🇨🇿 Decentralizace bude čelit těžkým časům

Regulované instituce hledají vhodné blockchainové sítě pro své podnikání. Budou mít požadavky, které jsou v souladu s předpisy a jejich potřebami. Tuto poptávku se snaží uspokojit projekty štědře dotované fondy rizikového kapitálu. Objevují se nové blockchainy, které dobře škálují na úkor decentralizace. Některé projekty jsou dokonce záměrně udělané tak, aby bylo možné zmrazit uživatelské účty. Projekty jako Cardano mohou být osamělými bojovníky za decentralizaci, kteří budou mimo dohled hlavního proudu.

Některé původní vize patří minulosti

Jednou z prvních myšlenek bylo, že lidé začnou používat Bitcoin pro platby. Tím, že přestanou používat fiat měny, donutí instituce používat Bitcoin. Na základě pozorování chování lidí v posledních 15 letech můžeme konstatovat že se to pravděpodobně nestane.

Máme schválený dlouho očekávaný Bitcoin ETF. Bitcoin můžeme používat všichni. Většina kryptoměn je na centralizovaných burzách. Zájem o Lightning Network musí růst. Lidé tuto síť zatím příliš nepoužívají. Instituce neplánují využívat bitcoin jako finanční infrastrukturu. Plánují pouze nakupovat a prodávat kryptoměny stejně jako ostatní investiční aktiva.

Generální ředitel BlackRock Larry Flink vidí hodnotu v Ethereum ETF a budoucnost v tokenizaci všeho.

Vznikají nové blockchainové projekty, které jsou podpořeny fondy rizikového kapitálu. Tyto projekty jsou záměrně navrženy tak, aby co nejvíce vyhovovaly finančním institucím. Týmy nehledí na požadavky budoucích uživatelů, kdyby nás náhodou zajímaly principy decentralizace.

Realita je taková, že dnešní finanční instituce jsou regulované, což se odráží v infrastruktuře, kterou využívají. Pokud instituce musí mít ze zákona mechanismy KYC a AML, musí je podporovat jejich infrastruktura. To může zahrnovat možnost hlásit podezřelé transakce, blokovat transakce, blacklist nebo zmrazit účty.

Je smutné vidět mnoho influencerů, kteří tyto nové blockchainy podporované VC prodávají s úplatky v kapse a vidí kompatibilitu s institucionálními požadavky jako výhodu. Neznají principy decentralizace, nebo je ignorují.

Důležité je sledovat z jakých důvodů vzniká mnoho nových projektů a co je hlavní motivací týmů. Často není hlavním cílem dodat decentralizovaný projekt zachovávající výhody decentralizace pro uživatele. Cílem týmů bývá dodat blockchain který instituce použijí pro migraci finančních služeb.

Generální ředitel společnosti BlackRock si myslí, že bitcoin není měna, ale pouze investiční aktivum. Pokud mluví o tokenizaci všeho, velmi pravděpodobně k tomu dojde. Každý projekt by chtěl být tím vyvoleným, na kterém budou všechna aktiva světa.

Nemluvme o tom, jaký projekt to bude. Mnoho projektů pravděpodobně uspěje. Spíše se zajímejme, jaké funkce budou mít tyto projekty pro koncové uživatele v rámci decentralizace.

Vhodný blockchain pro instituce zatím neexistuje

Možná vás tento názor překvapí, ale vhodný blockchain pro tokenizaci splňující požadavky institucí a regulátorů zatím neexistuje. Nevěřím, že tokenizace bude probíhat na blockchainu, který má všechny transakce veřejně dostupné.

Je v zájmu uživatelů, aby jejich aktiva a finanční transakce zůstaly soukromé. Migrace ze současných finančních služeb na veřejné blockchainy není dobrý nápad.

Klíčovou technologií příští dekády bude kryptografie s nulovými znalostmi. Kryptografii ZK lze použít pro zachování soukromí a pro zvýšení škálovatelnosti. Dočkáme se nových řetězců, ať už L1 nebo L2, které budou vyhovovat potřebám uživatelů a regulovaných institucí.

Do tohoto konceptu zapadá projekt Midnight, který bude partnerským řetězcem Cardano.

O Midnight je momentálně málo informací, takže nedokážu říct, jestli bude možné napsat takovou aplikaci, která bude umět zmrazit uživatelské účty. Ale abych byl upřímný, očekávám, že to Midnight dovolí, protože to má být přátelské k regulátorům. To platí nejen pro požadavek na ochranu citlivých obchodních a osobních údajů, ale také pro KYC & AML.

Partnerský řetězec Midnight není jediným projektem, který bude použitelný pro tokenizaci všeho. Týmy pracují na mnoha souhrnech ZK. Solana dokonce umožňuje odesílat důvěrné transakce.

