🇨🇿 Chceme mít na Cardano stablecoin podobný PYUSD?

PayPal plánuje spustit svůj vlastní stablecoin PYUSD na Ethereu. Nabízí se otázka, proč v ekosystému Cardano nejsou stabilní coiny kryté USD a za jakých podmínek je to pro komunitu přijatelné. Stablecoiny vydané regulovanými institucemi přicházejí s vlastnostmi, které jsou v rozporu s principy decentralizace. Pojďte prozkoumat rozdíly v architektuře Cardano a Ethereum abyste pochopili jaký je rozdíl mezi tokeny vydané přes smart kontrakty a nativními tokeny na Cardano.

Peněžní vrstva internetu

Jsem přesvědčen, že blockchain disruptuje internet a vize Web3 se během deseti nebo dvaceti let stane realitou. Možná trochu paradoxně nebudou tahounem této proměny kryptoměny, ale stablecoiny. Používání stablecoinů může zvýšit přijetí kryptoměn, protože pro lidi dává větší smysl držet nativní aktiva sítě, kterou denně používají pro finanční operace.

Věřte mi, že pokud PayPal vydává stablecoiny na Ethereu, musí držet velký pytel ETH. Pobídky jsou ekonomické a logické. Adopce zvyšuje síťový efekt a to zvyšuje množství vybraných poplatků spolu s touhou držet aktivum spojené s úspěchem.

USD má obrovský síťový efekt podobný ostatním fiat měnám. Prostřednictvím tokenizovaných dolarů si lidé osvojí blockchainové peněženky, které se stanou branami do světa Web3. Na začátku budou mít lidé ve svých blockchainových peněženkách pouze tokenizované dolary, ale postupem času se stanou populární i další věci, jako je digitální identita, NFT a další tokenizovaná finanční aktiva. Někteří uživatelé mohou zůstat věrní custodial řešením, ale věřím, že stále více lidí začne přecházet na self-custody řešení.

DeFi na stablecoinech a větší integrace s tradičními finančními službami může přilákat miliony nových uživatelů do světa blockchainu. Dominantní blockchainové sítě se stanou peněžní vrstvou internetu. Mnoho lidí bude využívat Web3 naplno a počet uživatelů poroste. Je to logické a přirozené. Pokud vám vlastní úschova dává smysl v případě držení ADA, ETH, BTC atd. a rozumíte výhodám, které tato forma nabízí, budete mít stejné požadavky na peníze a další finanční aktiva.

Adopce kryptoměn začala jejich držením. Pokračovalo to prostřednictvím schopnosti vyměňovat digitální hodnotu způsobem peer-to-peer. Dalším krokem jsou peer-to-peer finanční a sociální služby, které známe pod zkratkami DeFi a Web3.

Stablecoiny jsou absolutní nutností pro přijetí kryptoměn, protože vysoká volatilita kryptoměn brání jejich použití. Naprostá většina lidí drží kryptoměny na centralizovaných burzách a dalších depozitních službách, protože nemají zájem je používat k platbám a DeFi. Mezi fanoušky kryptoměn převládl příběh uchovatele hodnoty, což přirozeně vedlo k neochotě používat kryptoměny jako prostředek směny. Realita je taková, že fiat měny jsou stále lepším prostředkem směny než kryptoměny.

Každý ekosystém, který chce být v nadcházejících letech úspěšný, musí mít stablecoiny, v této fázi přijetí ideálně stablecoiny kryté USD. PayPal na platformě X (dříve Twitter) uvedl, že PYUSD bude podporován vysoce likvidními a bezpečnými aktivy. Chápu to tak, že PYSUSD nemusí být 1:1 podpořen USD, ale na tom v tuto chvíli pravděpodobně nezáleží.

Je důležité vědět, že stablecoiny vydané regulovanými institucemi mají své podmínky použití a ty jsou neslučitelné s principy decentralizace. Asi už víte, co vám teď řeknu. PayPal může zmrazit účet a cenzurovat transakce uživatelů stablecoinů.

Podmínky používání

Pokud se podíváte na zdrojový kód smart kontraktu stablecoinu PYUSD uvidíte věci které se vám nebudou líbit. PayPal může například zmrazit váš účet nebo smazat balanci zmraženého účtu.

