🇨🇿 Rozdíl mezi centralizovanými a decentralizovanými burzami

Kryptoměnová burza je místem, kde se setkává nabídka a poptávka. Prodávající chce pro své mince najít kupce. Pokud se nabídka setká s poptávkou, dojde k obchodu. Účastníci si mezi sebou vyměňují mince nebo tokeny za předem dohodnutý směnný kurz. Většina lidí rozumí principům, na kterých burzy fungují. Jak se ale liší centralizovaná burza (CEX) od decentralizované (DEX)? Jaké jsou výhody decentralizovaných burz pro uživatele? Cardano umožní týmům třetích stran vytvářet DEX a v ekosystému jich již několik funguje. Uživatelé by měli vědět, jak by měl DEX fungovat, aby byl lepší než CEX.

TLDR:

  • CEX může zneužít vklady uživatelů.
  • Možnost zneužít vklady uživatelů k jiným finančním aktivitám je hlavní příčinou bankrotů CEXů.
  • Při používání DEX by žádný centrální orgán neměl působit jako správce vašich prostředků.
  • DEX je pouze automatizovaná služba a může ji využívat ten, kdo zaplatí poplatek.
  • CEXy krachují a DEXy fungují dál.

Jak fungují centralizované burzy

Kryptoměnové burzy vydělávají na tom, že umožňují obchodování mezi uživateli. Může si účtovat mírný poplatek za vložení vkladu na burzu, za provedení obchodu a za výběr vkladu. Burza provádí obchody mezi uživateli a nemusí nutně nakupovat nebo vlastnit aktiva. Obchodní model je založen především na zpoplatnění služeb.

Každý uživatel má na burze svůj vlastní účet a aktiva. Provedený obchod mění zůstatek na účtu prodávajícího a kupujícího.

Jakmile uživatelé odešlou mince na burzu, ztrácejí nad nimi kontrolu. Za mince je zodpovědná burza, která drží soukromé klíče. Pracovníci burzy si s mincemi mohou dělat, co chtějí, a uživatelé musí věřit, že se chovají čestně. Centralizované burzy jsou netransparentní. Uživatelé si nikdy nemohou být jisti, zda burza drží všechny vklady uživatelů.

Burza by neměla s vklady uživatelů dělat nic jiného, pokud k tomu nedostane souhlas. Při registraci na burze může být vyžadován souhlas s podmínkami pro uživatele. V některých jurisdikcích může být provoz burzy regulován zákonem.

Proč centralizované burzy krachují?

Centralizované kryptoměnové burzy nemají důvod krachovat ani na medvědím trhu. Pokles tržní hodnoty mincí nemá na burzu žádný přímý ekonomický dopad, protože burza pouze drží mince na účtech uživatelů. Nepřímým ekonomickým dopadem je snížení zájmu uživatelů o obchodování. Zisk burzy se může snížit.

Proč se tedy burzy kryptoměn v době medvědího trhu hroutí? Na burzách je obrovské množství kapitálu. Kapitál je po většinu času nevyužitý. Pro generální ředitele a management je velmi lákavé se tohoto kapitálu zmocnit a vydělat na něm. Burzy se mohou začít chovat jako finanční instituce. Mohou část kapitálu použít k investicím do jiných kryptoměnových aktiv, použít ho k obchodům s pákovým efektem nebo do protokolů DeFi slibujících vysoké výnosy.

Burzy spoléhají na to, že jim stačí držet například jen 10 % kapitálu. To by mělo stačit k tomu, aby mohly uživatelům umožnit výběr vkladů. Pokud však trhy nečekaně klesnou pod úroveň, se kterou vedení burzy nepočítalo, může přijít o značnou část kapitálu.

Řekněme, že uživatelé poslali na burzu 10 000 BTC. Burza nakoupí jiné kryptoměny za 4 000 BTC a 5 000 BTC uzamkne ve službách DeFi. Případně mohou za kryptoměny nakoupit stablecoiny a opět nakoupit kryptoměny. To mohou dělat stále dokola. Tato pozice je velmi riziková, ale může být vysoce zisková. Na býčím trhu to funguje dobře a vedení vydělává.

Když přijde medvědí trh a uživatelé se rozhodnou vybrat z burzy více než 1 000 BTC, začne mít burza problém. Musí prodat nakoupené kryptoměny, které však mohou mít nižší hodnotu. BTC uzamčené v DeFi nejsou k dispozici. Ukazuje se, že burza je nelikvidní. Burza není schopna lidem BTC vrátit, a tak pozastavuje výběry vkladů. Může oznámit, že jde pouze o dočasné opatření a že výběry umožní do 24 hodin. Mezitím se snaží získat kapitál jinde. Uživatelé začínají být nervózní a většina z nich chce BTC z burzy vybrat co nejrychleji. Udělají bank run (v tomto případě by bylo přesnější říci burzovní run). Pokud se burze nepodaří získat kapitál jinde, je nucena vyhlásit bankrot.

Zopakujme si, v čem byl problém. Majitelé burzy mohli s vklady uživatelů nakládat, jak uznali za vhodné, a neměli povinnost být transparentní. Vklady uživatelů mohli bez jejich svolení použít k jiným finančním aktivitám. To je příkladné zneužití moci zprostředkovatelem.

Udělali uživatelé něco špatného? Těžko jim to vyčítat, protože pokud se rozhodnou mince prodat nebo nakoupit nějaké jiné mince, mohou to nejefektivněji udělat pouze prostřednictvím burzy. Jsou tedy nuceni podstoupit riziko spojené s třetí stranou.

Výhody decentralizovaných burz

Decentralizace obecně eliminuje rizika spojená s třetí stranou, v tomto případě s burzou.

Každá DEX by měla být projektem s otevřeným zdrojovým kódem, aby komunitní experti mohli ověřit, že neobsahuje žádné kritické zranitelnosti nebo zadní vrátka. V každém zdrojovém kódu se může vyskytnout chyba. Kontrola zdrojového kódu a jeho veřejné zpřístupnění však umožní chyby najít a opravit. Uživatelé si mohou být jisti, že se DEX chová přesně tak, jak je deklarováno.

Pamatujte, že při používání DEX by žádná centrální autorita neměla vystupovat jako správce vašich prostředků. Vždy je dobré udělat si průzkum a vědět, jak přesně DEX funguje. Hledejte DEX, kde jsou mince v držení inteligentního kontraktu (skriptu Plutus) a nikdy ne třetí strany. Pak se podívejte nebo zkuste zjistit, do jakých stavů se může chytrý kontrakt dostat. Nevěřte automaticky tomu, že DEX je self-custody jen proto, že se to píše na webu. Nevěřte, nejdříve ověřte a pak používejte.

Pokud používáte DEX, ale to lze říci i o jiných službách DeFi, měli byste mince držet ve své peněžence. Pokud to nejsou mince, mohou to být tokeny, které dostanete v poměru 1:1. Tokeny vám umožňují mince kdykoli vybrat zpět.

Jednotlivé kroky chytrých kontraktů se provádějí automaticky. DEX musí být naprogramován tak, aby splňoval zásady decentralizace, tj. musí být nezastavitelný, odolný vůči cenzuře a nesmí být možné zmrazit účet nebo pozastavit výběr. Opět si to ověřte.

Uživatelé by měli vědět, že provádění chytrého kontraktu nelze zastavit, ale je důležité, aby byl front end k dispozici pro interakci s DEX. Pokud tým vypne server, na kterém běží front end, DEX běží dál, ale většina uživatelů nemůže nic dělat.

Fungování burzy je transparentní, protože všechny transakce jsou dostupné v blockchainu Cardano. Kdokoli může provést analýzu on-chain dat a výsledky zveřejnit.

DEX nevyžaduje KYC/AML a je mnohem jednodušší na používání. Není vyžadována žádná registrace. K používání DEX vás nikdo nemusí autorizovat. Uživatelé pouze připojí svou peněženku Cardano a začnou ji používat. Během krátké chvíle mohou vyzkoušet všechny existující DEXy v ekosystému Cardano. Pro lidi, kteří si cení svého soukromí, je DEX ideálním řešením.

Proč CEXy krachují a DEXy fungují dál?

V případě DEX nemají týmy nad mincemi žádnou kontrolu, takže je nemohou zneužít. Fungování DEX je navíc zcela transparentní. To je velmi podstatný rozdíl oproti CEXu. Někdo nemůže vzít tokeny z DEXu a použít je k jinému účelu bez souhlasu vlastníků. Veškeré interakce probíhají peer-to-peer. Roli zprostředkovatele hraje pouze chytrý kontrakt, který vykonává naprogramované funkce. Stejně jako síť Cardano vloží transakci do bloku, pokud je platná, DEX vymění dva tokeny. Z pohledu uživatele je požadováno pouze potvrzení operace prostřednictvím soukromého klíče.

DEX neuchovává vklady uživatelů a není možné provést run na banku. DEX je vždy likvidní (až do svého vlastního objemu) a při jeho provozu by nemělo dojít ke ztrátě mincí.

DEX je pouze automatizovaná služba a může ji využívat ten, kdo zaplatí poplatek za blockchain (a poplatek službě). DEX nemůže zkrachovat, protože je medvědí trh a o jeho využívání je menší zájem. DEX běží dál. Tým se jen musí postarat o to, aby fungoval front end, což může být jediný náklad na provoz DEXu. Tým může očekávat určitý zisk, na jehož vylepšení pracuje.

Spolehlivost DEX je mnohem větší než spolehlivost CEX. DEX je v podstatě zbaven rizik spojených se špatným úsudkem jednotlivců, zneužitím moci nebo zanedbáním činnosti, které mohou vyústit v hackerský útok. Největší riziko pro DEX představuje chyba v inteligentním kontraktu. Chybu mohou zneužít hackeři nebo může selhání způsobit ztrátu mincí. Toto riziko lze eliminovat bezpečnostním auditem a časovým testováním. Pokud bude DEX fungovat několik let bez problémů, budou ho lidé považovat za spolehlivý. To se o CEXu říci nedá. Jakmile se změní generální ředitel nebo vedení, může to představovat velké riziko. I zaměstnanec centralizované burzy může spáchat hackerský útok.

Závěr

O spolehlivosti služeb DEX a DeFi se nemusíme přít. Stačí se podívat, kolik společností CeFi zkrachovalo na současném medvědím trhu. Žádná významná služba DeFi nezkrachovala a nemá vážné problémy. Všechny hlavní DEXy, včetně těch v ekosystému Cardano, jsou stále silné.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Originální článek v AJ: The difference between centralised and decentralised exchanges | Cardano Explorer