Cardano Nedir?

Cardano Kurumu’nun websitesinden çevrilmiştir.
Çeviren: CardanoMerkezi

CARDANO NEDİR?

Cardano, dijital para göndermek ve almak için kullanılabilecek ADA kripto para birimine ev sahipliği yapmaktadır. Bu dijital para birimi, nakit paranın geleceğini temsil eder ve kriptografi ile güvenli olması garanti edilen hızlı ve doğrudan transferleri mümkün kılar.

Cardano sadece bir kripto para biriminden daha fazlasıdır. Cardano tüm dünyada bireyler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından şu anda her gün kullanılan finansal uygulamaları çalıştırabilecek teknolojik bir platformdur. Platform, sisteme daha kolay bakım esnekliği sağlayan ve soft forklarla geliştirilmesine izin veren katmanlar halinde inşa ediliyor. ADA’yı çalıştıracak çözümleme katmanı tamamlandıktan sonra, akıllı sözleşmeleri ve gelecekteki ticaret işlemlerini destekleyecek dijital yasal anlaşmaları ele almak için ayrı bir bilgi işlem katmanı oluşturulacak. Cardano ayrıca herhangi bir tek kişi veya kurum tarafından kontrol edilmeyen, bunun yerine bir blockchain üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaları veya DAppları çalıştıracaktır.

Cardano, bilimsel bir felsefeden geliştirilen ilk blok zinciri projesidir. Aynı zamanda, önde gelen akademisyen ve mühendislerden oluşan küresel bir ekip tarafından tasarlanıyor olan ve inşa edilen tek projedir. Teknolojinin milyonlarca kullanıcının kullanımı için güvenli, esnek ve genişletebilir olması çok önemlidir. Bu nedenle, alanlarındaki önde gelen bazı uzmanların dikkate değecek miktardaki düşünce ve özeni projeye ve bilgilendirilmiş tasarım kararlarına adanmıştır. Havacılık ve bankacılık gibi kritik sistemlerde uygulanan bilimsel titizlik, son derece güvenilir bir uygulamayla kripto para birimleri alanına getirilmiştir. Bunun ilk kez yapıldığına inanıyoruz.

Cardano’nun getirdiği en büyük yeniliklerden biri, kullanıcıların ihtiyaçlarını regülatörlerin ihtiyaçları ile dengeleyecek olması ve bunu yaparkena aynı zamanda gizliliği regülasyonlarla birleştirecek olmasıdır. Cardano’nun vizyonu, yeni oluşturulmuş regüle edilen bilgi-işlem tarzıyla, finansal hizmetlere adilce herkes için açık erişim sağlayarak daha fazla finansal kapsam sağlamaktır.

1 Like