Pokud se podíváte na podmíny použití které jsou veřejně dostupné, budete překvapení co všechno může PayPal dělat. V dokumentu se můžete například dozvědět, že PayPal může zabavit vaše krypto aktiva, pokud si myslí, že jste se dopustili nezákonné činnosti.

Pokud se domníváme, že jste se zapojili do jakékoli omezené činnosti, můžeme kdykoli podle vlastního uvážení podniknout řadu opatření na ochranu společnosti PayPal, jejích zákazníků a dalších. Kromě nápravných opatření uvedených ve vašich smluvních podmínkách pro zůstatek PayPal mohou mezi kroky, které můžeme podniknout, mimo jiné omezení vašeho přístupu k centru kryptoměn nebo jeho používání a/nebo pozastavení vašeho centra kryptoměn, a to okamžitě a bez sankcí. nám, včetně omezení vaší schopnosti nakupovat, prodávat, převádět nebo převádět kryptoaktiva. Opravňujete společnost PayPal zabavit vaše krypto aktiva, pokud se domníváme, že transakce týkající se těchto kryptografických aktiv zahrnuje praní špinavých peněz, financování terorismu, podvod nebo jakýkoli jiný druh zločinu.

V této souvislosti je nutné se ptát, zda je uvolnění PYUSD pro blockchain průmysl pozitivní nebo spíše negativní událostí. To je jistě dobrá zpráva pro adopci, ale porušování principů decentralizace asi nepotěší nikoho, kdo věřil, že blockchain může narušit finanční systém a vrátit moc zpět do rukou uživatelů. Stablecoin PayPal ponechává velký podíl moci v rukou společnosti.

PayPal si vybral platformu Ethereum, protože bylo možné dosáhnout funkčnosti požadované regulačními orgány. Všechny hlavní stabilní coiny kryté USD včetně USDT a USDC byly raženy na Ethereu a několika dalších platformách. Nutno dodat, že tyto stablecoiny mají podobné vlastnosti jako PYUSD, tedy splňují regulatorní požadavky.

Před komunitou Cardano stojí naléhavá otázka. Chceme mít tyto stablecoiny na platformě Cardano i za cenu možnosti cenzury a možnosti zmrazení účtů? A je vůbec možná realizace?

Chytré smlouvy vs. nativní aktiva

Jedním z hlavních důvodů, proč na Cardano nejsou stabilní coiny kryté USD, je rozdíl v designu ve srovnání s Ethereem. Ethereum umožňuje ražení tokenů prostřednictvím chytrých kontraktů. Stejný smart kontrakt je pak nutné použít pro jakoukoliv manipulaci s tokeny, včetně jejich převodu na jinou adresu. Vývojáři třetích stran mohou do chytré smlouvy implementovat libovolnou funkcionalitu, včetně možnosti zmrazit uživatelský účet, adresy na černé listině atd.

Na obrázku níže můžete vidět, jak se chytrá smlouva používá v interakci mezi Alicí a Bobem. Alice chce poslat tokeny PYUSD Bobovi. Tento požadavek je zpracován zdrojovým kódem inteligentní smlouvy Solidity. Vývojáři třetích stran mají kontrolu nad tím, jak bude chytrá smlouva zpracovávat uživatelské operace. V podstatě rozhodují, zda se tokeny dostanou z adresy Alice na adresu Boba.

Cardano používá tzv. ledger více aktiv (multi asset ledger). Cardano umožňuje ražbu (a pálení) tokenů prostřednictvím nativních skriptů. Nativní skript umožňuje definovat pouze základní pravidla tokenu pomocí velmi jednoduchých operací. Jakmile jsou tokeny vyraženy, protokol Cardano je může přenášet stejně jako ADA, tedy bez použití skriptů nebo smart kontraktů. Jinými slovy, stejný zdrojový kód na úrovni protokolu Cardano, který se používá pro přenos ADA, se používá také pro přenos tokenů.

Třetí strany nemají kontrolu nad protokolem Cardano a nemohou upravovat funkčnost stejným způsobem, jaký umožňuje Ethereum prostřednictvím chytrých smluv. Protokol Cardano neumožňuje zmrazení účtu ani cenzuru transakcí v případě ADA, takže to platí i pro všechny tokeny. Jinými slovy, v současné době není možné implementovat funkcionalitu pro stablecoiny, která by splňovala požadavky regulátorů.

