🇨🇿 Cardano pool operátoři mohou jednou být součástí velkého byznysu

Mnoho lidí z Cardano touží po tom stát se provozovatelem staking poolu (SPO - Staking Pool Operator). To je pro ekosystém velmi pozitivní. Lidé by si měli být vědomi skutečnosti, že být SPO může být jednoho dne seriózním byznysem s velkou konkurencí a také s určitými nároky na provozovatele.

Prostředí kryptoměny se v posledních letech změnilo

Na začátku byli bitcoinoví těžaři lidé, kteří slyšeli o možnosti vydělat si magické mince skrze spuštění svých počítačů přes noc a nechat je zabývat se takzvanou těžbou. Často to začali dělat nadšenci krypto-punku. Později se do těžebního procesu přidali další lidé a chtěli si vydělat digitální mince také. Bylo lákavé provozovat decentralizovanou síť, kterou vytvořil anonymní člověk(lidé) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, aby světu poskytl nezávislé peníze. Peníze, které by nekontroloval centralizovaný orgán. Namísto centrálního emitenta, který by ovládal peněžní zásobu, byla síť navržena tak, aby postupně uvolňovala nové mince v předem definované křivce. Cena bitcoinů byla na samém začátku nulová. Bitcoin byl spuštěn v lednu 2009 a první transakce v reálném světě proběhla v roce 2010, kdy bitcoinový těžař koupil dvě pizzy od společnosti Papa John’s na Floridě za 10 000 bitcoinů. Byl to barterový obchod. Po nějaké době bylo možné bitcoiny ocenit ve fiat měnách. V roce 2010 se objevily první burzy a cena bitcoinů se během 10 dnů zvýšila z 0,008 USD za BTC na 0,08 USD za minci. Pravděpodobně znáte aktuální cenu.

V té době nemohl nikdo předvídat budoucnost Bitcoinu a pravděpodobně to platí i v dnešní době. Mohli byste se zeptat, co má Cardano společného s historií Bitcoinu. Cardano i Bitcoin jsou veřejné a otevřené sítě. Znamená to, že se každý může připojit a podílet se na jeho provozování, což může být profitabilní byznys. Historie Bitcoinu je delší, takže se na ni můžeme podívat a poučit se z ní. Pro nás je obzvláště zajímavý vývoj těžby v čase. Satoshi navrhl Bitcoin tak, aby každý držitel mohl být také těžařem. Pokud jste si stáhli celý uzel, mohli jste začít s těžbou v počítači s vysokou pravděpodobností, že vytěžíte blok a získáte odměnu. Dá se říci, že každý držitel bitcoinů se mohl účastnit provozu sítě a tím se podílet na její decentralizaci a bezpečnosti.

O těžbu bitcoinů se postupně začalo zajímat stále více lidí. Jak jejich počet pomalu narůstal, pravděpodobnost úspěšnosti těžby se postupně snižovala. Výkon vašeho CPU nebo počet počítačů, které jste měli, začaly hrát stále vyšší roli, pokud jde o vytěžení bloku, potažmo získání odměny. Jak asi víte, k těžbě bitcoinů potřebujete počítač. Těžba bitcoinů je soutěž mezi všemi účastníky. Čím vyšší máte hash-rate, tím častěji se vám daří získat odměnu. Lidé tak začali používat dražší CPU, poté efektivnější GPU a později ještě lepší speciální hardware s čipy ASIC (čip integrovaný do obvodu specifický pro aplikaci). Přidali se noví horníci a zjistili, že získání odměny trvalo stále více času. Odměna se v Bitcoin síti vyplácí přibližně každých 10 minut. To znamená, že může odměnit pouze 144 horníků denně. Začalo být obtížnější získat odměnu s nízkým hash-rate rychlostí. Těžaři s nízkým hash-rate museli dlouho čekat na odměnu, což začalo být dost stresující.

