🇨🇿 Cardano a stablecoiny budou finanční páteří budoucnosti

V Bitcoin white paperu není nic, co by říkalo, že cílem projektu je učinit lidi bohatými. Analýza držitelů kryptoměn však ukazuje, že většina lidí přesně tohle očekává. Může ze spekulací vzniknout alternativní finanční svět? V tuto chvíli se to zdá nepravděpodobné. Algoritmické stablecoiny budou velmi důležitou součástí finanční budoucnosti. Potřebují decentralizované platformy pro chytré smlouvy, jako je Cardano, aby mohly existovat. Používaji nativní mince, jako je ADA, a přinášejí skutečné případy použití. Satoshiho vize alternativního finančního světa se může naplnit díky Cardanu a projektům jako Djed.

TLDR

  • Někteří fanoušci kryptoměn jsou jejími největšími nepřáteli, pokud lidem ukazují grafy a slibují nemožné.
  • Nejvhodnější technologií pro budování alternativního finančního světa bude taková, která uživatele izoluje od volatility.
  • Jednoho dne může být více uživatelů stablecoinů než držitelů volatilních kryptoměn.
  • Pokud lidem skutečně záleží na decentralizaci, musí ji začít preferovat před finančními spekulacemi.
  • Lidé se musí začít dívat dál než jen na obsah svých peněženek.

Spekulace je zabiják užitečnosti

Fanoušci kryptoměn, kteří lidem ukazují grafy a slibují jim bohatství, jsou možná nevědomky jejich největšími nepřáteli. Vytvářejí dojem, že kryptoměny je třeba koupit a pak čekat na novou vlnu kupců. Tímto přístupem v podstatě postavili kryptoměny na roveň akciím. Pokud si o kryptoměnách myslíte totéž, těžko budete poslouchat rady ostatních fanoušků, že byste měli kryptoměny utrácet za zboží a služby.

Problém je v tom, že pokud držitelé nakoupí kryptoměny a pak čekají, co se bude dít dál, velmi pravděpodobně je plánují prodat. Sledování grafů k tomu přímo vybízí. Většina influencerů prodává část svého portfolia na novém ATH a natáčí o tom videa. Toto chování způsobuje vysokou volatilitu.

Rozhodně neočekávejte, že na tomto spekulativním základě vznikne nový finanční svět. Lidé jsou nuceni nadále používat fiat měny. Dokonce se objevují narativy, že kryptoměny jsou lepší peníze a ty horší je třeba utratit. Pokud se nebudou chovat jako profesionální investoři, mohou na kryptoměnách prodělat. A profesionální investor vždy prodá, pokud je to výhodné. Držitel kryptoměn, který neprodává na ATH, nepoužívá fiat měny a kryptoměny bez váhání utrácí, je mýtický hrdina, který v reálném světě téměř neexistuje. Někteří lidé by takového hrdinu mohli dokonce označit za blázna.

Jediný užitek, který lidé vnímají, a mnozí dokonce tvrdí, že je to jediný možný užitek, je spekulace na růst tržní hodnoty. Prozradím vám jedno tajemství. Žádná kryptoměna nemůže učinit každého na světě bohatým.

Pokud se určitá kryptoměna stane příliš velkou, investoři si najdou nové koně, na které budou sázet. Vůbec nejde o konkrétní technologii, která je nejvhodnější pro digitální zlato, nebo podobné věci. Jde o racionální ekonomické chování velkých investorů, kteří mohou manipulovat médii a trhem.

Nejvhodnější technologií pro budování alternativního finančního světa bude taková, která uživatele izoluje od volatility a je užitečná.

Algoritmické stablecoiny

Algoritmické stablecoiny představují geniální technologický pokrok. Dokážou vytvořit stabilní hodnotu navázanou například na americký dolar nebo na cokoli jiného, co má relativně stabilní hodnotu. V ideálním případě by bylo nejlepší použít koš aktiv, jejichž hodnota se vzájemně vyvažuje.

Představte si, že jednou tokenizují akcie velkých společností, které najdete v indexu S&P. Tyto tokenizované akcie lze použít k vytvoření jakéhosi stablecoinu, jehož hodnota bude vycházet z výkonnosti stávajících společností. Lidé chtějí, aby peníze byly podloženy něčím reálným. Je to dobrý směr? Na to nemáme jasnou odpověď.

Jako zástavu lze použít kryptoaktivum, například ADA nebo BTC. Algoritmus stablecoinu si s volatilitou poradí. Čím méně volatilní budou kryptoměny, tím více stabilní budou stablecoiny. Důležitým aspektem je, že jako kolaterál se používá ADA, což je nativní mince projektu Cardano. Cardano umožňuje vytváření stablecoinů a je nezbytnou infrastrukturou pro celý mechanismus.

Algoritmické stablecoiny jsou decentralizované a třetí strana nad nimi nemá kontrolu. Stablecoiny si zachovávají všechny vlastnosti kryptoměn. Umožňují vlastní úschovu. Může je používat kdokoli na světě bez povolení třetí strany. Transakce nelze cenzurovat. S rozvojem dalších sítí a sidechainů můžeme očekávat nižší poplatky a privátní transakce. V ekosystému Cardano vznikají projekty jako Hydra a Midnight.

