🇨🇿 O Schopnost Adoptovat Technologie Od Ostatních

Moderní blockchain umožňuje razit tokeny, má chytré smlouvy, několik L2, dobře se škáluje (sharding), má řešení ochrany soukromí atd. Často jde o více propojených chainů v jednom ekosystému. Kryptoprůmysl vstupuje do fáze, kdy se schopnost co nejlépe implementovat stávající technologie stává důležitou. Týmy musí myslet na bezpečnost, efektivitu a uživatelskou zkušenost. Bitcoin má tokenový standard BRC-20, v komunitě se mluví o stablecoinech a DEXech, nedávno byl představen první ZK rollup přes BitVM atd. Bitcoin dohání a přejímá stávající technologie z jiných projektů. Jak je na tom Cardano v tomto ohledu? To je trochu podobné strategii Applu. Cardano nikdy není na trhu jako první, ale když přijde s něčím novým, design je promyšlený a funguje spolehlivě. Některé projekty kopírují Cardano a naopak, Cardano přejímá technologie od jiných. Jedním z aspektů, které mohou rozhodnout o úspěchu, bude kvalita implementace dostupných technologií.

Bitcoin se stává platformou DeFi

Doby, kdy Bitcoinová komunita považovala chytré smlouvy a tokeny za zbytečné, jsou pravděpodobně nenávratně pryč. Někteří členové Bitcoinové komunity otevřeně mluví o tom, že stablecoiny jsou pro rozvojové země nezbytné. Někteří jsou blázni do Ordinals & Inscriptions. Generální ředitel Microstrategy chce tokenizovat reálná aktiva na Bitcoinu. Aplikace kompatibilní s EVM mají být postaveny na novém ZK rollupu.

Bitcoinová komunita reaguje na úspěch Etherea. Blockchainové sítě a L2 využívá obrovské množství lidí k transakcím se stablecoiny. Je stále více zřejmé, že DeFi změní finanční svět. Instituce budou nejen držet a obchodovat s kryptoměnami, ale budou využívat blockchainové sítě.

Můžeme konstatovat, že směr stanovený Ethereem je relevantní. Skočení Bitcoinu na této trajektorii je jen potvrzením toho, co mnoho lidí ví už léta.

Očekávám, že v následujících letech uvidíme snahu týmů implementovat technologie co nejlépe.

Debata nebude o tom, zda potřebujeme tokeny nebo ne, ale o tom, který standard a která implementace je nejefektivnější, nejbezpečnější a vhodná pro konkrétní případy použití.

Podívejme se krátce na standardy tokenů L1, protože tvoří základ pro DeFi.

Vždy se říkalo, že Bitcoin je schopen přijmout ty nejlepší technologie, když je ten správný čas. To se děje. Můžeme přemýšlet o tom, zda má Bitcoin nejlepší tokenový standard.

BRC-20 je nejhorší dostupný standard tokenů

Tokenový standard BRC-20 je experimentální tokenový standard, který využívá Ordinals & Inscriptions k umožnění ražby a přenosu zastupitelných tokenů na Bitcoinovém blockchainu. Využívá data JSON k zahájení smluv s tokeny, vytváření nových tokenů a přesunutí tokenů.

Na rozdíl od svého protějšku Ethereum ERC-20 se BRC-20 při svém provozu nespoléhá na chytré smlouvy.

Místo toho používá jedinečný identifikátor vepsaný na Satoshi. Tento identifikátor je spolu s údaji Ordinal vložen do části Bitcoinové transakce zvané Witness. Tyto údaje ověřují legitimní vlastnictví využívaných prostředků a zajišťují, že nebudou utraceny dvakrát.

Neexistuje žádná validace on-chain stejným způsobem, jako je tomu u chytrých smluv na blockchainu Ethereum.

Pro použití BRC-20 je nutné použít externí protokoly. Tyto protokoly pomáhají zvládnout složitosti standardu BRC-20, jako je správa inscripcí a zajištění správného fungování tokenů.

Jednoduše řečeno, protokol Bitcoin neví nic o tokenech, i když jsou data JSON uložena v blockchainu. Standard BRC-20 není vhodný pro DeFi a tokenizaci aktiv.

Ethereum bylo první, které umožnilo ražbu tokenů prostřednictvím chytrých kontraktů. Inteligentní smlouva je kus kódu, ve kterém vydavatel tokenů definuje chování tokenů, včetně převodu. Každá operace tokenu vyžaduje on-chain ověření. Není nutné používat žádné externí protokoly. ERC-20 je pro DeFi podstatně vhodnější standard.

Cardano má nativní aktiva. Vydavatelé tokenů definují základní charakteristiky tokenů prostřednictvím ražebního skriptu, ale ne detaily související s uložením v hlavní knize nebo převodem. Za přenos tokenů je zodpovědný protokol Cardano. K přenosu tokenů se nepoužívá inteligentní smlouva (skript). Cardano provádí on-chain validaci, která je bezpečnější a efektivnější než Ethereum, ale na úkor menší programovatelnosti.

Předpokládáme že čtenáří rozumí dobře rozdílu mezi tokeny mintovanými na Cardano a tokeny na Ethereum.

