🇨🇿 Růst TVL na Cardano překonává ostatní SC platformy

Cardano zažívá okamžik Etherea. To je období, kdy jsou na platformě nasazeny první aplikace a lidé je začínají používat. Roste počet uživatelů, kteří s sebou přinášejí likviditu. Zvyšuje se také aktivita, což přitahuje další nové uživatele. Výsledným efektem je rostoucí TVL. Na platformě Cardano začal TVL výrazně růst v únoru 2023, tedy ještě v době medvědího trhu. To je ve srovnání s ostatními platformami SC velmi povzbudivé, protože na nich TVL stagnuje nebo klesá.

TLDR

Cardano je jediná z předních SC platforem, která neprošla býčím trhem, a proto TVL vytváří každý týden nový ATH. Analytici podcenili sílu komunity Cardano a schopnost vývojářů naučit se účetní model eUTXO a vytvářet bezpečné aplikace na platformě Plutus.

V čem se analytici spletli?

Mnoho lidí, včetně analytiků, tvrdilo, že DeFi na Cardanu přichází pozdě a nebude schopna konkurovat široké škále jiných možností. První aplikace na Cardanu se začaly objevovat až na začátku roku 2022. Jejich počet pomalu rostl a nyní jich je několik desítek.

Analytici se mýlili. S každou novou aplikací spuštěnou na Cardano přichází stále více uživatelů. Roste počet transakcí, objem i TVL. Zvláště potěšující je skutečnost, že Cardano je jedinou SC platformou (z první dvacítky), kde TVL výrazně roste.

Cardano TVL dělá nové ATH téměř každý týden od února 2023. V současné době je uzamčeno 544 milionů ADA (146 milionů USD). Na Ethereu, Solanu, Avalanche, BSC a Polygonu vidíme klesající TVL. Na Tronu vidíme stagnující trend. Na Tezosu TVL roste, ale ne tak výrazně jako na Cardanu.

Na Ethereu bylo v červenci 2021 při ATH uzamčeno 29 milionů ETH. V současné době je to pouze 14M ETH, což představuje 50% pokles. Kromě jiného to může být způsobeno možností stakovat ETH. Lidé začali v ekosystému Ethereum používat tokeny LSD (Liquid Staking Tokens).

V případě Solany byl nejvyšší TVL v červnu 2022, kdy bylo zamčeno 68M SOL mincí. Nyní je to pouze 16M SOL, což představuje pokles o přibližně 75 %. U projektu Avalanche můžeme pozorovat zhruba 65% pokles uzamčených mincí AVAX. Velmi podobný příběh je i v případě BSC a Polygonu.

Během posledního býčího trhu všechny zmíněné projekty kromě Cardana rozvíjely (nebo rozvíjely) ekosystém DeFi a dokázaly udělat ATH. Aktivita uživatelů obvykle dosahuje vrcholu kolem vrcholu býčího trhu (někdy přibližně i rok poté) a poté začíná klesat. Jak jsme již řekli, DeFi na Cardanu se začal vyvíjet až v roce 2022, takže neměl čas vytvořit žádné ATH.

O to překvapivější je, že TVL začal růst v době medvědího trhu, čímž se Cardano stalo výjimkou mezi platformami SC.

Je důležité zmínit, že údaje jsme získali z portálu Defillama. Defillama do údajů zahrnuje pouze 14 aplikací z ekosystému Cardano. Je možné, že údaje jsou neúplné i pro ostatní SC platformy.

Z našeho pohledu analytici podcenili komunitu Cardano a touhu členů používat DeFi na Cardanu. Dále si neuvědomili, že Cardano není jen klonem EVM jako mnoho SC platforem, ale že je to v zásadě nová platforma postavená na účetním modelu eUTXO. To se mnohým zdálo jako nevýhoda, protože měli pocit, že pokud nebude možné rychle portovat aplikace z Etherea na Cardano, nikdo nebude ochoten na Cardanu budovat. Navíc panovaly pochybnosti, zda se vývojáři budou chtít kromě nutnosti naučit se model eUTXO a další věci zabývat i Plutem/Haskellem.

Začalo se objevovat velké množství alternativních programovacích jazyků, takže znalost Haskellu není pro vytváření aplikací na Cardanu nutnou podmínkou. Je jen otázkou času, kdy se začnou objevovat aplikace vytvořené pomocí těchto nových programovacích jazyků. Mnozí vývojáři si raději než Plutus vyberou tyto nové programovací jazyky. Plutus bude i nadále k dispozici a může sloužit například bankovním institucím, které potřebují vytvářet superbezpečné a spolehlivé aplikace.

Zatím se zdá, že na Cardanu je možné vytvářet bezpečné aplikace. Růst TVL začíná být lákavý pro hackery, kteří jistě zkoumají, jak se do největších aplikací nabourat. Zatím se to nikomu nepodařilo a troufám si tvrdit, že to přehlíží i řada analytiků. Pokud čas prokáže, že DeFi na Cardanu je alespoň o řád bezpečnější než na jiných platformách, bude to z dlouhodobého hlediska hrát významnou roli.

Samozřejmě by bylo výhodné používat nejpoužívanější platformu v blockchainovém průmyslu, ale pokud hrozí, že bude hacknuta, nebo že tým nebude schopen zvýšit škálovatelnost první vrstvy, může být výhodnější použít Cardano, které umožní vytvářet bezpečnější aplikace. Toto téma by bylo na jiný článek, ale zkuste se nad ním sami zamyslet v kontextu stablecoinů, tokenizace a CBDC.

Potřebujeme více času

Ekosystém Cardano potřebuje čas, aby se mohl rozvíjet. Z našeho pohledu zhruba rok nebo dva. To je doba, kdy budou k dispozici nové programovací jazyky včetně dokumentace, nástrojů a open-source projektů, kterými se mohou ostatní týmy inspirovat.

Čas potřebujeme také na integraci Hydry a dodání dalších důležitých upgradů. Stále čekáme na Atala PRISM, sidechain Midnight a další důležité projekty.

Některé týmy již více než rok vytvářejí nové aplikace, které budou plně využívat potenciál eUTXO. Troufám si tvrdit, že to nejlepší nás v této oblasti teprve čeká. Uvidíme, až budou tyto projekty spuštěny.

Cardano zvládne relativně velký počet transakcí s malými velikostmi bloků. Je možné, že pokud by do ekosystému vstoupilo ještě více lidí, bylo by nutné velikost bloku opět zvýšit. Implementace Ouroboros Leios PoS bude trvat dlouho a velmi pravděpodobně se jí nedočkáme na vrcholu příštího býčího trhu.

Závěr

Občas se setkávám s názorem, že Cardano má ve srovnání s jinými projekty nízkou TVL. To je pravda a je to jeden z důvodů, proč roste. Z našeho pohledu je nejdůležitější počet uživatelů, kteří platformu používají. Druhou důležitou metrikou je denní objem. TVL není tak důležitý, protože jeden subjekt (tým, fond rizikového kapitálu) může TVL snadno nafouknout. Nafouknout TVL na medvědím trhu není snadné, protože mince ztrácejí značnou část své tržní hodnoty. Fondy rizikového kapitálu nechtějí toto riziko podstupovat a pro tým to může být i ekonomicky nevýhodné. Pokud vás překvapuje, že TVL na medvědích trzích klesá, věřte, že jedním z důvodů je strach ze ztráty bohatství. Totéž platí pro mince ADA, takže každá uzamčená mince v ekosystému Cardano je důkazem, že lidé platformě důvěřují.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-s-tvl-outperforms-other-sc-platforms