média je byznys jako každý jiný. Možná ani nevědí, o čem kryptoměny jsou, kam směřují a co je důležité. Chtějí hlavně profitovat bez ohledu na kvalitu svých článků.

Motivace a cíle komunity Cardano se od těch které mají kryptomédia.

Komunita Cardano dbá na decentralizaci a drží se původních Satoshiho ideálů. Krypto média se od něj vzdaluje.

Krypto média mohou předstírat, že píší o krypto, ale je jim to jedno. Chtějí rychle vydělat peníze. Nezajímá je decentralizace, inovace, pokrok nebo adopce. Možná ani neví, jak o tom psát. Proto dělají z krypto bulvární plátek.

Setkal jsem se s názorem, že média vám říkají, které tokeny se na vás VC snaží vysypat. Něco pravdy na tom bude. Ryal Selkis bude jendím z nich.

Závěr

Komunita Cardano může být smutná z nízké kvality žurnalistiky. Naštěstí je poměrně velká a silná, což je ten nejlepší marketing pro projekt. Ví o nás každý bez ohledu na média. Co je potřeba udělat? Stačí pokračovat v budování.

Tento článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: https://cexplorer.io/article/crypto-media-doesn-t-care-about-satoshi-s-legacy