Stručně jsme popsali 3 různé tokenové standardy, abychom ukázali, že stejnou schopnost lze implementovat velmi odlišně.

Ethereum mělo výhodu prvního tahu. Tým IOG by se mohl podívat na implementaci Etherea a přijít s jiným standardem. Nativní aktiva jsou stejná v tom, že se provádí on-chain validace, ale liší se v rozsahu programovatelnosti. Tým IOG preferoval efektivitu a bezpečnost.

Proč má Bitcoin tak špatný tokenový standard? Protože tento standard není dílem týmu, který si design pečlivě promyslel, ale jak mnozí říkají, jde o zneužití protokolu.

Přijetí technologie je těžké bez podpory týmu

V Bitcoinové komunitě nepanuje shoda v tom, zda jít cestou DeFi. Týmy budující na Bitcoinu jsou nuceny zneužívat dostupné možnosti. Tým Bitcoin Core je často proti jakýmkoli změnám, které by umožnily lepší implementaci technologie.

V tuto chvíli se zdá, že na L2 budou vytvořeny lepší tokenové standardy pro Bitcoiny. Není jisté, zda tokeny na Bitcoinu mohou konkurovat efektivitě a bezpečnosti tokenů na platformách SC, protože Bitcoinový skript je velmi omezený.

Pro týmy třetích stran je neuvěřitelně obtížné vytvořit cokoli na Bitcoinu. Všechna řešení nakonec skončí s nějakou formou centralizované nebo federativní infrastruktury.

Je důležité si uvědomit, že pokud se doba bloku Bitcoinu nezmění a zůstane na 10 minutách, bude to mít negativní dopad na konečnost transakcí všech L2. PoW Bitcoinu má pravděpodobnostní finalitu bloků, navíc více než 50 % bloků je vytěženo ve 2 poolech. L2 to bude zraňovat, pokud jde o konečnost a bezpečnost.

Zdá se, že tým a komunita se musí shodnout na inovacích a změnách protokolu. Určitá forma on-chain governance může být klíčovou schopností pro budoucnost protokolu.

Pokud se Bitcoinový tým aktivně brání změnám protokolu s argumentem, že protokol je dobrý tak, jak je, odsouvá inovace do druhé vrstvy nebo nutí týmy třetích stran protokol zneužívat. Bohužel výsledkem jsou velmi neefektivní řešení.

Mnoho projektů, včetně Cardana, se vydalo opačnou cestou. Snaží se poučit z chyb jiných projektů, inovovat a vylepšovat technologie. To se děje prostřednictvím aktivní nebo pasivní podpory komunity.

Pokud jste fanouškem projektu Cardano, pravděpodobně nečekáte, že vývoj skončí s érou Voltaira. Očekáváte, že tým zlepší konsenzus (staking byl poskytnut v éře Shelley a éra Basho se zaměřuje na škálovatelnost) a inteligentní smlouvy (éra Goguen).

Jak se konkurence mezi projekty zintenzivňuje, není žádný významný rozdíl mezi tím, co blockchainy nabízejí. Kvalita a vlastnosti jednotlivých rysů nabývají na důležitosti.

To, co jsme ukázali na standardech tokenů, bude podobné chytrým smlouvám, škálovatelnosti, bezpečnosti, decentralizace, soukromí atd.

Už nebude záležet na tom, kolik DEXů daný ekosystém má, ale kolik z nich bude hacknutých (zabezpečení), jak rychle a za kolik je možné provést swap, kolik lidí může platformu současně používat (škálovatelnost), atd.

Uživatelská zkušenost závisí na kvalitě implementace jednotlivých technologií. Ekosystém si nemusí udržet dominantní postavení na trhu, pokud přestane být technologickým lídrem. S masovým přijetím budou na projekty kladeny mnohem vyšší požadavky na efektivitu a schopnost rychle se adaptovat na nové podmínky.

Úspěch bude záviset na velikosti a odbornosti týmů, financování inovací a formě řízení.

Je Cardano vždy poslední na trhu?

Někteří lidé vnímají Cardano jako projekt, který doručuje pomalu. Mohou mít do určité míry pravdu, protože Ethereum má tokeny mnohem déle než Cardano, Solana se škáluje mnohem lépe než Cardano, Polkadot a Cosmos mají aplikačně specifické blockchainy, Monero má soukromé transakce atd.

Cardano není nikdy první, kdo uvedl na trh jakoukoli technologii. To se podobá strategii Applu, aniž by to byl záměr týmu.

Projekt Nxt měl první čistou implementaci PoS konsensu již v roce 2013. Projekt Tezos měl liquid staking před Cardano již v roce 2018.

Cardano nebylo prvním blockchainem, který implementoval PoS s liquid stakingem, ale byl to první projekt v top 10, který to měl a stále je v top 10. Počet ADA stakerů neustále roste, takže lze říci, že toto je úspěšná implementace.

