Від епохи Byron до епохи Shelley: частина друга, подорож до основної мережі

Переклад статті https://iohk.io/en/blog/posts/2020/05/11/from-byron-to-shelley-part-two-the-journey-to-the-mainnet/

Далі до Шеллі з децентралізованим виробництвом блоків

11 травня 2020 року Кевін Хаммонд

Сьогодні ми запускаємо тестову мережу “Friends & Family” (Друзі та Сім’я), експерименти з якою дозволять нам створити стійку мережу, перш ніж ми розгорнемо її для більш широкого співтовариства. Ми запросили невелику кількість учасників, приблизно 20 “піонерів”, які допоможуть нам у цій важливій початковій роботі. До того часу, як ви, ймовірно, прочитаєте це, ними будуть отримані необхідні інструкції, і ми почнемо діяти.

У своєму останньому блозі я писав, що мережа Shelley буде поступово розгортатися в рамках заздалегідь визначених фаз. Перші три етапи включатимуть вивчення та тестування нових можливостей Shelley за допомогою декількох тестових мереж. І я подумав, що, напевно, було б корисно заглянути вперед, і озвучити деяку додаткову інформацію.

Розгортання тестових мереж відбуватиметься паралельно з нашим подальшим просуванням до основної мережі. Таким чином, поряд з роботою над тестовою мережею Haskell Shelley, основна мережа буде систематично оновлюватися, щоб підтримувати протокол епохи Shelley, в якій з’являться можливості делегування токенів і отримання нагород, а також будуть додані сервера метаданих (для зберігання інформації про пули).

Аналогічно, публічні пасивні (ретрансляційні) вузли IOHK, а також активні вузли, що виробляють блоки (пули), в основній мережі будуть модернізовані таким чином, щоб вони були готові для мережі Shelley, і, в свою чергу, Blockchain Explorer (експлорер), Daedalus Wallet (гаманець Daedalus), Wallet CLI (гаманець CLI) та інше програмне забезпечення користувача будуть відшліфовані до ступеня готовності до використання в основній мережі.

Користувачі незабаром зможуть перейти на офіційні сайти Cardano або інших розробників, таких як Yoroi, для того, щоб завантажити новий гаманець – в даний час знаходиться в розробці, – який буде працювати як з блоками епохи Byron, так і з блоками епохи Shelley. Гаманець Daedalus епохи Shelley буде містити всю логіку, необхідну для розміщення ставок і делегування, яка, в свою чергу, була протестована в стимульованій тестовій мережі Incentivized Testnet, а також нові функції, характерні для повного протоколу Shelley. Оператори стейк пулів, Біржі та інші користувачі також зможуть завантажувати сумісне з Shelley програмне забезпечення, а також адаптувати своє власне програмне забезпечення для підтримки нового клієнтського API Shelley. Однак, протягом цього періоду основна мережа все ще буде працювати в режимі Byron reboot з федеративним консенсусом, керованим алгоритмом OBFT (Ouroboros Byzantine Fault Tolerance). Вважайте, що це такий період, коли пряма сумісність буде інтегрована, але ще не буде активна.

Перехід до Shelley буде здійснюватися за допомогою нового інструменту, розробленого IOHK, який має назву Hard fork combinator. Він дозволить вузлу переходити з одного блокчейн-протоколу на інший. Програмне забезпечення вузла Cardano, яке працює в основній мережі, буде поступово розвиватися таким чином, що воно зможе працювати як з блоками епохи Byron, так і з блоками епохи Shelley, і буде модифіковано з метою підтримки Hard fork combinator. Коли прийде час перенести основну мережу з епохи Byron в епоху Shelley, IOHK зробить hard fork.

“Включення” Shelley

На цьому етапі hard fork combinator активується на вузлах, внаслідок чого вузли, що виробляють блоки епохи Byron, почнуть виробляти блоки епохи Shelley. Після hard fork ніякі нові блоки епохи Byron не будуть записуватися в блокчейн, і вузли зможуть підтримувати децентралізоване виробництво блоків, ставки і делегування. Вони плавно перейдуть від OBFT до механізму Ouroboros Praos consensus. Ми вступимо в еру Shelley в основній мережі.

Розподілені стейк пули і децентралізація виробництва блоків

Центральне місце в Shelley займає ідея децентралізації. IOHK впевнена, що компанії, системи і платформи, керовані однією людиною або центральним органом влади, більш вразливі і менш справедливі. Тому вкрай важливо, щоб ми передали виробництво блоків нашим прихильникам, а не утримували владу, укладену в наших організаціях.

Блокчейн Cardano в даний час працює на федеративній основі. Насправді, вузли,“контрольовані” IOHK і EMURGO, відповідають за виробництво блоків, в той час як користувачі гаманця Daedalus діють як вузли мережі. Епоха Shelley оголосить “початок кінця” тієї епохи, коли ми перейдемо від статичної федеративної системи Byron до активної децентралізованої системи.

В даний час основні вузли та ретранслятори належать і управляються IOHK. Мережа поширюється через ретранслятори в кожен окремий гаманець. Як тільки система стане децентралізованою, вузли будуть управлятися операторами стейк пулів і взаємодіяти з індивідуальними гаманцями. Як тільки контроль над системою буде переданий спільноті, спільнота почне повністю керувати екосистемою Cardano.

Централізоване виробництво блоків (Byron)

Після hard fork існуючі основні вузли IOHK спочатку будуть виробляти всі блоки Shelley, як і в епоху Byron. Однак, це буде змінюватися з плином часу під контролем вбудованого параметра D (децентралізація). Цей параметр можна розглядати в якості регулюючого клапана, що дозволяє збільшити ступінь децентралізації.

На етапі децентралізації централізована система як і раніше буде виробляти (постійно скорочувальну) частину блоків. Коли це станеться пули почнуть реєстрацію, оперативну роботу і виробництво блоків, а також почнуть отримувати винагороду пропорційно частці, яка їм делегована. З часом стейк пули будуть створювати все більше блоків, а основні вузли консенсусу - все менше. Баланс між ними буде контролюватися параметром D.

Розподілене виробництво блоків (Shelley і за її межами)

Для швидкої зміни параметра D, який необхідний для децентралізації мережі, ми будемо використовувати такі показники, як кількість токенів ada, яке було делеговано. Як тільки мережа буде децентралізована на 100%, пули повністю візьмуть на себе виробництво блоків. У цей момент ми зможемо закрити основні вузли консенсусу і відключити параметр D. Це перший крок на шляху до повної децентралізації Cardano. Ми повернемося до цього трохи пізніше, в подальших публікаціях в блозі, коли обговоримо деякі з захоплюючих розробок, які дозволить використовувати Shelley в основній мережі.

Шлях до Shelley був довгим, але створення глобальної фінансової та соціальної операційної системи вимагає часу, наукової точності та підтримки з боку інформованої та віруючої в успіх громади. Як завжди, ми дякуємо Вам за підтримку і просимо уважно стежити за інформацією на наших офіційних каналах у міру розгортання тестової мережі Haskell Shelley і наступних етапів.