🇨🇿 Počet Cardano poolů nesmí nikdy začít klesat

Cardano má obrovské množství poolů, které spravují nezávislé subjekty. Někteří provozovatelé provozují více poolů. Pouze 2 provozovatelé mají přibližně 10% podíl na produkci bloků. Třetí a další provozovatelé mají méně než 4% podíl. V současné době se v bitcoinové komunitě diskutuje o tom, že 2 pooly mají dohromady více než 51% podíl na produkci bloků. Jmenovitě se jedná o Foundry USA a Antpool. Podle některých to údajně není hrozbou pro decentralizaci, protože těžaři mohou údajně kdykoli delegovat hash rate jinam. Je velmi nebezpečné nevnímat tendenci k centralizaci jako problém a utěšovat se argumentem, že provozovatelé poolů bez těžařů stejně nic nezmůžou. Delegování moci funguje velmi podobně v sítích Bitcoin a Cardano. Jediný rozdíl je v podstatě ve zdrojích, které jsou delegovány. Stakeři mohou kdykoli delegovat na jiný pool Cardano. Přesto bychom měli důsledně dbát na to, aby se počet poolů zvyšoval. Nesmíme udělat stejnou chybu, jakou nyní dělá komunita Bitcoinu. Vysvětleme si význam poolů a zopakujme si základní principy decentralizace.

TLDR

  • Z teorie her víme, že bezpečnost se zvyšuje s počtem účastníků síťového konsensu.
  • Velcí těžaři delegují na největší pooly, místo aby podporovali ostatní menší pooly.
  • Foundry USA pool je vlastněn skupinou Digital Currency Group.
  • Decentralizace je jako demokracie. Lidé se o ni musí starat, jinak o ni přijdou.
  • Čím více je účast na konsensu ekonomicky dostupná, tím je pravděpodobnější, že se udrží vysoká úroveň decentralizace.

Rozdělení konsensuální moci

Decentralizace blockchainových sítí spočívá v maximalizaci distribuce konsenzuální moci mezi účastníky. Bezpečnost sítě je postavena na síťovém konsensu, kterého se mohou účastnit jak poctiví, tak nepoctiví účastníci. Síť lze považovat za bezpečnou pouze na základě předpokladu, že se většina účastníků síťového konsensu chová čestně. Musíme předpokládat, že každý účastník se může začít chovat podvodně, pokud k tomu dostane příležitost.

Z teorie her víme, že důležitým faktorem poctivého chování je skutečnost, že jednotliví účastníci se navzájem neznají a nemohou odhadnout chování ostatních. Všichni účastníci chtějí maximalizovat svůj zisk a tomu přizpůsobují svou strategii. Je zřejmé, že čím větší je počet účastníků, tím horší bude uzavřít nějakou nekalou dohodu. Centralizace moci může kdykoliv vyústit v její zneužití.

Pokud většinový podíl moci získají pouze dva účastníci síťového konsensu, je riziko, že se domluví a dopustí se podvodu, vysoké. V případě decentralizovaných sítí není přijatelné předpokládat, že tak neučiní, protože teoreticky neexistuje žádný jiný mechanismus, který by jim v tom zabránil. Zabránění koluzi, tj. neustálé zvyšování decentralizace, je jediným způsobem, jak udržet sítě dobře zabezpečené.

Cardano i Bitcoin rozdělují hlavní účastníky síťového konsensu na provozovatele poolu a delegáty (stakery, těžaře). Operátoři poolu mají v síti nejvyšší moc, protože mohou rozhodovat o tom, zda vytvořit blok, jaké transakce do bloku vložit, zda ignorovat poslední blok, pokusit se o reorganizaci blockchainu nebo na který blok navázat v případě forku. Provozovatelé poolů v síti Bitcoin dávají v případě forku z ekonomických důvodů přednost vlastnímu bloku. Mít vysoký podíl na výkonu je výhoda, protože máte větší šanci, že váš blok v případě forku zvítězí. To ekonomicky ničí konkurenci.

O tom, jaký podíl bude mít každý pool, rozhodují delegáti. Pokud se provozovatelé poolu chovají nečestně, mohou delegáti kdykoli delegovat zdroj (mince, hash rate) jinému poolu. Lze říci, že provozovatelé poolu jsou voleni delegáty a jejich podíl může být kdykoli snížen.

Je dobré vědět, že delegáti nikdy nevytvoří blok. Pouze delegují pravomoci. Je naivní předpokládat, že delegovaná moc není ve skutečnosti mocí. Delegovanou moc lze zneužít.

Proč je problém, že v síti Bitcoin mají většinu pouze dva pooly?

Pokud předpokládáme, že provozovatelé poolu nebudou dělat nic špatného jen proto, že je delegáti mohou potenciálně potrestat, bude bezpečnost sítě založena na předpokladu, že těžaři jsou dobře informováni o chování poolu a jsou připraveni okamžitě jednat. O tom však nemáme žádné důkazy. Nikdo neví, jak rychle lze velkou těžební halu přepojit na jiný pool a zda k tomu mají jejich majitelé připravené procesy.

