🇨🇿 Cardano nepotřebuje PayPal

CZ překlad:

Cardano nepotřebuje PayPal

Kryptoměna se dostává do bodu, kdy banky a tradiční finanční soukromé firmy začaly integrovat veřejný blockchain do své centralizované infrastruktury. My v tom vidíme spíše negativa a téměř žádná pozitiva.

PROČ PAYPAL VSTOUPIL DO KRYPROSTORU?

V říjnu 2020 platební gigant PayPal oznámil, že umožní svým 346 milionům uživatelů nakupovat a utrácet bitcoiny a hrstku dalších hlavních kryptoměn. Je to skutečně způsob adopce, který by kryptokomunita chtěla vidět? Není to tak zřejmé a záleží to na ideologii jednotlivců. Matematika se zdá být jednoduchá. Velký hráč v oblasti plateb vstoupil do kryptoměnového ekosystému, takže to znamená adopci a adopce přinese rostoucí ceny kryptoměn. Možná ale není matematika tak přímočará a možná nejde jen o cenu.

PayPal provozuje celosvětový online platební systém, který podporuje online převody peněz a slouží jako elektronická alternativa k tradičním papírovým metodám. Společnost funguje jako zpracovatel plateb pro online prodejce, aukční stránky a mnoho dalších komerčních uživatelů, za což si za některé výhody účtuje nemalé poplatky. Na internetu najdete několik kalkulaček poplatků PayPal a pokud je vyzkoušíte, zjistíte, kolik si platební gigant účtuje. Pokud například pošlete transakci v hodnotě 1 000 USD v USA, budete muset zaplatit poplatek ve výši téměř 30 USD. Pokud posíláte 1 000 EUR po Německu, budete muset zaplatit poplatek přes 25 EUR. Zdá se, že je to skvělý obchodní model.

Technologie blockchain má potenciál konkurovat tradičním platebním sítím. Veřejné blockchainové sítě jako Cardano a Bitcoin jsou přirozeně globální a může je používat každý. Ne zadarmo. Transakční poplatky musí být vždy zaplaceny. PayPal si přirozeně chce udržet svoji pozici v konkurenčním prostředí plateb v digitální podobě. Je zřejmé, že blockchain technologie tu zůstane s námi a můžeme očekávat změny v celém finančním světě. Nikdo neví, co můžeme očekávat, takže je dobré být připraven na všechno. Pokud jde o platby, kryptoměny mají dvě hlavní nevýhody, které brání lidem v jejich každodenním používání. Volatilita a často nízká škálovatelnost. PayPal je schopen vyřešit druhou nevýhodu. Výsledkem nízké škálovatelnosti je, že transakce jsou zpracovávány velmi dlouho a jsou často velmi drahé. Vidíme mnoho dalších služeb, které vám ochotně poskytnou platební kartu, která vám umožní platit kryptoměnou. PayPal je jen další, který umožňuje vytvořit peněženku a koupit několik vybraných kryptoměn, které lze později použít k platbám. Půjde o centralizovanou službu, nebudete mít v rukou soukromé klíče, nebo nebudete moci ani odeslat krypto do jiné krypto peněženky. PayPal vám umožňuje platit rychle. Centralizované služby jsou rychlé. Proč to PayPal dělá? Doufáme, že už víte. PayPal chce vybírat transakční poplatky a udržovat si tak svoji vlastní pozici.

PROBLÉMY S PAYPAL

Lidé používající PayPal představují pro kryptoměny velký problém, pokud jde o udržitelnost ekonomických modelů. Kromě snižujícího se rozpočtu na bezpečnost se často plánuje, že výběr transakčních poplatků bude hlavním příjmem odměňování lidí, který udržuje síť v provozu. Veřejné sítě musí za svoji bezpečnost platit. Čím více peněz se vybere, tím bezpečnější je síť, protože je nákladnější ji napadnout. Za poctivé jednání je nutné platit. Vybírání transakčních poplatků je byznys. V případě PayPal je zisk rozdělen mezi několik majitelů platební společnosti. V případě blockchainu je zisk distribuován mnoha subjektům, které jsou odpovědné za provozování sítě. V případě PoW sítě, jako je Bitcoin, jsou transakční poplatky rozděleny úměrně těžařům a provozovatelům poolů. V případě projektu Cardano jsou transakční poplatky proporcionálně rozděleny všem vlastníkům ADA mincí, kteří delegoval mince na pool a podílejí se tak na decentralizaci a zabezpečení sítě. Z tohoto pohledu lze PayPal považovat za nepřítele, který chce převzít byznys s krypto transakcemi. Pokud by lidé začali platit přes PayPal, bylo by k podstatně na první vrstvě méně transakcí. Znamenalo by to, že transakční poplatky by musely být nesmírně vysoké, nebo by se mohla snížit bezpečnost a decentralizace sítí.

