🇨🇿 Bitcoin nikdy nevyřeší problémy podobné FTX, Cardano to zvládne

Na burze Mt. Gox se před jejím krachem v roce 2014 obchodovalo až 70 % všech bitcoinů. Burza zastavila obchodní činnost a následně byl vyhlášen její bankrot. Burza FTX se zhroutila v roce 2022 a stejně jako před 8 lety tržní hodnota bitcoinů klesá. Historie se opakuje, jen ve větším měřítku, protože odvětví blockchainu je dnes mnohem větší. Příčina problému je v obou případech stejná. Je to centralizace moci v rukou nespolehlivého a nedůvěryhodného prostředníka. Odvětví blockchainu selhalo, protože se ani po osmi letech nedokázalo vypořádat s problémem, který se snažilo od počátku vyřešit. Naší jedinou nadějí je, že tomu tak nebude navždy. Cardano je budováno tak, aby dokázalo přesně tyto problémy řešit. Může to trvat dalších 8 let, ale v určitém okamžiku se musíme zbavit nespolehlivých prostředníků.

TLDR

  • Burzy drží obrovské množství kapitálu a generální ředitelé budou vždy v pokušení použít ho pro vlastní podnikání bez souhlasu vkladatelů.
  • Bitcoin je závislý na centralizovaných burzách a bude přímo ovlivněn bankrotem FTX, protože tržní hodnota BTC ovlivňuje ziskovost těžby.
  • Tržní hodnotu kryptoměn vytváří nabídka a poptávka. Pro všechny je výhodnější, když se setkávají na decentralizovaných burzách.
  • Decentralizovaná aplikace je pouze definicí kroků, které mají být provedeny na základě očekávaných událostí. Každý se může na kroky podívat a rozhodnout se, zda nabízenou službu využije.
  • Platforma Plutus umožní psát aplikace, u nichž lze prokázat, že jsou bezpečné.
  • Čím více kolapsů v oblasti CeFi uvidíme, tím více bude všem jasné, že DeFi a self-custody jsou jedinou cestou.

Skutečná příčina problémů

Hlavní příčinou krachů téměř všech finančních služeb je koncentrace moci v rukou nespolehlivých zprostředkovatelů. Lidé jsou chamtiví a téměř vždy zneužívají svého postavení, když k tomu dostanou příležitost. Větší centralizované burzy drží velké množství kapitálu a vlastníky jsou vkladatelé, nikoli burza. Pro vlastníky burz je velmi lákavé využívat tento kapitál k vlastním obchodním aktivitám. Často se tak děje bez souhlasu vkladatelů.

Jakmile se obchodům přestane dařit, což může být způsobeno příchodem medvědího trhu, opakuje se velmi podobný scénář. Lidé začnou mít podezření, že burza není dostatečně likvidní. Burza oznámí, že je vše v naprostém pořádku. O několik dní později pozastaví výběry vkladů. Často následuje bankrot. Lidé přijdou o své vklady. Z médií se dozvídáme, jak burzy přišly o velké množství kapitálu kvůli nekvalitním investicím nebo využívání pákového obchodování. Příčinou problému může být hack, nebo vážné technické selhání.

Kryptoměny jsou extrémně volatilní. Majitelé burz se snaží uplatňovat podobné modely, které fungují v tradičním finančním světě. Bohužel často podceňují délku medvědích trhů a velikost poklesu tržní hodnoty aktiv. Největším problémem však je, že využívají vklady uživatelů bez jejich souhlasu a spoléhají na to, že jim stačí držet jen část kapitálu.

Na tomto medvědím trhu jsme již byli svědky pádu společností Celsius, BlockFi, Voyager, Three Arrows Capital a nyní FTX. Pád jednoho významného hráče způsobuje kaskádový efekt a ovlivňuje další hráče. Uvidíme, jaké škody způsobí bankrot FTX.

Bitcoin je závislý na centralizované infrastruktuře

Občas můžeme slyšet názor, že Bitcoinu se problém netýká, a pokud máte mince ve vlastní peněžence, nemůžete o ně přijít. Bitcoin je krachem burzy FTX také značně postižen. Tržní hodnota BTC má přímý vliv na ziskovost těžby. Pokud těžaři vypnou ASIC minery, začne klesat bezpečnost Bitcoinu. Pokud je situace nepřehledná, těžaři znervózní a začnou v panice prodávat své dlouho akumulované mince BTC. To může být poslední fáze před jejich kapitulací. Někteří těžaři mohou zkrachovat, nebo v lepším případě ukončit činnost. Z pohledu držitelů BTC není příjemné vidět, jak se kritická síťová infrastruktura hroutí. Čím déle je těžba nerentabilní, tím větší dopad to může mít na těžaře. Bitcoin to pravděpodobně přežije, ale vidět pokles hash rate o 50 % by pro mnohé nebyl hezký obrázek. Přesto je to scénář, který nelze vyloučit.

