[CZ/SK] Delegování ADA v testnet peněžence Daedauls pro verzi V1

This version is for our Czech and Slovak community: https://www.facebook.com/groups/cardanoczsk/ and english version will be prepared soon:

[CZ] Delegování ADA v testnet peněžence Daedalus pro verzi V1

Pro Cardano nastal velký den a nyní je možné v rámci testnetu delegovat vaše ADA mince některému z poolů a tím se podílet na decentralizaci sítě. Za to získáváte odměnu. Tato odměna bude reálná a přenese se do mainnetu, jakmile bude spuštěn.

Uživatelská přívětivost peněženky Daedalus je na vysoké úrovni, takže delegovat zvládne hravě každý. My si návod jen letmo projdeme a řekneme si, co se děje na pozadí.

Co budete potřebovat

K delegování jsou v tuto chvíli potřeba 2 věci:

  1. SEED od mainnetová Daedalus peněženky, kde byli ADA mince v době druhého snapshotu, který proběhl 29. listopadu 2019.
  2. Testnet peněženka Daledalus. Tu si můžete pro váš operační systém stáhnout zde:

Delegate your stake

What Is Delegation? Delegation is the process by which ada holders delegate the stake associated with their ada to a…

staking.cardano.org
](https://staking.cardano.org/en/delegation/)

Pro operační systém Windows klikněte na tento obrázek:

Peněženku stahujte pouze z oficiálních stránek. Je dobré si zkontrolovat URL: “ https://staking.cardano.org/en/delegation/”

Po stažení peněženky je vhodné ověřit, že jste si stáhli opravdu správný instalační balíček. To ověříte přes příkazovou řádku a kontrolou správnosti hashe/digitálního otisku. Musí se shodovat ten, který vidíte na stránkách s tím, který vyprodukuje CertUtil tool na vašem počítači. Správný hash je:

9095911ac5781fef93ec6088a558d7f2c7bd485fd1458eee2f655d8c32e70813

Pokud kliknete na VERIFY CHECKSUM, uvidíte návod, jak na vašem počítači binárku ověřit. Ověření probíhá přes nástroj Windows C ertUtil , kterému jako parametr dáte stažený instalační balíček a zvotíle hashovací funkci, zde SHA256. Jak vidíte, nástroj vám vyprodukuje hash, který se shoduje s tím, který je na webu. Náš balíček je správný a můžeme se pustit do instalace. Instalujte jako běžnou aplikaci pro Windows. Nastavte s jazyk, formátování a odklikejte všechny upozornění, které na cestě potkáte.

CertUtil vyprodukuje SHA256 hash/otisk instalačního balíčku

Podrobný návod krok za krokem je v angličtině zde:

Daedalus Rewards Wallet Instructions

To participate in the Shelley Incentivized Testnet program, you need to have a wallet recovery phrase for a Cardano…

iohk.zendesk.com
](https://iohk.zendesk.com/hc/en-us/articles/900000044006?fbclid=IwAR0V6uAPO9J2wwtqB1DEyhsgJcExYTFBkbN8YzgztoThAXmZOMnGJgYdIWY)

Přehled toho, co je potřeba udělat

Delegování se skládá z těchto kroků:

  1. Obnovení balance v rámci testnetu přes SEED.
  2. Vygenerování odměňovací peněženky.
  3. Přeposání ADA z balance peněženky do odměňovací peněženky.
  4. Delegování mincí vybranému poolu.

První krok je velice jednoduchý a postup je podobný běžnému obnovení peněženky ze SEEDu. Zkrátka kliknete na Restore a zadáte SEED. Pro zvýšení ochrany zadejte také Spending password (česky asi heslo umožňující odeslání mincí z peněženky), tedy heslo, které musíte znát, pokud chcete mince z peněženky někam poslat. Jakmile peněženku obnovíte, měli byste vidět vaši balance.

Můžete obnovit balance peněženku a vytvořit odměňovací peněženku

Po obnovení balance peněženky se dostanete na toto okno:

Balance peněženka WALLET_1 je obnovená

Jak vidíte, naše balance peněženka je pojmenovaná WALLET_1 a je na ní 779 ADA mincí a nějaké Lovelace. Dále je potřeba vytvořit odměňovací peněženku. Pokračovat můžete tlačítkem Create a new Reward wallet .

Následuje běžné vytvoření peněženky, takže si opíšete SEED této peněženky a opět zadáte Spending password . Pro SEED platí běžná pravidla. Dobře si ho schovejte, ideálně ne digitálně a nikomu ho neukazujte.