Na obrázku níže můžete vidět podobný příklad, kdy chce Alice poslat tokeny Bobovi. Všimněte si, že nativní skript byl použit pouze pro ražbu tokenů. Přenos tokenů probíhá prostřednictvím zdrojového kódu protokolu Cardano. Cenzura, blacklisting a zmrazení účtu nejsou možné.

Cardano neumožňuje těm, kteří razí tokeny, aby si nad nimi ponechali kontrolu. Tokeny ražené na Ethereu jsou více programovatelné. Oba přístupy mají své výhody i nevýhody. Převod tokenů na Cardano je levnější, bezpečnější a díky menší přímé programovatelnosti neumožňuje věci jako cenzuru transakcí a zmrazení účtu. Důležité je, že tokeny jsou vždy ve vlastnictví uživatelů a nikdo je nemůže vzít ani zabránit jejich odeslání někomu jinému.

Lidé používající Ethereum musí při používání tokenů platit více poplatků, protože za použití smart kontraktu je nutné platit GAS. V inteligentní smlouvě mohou být chyby. Díky vyšší programovatelnosti je však možné splnit požadavky regulátorů. Je důležité si uvědomit, že uživatelé nevlastní tokeny, které mají na svých adresách. Tokeny skutečně vlastní, alespoň do určité míry, ten, kdo má kontrolu nad smart kontraktem.

Z pohledu uživatelů je téměř jedno jestli pro ERC-20 využívají custodial služby nebo drží tokeny ve svých peněženkách, neboť se nejedná o self-custody v pravém slova smyslu. Při posílání PYUSD bude mezi Alicí a Bobem vždy stát smart kontrakt který kontroluje PayPal.

Jakou cestou se vydat?

V komunitě Cardano se diskutuje o zavedení takzvaných chytrých tokenů nebo meta-assets, tedy tokenů, které by připomínaly standard ERC-20. Tyto tokeny by umožnily programovatelnost jejich převodu z účtu na účet. Na GitHubu se můžete podívat na návrh od HarmonicLabs který přináší tokeny podobné ERC-20 standardu.

Otázkou, na kterou by komunita měla mít odpověď, je, zda něco takového vůbec chceme. Vyhovění regulačním požadavkům je téma, které rozdělí komunitu, protože názory se mohou lišit.

Nezbytně potřebujeme stabilní coiny kryté USD. Firmy však nemohou Cardano používat k těžbě stablecoinů, pokud nejsou splněny regulační požadavky. Má komunita Cardano trvat na principech decentralizace i za cenu pomalejšího přijetí projektu, nebo poskytnout funkcionalitu, která umožní implementaci funkcionality, kterou instituce vyžadují?

Závěr

Emurgo se zatím nepodařilo spustit plánované USDA kvůli regulačním překážkám. Mezitím se v Catalystu objevil projekt Mehen USD (USDM), což je další pokus o dodání stablecoinu krytého USD. Jedním z dalších způsobů, jak dostat stablecoiny kryté USD na Cardano, je přes bridge (mosty). Mosty jsou stále rizikem a komunita Cardano si jistě vzpomene na hack mostu Nomad, který umožnil krátkodobě používat USDC a USDT v ekosystému Cardano.

Cardano má překolateralizovaný algoritmický stablecoin DJED, který je více decentralizovaný než stablecoiny kryté USD. Algoritmické stablecoiny bohužel momentálně nemají důvěru uživatelů kvůli krachu projektu UST (Terra Luna).

Nejlepší by bylo mít stabilnícoiny kryté USD jako nativní aktiva v ekosystému Cardano, tedy se všemi výhodami decentralizace. Nejsem si vůbec jistý, jestli je toho možné dosáhnout a zatím to vypadá, že ne. Měli bychom se tedy zamyslet nad tím, zda implementovat funkcionalitu, která umožní vytváření tokenů, jejichž přenos může být podmíněný (tedy kontrolovaný zdrojovým kódem třetí strany).

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: https://cexplorer.io/article/do-we-want-to-have-a-pyusd-like-stablecoin-on-cardano