کاردانو چیست؟ What is Cardano?

کاردانو بستری است برای ارز رمزنگاری شده (ADA) که می‌تواند در ارسال و دریافت وجوه الکترونیکی و دیجیتال بکار گرفته شود. این ارز رمزنگاری شده جایگزین پول در آینده است که انتقال سریع و مستقیم پول از مسیر رمزنگاری شده را تضمین می‌کند.

کاردانو فراتر از یک ارز رمزنگاری شده است. کاردانو شبکه‌ای فناورانه است که قابلیت آن را دارد که پروژه‌های کاربردی مالی را که در حال حاضر از سوی افراد و سازمان‌ها در کل دنیا بکار گرفته می‌شود را اجرایی نماید. این شبکه بر لایه‌های مختلف بنا شده است که ایجاد تغییرات شبکه‌ای را بسیار آسان‌تر نموده و با تغییرات اندکی به روزآوری می‌شود. پس از اتمام لایه‌ای که (ADA) را اجرایی می‌کند، یک لایه محاسباتی جداگانه برای مدیریت قراردادهای هوشمند، ساخته خواهد شد. قراردادهایی که زیربنای تجارت آینده هستند. کاردانو یک شبکه غیرمتمرکز است که بر بستر بلاکچین کار می‌کند و تحت مدیریت و نفوذ شخصی فرد خاصی نیست.

این شبکه اولین شبکه مبتنی بر بستر بلاکچین است که بر اساس مبانی علمی توسعه می‌یابد و تنها شبکه‌ای است که توسط یک تیم جهانی از دانشگاهیان و مهندسان برجسته طراحی و ساخته شده است. نکته حائز اهمیت آن است که این فناوری برای استفاده میلیون‌ها کاربر، امن، انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر باشد. در نتیجه توجهات فراوانی از سوی کارشناسانی که در زمینه کاری خود از بهترین متخصصان هستند، معطوف این پروژه و طراحی آگاهانه آن شده است. در طراحی و تبیین مأموریت‌های اساسی سیستم همچون مباحث هوافضا و بانکداری مبتنی بر رمزارزها، سخت‌گیری‌های علمی فراوانی منظور شده است. ما بر این باوریم که این اولین مرتبه است که چنین کاری صورت گرفته است.

نوآوری شگرف کاردانو آنست که نیاز کاربران به مقررات را با رعایت حریم خصوصی آنان برآورده می‌سازد. دیدگاه کاردانو آن است که سبک نوینی از محاسبات نظام‌مند را با فراهم نمودن دسترسی آزادانه برای همه به خدمات مالی منصفانه ایجاد نماید.