🇨🇿 Jak se Cardano Komunita Vypořádává s FUD And Ignorancí?

Cardano čelí vlně strachu, nejistoty a pochybností (FUD) z různých stran, přičemž mnozí se jej rozhodli přehlížet. Existuje mnoho příkladů, které lze citovat. CoinDesk, který byl donedávna ve vlastnictví Digital Currency Group, si vůči Cardano trvale zachovává negativní postoj. Komunita Cardano má podobnou zkušenost s Cointelegraphem. K33, analytická firma, vydala dvoustránkový výzkumný list doporučující prodej ADA. Ve výroční zprávě Messari, která nastiňuje teze pro rok 2024, je Solana zmíněna více než 65krát, zatímco Cardano nezíská jedinou zmínku, možná kvůli investici generálního ředitele Messari do Solana. DeFi Llama manipuluje s daty. Navzdory tomu, že pokladna Cardano drží srovnatelnou částku ADA v dolarovém vyjádření jako ETH držby Ethereum Foundation, na seznamu viditelně chybí. Cardano je často v mnoha statistikách vynecháno, potenciálně proto, že by mohlo být na vrcholu kategorie. Správci Crypto Reddit záměrně odstranili článek o Edinburgh Indexu Decentralizace. Tether a Circle se zdržely ražby svých stabilních coinů krytých USD na Cardano, přestože tyto stablecoiny jsou přítomny ve více než 60 dalších řetězcích. Výčet podobných příkladů by mohl pokračovat. Navzdory těmto výzvám Cardano nadále posiluje, především díky své robustní komunitě. Jak se tato komunita protlouká přes negativní sentiment ze strany vlivných subjektů? To prozkoumáme v článku.

Kvalita nemusí korelovat s kapitalizací

Kvalita blockchainového projektu se nemusí nutně odrážet v jeho tržní kapitalizaci. Obvyklou mylnou představou, zejména mezi nováčky, je dávat rovnítko mezi hodnotu projektu a jeho tržní kapitalizaci. To může vést k rozhodnutím na základě krátkodobých cenových výkyvů. V kryptoprůmyslu převládá myšlenka „pokud čísla rostou, projekt musí být dobrý“. To lze přičíst skutečnosti, že mnoho nově příchozích postrádá zkušenosti s tradičními investicemi nebo jsou ovlivněni marketingovými taktikami a motivovanými influencery.

V průběhu vývoje kryptoměn došlo k mnoha případům, kdy byli influenceři vystaveni přijímání úplatků za podporu projektů nebo šíření dezinformací. Někteří influenceři otevřeně přiznávají příjem plateb za propagační aktivity, jiní ne. Tito ovlivňovatelé často dělají velkolepé sliby, jako je konkrétní projekt, který raketově stoupá v hodnotě nebo vlastní špičkovou technologii.

I když je takové chování neetické, není se čemu divit. Mnoho influencerů se snaží shromáždit vliv s konečným cílem být kompenzován týmem vývojářů projektu.

Chování krypto médií a různých ctižádostivých analytických týmů to odráží. Důvod? Kryptosféra je poháněna převážně chamtivostí. Žurnalistika, zprávy od začínajících analytických firem a dokonce i analytické nástroje jsou často plné nekvalitních nebo klamavých dat.

Pokud má jednotlivec moc ovlivnit veřejné mínění, má také schopnost ovlivňovat tržní kapitalizaci projektů. I když to pro některé může vést k ziskům, často to vede k tomu, že mnozí jsou podvedeni a utrpí ztráty. Největší obětí v tomto scénáři je samotný kryptoměnový průmysl. Odvětví, které má přinést decentralizaci, soukromí, spravedlnost, transparentnost a svobodu, se stále více redukuje na mašinérii, která vytváří zisk.

Jednotlivci jsou často přitahováni tam, kde dochází k prudkému nárůstu cen. Je vždy náročné definitivně říci, zda kvalita projektu přilákala lidi. Pokud je následné zvýšení ceny oprávněné, nebo je-li tomu naopak, cenová manipulace přilákala jednotlivce, což vedlo k dalšímu zvýšení cen, bez ohledu na kvalitu projektu. Pojem kvality může být mlhavý a subjektivní. Zatímco někteří jedinci upřednostňují decentralizaci, jiní se zaměřují na airdrops nebo spekulují na růstu série NFT. I když airdropy nemusí zvýšit technologickou kvalitu, určitě mají podstatný vliv na růst tržních cen.

Je těžké přimět blockchainový průmysl, aby byl brán vážně, když je do značné míry spojen s tolika negativními jevy. Technologický pokrok, decentralizace a inovace jsou přehlíženy, protože v popředí stojí chamtivost, podvody, spekulace a pochybné trendy.

Každá komunita kryptoměn je odlišná. Existuje mnoho cest vedoucích k úspěchu. Některé blockchainové projekty mohou dosáhnout dlouhodobého úspěchu, i když jejich cesta k němu zahrnuje manipulace a úplatky. Technologie nemusí být vždy primárním faktorem úspěchu. I když se to může zdát nespravedlivé, je to nevyhnutelná realita.

V odvětví, kde osobní zisk má často přednost před zdánlivě vzdálenými nebo náročnými cíli, nejsou takové případy překvapivé.

Navzdory tomu, že čelíme FUD a je často přehlíženo, komunita Cardano se snaží světu demonstrovat hodnotu a přednosti projektu. Pojďme se ponořit do několika příkladů.