Tržní hodnota BTC je závislá na likviditě. Likviditu zajišťují především centralizované burzy. Těžaři potřebují prodávat vydělané mince BTC, aby si mohli koupit hardware ASIC, elektřinu, pronajmout haly atd. Obchodování na burze a vysoká likvidita jsou pro existenci jakékoli kryptoměny nezbytné.

Problém celého blockchainového odvětví spočívá v tom, že centralizované finanční služby prozatím převažují nad decentralizovanými. Dokud se bude obchodovat převážně na centralizovaných burzách, budou existovat problémy s výše popsaným zneužíváním moci. FTX rozhodně není poslední burzou, která se zhroutí.

Proof-of-Reserve není řešením problému centralizace. Burza může mít závazky, o kterých uživatelé nebudou vědět. Pokud burza vlastní mince, může je použít jako zástavu. Burza může nečekaně zkrachovat. Mince mohou být zabaveny úřadem a použity k vyplacení věřitelů, kteří mají vyšší prioritu. Proof-of-Reserve nebrání burze zmrazit vklad na příkaz úřadu nebo pozastavit výběry vkladů.

HODL není finanční služba. Lidé nechtějí mít BTC a další aktiva ve svých peněženkách navždy. Chtějí je používat k obchodování, jako zástavu, půjčovat je, investovat, platit s nimi atd. To jsou běžné finanční služby, bez kterých se lidé neobejdou. Cílem blockchainového průmyslu je, aby tyto služby byly spolehlivější, tj. decentralizované. Finanční služby vyžadují důvěru ve třetí stranu. Měla by to být firma řízená generálním ředitelem, nebo týmy vytvářející decentralizované aplikace?

Hodnota kryptoměn není definována ani nařízena centrální autoritou. Určuje ji nabídka a poptávka. Nabídka a poptávka se musí někde setkat a je rozdíl, zda se setkají na centralizované, nebo decentralizované burze. Dokud budeme závislí na centralizaci, budeme svědky mnoha dalších momentů podobných FTX. Fanoušci Bitcoinu by měli mít zájem na tom, aby se infrastruktura kolem největší kryptoměny více decentralizovala. Díky stabilitě a spolehlivosti decentralizovaných burz může být tržní hodnota mincí BTC, a tedy i těžba, stabilnější.

Bitcoin nemůže řešit problémy podobné FTX na své první vrstvě a v jeho ekosystému neexistuje DEX s vysokou likviditou. DEX nelze vytvořit bez smart kontraktové platformy. Cardano je budováno tak, aby centralizované finanční služby mohly být nahrazeny decentralizovanými. Pokud mají být peníze budoucnosti decentralizované, musíme mít také decentralizované finanční služby. Bankroty společností CeFi jsou důležitým poučením pro všechny, kteří si mysleli, že je možné spolehlivě používat Bitcoin a centralizované služby. Není to možné. Pokud ano, tak pouze za cenu vysoké míry regulace a omezení potenciálu decentralizace. Nikdo z nás nechce ani jedno, ani druhé.

DeFi je jediný způsob, jak se zbavit rizika centralizace

Lidé vždy selžou, nesplní, co slíbili, a neodolají pokušení zneužít svého postavení. Zdrojový kód to nedokáže. Cardano představuje obrovskou příležitost, pokud jde o nahrazení nespolehlivých a neefektivních zprostředkovatelů zdrojovým kódem.

Chování aplikace lze naprogramovat tak, aby dělala přesně to, co má dělat a co se od ní očekává. Zdrojový kód lze kontrolovat a případné nalezené chyby opravit. Chování aplikace je transparentní a neměnné. Aplikaci nelze podplatit a nemůže se rozhodnout zneužít svého postavení. Aplikace běží (je vykonávána) v decentralizované síti, takže ji nelze vypnout nebo nějak donutit, aby se chovala jinak. To jsou přesně opačné vlastnosti, než jaké mají lidé.

Decentralizovaná aplikace je pouze definicí kroků, které mají být provedeny na základě očekávaných událostí. Každý se může na kroky podívat a rozhodnout se, zda nabízenou službu využije. Aplikace se chová podobně jako automat na mince. Pokud do něj vložíte bankovku, vydá vám mince v očekávané hodnotě nebo vám bankovku vrátí. Všechny stavy jsou definované a neexistuje nic mezi tím.

Zcela zásadní rozdíl mezi centralizovanými a decentralizovanými službami spočívá v tom, že ty druhé umožňují vlastní úschovu (self-custody). Uživatelé mají vklad vždy pod kontrolou a mohou si své prostředky kdykoli vybrat. Aplikace nemohou měnit způsob svého fungování, takže uživatelé vždy vědí, co mohou očekávat.

V případě centralizovaných služeb odevzdáváte kryptoměny třetí straně a věříte, že nepozastaví výběry vkladů a že vám vklad vrátí, až o něj budete stát. Třetí strany jsou netransparentní a vkladatelé nikdy přesně nevědí, co třetí strana s vklady uživatelů dělá.

Decentralizované služby umožňují on-chain analýzu. Vkladatelé mohou sledovat chování aplikací a mohou to dělat i profesionálové. Všechny potřebné údaje jsou k dispozici v blockchainu Cardano.

Cardano umožní budování decentralizovaných burz, úvěrových platforem a dalších finančních služeb. Uživatelé budou mít vždy vše pod kontrolou a nehrozí, že by vklady byly zneužity. Hardwarové peněženky Trezor i Ledger podporují ekosystém Cardano, včetně interakce s chytrými kontrakty, takže uživatelé mohou mít maximální úroveň zabezpečení svých aktiv.

Na začátku článku jsme psali, že ani za 8 let jsme se v decentralizaci nedostali tak daleko, abychom se zbavili centralizovaných burz. Vývoj technologií je dlouhý proces a bohužel došlo k mnoha hackerským útokům v DeFi ekosystémech jiných platforem. Cílem projektu Cardano je, aby bylo možné psát aplikace takové kvality, že se podaří selhání eliminovat. U softwaru si sice nikdy nemůžeme být stoprocentně jisti, ale laťku kvality lze zvyšovat a ta současná zatím není příliš vysoko.

Cílem blockchainového průmyslu není mít DeFi služby pro pár kryptoměnových nadšenců, ale vytvořit alternativní finanční služby na decentralizovaných sítích, které alespoň částečně nahradí ty současné centralizované. Čím více krachů v oblasti CeFi uvidíme, tím více bude všem jasné, že DeFi a self-custody jsou jedinou cestou.

Lidské chyby nelze opravit. Zdrojový kód lze opravit. Stejně spolehlivě jako Cardano odesílá transakce nebo razí tokeny, je možné vytvořit stejně spolehlivý DEX. Aplikace lze považovat za rozšíření možností decentralizace. Protokol blockchainu je v podstatě jen software. Aplikace je software, který využívá schopnosti jiného softwaru. Na aplikace lze pohlížet jako na druhou vrstvu nad blockchainem. Blockchain může transakci odeslat pouze bezpodmínečně. Aplikace může propojit nabídku a poptávku a decentralizovaně provést obchod mezi dvěma účastníky. Platforma Plutus umožní psát aplikace, u nichž lze prokázat, že jsou bezpečné. Věříme, že za dalších 8 let bude možné vyměňovat tokeny na Cardano DEX stejně spolehlivě jako posílat transakce.

Závěr

Doufejme, že na základě současných problémů CeFi nebudou regulační orgány klást přehnané požadavky na regulaci blockchainových technologií a nezničí potenciál DeFi. DeFi žádné problémy nemá. Aplikace nikoho neokradly, nezkrachovaly, nezneužily vklady uživatelů a nebyly podplaceny. Fungují stále stejně a zítra se na tom vůbec nic nezmění. Regulační orgány by měly pochopit příčinu současných problémů a pochopit, že decentralizace je může vyřešit.

Cardano a další blockchainy mohou navždy změnit fungování finančního světa. Pokud si to neuvědomíme, budou se selhání centralizovaných institucí opakovat znovu a znovu. Je neuvěřitelné slyšet některé fanoušky Bitcoinu říkat, že centralizovaným burzám věří více než smart kontraktům. To se musí změnit. Nedává smysl, aby fanoušci decentralizovaných peněz dávali přednost centralizovaným finančním službám. Rozdělení na Bitcoin a ostatní nedává smysl, pokud se všichni chceme zbavit rizik spojených s centralizací. Bankrot FTX bude mít dopad na nás všechny včetně těžařů bitcoinu. Možná by se tak nestalo, kdybychom nevěřili Samu Bankmanovi-Friedovi. Nahraďme lidi zdrojovým kódem. Nedůvěřujte, ověřujte.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Čtěte originální článek v AJ: https://cexplorer.io/article/bitcoin-will-never-solve-ftx-like-problems-cardano-can-do-it