Bitcoinový protokol nezajímá, kteří těžaři budou odměněni. Je to vždy vítěz soutěže v daném cyklu a může to být klidně pětkrát za sebou stejný těžař. Když se do těžby pustilo tisíce těžařů, začalo být opravdu frustrující čekat na odměnu mnoho dní nebo dokonce týdnů. Těžba bitcoinů vyžaduje spotřebu energie, takže těžaři potřebují odměnu k pokrytí nákladů. Těžba se dostala do stádia, kdy bylo potřeba něco změnit. Stalo se to v roce 2010, kdy světlo světa spatřil první těžební pool. Jednotliví těžaři se mohli připojit k těžebnímu poolu a dát dohromady jejich hash-rate. Všichni dohromady se snažili vytěžit blok, takže šance se výrazně zvýšila. Pooly tak měly vyšší pravděpodobnost toho, že dostanou odměnu každý den. Těžaři byli šťastní, protože častěji dostávali odměny a měli jistotu, že mohou splácet náklady na těžbu. Vývoj pokračoval a v dnešní době je těžba velkým byznysem, ve kterém mohou být dlouhodobě ziskoví pouze profesionálové. Je většinou nerentabilní těžit doma s jediným ASIC minerem. Šance vytěžit blok bez přidání se k nějakému poolu je téměř nulová. Větší podnikatelé museli přesunout těžbu do zemí, kde byla levná elektřina. Postavili velké těžební haly, které zaplňují tisíce ASIC minerů.

Způsob, jakým je bitcoinová síť udržována v provozu, se za poslední desetiletí výrazně změnil. Místo velkého počtu malých těžařů, které jsme mohli vidět v minulosti, existuje několik subjektů, které dělají velký byznys a to hlavně pro to, že je to profitabilní. Všimněte si, že vývoj těžby jde ruku v ruce s úspěchem Bitcoinu z hlediska adopce a tržní kapitalizace. Když se zvýší finanční a sociální význam veřejné sítě, lze očekávat dopad na způsob jejího provozu. Kryptoměny jsou obecně velmi nová věc a nemáme žádné předchozí zkušenosti. Nikdo nemohl předvídat, jak se změní těžební prostředí, a můžete si být jisti, že se v budoucnosti dočkáme dalšího vývoje a možná velkých zlomových změn. Pokud jde o Cardano, můžeme očekávat podobný vývoj. Pokud se zvýší finanční a sociální význam sítě Cardano, může být nepředvídatelným způsobem ovlivněný také staking. Nyní je v komunitě mnoho Cardano nadšenců, kteří provozují staking pool. Tito lidé by měli vzít do úvahy, že se ze stakingu jednou může stát výnosný byznys a mnoho entit bude chtít být jeho součástí. Udržet si svoji konkurenceschopnost a profitabilitu podniku může být jednou složitější než dnes a může být potřeba celý podnik profesionalizovat.

Kde se nacházíme nyní

Celý sektor kryptoměn se proměnil. Myšlenky původní krypto-punkové komunity jsou stále přítomny, ale nejsou tak viditelné, jak by si někteří členové přáli. Je zřejmé, že technologie blockchain může být budoucností v mnoha průmyslových odvětvích a přetvořit hlavně finanční svět. Banky, společnosti a další subjekty prozkoumávají toto odvětví, experimentují s blockchainem a hledají partnery. Mnoho investorů se také přidalo a snaží se najít nové příležitosti. Veřejné otevřené sítě zde zůstanou a otázkou je, jak rychlá bude jejich adopce širokou veřejností a jak to jednou bude vypadat.