POZOR : Tenhle SEED budete potřebovat, pokud chcete ADA vydělané v rámci testnetu dostat na mainnet. Heslo potřeba není, to se zadává jen při zakládání či obnovování peněženky.

Mám odměňovací peněženkuj, ale zatím prázdnou.

Vytvořili jsme odměňovací peněženku REWARD_WALLET_1 a po jejím vytvoření vidíte, že je prázdná a mince zatím máte stále na balance peněžence WALLET_1. Nyní je potřeba běžnou transakcí poslat mince z balance peněženky WALLET_1 na odměňovací peněženku REWARD_WALLET_1, neboť jen z této peněženky jde delegovat mince poolu. Pokračujte tlačítkem Move testnet ada . Pro odeslání musíte zadat heslo pro peněženku WALLET_1 a zaplatit transakční poplatek. Poté chvíli počkejte, než síť transakci zapíše do blockchainu a vy uvidíte mince převedené v REWARD_WALLET_1.

ADA mince jsou nyní v odměňovací peněžence REWARD_WALLET_1

Za krátký čas se mince převedou. Jakmile se tak stane, můžeme jít na delegování.

Delegování mincí poolu

Delegování mincí můžete udělat přes delegační centrum, které se nachází vlevo, druhá ikona od shora.

Delegační centrum

Vpravo dole vidíte, že mince na REWARD_WALLET_1 ještě nejsou delegované (Not-delegated). Pojďme se ale ještě zastavit u delegačního centra.

Na této obrazovce můžete vidět aktuální epochu (3) a slot (9351). Jak vidíte, v testnetu bude mít každá epocha 43200 slotů. Epocha bude trvat pouze den, ne 5 dní, jak je plánované pro mainnet.

Veškeré změny v delegování se projeví až poté, co uplnyne současná a ještě jedna další epocha. Jak vidíte, naše změny se projeví až za 1 den a 18 hodin.

V pravo dole je tam také tlačítko Delegate your stake , kterým můžete pokračovat.

Dostane se do okna Stake pools , kde uvidíte seznam všech poolů.

Pooly mají různé barvy a pořadí se bude měnit na základě různých parametrů. Například od výše stakovaných mincí, nebo počtu bloků, které slot úspěšně vyprodukoval po získání práva (pool se stává slot lídrem a může vyprodukovat blok). Pořadí na začátku není až zas tak důležité, neboť síť běží krátkou chvíli a některým poolům IOHK přidělila mince dříve než ostatním. Některé pooly tak měli šanci produkovat bloky a jiné ještě ne.

Pro rychlé nalezení poolu můžete zadat jeho ticker do políčka hledání. Zkuste zadat CRDNS.

Cardanians pool CRDNS

Pokud kliknete na ikonku CRDNS, uvidíte detaily poolu:

Detaily poolu

Z tohoto místa můžete rovnou delegovat tlačítkem Delegate to this pool .

Delegování se skládá se tří kroků:

  1. Výběr peněženky.
  2. Výběr poolu.
  3. Potvrzení delegování poolu.

V dalším kroku musíte vybrat odměňovací peněženku, v našem případě REWARD_WALLET_1.

Výběr odměňovací peněženky

Dále vyberete pool. V našem případě už je předvybraný CRDNS, takže stačí pokračovat tlačítkem Continue :

Delegování Cardanians poolu s tickerem CRDNS

Poté stačí zadat heslo pro peněženku REWARD_WALLET_1.

Úspěšně delegováno poolu CRDNS

Jak už jsme zmínili, nyní je potřeba čekat než uplyne současná a ještě jedna další epocha. Až poté se delegování projeví. Nyní můžete peněženku zavřít.

Řešení problémů

Pokud máte s peněženkou jakékoliv problémy, nebojte se použít Help přímo v peněžence. V tomto případě to má smysl. Je tam odkaz na Help / Known issues , tedy známé problémy a s největší pravděpodobností tam najdete návod, co dělat. Abyste snáze poznali, jaký problém máte, klikněte na Help / Daedalus Diagnostic (Ctrl + D) .

Nástroje

Cardanians pro vás připravili nástroj, který vám umožní sledovat statistiky všech poolů. Nástroj se bude vyvíjet podle vašich přání. Nebojte se nám poskytnout zpětnou vazbu:

Cardano staking pools

Independent cardano staking pool toplist.


](https://adapools.org/)

2 Likes

Do I need to be constantly online for delegation?

No, you don´t. You can delegate only once and let it be. But we recommend to check it sometimes to have overview and don´t stay in pools without blocks and rewards :slight_smile: