🇨🇿 Jak moc Vasil upgrade vylepšil Cardano?

Dne 22. září 2022 tým IOG oznámil úspěšné nasazení modernizace Vasil. Díky hard-fork kombinátoru proběhla akce bez nutnosti zastavení sítě a uživatelé si změny ani nevšimli. Nicméně k zásadní změně ve vylepšení sítě Cardano došlo a uživatelé ji dříve či později poznají, a to především díky nižším poplatkům a vyšší škálovatelnosti sítě.

TLDR

  • Vasil odstartoval novou Babbage éru a přinesl Plutus V2.
  • Vasil upgrade snížil transakční poplatky zhuba o 50% a velikost transakčí asi 10x.
  • Vasil potvrdil technologický náskok Cardano platformy.

Od éry Alonzo k éře Babbage

Před Vasil upgradem mělo Cardano původní verzi platformy Plutus V1 představenou v září 2021. Byla to éra Alonzo a bylo možné psát a nasazovat skripty Plutus. Komunita si vyžádala několik vylepšení a díky obrovskému společnému úsilí vývojářské komunity a týmu IOG bylo dokončeno několik návrhů na vylepšení Cardana (CIP).

Vasil přinesl do Cardana významná vylepšení výkonu a schopností a zavádí novou vývojovou éru označovanou jako Babbage. Nová éra byla pojmenována po Charlesi Babbageovi, matematikovi považovaném za “otce počítače”. Měla vyhladit všechny vrásky, které mohly zůstat po Alonzu. Změny byly opravdu významné a vyžadovaly pozornost vývojářů. Proto hovoříme o Plutu V2.

Je důležité zmínit, že hard fork neměl dopad na již nasazené aplikace. Síť Cardano zůstává zpětně kompatibilní a stávající skripty (Plutus V1) lze spouštět jako dříve. Skripty Plutus V1 však nebudou moci využívat nové funkce, takže ve srovnání se skripty Plutus V2 zůstanou méně efektivní. Lze očekávat, že většina týmů bude své skripty aktualizovat, aby mohla využívat nové funkce. Pravděpodobně to bude vyžadovat nové bezpečnostní audity.

Mnoho týmů se na Plutus V2 připravuje s předstihem, takže mají své aplikace připravené nebo je brzy připraví na upgrade. Některé projekty čekaly na Vasil upgrade, protože chtěly spustit svou aplikaci přímo na Plutu V2. Nemělo smysl ji vytvářet na Plutu V1. Lze očekávat novou vlnu aplikací pro Cardano. Záleží na konkrétní aplikaci, kolik změn bude třeba provést a jak budou složité. Někdy to nemusí být příliš pracné, na druhou stranu to v některých případech může znamenat provedení zásadních změn.

Největší změny v systému Plutus V2

Upgrade Vasil zlepšuje efektivitu platformy Cardano využitím modelu EUTXO k vytváření rychlejších, efektivnějších a sofistikovanějších aplikací. Největší změny přinesly CIP-31, CIP-32 a CIP-33. Nížě popsané změny mohou být pro běžné uživatele těžko srozumitelné, takže pokud mezi ně patříte, rozhodně nevadí pokud je plně nechápete.

Referenční vstupy (CIP-31) umožňují sdílení on-chain dat. Před Vasilem byly referenční údaje přenášeny ve výstupech transakcí, které ukládaly informace v blockchainu a umožňovaly k nim přístup. Pro přístup k informacím v Datum bylo nutné utratit výstup, ke kterému byl údaj připojen. Z pohledu aplikace to vyžadovalo opětovné vytvoření spendovaného výstupu. To stálo poplatky a zabíralo místo. Přidání referenčních vstupů umožňuje vývojářům nahlížet do datového údaje bez dalších kroků. To usnadňuje aplikacím přístup k informacím uloženým v blockchainu bez nutnosti utrácet a znovu vytvářet UTXO.

Transakční Datum byla dříve připojena k výstupům jen jako hashe. Původní myšlenka spočívala v tom, že hash má obvykle menší velikost než uživatelská data. Po přidání inline dat (CIP-32) mohou vývojáři vytvářet skripty s daty připojenými přímo k výstupům namísto používání jejich hashů. To může pro některé aplikace zjednodušit použití Datum a je to výhodné zejména tehdy, když jsou data malá. Uživatel může vidět skutečný datový údaj, místo aby jej dodával tak, aby odpovídal danému hashi.

V éře Alonzo musel být při utracení výstupu uzamčeného v rámci skriptu Plutus tento skript zahrnut do spendovací transakce To jako vedlejší efekt zvyšovalo velikost každé transakce související s aplikací a také způsobovalo určité zpoždění při jejich zpracování. Přidání referenčních skriptů (CIP-33) umožňuje vývojářům odkazovat na skript, aniž by jej museli zahrnovat do každé transakce. Tím se výrazně zmenšuje velikost transakcí, zlepšuje se propustnost a snižují se náklady na provádění skriptů. Za skript lze zaplatit pouze jednou a pak na něj pouze odkazovat, což je levnější.