Cardano je projekt zaměřený hlavně na svoji misi, kterou Charles Hoskinson často prezentuje světu. Cílem projektu je stát se sociálním a finančním operačním systémem. Je zde proto, aby poskytoval finanční identitu lidem, kteří ji nemají a nejvíce ji potřebují. Aby uspěl, musí být schopen řešit skutečné problémy. Je to velmi obtížný a náročný úkol. Dosažení tohoto cíle může chvíli trvat a lidé o budou o úspěchu pochybovat. Určitě uvidíme i nějaké neúspěchy. To vše je v pořádku. Může to být velice podobné tomu, co jsem viděli u Bitcoinu. Bitcoin byl původně vybudován k tomu, aby se stal elektronickým peněžním peer-to-peer systémem. Narativ se postupem času změnil a z elektronického peněžního peer-to-peer systému se dnes stalo spíše nový uchovatel hodnoty. To, co platí dnes, nemusí platit zítra a v budoucnu se může narativ znovu změnit. Je důležité vědět, že staking průmysl by se mohl začít zásadně měnit, až bude zřejmé, že mise Cardano se realizuje. Uvědomte si, že to může trvat 5–10 let a změna může být pomalá a postupná podobně, jak jsme viděli u těžby bitcoinů. Provozovatelé Cardano poolů musí být ostražití a v případě potřeby se přizpůsobit změnám. Je pravděpodobné, že bude nutné vyladit nastavení protokolu, aby Cardano zůstalo decentralizované a zabezpečené. Tyto změny se pravděpodobně přímo dotknou provozovatelů poolů a možná také delegátorů.

Jak bude Cardano staking vypadat v budoucnosti?

Cardano bylo od začátku navrženo pro masové přijetí. Pooly jsou tedy součástí distribuce konsensuální moci od samého začátku. Co se pravděpodobně v budoucnu změní, jsou parametry, které ovlivňují úroveň decentralizace a bezpečnosti. Protokol je schopen ekonomicky podporovat určitý počet poolů. To znamená, že lze například snížit úroveň saturace a může být vyžadována vyšší pledge (osobní vklad operátora při založení poolu) operátora. Výhodou je, že místo elektřiny jakožto neomezeného zdroje, se používají ADA mince jakožto zdroj omezený. Nikdy nebude vyraženo více mincí ADA než 45 000 000 000. Znamená to, že podíl konsensuální moci se pro držitele nikdy nezmění. Váš současný podíl (stake) můžete považovat za částečné vlastnictví sítě Cardano. Pokud operátor poolu vlastní například 0,01% mincí ADA v oběhu, pak podíl konsensuální síly zůstane podobně stejný i v dalších letech. Předpokládejme, že vlastnictví 0,01% mincí v oběhu bude dostatečné množství pro vytvoření poolu v budoucnosti. Bude to například požadovaná velikost zástavy. Tento podíl na vlastnictví sítě se nikdy nezmění a bude vždy možné vytvořit pool, protože počet poolů se bude spíše zvyšovat než snižovat. Existuje určitá jistota, že s touto částkou budete vždy schopni vytvořit pool? Ne, je to jen pravděpodobné. Může se stát, že z bezpečnostních důvodů bude nutné vlastnit 0,02% podíl, abyste měli dostatečné množství mincí na zástavu.

Dobrou zprávou je, že delegátoři budou vždy součástí stakingu. V případě Bitcoinu museli malí těžaři opustit těžební činnost jen proto, že si nemohli koupit levnou elektřinu. Nechtěli jít do rizikového podnikání a kupovat drahé ASIC minery. V případě Cardano se může každý účastnit stakingu a tím decentralizovat a zabezpečit síť. Je možné delegovat pouze jednu minci ADA do poolu. Cardano staking je inkluzivnější byznys než těžba bitcoinů. Delegátoři nemusí investovat do drahého hardwaru jen pro to, aby se mohli účastnit stakingu. Každých 5 dní protokol Cardano odměňuje pooly, které v epoše vyprodukovaly alespoň jeden blok. Provozovatelé poolů a také delegátoři dopředu ví, kdy očekávat odměnu. Když se velcí byznysmeni pokusí převzít staking průmysl, nemohou to snadno udělat nákupem externího zdroje a vytlačením malých hráčů. Budou si muset koupit mince ADA. Pokud provozovatelé poolu a delegáti udrží své coiny, budou mít vždy stejný stake a právo na odměnu. Je těžké předvídat, zda v budoucnosti uvidíme vysoký počet malých poolů s mnoha věrnými delegátory, nebo pár velryb. S největší pravděpodobností můžeme očekávat kombinaci obého. Z pohledu provozovatele staking poolů si můžeme být téměř jistí, že si operátoři budou schopni udržet své podnikání, pokud si ponechají dostatečný počet mincí na pledge. Velryby nemají šanci kompletně vytlačit malé operátory prostřednictvím svých velkých staků.