K útoku double-spend nebo reorganizaci blockchainu stačí několik bloků. Reakční doba těžařů by musela být velmi rychlá. Museli by okamžitě pochopit, že došlo k útoku, a podle toho jednat. Bohužel nemáme žádné historické zkušenosti ani znalosti o tom, jak jsou těžaři na tuto eventualitu připraveni.

Troufám si tvrdit, že hobby těžaři nesledují nepřetržité dění v síti Bitcoin. Majitelé hardwaru ASIC navíc mohou být v době útoku v práci nebo spát, aniž by mohli provést změnu v delegaci. Ani ve velkých halách nemusí být v době útoku personál. Je snadné naplánovat útok na dobu kdy se dá předpokládat že držitelé hash rate nedávají pozor.

Pověst sítě může být poškozena doslova během hodiny. Rozhodně si nejsem jistý, že těžaři mají práci provozovatelů poolů pod neustálou kontrolou.

Jak jsme popsali výše, mít dominantní postavení je výhodou i v případě forků. Měl by mít jeden pool ekonomickou výhodu oproti konkurenci? Rozhodně ne, protože těžaři jsou ekonomicky motivováni přejít k poolu, kde dostanou největší odměnu.

Největší obavy by fanouškům bitcoinu měla dělat skutečnost, že vzniká dominantní pool, protože to zvyšuje význam jeho vlastníka. To je v rozporu s celým principem decentralizace. Majitel významného poolu se může přátelit s významnými těžaři a uzavírat s nimi dohody. Mohou tak nakonec spolupracovat na útoku. Tento potenciální problém vyřeší pouze vysoké rozložení moci.

Přemýšleli jste někdy o tom, proč velcí těžaři delegují hash rate na největší pool a proč nepodporují ostatní menší pooly, aby zvýšili decentralizaci? Proč těžaři, kteří ovládají desítky tisíc ASICů, ve skutečnosti nevytvoří vlastní pool? Je přece ekonomicky výhodné vytvořit si vlastní pool, protože by nemuseli platit poplatek majiteli poolu. Kdyby si každý vlastník těžební sítě vytvořil vlastní pool, decentralizace by byla mnohem vyšší. Proč se tak neděje a proč většina těžařů deleguje těžbu na Foundry USA nebo Antpool? To mi připadá jako důkaz, že těžba je vysoce centralizovaná a řízená několika málo subjekty.

Aniž bych se chtěl pouštět do nějakých konspiračních teorií, předpokládám, že pooly vlastní část hash rate nebo že existují neveřejné dohody mezi provozovateli poolů a těžaři. Veřejně dostupné informace potvrzují, že určité vlivné skupiny si v ekosystému Bitcoinu budují moc.

Společnost Foundry USA je vlastněna skupinou Digital Currency Group (DCG). Nedávno například získala dvě těžební zařízení od společnosti Compute North s kapacitou 6 a 11 MW, včetně hardwaru ASIC. Pokud si trochu zagooglujete, najdete informace o dalších partnerstvích mezi velkými těžaři a společností Foundry USA. Měli by těžaři spolupracovat s provozovatelem poolu?

DCG je významná kryptoměnová společnost, která má přímé vazby mimo jiné na Grayscale Bitcoin Trust s 640 000 BTC nebo silné vazby na významné hráče v kryptoprůmyslu, jako jsou Blockchain#com, Blockstream, Chainalysis, Circle, Coinbase, CoinDesk, Genesis, Kraken, Ledger atd.

Antpool vlastní společnost Bitmain, největší výrobce těžařů ASIC. Lze tedy předpokládat, že významnou část hash rate vlastní společnost Bitmain.

Proč těžaři, kterým by na decentralizaci mělo záležet nejvíce, dobrovolně delegují hash rate do poolů Foundry USA nebo Antpool?

Teorie a realita

Decentralizace veřejných blockchainových sítí je velmi složitý úkol. Analýza na řetězci může dojít k závěru, že decentralizace je dobrá, pokud každý z posledních 10 bloků produkuje jiný pool. Co on-chain analýza neodhalí, jsou dohody mezi jednotlivými hráči nebo skutečnost, že jeden hráč může založit 10 poolů s různými názvy.

Decentralizace je jako demokracie. Lidé se o ni musí starat, jinak o ni přijdou. Tendence centralizovat konsensus bude vždy přítomná. Lidé ji musí umět odhalit a bojovat s ní. Je velkým selháním bitcoinové komunity, že se k centralizaci těžby staví už léta vlažně. Problémy se přehlížely, místo aby se na ně upozorňovalo. Nyní bude velmi obtížné s tím něco udělat, protože hobby těžaři budou jen těžko konkurovat obrovským těžebním halám. Ať už je důvod jakýkoli, velcí těžaři delegují hash rate na největší pooly bez ohledu na centralizaci moci. Komunitě to nevadí, nerozumí tématu nebo věří vlivným lidem z komunity, že je vše v pořádku a že pooly vlastně žádnou moc nemají.

