🇨🇿 Neexistuje rozdělení na Bitcoin a ty ostatní

Bankrot FTX je zajímavou sondou do chování kryptoměnových komunit. Bitcoináři okamžitě začali tvrdit, že FTX není jejich problém. Chyba totiž nebyla na straně Bitcoinu a ten nadále produkuje bloky. Je možné takto striktně oddělit Bitcoin od jeho okolí? Bitcoin není jen protokol, ale celý ekosystém, v němž existuje mnoho vzájemně závislých služeb a aktérů. Odvětví blockchainu se dynamicky vyvíjí a mění doslova každý den, protože vznikají nové projekty, přicházejí noví podnikatelé a noví uživatelé. Jaké postavení může mít Cardano a další blockchainy v ekosystému Bitcoinu? A jak se na to dívají různé komunity?

TLDR:

  • Bitcoin a všechny blockchainy jsou závislé na svém prostředí.
  • Cílem decentralizace není pouze mít decentralizované peníze, ale také vytvořit spolehlivé finanční služby.
  • PoS, DeFi, stablecoiny, DID, NFT jsou důležitým technologickým pokrokem v odvětví blockchainu.
  • Vývoj nových technologií neohrožuje postavení Bitcoinu.
  • Ekosystém Cardano může umožnit větší možnosti využití BTC.
  • Blockchainové komunity se nesmí navzájem vnímat jako konkurence, ale jako spojenci.

Bitcoin a FTX

Nacházíme se na medvědím trhu, geopolitické události jsou negativní a některé země se mohou dostat do recese. Další negativní zprávy mohou krizi jen prohloubit.

Kolaps velké burzy, jako je FTX, by mohl způsobit ztráty v řádu miliard dolarů a spustit kaskádu dalších kolapsů. Před FTX se zhroutilo mnoho dalších služeb CeFi. FUD ovlivňuje všechny držitele kryptoměn, včetně těch velkých. Ti mohou začít prodávat svá aktiva, což ovlivní tržní hodnotu všech kryptoměn včetně BTC.

Ti, kteří drží soukromé klíče, nejsou přímo ohroženi ztrátou kryptoměn. Skutečnost je taková, že kupní síla držených aktiv klesá. HODLeři medvědí trh přečkají, ale pokles tržní hodnoty BTC má přímý dopad na těžaře. Ti mají velké problémy a někteří z nich pravděpodobně zkrachují. S poklesem hash rate klesá bezpečnost bitcoinu. Je v pořádku, že někteří těžaři medvědí trh nepřežijí. Mohou být nahrazeni někým jiným. Ale co když decentralizace také klesne? Kolabující těžaři prodají ASIC minery silnějším hráčům. To nelze považovat za pozitivní vývoj.

Tržní hodnota mincí BTC ovlivňuje bezpečnost bitcoinu. Mnozí mohou nesouhlasit, ale krach FTX má na Bitcoin vliv. Bitcoin ovlivňuje regulace, média, velcí investoři, hnutí ESG, týmy, komunity, adopce, vývoj technologií, centralizované burzy a mnoho dalších věcí. Bitcoin nežije ve vakuu. Záleží na každé jednotlivé věci.

Spotová hodnota BTC se vytváří na centralizovaných burzách. Těžaři na nich musí prodávat BTC, aby získali fiat. Jen to jim umožňuje pokrýt náklady spojené s těžbou. Aby mohli prodávat, potřebují likviditu. Regulace nutí burzy mít proces KYC/AML, EU a USA zvažují zákaz PoW, média ovlivňují zájem o kryptoměny, adopce má přímý dopad na vybrané poplatky - jeden z pilířů rozpočtu na zabezpečení, a mohl bych pokračovat dál a dál.

Krach FTX přitahuje pozornost regulačních orgánů a může mít dopad na další krach trhu. CZ říká, že nás to vrátí o několik let zpět. Tvrdit, že FTX nemá s Bitcoinem nic společného, je z mého pohledu nepochopení souvislostí a hrubé zjednodušení. Všechny blockchainové sítě jsou závislé na svém okolí.

Bitcoin, nikoliv blockchain. Opravdu?

Někteří bitcoináři se snaží udělat tlustou čáru mezi Bitcoinem a ostatními blockchainovými projekty. Tvrdí, že Bitcoin je jediný blockchain a vše ostatní je podvod nebo projekt na tahání peněz. Distancují se od svého okolí, a to nejen od ostatních blockchainových projektů, ale také od stablecoinů, NFT, od DeFi, DID, centralizovaných burz a států.

Myslím, že by měli více rozlišovat, kdo je jejich spojenec a kdo je jejich protivník. Bitcoináři mají od Bitcoinu nerealistická očekávání. Věří, že prohlášení “Bitcoin to vyřeší” skutečně vyřeší všechny problémy na světě. To se bohužel nestane.

Bitcoin je pozicován do role digitálního úložiště hodnoty. Jeho cílem není nahradit centralizované burzy, vytvořit stablecoiny, umožnit používání decentralizovaných identit nebo tokenizovat jiná aktiva. To je naprosto v pořádku a všichni víme, co je Bitcoin.

Pokud si to uvědomíme, musíme realisticky připustit, že Bitcoin nemá šanci vyřešit problémy podobné FTX. Řečeno obecněji, vytvořit decentralizované finanční služby, které se stanou alternativou k bankovnímu systému.

Bez chytrých kontraktů není možné vytvořit ani základní finanční službu, jako je výměna dvou tokenů. Síť blockchain může pouze bezpodmínečně posílat mince z adresy A na adresu B. Síť blockchain nemůže hrát roli správce a posílat mince podmíněně na základě nějaké jiné on-chain nebo off-chain události.

Na první vrstvě Bitcoinu nikdy nebude existovat DEX. To je v pořádku. Ale proč si bitcoináři myslí, že je špatně, když decentralizované finanční služby vznikají jinde? Třeba na Cardanu?

Cílem blockchainového průmyslu vždy bylo vytvořit peer-to-peer služby umožňující samosprávu aktiv (self-custody). Satoshi hned v první větě whitepaperu Bitcoinu napsal, že chce vytvořit digitální hotovost, která se obejde bez finančních institucí. Psal pouze o platebním systému, ale peníze se neobejdou bez dalších pokročilejších finančních služeb, jako jsou půjčky nebo burzy.

Není životaschopné mít decentralizované peníze a pro všechno ostatní nadále navždy používat centralizované služby. FTX nám dalo další důležitou lekci. SBF zneužívala svého postavení prostředníka. Mělo by být v zájmu všech příznivců decentralizace, včetně příznivců Bitcoinu, aby k podobným dramatům v budoucnu nedocházelo.

Pokud se na tom nedohodneme, budou nás prostředníci o naše kryptoměny okrádat znovu a znovu. Bitcoináři nemohou očekávat, že všichni budou mít BTC jen ve svých peněženkách. Lidé chtějí tyto peníze používat nejen k platbám, ale i k dalším věcem včetně obchodování, půjčování, pojištění, spoření, investování atd.

Bohužel někteří bitcoináři začali tvrdit, že všechny tyto služby jsou nesmysl. Nejen ty centralizované, ale i ty decentralizované. Potřeba lidí půjčovat si peníze od někoho jiného nezmizí ze světa jen proto, že to Bitcoin neumí nebo že někdo tvrdí, že je to nesmysl. Takhle svět nefunguje. Cílem decentralizace není jen mít decentralizované peníze, ať už je to BTC, ADA nebo něco jiného, ale také vytvoření spolehlivých finančních služeb.

DeFi tu zůstane a je jedno, jestli se to někomu líbí nebo ne. Bylo by dobré, kdyby odpůrci přijali realitu a uvědomili si, že DeFi je na rozdíl od CeFi v souladu s principy decentralizace.

Technologický pokrok nelze zastavit

Tři největší stablecoiny v první desítce mají polovinu tržní kapitalizace Bitcoinu. Daří se jim udržovat stabilní kupní sílu, což je velmi užitečné pro lidi, kteří se nechtějí potýkat s vysokou volatilitou kryptoměn. Lze očekávat, že v rozvojových zemích budou stablecoiny při zavádění technologie blockchain užitečnější než nativní volatilní mince. Všechny hlavní centralizované burzy používají stablecoiny. Drží je drobní i velcí investoři.

Decentralizovaná identita (DID) potřebuje ke svému fungování blockchain. V zásadě nezáleží na tom, jaký, ale služby pro DID se vytvářejí hlavně na platformách chytrých kontraktů. Například Cardano má řešení pro správu identit nazvané Atala PRISM. DID najde uplatnění v rozvojových zemích, kde lidé dosud nemají žádné doklady totožnosti. Může být užitečný i v západních zemích a bude nezbytný pro některé finanční služby na blockchainu.

NFT bude relevantním odvětvím. Najdeme je ve hrách, v metaverzu a lidé je budou kupovat. Svět se stává stále více digitálním. Globální značky a umělci to vědí a budou NFT používat. Možná jen malé procento populace, nebo možná většina uživatelů internetu. Jisté je, že NFT tu v nějaké podobě zůstane a bude se dále vyvíjet.

DeFi je stále významnějším odvětvím. Dokonce i banky vydávají zprávy, podle kterých je skutečným důvodem krachů firem jako Celsius a FTX centralizace a že protokoly DeFi běží dál a nemají žádné problémy. To lze považovat za obrovský posun ve vnímání decentralizace a věřím, že banky budou chtít v rámci svého podnikání využívat veřejné blockchainy.

Bitcoin a Dogecoin jsou posledními PoW projekty v první desítce. Cardano a Ethereum používají PoS nebo jiný konsensus. PoS je z více než 99 % šetrnější k životnímu prostředí. Regulační orgány, ekologové a mnoho mladých lidí se raduje, že blockchainový průmysl je ekologičtější.

Komunity se navzájem nenávidí

Jedním z velkých problémů blockchainového průmyslu je, že se komunity navzájem nenávidí. Bitcoinoví maximalisté odmítají akceptovat technologický pokrok v rámci všech ostatních projektů. Mají k němu odpor, očerňují ho a nepoužívají ho. Bohužel neprovádějí řádný výzkum a nemají pro své chování žádné relevantní argumenty. Často říkají několik obecných věcí. Mnozí například neuznávají existenci PoS. Nejhorší je, že se snaží nováčkům říkat, co je dobré a co ne. Bohužel to dělají i jiné komunity. Vytváří to velmi toxické prostředí, ve kterém je velmi těžké se orientovat.

Lidé přirozeně používají technologie, které jim usnadňují práci nebo jsou pro ně zábavné. Věřím, že drtivá většina fanoušků blockchainu někdy stablecoin použila. Netuším, proč bitcoinářům vadí používání NFT jako profilových obrázků na sociálních sítích. Na vytvoření decentralizovaných identit pracuje mnoho IT gigantů a je snadné dohledat informace o užitečnosti této inovace. Uživatelů DeFi přibývá a některé služby jsou považovány za spolehlivé a bezpečné.

Bitcoináři se obávají, že existuje PoS a že zastánci tohoto konsensu tvrdí, že je z 99 % šetrnější k životnímu prostředí. Proto tvrdí, že PoS nikdy nebude fungovat. Teď, když funguje, říkají, že se stane něco špatného. Cardano používá PoS už více než 2 roky a žádný problém nenastal. PoS razí nový blok každých 20 sekund. Stejně jako to dělá Bitcoin každých 10 minut.

Žádná z těchto technologií nesnižuje význam Bitcoinu. Nejsou jeho konkurentem, ale spíše doplňkem. Kdybychom měli spolehlivější DEX a lidé ho více používali, nemuseli by lidé obchodovat a držet BTC na CEXech. Celý ekosystém by byl robustnější. Tržní hodnota kryptoměn by byla stabilnější. Těžaři by to ocenili.

Ani PoS není konkurenční konsensus pro PoW. Je to jen konsensus používaný v Cardanu a dalších blockchainech. PoW může mít problém s vyčerpáním bezpečnostního rozpočtu a jeho bezpečnost se může snížit. Pro fanoušky Bitcoinu by neměl být problém o tomto tématu otevřeně diskutovat a uznat potenciální budoucí riziko. Není dobře, že PoS existuje jako alternativa?

Věřím, že ekosystém Cardano může být pro BTC užitečný.

Jakmile bude v ekosystému Cardano vybudován spolehlivý most (bridge), bude možné tokenizovat BTC. Lze využít rychlou platební síť Hydra. BTC můžete prodat na DEX za stablecoiny nebo je použít jako kolaterál. Můžete je dokonce někomu půjčit a profitovat z úroků. Všechno by fungovalo peer-to-peer a bylo by samosprávné. Nikdo by nemohl zmrazit účet, cenzurovat transakce nebo zneužít svého postavení.