Finance budoucnosti budou na blockchainech

Jsem si jist, že tradiční finanční sektor bude narušen. Dojde k migraci služeb do blockchainových sítí.

Blockchainové technologie dozrávají. Překážky, které v minulosti bránily přijetí, zejména nízká škálovatelnost a nedostatek soukromí, budou v dohledné době překonány.

ETF otevřelo důležitou bránu z pohledu legitimizace kryptoměn. Mnoho států finišuje s regulatorním rámcem pro kryptoměny.

Obávám se, že decentralizace bude v boji o adopci zaostávat. Základní rys tohoto sektoru bude přehlížen. Chamtivost vítězí nad původními Satoshiho vizemi.

Velcí investoři budou mít tendenci nalévat peníze do projektů, které mají potenciál stát se součástí nové finanční páteře světa. Retail již tento trend sleduje a v podstatě kopíruje chování velkých investorů.

Platba kryptoměnami je, a očekávám, že i zůstane, okrajovou záležitostí pro pár nadšenců. Zájem o kryptoměny bude tažen především investičními motivy. Dominantní měnou na blockchainu (a L2) budou stablecoiny, nikoli nativní coiny s vysokou volatilitou.

Je dokonce možné, že v některých zemích budou CBDC existovat na permissioned blockchainu s podporou L2 sítí.

A co decentralizace?

Obávám se, že řetězce jako Cardano nebudou v hlavním proudu navzdory snahám o vysokou decentralizaci, on-chain governance a funkce, jako jsou nativní aktiva.

Pokud by se měl sestavit žebříček top 10 podle decentralizace, Cardano by byl jistě v první linii s aspirací na vítězství. Decentralizace však s největší pravděpodobností nebude tím rysem, který bude ovlivňovat tržní kapitalizaci, protože to není vlastnost, o kterou mají regulované společnosti zájem.

Možná si myslíte, že to je pro Cardano velmi pesimistický scénář. Je důležité poznamenat, že Cardano není pouze základní protokol, ale také ekosystém. Midnight je partnerský řetězec a patří do ekosystému. Případný úspěch Midnight může být alespoň částečně úspěchem i pro Cardano.

Věřím, že Cardano má kromě decentralizace co nabídnout. V první řadě je to obrovský a zkušený tým, který je a nadále bude lídrem v inovacích a využívání formálních metod při vývoji Cardana. Bezpečnost, spolehlivost a udržitelnost jsou prvky, které jsou pro budoucí finanční systém zásadní.

Mnoho novějších projektových týmů se snaží být rychle na trhu za cenu nižší kvality. Mnoho z těchto projektů může uspět v humbuku, ale z dlouhodobého hlediska selhat.

Funkce nativních aktiv nemusí být vhodné pro regulované instituce, protože neumožňují zmrazení účtu. Mnoho lidí to však miluje. Lze nativní aktiva použít například k tokenizaci akcií nebo dluhopisů? Na to nedokážu odpovědět, ale instituce budou hledat jiná řešení. Těžko říct, zda se podaří do Cardano dostat finanční aktiva přes mosty a zda tomu budou chtít úřady zabránit kvůli nedostatečné kontrole. Cardano každopádně bude existovat dál a používat ho může kdokoli.

Co bych chtěl vidět na první vrstvě, je vyšší soukromí. Ale to by bylo na jiný článek.

Závěr

Cardano bude v rukou komunity, která určí priority a směr rozvoje. Komunita začne řešit důležité detaily, které ovlivní decentralizaci protokolu a fungování platformy Plutus. Absence USDC a USDT na Cardano je jen jedním z mnoha témat, na která mají členové komunity různé názory.

Pokud platí, že budoucností financí je blockchain, pak také platí, že důležitou součástí jsou i týmy a jejich schopnost inovací. Je nepravděpodobné, že Cardano nebude součástí budoucí finanční infrastruktury, protože tým IOG je schopen dodat vše, co bude komunita vnímat jako důležité pro přijetí. Schopnost rychle a efektivně se přizpůsobit požadavkům je velkou výhodou.

Zahájení tokenizace všeho může trvat 5 až 10 let. Stále je dost času na to, aby Cardano lépe škálovalo, mělo více funkcí ochrany soukromí a hlavně se komunita zamyslela nad tím, jak by měl vypadat budoucí finanční svět.

Decentralizaci čekají těžké časy. Pro její zastánce může být obtížné ji propagovat a vyzdvihnout její výhody. Je však také těžké předpovídat budoucnost. Může se ukázat, že méně centralizované blockchainy mají problémy, které ty lépe decentralizované nemají. Debatovat se bude nejen o tom, kolik producentů bloků má daná síť, ale hlavně o tom, které subjekty síť vlastní a kdo rozhoduje o budoucí roadmapě. Cardano by mělo jít svým vlastním tempem po své cestě decentralizace a zůstat věrný Satoshiho vizím.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/decentralization-will-have-a-hard-times