Je fér říct, že pokud se bohatý jedinec rozhodne založit pool a dělat dohody s velkými minery, je těžké tomu zabránit. Na druhou stranu to naznačuje, že chyby jsou na úrovni protokolu, neboť ti kterým na decentralizaci záleží nemají v ruce žádné mechanismy jak se situací něco dělat.

Komunita Cardano by se měla poučit z událostí kolem poolů Bitcoinu a nadále se starat o decentralizaci. Je nutné, aby nevznikali velcí provozovatelé multipoolů, protože jejich moc by nakonec mohla překročit přijatelnou hranici. Pokud by k něčemu takovému došlo, znamenalo by to, že držitelé mincí ADA mají nějaký důvod delegovat je na pooly provozované jedním subjektem. Mohla by za tím být nějaká tajná dohoda nebo by provozovatel mohl mince vlastnit.

Opět je třeba připomenout, že není dobré stakovat ADA na centralizovaných burzách. Největším provozovatelem multipoolů je burza Binance. Ta deleguje mince uživatelů do svých poolů. Pokud význam sítě Cardano poroste, bude z toho Binance těžit. Každý, komu záleží na decentralizaci, by měl stakovat ADA z vlastní peněženky.

Pro decentralizaci je velmi důležité, aby se jí mohlo účastnit co nejvíce lidí. Vstupní náklady musí být minimální a technicky to musí být snadné. Staking na Cardano takový je. Stačí doslova pár mincí ADA a můžete delegovat moc na libovolný pool. Delegování je velmi snadný proces, který nezabere více než 5 minut.

Je důležité si uvědomit, že zdrojem problémů sítě Bitcoin jsou hlavně těžaři delegující hash rate na velké pooly. Těžba je pouze pro bohaté a ty, kteří mají podnikatelského ducha. Cardano má tu výhodu, že zdrojem pro delegování výkonu jsou mince ADA. Počet mincí ADA je omezen na 45 000 000 000 mincí. Jednou získaný podíl na moci vám už nikdo nevezme.

Kdykoli může přijít velryba a začít nakupovat mince ADA, aby získala silnou pozici v síti. Je však dobré, že v éře bootstrapu je distribuce moci vysoká a roste. Troufám si tvrdit, že hobby těžba bude v příštím desetiletí zcela ztrátová. Hobby staking bude i nadále dostupná všem na světě bez ohledu na hodnotu mincí ADA.

Nezapomeňte, že provozovatelé poolů mají největší odpovědnost za produkci bloků a že je to nejdůležitější funkce v síti Cardano. Stakeři mohou na provozovatele poolu dohlížet a kdykoli ho delegovat na jiný pool. Provozovatelé poolu tak mají silnou ekonomickou motivaci chovat se čestně. Čím více je provozovatelů poolu, tím menší je šance, že se mezi sebou dohodnou na nepoctivém chování.

Čím více poroste význam blockchainových sítí, tím větší bude tlak na získání moci. Bitcoin je v současnosti nejdůležitější sítí, takže o moc bojují silné subjekty. Komunita by měla vědět co se děje a decentralizaci bránit, ne se tvářit že se nic neděje. Cardano má šanci udržet si vysokou úroveň decentralizace, pokud se o ni komunita postará. V takovém případě budou velryby společensky nuceny delegovat svůj podíl do více poolů provozovaných různými subjekty. Samozřejmě ne všichni se tak budou chovat.

Závěr

Je pravda, že těžaři mohou kdykoli delegovat podíl do jiného poolu. Dobrou otázkou je, proč to nedělají, když by to decentralizaci Bitcoinu výrazně pomohlo. Alespoň opticky, pokud jde o počet poolů. Koncentrace těžby by zůstala stejná.

Decentralizace je také z velké části odpovědností komunity. Tým může nastavit ekonomické pobídky, ale nemůže dopředu vědět, kdo bude mít zájem síť udržovat v chodu. Komunita musí mít v decentralizované síti nejsilnější hlas, a pokud něco není v pořádku, musí existovat způsob, jak to změnit. Pokud neexistuje způsob, jak to změnit, komunita, a tedy i decentralizace, prohrává. Pokud se moc v síti Cardano soustředí v rukou několika málo lidí, bude nutné reagovat a pokusit se najít řešení. Můžeme vytvořit konsensus s více zdroji nebo použít decentralizované identity. Dovedu si představit, že decentralizace sítě Cardano nebude založena pouze na mincích ADA.

Obecně je velmi nebezpečné tvrdit stále dokola že daný blockchain je nejvíce decentralizovaný a bát se poukázat na problémy. Včasná reakce je velmi důležité, neboť jakmile někdo uzme velký podíl moci, změna bude velmi složitá.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/the-number-of-cardano-pools-must-never-decrease