🇨🇿 DeFi léto dorazilo na Cardano

Ekosystém Cardano zažívá DeFi léto. Je to období, které lze přirovnat k příchodu Etherea na scénu. Každá statistika, na kterou se podíváte, stoupá. Počet nově spuštěných aplikací roste a začíná se zrychlovat. To do ekosystému láká nové uživatele. V důsledku toho roste celková uzamčená hodnota (TVL), počet transakcí, vybraných poplatků, zatížení sítě atd. Cardano prochází zátěžovými testy a zatím si vede velmi dobře. A to je teprve začátek. Některé dlouho očekávané aplikace se teprve spustí. Vidět tento růst během probíhající kryptozimy je velmi slibné. Ekosystém Cardano je připraven explodovat během dalšího býčího trhu. Pokud vše vyjde podle očekávání, stane se Cardano projektem, který se na scéně udrží velmi dlouho. Cardano má obrovskou sílu udržet si uživatele, kteří se k němu připojí.

TLDR

Cardano není klon EVM. Vývojáři museli pochopit model Extended-UTXO a vypořádat se se souběžností. Je úspěchem, že tak rychle vzniklo tolik skvělých aplikací. Vývoj je velmi rychlý a Cardano zažívá organický růst.

Kvalita potřebuje čas

Kdo si vzpomíná na hard fork Alonzo? Cardano získalo možnost nasadit chytrý kontrakt (skript Plutus) v září 2021. Bylo to v době, kdy existoval FUD kolem souběžnosti, neboli že nikdo nebude vyvíjet nové aplikace na Cardano, protože Plutus/Haskell je příliš složitý. Přesto byl první velký DEX SundaeSwap spuštěn již v lednu 2022. Tým IOG dodal několik významných síťových upgradů, které usnadnily vývoj a zefektivnily využívání zdrojů.

Brzy se začaly objevovat nové DEX a další aplikace. Rok 2022 lze považovat za rok, kdy se na Cardanu začaly objevovat první DeFi služby. Rok 2023 bude s velkou pravděpodobností rokem růstu a přijetí.

Je důležité si uvědomit, že Cardano není kopií EVM, ale zcela originální SC platformou. Vývojáři třetích stran se museli vše naučit od nuly. Dokumentace nebyla ideální. Mnoho nástrojů bylo třeba teprve vyvinout.

V případě platformy kompatibilní s EVM je to pro vývojáře mnohem jednodušší, protože již umí psát aplikace pro účetní model založený na účtech a znají Solidity. Existuje mnoho nástrojů a open-source projektů, kterými se lze inspirovat. Vývojářům často stačí v podstatě jen zkopírovat a mírně upravit existující projekt a nasadit ho na novou platformu.

V případě Cardano se vývojáři musí seznámit s modelem Extended-UTXO a vypořádat se se souběžností. Psaní aplikace pro Cardano vyžaduje trochu jiné myšlení, než na jaké byli vývojáři dosud zvyklí, pokud tvořili na EVM chainech. Jsou známy případy, kdy se vývojáři pokusili okopírovat koncept z Etherea, s tímto přístupem neuspěli a projekt opustili.

Je obdivuhodné, že za rok a půl vzniklo tolik aplikací pro Cardano. Cardano se stává atraktivní platformou pro vývoj a stále přibývají nové týmy. Nové týmy budou mít mnohem snazší startovní podmínky. Dokonce se objevují nové programovací jazyky pro psaní chytrých kontraktů pro Cardano, jako jsou Aiken, Eopsin, Helios a další. Jedná se o rychlý vývoj. Cardano zažívá organický růst.

Catalyst tým oznámil Fund 10, takže nové projekty se mohou ucházet o funding. Předchozí funds jistě pomohli vzniknout mnohým projektům.

Čísla mluví sama za sebe

Vzpomínám si, že minulou kryptozimu s poklesem tržní kapitalizace klesl i zájem o DeFi. Týmy využily medvědího trhu pro vývoj a během býčího období vše explodovalo. Není obvyklé, aby se aktivita během medvědího trhu zvyšovala, a je zřejmé, že se v celém blockchainovém odvětví něco mění. Ekosystém Cardano není jediný, ve kterém můžeme pozorovat zvýšenou aktivitu. DeFi se stává méně závislá na Bitcoinu a je možné, že v blízké budoucnosti dojde k decouplingu SC platforem od závislosti na tržní kapitalizaci Bitcoinu.

Od ledna 2023 se TVL Cardano zvýšil o více než 100 % z 200 milionů ADA na 470 milionů ADA. V dolarovém vyjádření vzroste z 50M na 175M USD.