Co vlastně Plutus V2 uživatelům přináší?

Jak je vidět, vývojáři museli zvážit, zda využít nové možnosti, které Plutus V2 nabízí. Troufám si tvrdit, že ve většině případů se vyplatí provést změny v aplikacích. Změny se týkají především snížení velikosti transakcí. V síti Cardano se za velikost transakcí platí, takže její snížení znamená zároveň nižší transakční poplatky pro uživatele. V konkurenčním boji je výhodné udržet poplatky co nejnižší, takže to nutí vývojáře přemýšlet o tom, jak danou funkci napsat co nejefektivněji.

Z pohledu sítě Cardano zvýší Plutus V2 škálovatelnost, protože se do jednoho bloku vejde více transakcí. Díky modelu EUTxO může jedna transakce obsahovat až 1500 uživatelských požadavků. To však neznamená, že nelze ušetřit místo pomocí referencí nebo změnou designu. Uživatelé vnímají blockchainové sítě (kromě uživatelského rozhraní aplikací a peněženek) především prostřednictvím rychlosti transakcí a jejich ceny. Vyšší škálovatelnost znamená větší šanci, že se transakce dostane do dalšího bloku a nebude muset čekat v paměťovém poolu (mem-pool).

V době psaní tohoto článku máme k dispozici údaje o tom, o kolik lze platformu Plutus vylepšit pomocí upgradu Vasil. Soudě podle informací dostupných na sociálních sítích se poplatky za transakce snížily zhruba o 50 % a velikost transakcí se snížila zhruba 10x. Podívejme se na dva konkrétní případy.

Tým SundaeSwap uvedl, že transakce Plutus V1 měly velikost 14,73 kB a poplatek 1,44 ADA. Transakce Plutus V2 mají velikost pouze 1,31 kB a poplatek činí 0,73 ADA.

Tým Artano dosáhl ještě vyšší efektivity. Transakce Plutus V1 měly v rámci jejich tržiště NFT velikost 6,5 a 7,8 kB. Poplatky za ně činily 1,6 a 1,7 ADA. U transakcí Plutus V2 se velikost snížila na 481 B (92 %) a 570 B (92 %), čímž se poplatky snížily na 0,39 ADA (77 %).

Jak vidíte, jedná se o fantastické zvýšení efektivity. Ethereum přešlo z PoW na PoS doslova několik dní před Vasil upgradem. Nemohu si pomoci a musím tyto dvě události porovnat, protože krásně ukazují náskok Cardana před Ethereem, pokud jde o technologie. Ethereum “pouze” přešlo na PoS a nic jiného se nezměnilo, pokud jde o poplatky nebo škálovatelnost (abych byl spravedlivý, doba bloku je 12 sekund a je spolehlivější, což zvyšuje škálovatelnost). Cardano má PoS už 2 roky, takže se tým může soustředit na to, co je z pohledu uživatelů nejdůležitější a co pomáhá vývojářům vytvářet efektivnější aplikace.

Větší škálovatelnost není jen o konsensu v síti, ale také o mnoha malých detailech, které ve výsledku znamenají velký rozdíl. Kdybych měl přirovnat Ethereum a Cardano ke stavbě domu, řekl bych, že tým Etherea se stále soustředí na hrubou stavbu, zatímco tým IOG se zabývá zateplením budovy a vytápěním.

Kromě jiných je dalším vylepšením, které stojí za zmínku, difuzní pipelining, který zlepšuje síťovou vrstvu (což ovlivňuje výkonnost konsenzuální vrstvy) a umožňuje rychlejší šíření bloků. To samozřejmě otevírá dveře pro další zvyšování výkonu a konkurenceschopnosti Cardana, protože je možné zvětšit velikost bloku nebo teoreticky zkrátit dobu bloku.

Závěr

S každým dalším upgradem se Cardano bude přibližovat k tomu, aby se stalo globálním finančním a sociálním operačním systémem. Jako takový musí zůstat inkluzivní. Decentralizace nesmí být výsadou bohatých a nesmíme snižovat její kvalitu jen proto, že nemůžeme vylepšovat technologii. I když bude většina populace v budoucnu používat druhé vrstvy, jejich kvalita a spolehlivost bude vždy záviset na prvních vrstvách. Snižování transakčních poplatků a zvyšování škálovatelnosti bude mít vždy smysl a týmy na tom budou pracovat po celé příští desetiletí.

Cardano lze upgradovat bez restartu sítě. To je důležité i z pohledu aplikací, protože pokud by se síť během tradičního hard-forku násilně vypnula, mohly by se aplikace dostat do neočekávaných stavů. Podle týmu byl Vasila upgrade jedním z nejnáročnějších. Po několika odkladech Cardano vstoupilo do éry Babbage. Hodně štěstí všem vývojářům, kteří mohou ve svých aplikacích přímo využívat všechny funkce upgradu Vasil. Uživatelé budou mít z jejich dobré práce užitek.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: How much has the Vasil upgrade improved Cardano? | Cardano Explorer