Jak komunita bojuje za Cardano

Na platformě Reddit v části věnované CryptoCurrency byl příspěvek pojednávající o Edinburghském indexu decentralizace odstraněn moderátory, kteří jako důvod uvedli brigáding. Údajně je proti pravidlům Redditu sdílet odkaz na příspěvek na platformách jako Telegram nebo Discord a shromáždit nadšence blockchainu, aby hlasovali pro konkrétní příspěvek a zanechávali pozitivní komentáře.

Je zajímavé, že to moderátory zvláště rozčiluje, když se to týká Cardana, zatímco podobné chování je v jiných případech často přehlíženo nebo dokonce otevřeně schvalováno. To bylo dokonce pozorováno, když se týmy pokoušejí přilákat lidi k prodeji tokenů.

V reakci na to komunita Cardano využila community-note, nový nástroj na platformě X, k nápravě komentářů moderátorů Redditu.

Nástroj komunitních poznámek se ukázal jako účinný nástroj pro řešení zkreslených tvrzení. Komunita tento nástroj využila v různých případech. Když například účet X CryptoDep zveřejnil zprávu o nejlepších projektech na základě sociální aktivity, seznam obsahoval 10 projektů. Zatímco Bitcoin a Ethereum podle očekávání obsadily první místa, seznam zahrnoval také několik méně známých projektů, jako jsou Azero, Rune a Woo. Vzhledem k silné komunitě Cardana a jejímu častému trendingu na X se zdá nepravděpodobné, že by Cardano nebylo na seznamu.

Síla komunity Cardano je evidentní v jejich zapojení do komentářů. Nedávno to potvrdil účet X společnosti Grayscale. Grayscale zveřejnil tweet se symbolem bitcoinu (₿), který přiměl komunitu Cardano, aby ve svých komentářích odpověděla symbolem Cardano (₳). Tweet získal 3,4 tisíc lajků a 2,3 tisíc komentářů, z nichž většina obsahovala symbol ₳. Navíc mnoho z těchto komentářů obsahujících ₳ získalo několik stovek lajků.

Jednalo se o improvizovanou iniciativu komunity. Každý, kdo se byť jen trochu zabývá komunitou Cardano, by věděl, že její členové jsou skuteční jednotlivci, nikoli boti, na rozdíl od toho, co se někteří pokoušeli tvrdit.

Síla komunity Cardano byla zřejmá již v roce 2022, když Vitalik Buterin položil otázku komunitě Ethereum ohledně jejich preferovaného dominantního řetězce v roce 2035, za předpokladu, že to nebylo ETH. Anketu vyhrál Cardano.

Ze 600 tisíc hlasujících zvolilo 250 tisíc lidí Cardano.

Cardano se může pochlubit značnou a oddanou komunitou příznivců a není těžké předpovídat, že by se mohlo zařadit mezi tři nejlepší. Vysoká míra angažovanosti v komunitě Cardano by mohla být reakcí na FUD a přehlížení ze strany vlivných subjektů v kryptoprůmyslu.

Existují však případy, kdy i silná komunita zaostává. Z neznámých důvodů se Tether a Circle rozhodly nerazit své stablecoiny kryté USD na Cardano, což mělo škodlivý dopad na ekosystém DeFi. V reakci na to komunita Cardano prokázala svou odolnost financováním Mehen USDM prostřednictvím projektu Catalyst. Nedávno byl USDM úspěšně spuštěn na hlavní síti Cardano, což ukazuje schopnost komunity řešit výzvy. Bohužel ne všechny takové problémy mají kladné řešení.

Závěr

Cardano neustále vítězí v mnoha průzkumech, i když to není výslovně uvedeno. Pokud autor ankety zahrne možnost „JINÉ“, je možné, že vyhraje „JINÉ“, doprovázené stovkami komentářů z komunity Cardano. Zatímco někteří by to mohli považovat za formu trollingu, vyvolává to otázku, jak by se Cardano mohlo lépe prosadit. Tým IOG a Cardano Foundation, pokud vím, nikdy neplatili influencery, aby o projektu mluvili pozitivně. Měly by se pro marketing používat coiny ADA? To je rozhodnutí, které je předmětem hlasování komunity.

Někteří členové komunity uvažují o vytvoření nových nezávislých nástrojů, které by konkurovaly platformám, jako je DeFi Llama, s cílem přesně zobrazovat informace Cardano. Toto úsilí by však vyžadovalo značné množství práce a finančních prostředků.

Stojí za zmínku, že donedávna v ekosystému chyběl stablecoin krytý USD a problémy se škálovatelností zůstávají nevyřešené. To jsou některé z objektivních výzev, které brání Cardano pokroku. On-chain governance, i když je klíčovým aspektem decentralizace, nemusí být uživateli vysoce ceněna. Měl by tým IOG upřednostnit škálovatelnost (éra Basho) před správou (doba Voltaire)? S 1.4B ADA v rukou komunity by se mohlo uvést do pohybu mnoho iniciativ, které posunou Cardano. Komunita stanoví priority a bude tlačit na rychlejší řešení škálovatelnosti. Je možné, že se zvýšeným zapojením komunity do vývoje budou některé úkoly řešeny více souběžně. To je však v současnosti spekulativní.

Cardano si jde vlastní cestou a vlastním tempem. Komunita efektivně zachází s FUD. To je pravděpodobně ta nejvíce povzbudivá zpráva pro každého, protože projekt s loajální a silnou komunitou nemá důvod zaniknout.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/how-does-the-cardano-community-deal-with-fud-and-ignorance