Uživatelům BTC se otevřou dveře k nákupu NFT, jiných tokenizovaných aktiv (akcií), stablecoinů a DID. Nic z toho nikdy nebude na Bitcoinu. A opět říkám, že je to dobře. Někteří maximalisté se snaží předvídat budoucnost a myslí si, že každý loajální držitel BTC si nikdy nekoupí NFT nebo nepoužije lending platformu. Z mého pohledu je to naivní vnímání světa.

Nemá smysl se této vizi bránit a nepodporovat ji. Nechápu, proč fanoušci Bitcoinu nejsou rádi, že se buduje Cardano a další blockchainové sítě, které rozšiřují možnosti využití BTC.

Domnívám se, že největší škody působí malá skupina vlivných lidí, kteří mají velkou moc. To je škoda pro nás všechny. Toxicita brání širšímu přijetí a brání většímu využívání decentralizovaných technologií. Držitelé BTC nemají jinou možnost než se spoléhat na centralizované služby. Neměli by být překvapeni, když burza jako FTX zkolabuje a způsobí krach trhu. Přemýšleli tito lidé o tom, co by se stalo, kdyby podobným způsobem zkrachovala Binance? Nadále by tvrdili, že Bitcoinu se to netýká? To není správná cesta. Všichni máme společný cíl, a tím je decentralizace. Všichni musíme chtít, aby DEX nahradil CEX.

Komunity musí začít spolupracovat. Není možné, aby bitcoináři lobbovali v Bílém domě za zákaz PoS nebo chtěli, aby zákonodárci udělali ze všeho kromě BTC neregistrovaný papír. To je vytváření nepřátel. Bitcoinová komunita je velká, ale i ostatní komunity rostou relativně rychle. Maximalismus vyhnal mnoho lidí z bitcoinové komunity. Tito lidé odešli jinam a používají jiné sítě. Ironií je, že mnozí z nich nadále používají Bitcoin, ale nepovažují se za součást komunity.

Maximalismus na technologické úrovni nedává smysl. Mělo by být běžné a vítané, aby lidé používali více blockchainových sítí a sdíleli své zkušenosti. Nikdo by z toho neměl dělat drama a už vůbec ne se snažit takové lidi z komunity vyhánět. Je to jako chtít po uživatelích Twitteru, aby nepoužívali Facebook. Kdyby vás o to někdo požádal, asi byste nechápali proč.

Bylo by pozitivní, kdyby byly DeFi služby budovány v Bitcoin ekosystému, ale neděje se to. Nějakou snahu můžeme vidět, ale tempo je v porovnání s růstem jiných ekosystému výrazně pomalejší. Není nic špatného na tom že BTC holders použije DeFi v jiném ekosystému.

Blockchainové komunity se nesmí navzájem vnímat jako konkurenti, ale jako spojenci. Naším společným nepřítelem jsou neefektivní a nespolehliví prostředníci. V první řadě jsou to CeFi a CEXy.

Závěr

Blockchain je převratná technologie a odborníci se domnívají, že bude mít na společnost větší dopad, než měl nástup internetu. To znamená, že lidé změní své zvyky a budou využívat jiné služby. Některé společnosti zkrachují a některé služby zaniknou. Tím se otevře prostor pro něco nového. Bitcoin, Cardano a všechny další blockchainy žijí v komplexním prostředí které je plné událostí a nečekaných překvapení. Toto prostředí má vliv na kryptoměny stejně tak, jak kryptoměny ovlivňují své okolí.

Aby blockchainové sítě uspěly, musí se kolem nich vytvořit fungující ekosystém. Spolehlivost tohoto ekosystému bude klíčová, a pokud chceme ctít principy, za které bojujeme, musíme se držet decentralizace. Spolupráce mezi komunitami vývoj urychlí, konkurence nás zpomalí. Potřeba využívat centralizované služby nás vrátí do minulosti. Zamyslete se sami nad tím, jakou budoucnost chcete.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Čtěte originální článek v AJ: There is no division between Bitcoin and the others | Cardano Explorer