🇨🇿 Jak se spustí Shelley

Překlad do češtiny z AJ originálu

Jak se spustí Shelley

Napsali jsem malý přehled o tom, jak bude Cardabi přecházet do éry Shelley. Je tam asi stejně obrázků jako textu. Pokud nevládnete angličtinou, spojte si to s tím, co psal Ríša.

Vypadá to možná na první pohled složitě, ale je to vlastně relativně jednoduché. Zkrátka se udělá hard-fork a od té chvíle přejdeme na decentralizovanou síť. V tento moment musíte mít novou verzi Daedalus peněženky, která vám bude fungovat s Shelley. Stará Byron verze přestane fungovat. S Yoroi budete nejspíš v pohodě. Vše důležité vám včas oznámíme.

Co se týče přechodu na plnou decentralizaci po hardforku, tak jak psal už Ríša, bude to ještě pár týdnů trvat. Bloky budou vytvářet nody pod kontrolou IOHK, Emurgo a Cardano Foundation + nody pool operátorů. Poměr se bude postupně měnit ve prospěch pool operátorů až do body, kdy nody tří entyt nebudou vytvářet bloky žádné. Odměnu budou dostávat jen pool operátoři a stakeholdeři.

Tento kontrolovaný postup byl zvolen kvůli bezpečnosti. Dnes není tak snadné pustit decentralizovanou síť, neboť se na ni bude útočit už od samého začátku. Hlavně Tezos komunita bude nejspíš zkoušet vše možné. Časy, kdy se mohla spustit distribuovaná síť a všem to bylo jedno jsou pryč. Dnes není z pohledu bezpečnosti snadné spustit ani PoW síť.

Nechceme spekulovat o termínu, kdy bude síť plně decentralizovaná, ale léto 2020 je realistický odhad. My už jsme Haskell node také otestovali a můžeme říct, že vše šlape jak víno na první dobrou.