V době psaní tohoto článku měly pouze 4 největší DEXy za posledních 24 hodin objem kolem 60 milionů ADA (22 milionů USD). TVL těchto 4 burz, konkrétně MinSwap, WingRiders, MuesliSwap a SundaeSwap, se pohybuje kolem 100M USD. Objem všech DEXů v ekosystému Cardano se občas dostane do první desítky.

Největší DEX Minswap pravidelně vytváří nové ATH. Například za posledních 24 hodin činil denní objem 55 milionů ADA (20 milionů USD).

Cardano za posledních 24 hodin vybralo na poplatcích 15 tisíc USD. Při tomto množství transakcí může být brzy běžné, že se za epochu (5 dní) vybere zhruba 100K USD (nyní asi 260 000 ADA). Z vybraných poplatků půjde 20 % do pokladny Cardano a 80 % na SPO/odměny za staking.

Dobře si vede také overcollateralizovaný stablecoin DJED. V současné době je v oběhu přibližně 3,6 milionu DJED. Stablecoin si velmi dobře udržel svou stabilitu vůči USD a prokázal své kvality během kolapsu tržní hodnoty stablecoinu USDC. Projekt Djed se rozšiřuje na další platformy včetně Etherea.

Počet stakerů je u ATH (1,28M) podobný počtu peněženek (4,1M, 2,25M s částkou).

Počet transakcí za 24 hodin také tvoří nový ATH a je reálné, že překonání magické hranice 100 000 bude denním standardem. Počet aktivních uživatelů také roste a běžně vídáme čísla kolem 60 000.

Cardano se řadí do první desítky, pokud jde o objem obchodů s NFT.

Stále jsme na začátku

Cardano je stále na začátku. Je důležité si uvědomit, že mnoho lidí si platformu osvojí až poté, co ji vyzkouší jiní, odvážnější uživatelé. Největší příliv lze očekávat, až se o kryptoměnách začne více mluvit v médiích, což bude v době býčího trhu. Troufám si tvrdit, že se dočkáme skokového nárůstu počtu uživatelů a nových fanoušků projektu. Každý fanoušek velmi pravděpodobně začne stakovat ADA.

Je současný růst výsledkem zájmu o meme mince? Částečně ano, a to je v pořádku. Ethereum a každá jiná platforma začínaly úplně stejně. Nyní se Bitcoin pomalu stává (do jisté míry) platformou vydávající tokeny a probíhá mánie meme coinů. I to může platformám pomáhat. Důležité je, že Cardano prochází důležitým zátěžovým testem a dosahuje svých limitů z hlediska propustnosti sítě. Tým IOG by měl začít přemýšlet o úpravě parametrů (velikost bloku).

Do ekosystému Cardano můžete přijít kvůli spekulacím nebo meme mincím, ale je důležité zůstat jako loajální držitelé ADA, kteří vědí, že držením ADA budují decentralizovanou platformu, která bude patřit lidem. Čím více lidí si to uvědomí a bude využívat služeb DeFi, tím silnější bude ekosystém Cardano.

V minulosti mnoho platforem rychle vzniklo a zaniklo. Důvody byly různé. Buď se jednalo o “VC” projekty s nespravedlivou distribucí mincí, nebo byly vytvořeny rychle, tj. špatně a s malým důrazem na decentralizaci. Takové projekty neměly šanci přežít více než jeden medvědí trh. Cardano se dočká třetího býčího trhu a je více než pravděpodobné, že přežije i třetí kryptozimu.

Komunita a zejména uživatelé jsou to jediné, co může blockchainové projekty dlouhodobě ekonomicky udržet při životě. Cardano má obrovskou komunitu a počet uživatelů neustále roste. Členové komunity jsou často zároveň uživateli, což je ta nejlepší možnost.

Závěr

Růst ekosystému Cardano je v plném proudu a v současné době se pravděpodobně nedá zastavit. Určitou výhodou je, že se během této kryptozimy neobjevilo mnoho nových významných projektů L1. Zaregistroval jsem pouze několik “VC” projektů, které pravděpodobně skončí stejně jako předchozí pokusy rychle dodat nadprůměrně škálovatelnou síť s nízkou decentralizací.

Růst ekosystému Cardano je organický. Tým ani VC fondy uměle nenafukuje TVL. Transakční poplatky jsou ve srovnání s Bitcoinem nebo Ethereem nízké, ale v kontextu jiných škálovatelnějších platforem stále relativně vysoké. Přesto je lidé ochotně platí, aby mohli Cardano používat.

Pokud se vám zdá že je Cardano ekosystém stále malý v porovnání s konkurencí tak věřte že důležitý je hlavně trend. VC fondy mohou nafouknout TVL nebo dokonce dělat wash trading, ale nedokáží učinit jejich projekt atraktivní pro uživatelé pro které je klíčová vlastnost decentralizace. Cardano nezadržitelně roste.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/the-cardano-defi-summer-has-arrived