🇨🇿 DeFi na Cardano vzkvétá

Total Value Locked (TVL) od začátku února 2023 prudce roste a vytváří nové ATH na medvědím trhu, kdy to není obvyklé. Cardano dosáhlo svého předchozího ATH v březnu 2022, kdy TVL činilo 324 milionů ADA. Nyní jsme na úrovni 362 milionů ADA (118 milionů USD). DeFi na Cardanu je v tomto ohledu unikátní. U všech ostatních hlavních platforem pro chytré kontrakty je počet nativních mincí uzamčených v DeFi hluboko pod ATH. TVL v dolarové hodnotě je v případě Cardana nízký ve srovnání s některými platformami, kde je uzamčeno až přes miliardu dolarů a u Etherea dokonce desítky miliard dolarů. Pokud se tento trend udrží, má Cardano šanci během jednoho či dvou let dohnat současné šampiony.

Cardano se teprve zahřívá

DeFi na Cardanu je stále v počáteční fázi. Důvodem současného růstu jsou upgrady protokolu, které umožňují vytvářet efektivnější aplikace a propojení s dalšími ekosystémy. Také spuštění overcollateralizovaného algoritmického stablecoinu DJED nebo možnost tokenizovat bitcoiny a další digitální aktiva podporuje růst. Mnoho lidí čeká na spuštění stablecoinu USDA krytého USD od společnosti Emurgo.

Projekty s největší uzamčenou hodnotou jsou Minswap, Indigo, WingRiders, Djed a MuesliSwap.

Některé z projektů, které komunita očekává, jsou stále ve vývoji a očekává se, že jakmile budou spuštěny, lidé si je půjdou vyzkoušet. Důležitým faktorem je, že na Cardano zatím nedošlo k žádným větším hackerským útokům. Hned od začátku se říkalo, že platforma bude klást velký důraz na bezpečnost a kvalitu aplikací. To se zatím potvrzuje. Vytvořit aplikaci pro Cardano je sice obtížnější, protože mnoho věcí je pro vývojáře nových a na nástrojích a dokumentaci se stále pracuje. Zatím se to však z hlediska bezpečnosti vyplácí.

Mnoho platforem kompatibilních s EVM mělo obrovskou výhodu v tom, že týmy třetích stran mohly kopírovat aplikace z Etherea a nasazovat je jinde. Ekosystém DeFi tak mohl vzniknout podstatně rychleji a stačilo do aplikací nalít likviditu, aby se udržel vysoký TVL. Bohužel došlo k mnoha hackerským útokům.

Vývoj aplikací na Cardanu bude v blízké budoucnosti jednodušší díky projektům jako Aiken a Eopsin. Vývojáři budou moci vytvářet aplikace, aniž by se museli učit Haskell.

Není běžné, aby cokoli rostlo na medvědím trhu. S poklesem tržní hodnoty nativních mincí výrazně klesá i zájem uživatelů o držení kryptoměn i o používání DeFi. Je to logické, protože pokud jsou lidé ve ztrátě, nemusí pro ně odvětví blockchainu mít smysl. DeFi musí nabízet služby, které dobře fungují bez ohledu na náladu na trhu. Toho lze dosáhnout prostřednictvím stablecoinů. Pro služby DeFi nesmí být vysoká volatilita kryptoměn překážkou, ale výhodou. Po pádu centralizovaných burz a úvěrových platforem se pozornost lidí obrací k DeFi, protože decentralizace je řešením problémů centralizovaných služeb.

Dává smysl hedgovat se do dolaru před očekávaným pádem trhu, nebo hledat možnosti jak zajistit pasivní příjem. Centralizované služby v tom selhávají a to zejména kvůli nespolehlivým CEO.

Růst ekosystému Cardano je velmi překvapivý, ale nedával bych ho do souvislosti s kolapsem služeb CeFi. Spíše se jedná o přirozený organický růst, který jde ruku v ruce se spouštěním nových projektů. Říká se, že medvědí trh je dobrý pro budování. Nevím, nakolik je to pravda v jiných ekosystémech, ale vývoj Cardana pokračuje. Týmy třetích stran budují nové aplikace, některé z nich díky financování z projektu Catalyst.

Catalyst patří mezi podceňované projekty, ale co může být lepšího než projektovou pokladnici a uživatelé kteří rozhodují o tom na co se ADA použijí?

Vedle DeFi bychom se mohli podívat na sektor NFT nebo na počet vydaných aktiv. Zjistili bychom, že i v těchto oblastech si Cardano vede velmi dobře.

Závěr

Osobně nepovažuji TVL za nejdůležitější metriku, důležitější je počet jedinečných uživatelů. Posláním projektu Cardano není lámat rekordy TVL, ale sloužit co největšímu počtu uživatelů. Proto je počet aktivních adres důležitější metrikou. Pokud však DeFi na Cardanu roste na medvědím trhu, bude jistě růst i na býčím trhu, což přiláká nové uživatele.

Z mého pohledu by se do DeFi měly započítávat i stakingy na první vrstvě, protože zahrnují finance a jsou decentralizované. Uživatelům poskytuje stabilní pasivní výnos, což je přesně to, co od služeb DeFi očekávají. Kdyby se do statistik započítávaly staking ADA, Cardano by si vedlo velmi dobře, protože se běžně stakuje asi 25 miliard mincí ADA, což je v současné tržní hodnotě ADA přes 8 miliard USD.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/defi-on-cardano-is-booming