Projekt Cardano je jedním z mála průkopníků modelu UTxO. Pouze dva projekty v top 10 používají tento účetní model. Tým IOG vylepšil model Bitcoin UTxO a tím zvýšil expresivitu a efektivitu. Všechny tokeny na Cardano jsou UTxO a mají podobné vlastnosti jako ADA coiny. Cardano není prvním projektem, který má tokeny. Tým IOG vzal to nejlepší z Bitcoinu a Etherea a vytvořil svůj tokenový standard s jedinečnými funkcemi.

Troufám si tvrdit, že výhody nativních aktiv Cardana se v budoucnu ukáží jako výhoda z důvodu efektivity (menší nároky na počítačové zdroje při převodu).

Mnoho platforem SC je kompatibilních s EVM. Tým IOG se vydal vlastní cestou. Skripty Plutus jsou kombinací Bitcoinových skriptů a inteligentních smluv Solidity. I v tomto případě jde o unikátní přístup.

Model UTxO a skripty Plutus umožnily týmu Axo vytvořit jedinečný order-book DEX. Axo DEX je velmi nenáročný na zdroje a z uživatelského hlediska nabízí možnosti, které jsme v krypto dosud neměli.

Genius Yield je další skvělý DEX, který umožňuje transparentní a předvídatelné obchody bez jakéhokoli slippage a impemanent loss.

Cardano umožňuje uživatelům provozovat jejich non-custodial obchodního robota prostřednictvím peněženky. I když boti obchodují s ADA, mince zůstávají stakované a odměny za staking jdou na uživatelské adresy.

Tým IOG je schopen posunout stávající technologie na další úroveň. To může být vítězná strategie stejně jako pro Apple. Apple nepřišel s prvním smartphonem a brýlemi pro virtuální/rozšířenou realitu, ale vždy po několika iteracích přišel s nejlepší verzí na trhu.

Tým IOG převzal Parity’s Substrate k vybudování Partner Chain Framework. Významná část kódu již byla přepsána, takže nepůjde o kopii tohoto konceptu. Těžko předjímat, jaký bude výsledek, ale na základě historie můžeme odhadnout, že bude nadprůměrný.

To lze vnímat tak, že projekt dokázal reflektovat technologický pokrok ostatních projektů a efektivně se mu přizpůsobit.

Znovu to bude poté co to samé dodala konkurence, ale Cardano může znovu mít velmi kvalitní řešení.

Rozhodně nechceme říkat, že Cardano je Applem blockchainového průmyslu. Je to jen dobrá analogie pro přístup týmu IOG k technologii. Cílem není být první na trhu nebo kopírovat konkurenci. Cílem je přemýšlet o designu v kontextu protokolu a dalších technologií.

Vlastnosti jako vysoká decentralizace, determinismus či prediktabilní fees pozitivně ovlivňují vše co se na protokolu děje.

Aplikace třetích stran jsou závislé na síťovém konsensu, účetním modelu, platformě Plutus, standardu tokenů, L2 atd. Pro úspěch jsou důležité budoucí upgrady a schopnost vylepšovat aplikace. Vidíme, že aplikace Plutus V2 jsou výrazně efektivnější než Plutus V1. Plutus V3 se blíží.

Dnes není důležité mít nějakou funkcionalitu, ale neustále ji vylepšovat. Stejně jako je každá nová verze iPhonu lepší, musí se vylepšovat i jednotlivé technologie blockchainu. Každá nová verze nemusí být revoluční, ale rozdíl mezi řekněme každých 5 verzemi by měl být významný.

Možná bychom se měli ptát jestli současné dostupné technologie jsou opravdu ty nejkvalitnější. Možná je týmy doručily příliš brzy a teď se potýkají s problémy jako jsou četné hacky, restarty sítě, nemožnost lépe škálovat L1, vysoké fees, failed transakce, apod.

Závěr

Technologie blockchain se rychle rozvíjí, i když přijetí se může zdát pomalejší. Možná není blockchainový průmysl připraven na přijetí a budeme si muset pár let počkat. V jedné věci jsem si téměř jistý. Jakmile dojde k přijetí, technologický pokrok bude rychlejší než dnes. Týmy budou postupně vylepšovat protokoly podobně jako IT giganti zlepšují své služby. Občas přijde něco revolučního, co naruší celý průmysl. Mohlo by se jednat o nějakou kombinaci blockchainu s umělou inteligencí nebo technologii, která umožňuje přenos kryptoaktiv bez blockchainu.

Být první na trhu je velká výhoda. Není jisté, že projekt s nejlepším mixem technologií bude nejúspěšnější. Mnohokrát v historii jsme byli svědky toho, že ti, kteří byli první na trhu, prohráli. Viděli jsme také vítězství podřadných technologií. Je těžké předpovídat budoucnost. Apple není jedinou společností, která prodává smartphony. Americký stát Wyoming připravuje vydání stablecoinu a uvažuje o tom, že to bude o multiplatformní projekt. Budoucnost kryptoměn nebude o jediném vítězi. Cardano bude součástí budoucnosti, protože má jedinečné vlastnosti, které jej odlišují od ostatních. Ale hlavně díky tomu že tým je schopný doručovat nadprůměrně kvalitní technologie.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/about-the-ability-to-adopt-technologies-from-others