Nejdůležitější ze všeho je, že stablecoiny oddělují spekulanty od uživatelů. Uživatelé stablecoinů nemusí mít v peněžence mince ADA. Cardano umožní platit transakční poplatky v nativních aktivech. Spekulativní povaha kryptoměn a využívání stabilní kupní síly nebo služeb DeFi budou dva zcela oddělené světy.

Jednoho dne může být uživatelů stablecoinů více než držitelů volatilních kryptoměn. Je to ekvivalent toho, jako kdyby na planetě používalo operační systém Windows mnohem více lidí, než kolik je držitelů akcií Microsoftu.

Na úspěch stablecoinů bude možné spekulovat prostřednictvím ADA nebo rezervního tokenu SHEN (a dalších podobných tokenů). Ti, kdo spekulovat nechtějí, nemusí. Na druhou stranu je tato možnost otevřena všem bez rozdílu.

Díky stablecoinům mohou vzniknout služby DeFi, které budou zcela izolovány od volatility. Jakmile se decentralizovaná identita (DID) rozšíří a regulace stanoví pravidla pro její používání, otevřou se dveře pro vznik nových decentralizovaných bank.

Satoshiho vize může být realizována prostřednictvím stablecoinů. Decentralizované banky nebudou moci zneužívat svého postavení a měnit podmínky dohod. DeFi zůstanou dostupné všem lidem bez rozdílu. Decentralizované banky nebudou moci účtovat nadměrné poplatky a v mnoha případech shromažďovat údaje o klientech.

Nejtěžší bude změnit názor

Lidé se musí začít dívat dál než jen na obsah vlastní peněženky. Pokud se budou zajímat pouze o finanční spekulace, zpomalí to tempo blockchainové revoluce.

Očekávání bohatství od kryptoměn a vidění finančních spekulací jako největšího případu využití je do jisté míry pošlapáním Satoshiho vize a ideálů. Bitcoin může být z dlouhodobého hlediska řešením, ale v současné době rozhodně neřeší žádnou z věcí, které Satoshimu vadily nejvíce. Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny jsou volatilní a nehodí se pro žádné finanční operace. Jsou však vhodné jako zástava pro vytváření stablecoinů.

Lidé musí pochopit, že nejdůležitější je technologie, nikoli falešná ideologie. Principy decentralizace jsou to, co musí převládnout, a nezáleží na konkrétní implementaci. Změnit vnímání některých částí bitcoinové komunity bude velmi obtížné. Oni totiž vnímají vše, co není Bitcoin, jako nežádoucí konkurenci. Použití BTC jako zástavy pro stablecoin není vnímáno jako vhodný případ použití jednoduše proto, že je k tomu potřeba použít jiný blockchain.

Každý, kdo chápe, že důležité jsou principy a finanční revoluce, nemůže být maximalistou na úrovni technologie. Někteří to pochopí a jiní ne. Technologie zvítězí nad propagandou a maximalismem. Lidé budou používat to, co jim vyhovuje, aniž by riskovali ztrátu svého bohatství. Stablecoiny nabídnou užitečné případy použití, které kryptoměny ještě dlouho a možná nikdy nenabídnou. Pokud lidem skutečně záleží na decentralizaci, musí ji začít preferovat před finančními spekulacemi a používat stablecoiny místo fiat měn.

Stablecoiny a DeFi nejsou konkurencí pro Bitcoin, takže jí nemůže být ani Cardano. Satoshi by rozhodně nebyl proti používání DeFi a je pravděpodobné, že by se mu líbilo. Stablecoiny možná neřeší na 100 % vše, s čím chtěl Satoshi bojovat, ale řeší podstatnou část. Navíc to může být jen mezikrok.

Současné algoritmické stablecoiny jsou vázány na hodnotu USD, takže neřeší dlouhodobou inflaci. Ozývají se hlasy, že by měl existovat stablecoin navázaný na hodnotu zlata. Možná je to správná cesta.

Závěr

Lidé chtějí dělat chytrá rozhodnutí, ze kterých mohou profitovat. Jejich chování je logické a pragmatické, pokud jde o nákup kryptoměn. Spekulativní povaha kryptoměn však brání budování alternativního finančního světa, protože finanční spekulace jsou v zásadě opakem stability. “Buy low, sell high” je pravým opakem pro “použij bez rizika kdykoliv potřebuješ”.

Algoritmický stablecoin DJED, který byl vytvořen na platformě Cardano, je jedním z dalších pokusů o řešení vysoké volatility kryptoměn. Jedná se o velmi elegantní řešení, protože využívá mince ADA, které v ekosystému Cardano hrají významnou roli. ADA se stává rezervní měnou a lze ji považovat za nový způsob využití volatilního aktiva.

Lidé mohou začít používat DJED pro platby. Vyvstává otázka, proč by lidé měli používat DJED, když mohou používat fiat měny. Skutečnost je taková, že USD je mnohem stabilnější než mnoho fiat měn, takže uživatelská základna může být obrovská. Proč by lidé ze Západu měli používat DJED? Co třeba to, že mohou hodnotu dolaru držet bez banky ve své vlastní peněžence a mohou kdykoli poslat DJED na druhou stranu planety za nízký poplatek?

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si originální článek: https://cexplorer.io/article/cardano-and-stablecoins-will-be-the-financial-backbone-of-the-future