Projekty jednotlivých kryptoměn musí zlepšit škálovatelnost, pokud si jejich týmy přejí udržet své sítě decentralizované a nezávislé. Vstup PayPal lze vnímat jako varování, že výzkum a vývoj musí být rychlejší. Většina lidí se nebude o ideologii příliš starat a v centralizovaných službách pro decentralizované kryptoměny nemusí vidět problém. Musíme vybudovat vlastní decentralizovanou infrastrukturu, abychom byli nezávislí na firmách, jako je PayPal. Je to opravdu nutné, protože jsme zodpovědní za zdrojový kód a můžeme rozhodovat o důležitých věcech, jako je soukromí, odolnost vůči cenzuře atd. PayPal je soukromá, zisková a regulovaná společnost. Neočekávejte, že se stane součástí decentralizační revoluce. Peněženky PayPal budou ovládány firmou včetně soukromých klíčů. Kdyby tedy lidé nechali tuto firmu ovládat své soukromé klíče, mohla by se PayPal stát novou centralizovanou krypto bankou. Musíme lidi naučit, že musí nést odpovědnost za své bohatství, a musíme vytvořit decentralizované banky. Koncept decentralizace zvítězí, pouze pokud bude obecně srozumitelný a přijatý. Lidé musí pochopit rozdíly mezi centralizací a decentralizací se všemi důsledky nejen pro ně, ale také pro ekonomické modely projektů kryptoměny.

CARDANO NEPOTŘEBUJE PAYPAL

Decentralizace je stupnice. Pokud je nutná škálovatelnost, je obtížné současně dosáhnout dobré decentralizace. Tým IOG pracuje na infrastruktuře, která bude decentralizovaná a zároveň škálovatelná. Hydra, řešení druhé vrstvy Cardano, bude schopna nahradit tradiční platební sítě. Cardano nebude pro zajištění rychlé transakční sítě potřebovat PayPal. Platební transakce zůstane v rukou stake-holderů Cardano a provozovatelů uzlů.

PayPal je schopen vyřešit škálovatelnost, ale stále existuje problém s volatilitou. Neočekáváme, že lidé v dohledné budoucnosti začnou platit volatilními kryptoměnami. Stabilní mince pravděpodobně pravděpodobně brzy ovládnou svět a nastupující digitální měny centrálních bank (CBDC) tento proces jen urychlí.

Platební byznys je lukrativní, ale kryptoměny nejsou jen o tom. Chytré smlouvy přinesou další úroveň inovací týkajících se důvěry a očekává se, že bude narušeno mnoho dalších finančních služeb. PayPal je schopen zpracovávat transakce a úroveň důvěryhodnosti je založena na aktuálním právním systému. Chytré smlouvy mohou do jisté míry nahradit i právní systém. To je velmi užitečný zejména v přeshraničních platbách a službách. Právní systémy v obou zemích se mohou lišit. Chytrý kontrakt dokáže vytvořit dohodu, která bude spravedlivá vůči oběma stranám, a blockchain je schopen zprostředkovat důvěru. K vyřešení možného konfliktu tedy nebudou nutné použít právní systémy. Blockchain a jeho infrastruktura pro technologii smart contract bude schopna nahradit současné finanční služby na globální úrovni. PayPal tomu může jen těžko konkurovat. Jde o distribuci důvěry, jinými slovy o decentralizaci. Už jste někdy uvažovali o tom, že si půjčíte od někoho ze zahraničí? V současné době to není tak obvyklé. Doufejme, že Cardano může tento typ služby poskytnout docela snadno během několika let. Transakce v rámci inteligentních smluv musí zůstat pod kontrolou infrastruktury blockchainu. Jak jsme řekli, PayPal tomu není schopen konkurovat.

ZÁVĚR

Širší veřejnost se právě díky PayPalu dozvěděla o kryptoměnách. To je možná jediný pozitivní aspekt. Z dlouhodobého hlediska by mohl být vliv PayPalu na kryptoměny spíše negativní. Může se zdát, že rychlé transakce mohou pomoci k rychlejšímu přijetí kryptoměn, ale není to pravda. Skutečné přijetí je o svobodě. Jde o schopnost vytvořit si vlastní krypto peněženku a uchovat si soukromé klíče. Týmy musí být dodat použitelné a škálovatelné infrastruktury. Kryptoměny nejsou jen o držení a čekání na zhodnocení. Pokud budeme jen čekat, přijdou soukromé centralizované služby a pokusí se poskytnout infrastrukturu, která bude zpočátku rychlá a hlavně levná. Cardano bude mít infrastrukturu, která bude rychlá a vysoké transakční poplatky se stanou součástí historie. Cardano nedá PayPalu žádnou šanci.

Přečtěte si původní článek:

[Cardano does not need PayPal | Cardanians]