Stake poolu se skládá z pledge provozovatele poolu a z mnoha dalších delegovaných staků, které stake-holdeři delegovali danému poolu. Provozovatelé pool by neměli zapomínat, že musí přilákat delegátory, protože čím větší je pool, tím vyšší odměna se jim dostane. Větší hráči mají více zkušeností s marketingem a budou se snažit přilákat delegátory do svých poolů. Mohou dokonce provozovat soukromé pooly. To znamená, že mohou zcela nasytit své pooly a nepotřebují vůbec lákat delegátory. Malí operátoři to mohou brát jako výhodu a upozorňovat na to. Mohou lidem vysvětlovat, že síť bude více decentralizována s vyšším počtem nezávislých poolů.

Nikdy se nestane, že bude nasycených 1000 poolů a každý z nich bude vlastněn nezávislým subjektem. Tržní kapitalizace projektu je vysoká pro malé investory, ale relativně malá pro velryby. Může se jednoduše stát, že jedna entita může mít desítky poolů. Nevypadá to dobře, ale také velryby se podílejí na stakingu hlavně kvůli zisku. Mají ve hře svoji kůži a vlastnit velký stake nemusí nutně znamenat, že budou plánovat útok. Někteří lidé dokonce oceňují, že existují velcí hráči, protože to dává projektu legitimitu a je to jakási rovnováha pro mnoho malých operátorů. Osobně bychom rádi viděli spíše mnoho malých a středních operátorů než několik velryb, které by měly dohromady více než 50% podíl. Je extrémně obtížné vytvořit decentralizovanou síť v prostředí, kde lze moc koupit za peníze. Držitelé mincí budou mít v Cardanu hlasovací práva a mohou navrhnout změnu některých parametrů pro vyladění decentralizace. To nemůže problém plně vyřešit, ale alespoň to poskytuje možnost reagovat na některé neočekávané události v budoucnosti.

Cardano je smart kontrakt platforma. Počet nově vydaných tokenů a decentralizovaných aplikací poroste. S tím se zvýší počet transakcí a operátoři pravděpodobně budou muset upgradovat svůj hardware. Z podnikatelského hlediska by to měli operátoři vzít do úvahy a za tímto účelem by si měli začít spořit.

Volatilita a kolísání ceny ADA mincí je faktor, díky němuž je podnikání v kryptu obecně dost nejistý podnik. V krypto světě může cena jít 10x nahoru a pak 10x dolů během třeba jednoho roku. Provozovatelé poolů musí uhradit své náklady a musí s volatilitou počítat. Může být užitečné porozumět tržním cyklům a vědět, kdy v pravý čas prodat mince ADA. Provozovatelé rozhodně nemusí být tradeři, měli by však zvážit potenciál projektu co se týče tržní kapitalizace. Stanovot tak poplatky za provoz poolu může být obtížné. Provozovatel to může udělat s ohledem na aktuální cenu a v budoucnosti snížit poplatek. Nebo může nastavit nízký poplatek a očekávat zvýšení ceny mincí ADA při příštím býčím trhu. Delegátoři mají rádi nižší poplatky, ale operátoři chtějí být ziskoví i v medvědím trhu. To je docela dilema.

Závěr

Pokud jste provozovatelem Cardano poolu, jste už nyní na začátku rodícího se a velmi zajímavého staking průmyslu. Je to rozhodně obtížná role, protože je nutná řada odborných znalostí. Kromě IT dovedností musíte také vědět něco o marketingu, reklamě, podnikání, účetnictví a možná i ekonomice a tradingu. Pro jednoho člověka se to může zdát hodně, ale stále je možné uspět jako jednotlivec. Celý krypto prostor může v příštích 10 letech vypadat jinak a je těžké předvídat, co bude pro provoz Cardano poolu nutné. Jedna věc je jistá, ADA je vzácný zdroj a konsensuální síla je založena na mincích. Pokud je máte, můžete buď provozovat pool, nebo je delegovat. Síť vlastní všichni stake-holdeři a ti budou odpovědní za budoucnost projektu. Nikdo jiný.

Přečtěte si původní článek: