🇨🇿 Cardano se nedá zkopírovat

Jaká je první odpověď, která vás napadne, když se vás někdo zeptá, co je Cardano? Pokud odpovíte něco jako je to decentralizovaný blockchain, můžete mít pravdu, ale jen částečně. Cardano, ale v podstatě jakýkoli jiný veřejný blockchain, musí být mnohem víc než jen kus softwaru s implementací protokolu. Komunita, tým, spravedlivá distribuce tokenů a mnoho dalších detailů jsou pro úspěch projektu stejně důležité. Tyto klíčové atributy nelze koupit za peníze VC. Cardano je open-source projekt. Kdokoli na světě může číst akademické studie nebo kopírovat zdrojový kód. Přesto není možné Cardano kopírovat. Za peníze rizikového kapitálu nelze koupit komunitu nebo decentralizaci. Marketing a vysoká TVL nikdy nenahradí loajální komunitu a uživatele, kterým protokol může změnit život.

TLDR

Fondy rizikového kapitálu se snaží za peníze kupovat čas a důvěru. Tyto atributy se nedají koupit, a tak se do projektů podporovaných VC zapojují zejména krátkodobí spekulanti. Odejdou, jakmile fondy rizikového kapitálu prodají své mince. Pokud by někdo zkopíroval Cardano, zjistil by, že spustil polomrtvý projekt. Žádná kopie nebyla historicky lepší než originál.

Cardano je rozjetý vlak

Blockchain je disruptivní technologie, která změní svět. To je zcela zřejmé. Mnoho nových projektů se snaží svézt na úspěchu svých předchůdců a zaujmout alespoň část trhu. Jen málokterý projekt má však šanci uspět ve vysoce konkurenčním prostředí. V tuto chvíli je jasná jedna věc. Všechny projekty podporované VC pravděpodobně selžou. Stále se budou objevovat nové a možná je některé instituce využijí. To nejdůležitější, co se jim nikdy nepodaří získat, je komunita. Komunita budovaná zdola nahoru je nesmírně důležitým atributem úspěchu. Projekt bez komunity je něco jako startup, který se snaží uspět v dopředu téměř prohraném závodě. Jen komunita může výhru zajistit.

Komunita musí být nedílnou součástí projektu, která rozhoduje o jeho budoucnosti. Cardano má takovou komunitu od samého začátku a neustále se rozrůstá. Bez komunity, její zpětné vazby a možnosti hlasovat o změnách by projekt řídil v podstatě jen tým. Takový projekt je z pohledu decentralizace nezajímavý, neboť to blockchain světu přináší je v první řadě předání moci zpět do rukou lidí.

Projekty podporované VC se snaží získat důvěru a čas za peníze. To však není možné.

Vybudování komunity trvá roky a je to tvrdá práce mnoha jednotlivců, kteří pracují nezávisle na sobě. Jen dlouhý medvědí trh může otestovat loajalitu fanoušků a uživatelů. Pokud komunita roste a je nadšená z technologického pokroku i během medvědího trhu, je to dobré znamení. Důvěru v protokol a tým si za peníze nekoupíte. Důvěra roste s časem a s počtem uživatelů, kteří jsou přesvědčeni o své volbě. Užitečnost protokolu je zárukou růstu uživatelů.

Projekty podporované VC se obvykle chovají tak, že většinu mincí drží investoři a tým. Veřejnosti se prodává jen malá část. S tímto přístupem mohou VC fondy nakupovat pouze krátkodobé spekulanty, ale rozhodně ne lidi, kteří se v blockchainovém průmyslu pohybují dlouho a vědí, že férová distribuce mincí je pro decentralizaci klíčová. To platí zejména pro PoS projekty, jako je Cardano.

Za peníze si decentralizaci koupit nelze. V ekosystému Cardano je zhruba 3200 registrovaných poolů a 1,2 milionu stakerů. Přestože jeden subjekt může provozovat více poolů, je o tuto činnost velký zájem. Pro provozování poolů musí být náklady na tuto činnost co nejnižší. Projekty podporované VC se nesnaží dosáhnout vysoké decentralizace, ale vysoké škálovatelnosti, na úkor decentralizace. Provoz uzlů takového projektu je často velmi drahý a pro běžné uživatele nedostupný.

I když je staking finančně atraktivní, jakmile fondy VC prodají své coiny, v podstatě zradí všechny stakery. V případě Cardana nebyly žádné ADA coiny účelově prodány fondům VC. Většina mincí ADA je v oběhu a 3 subjekty, které budují Cardano, drží férovou částku.

Za peníze VC lze koupit skvělý tým, který dokáže rychle dodat funkční řešení na trh. To je pravděpodobně jediná výhoda projektů podporovaných VC. Tým IOG je dobře financovaný a díky pokladně Cardano tomu tak bude ještě roky (nebo se na vývoji mohou podílet další týmy). Cardano může zůstat nezávislý na fondech rizikového kapitálu.

Je důležité poznamenat, že tým IOG má za sebou roky tvrdé práce jak na úrovni výzkumu, tak implementace. Pokud máte hodně peněz, můžete si koupit čas nejlepších odborníků na trhu, ale vytvořit dobře fungujícího tým, který je zapálený pro poslání projektu, může trvat roky.

Tým IOG používá pro vývoj formální metody, což je pomalejší proces, než se obvykle používá při vývoji softwaru. Realita je taková, že dnes je téměř nemožné dohnat technický náskok a kvalitu provedení za Cardano. Ani pro největší experty není snadné pochopit všechny veřejně dostupné studie a implementovat technologie v nich popsané.

Co když někdo zkopíruje Cardano?

Nové projekty se mohou učit od svých předchůdců a dokonce využívat již implementované technologie. Co když někdo zkopíruje protokol Cardano a spustí ho znovu pod jiným jménem?

Kdyby se někdo o něco takového pokusil, brzy by zjistil, že spustil polomrtvou síť. Kolik lidí by mělo zájem o provozování poolů? Kolik lidí by chtělo stakovat mince takového projektu? Jaké by bylo rozdělení mincí mezi uživatele? Na čem by tým pracoval? A co Lindy efekt? Cardano existuje od roku 2015. Coiny ADA jste si mohli koupit v roce 2017. Nový projekt by v podstatě začínal od nuly zatímco Cardano síť za celou dobu své existence nepotřebovalo restart sítě.

Tým IOG implementuje druhou vrstvu s názvem Hydra a má v plánu zlepšit protokol PoS. Nový tým by musel pokračovat ve všem, co tým IOG již dělá, nebo udělat něco podobného.

Nejtěžší by však bylo vybudovat komunitu. Zdrojový kód lze zkopírovat. Dokonce zcela zdarma. Komunitu nelze zkopírovat. Dokážete si představit, jakou důvěru by lidé měli v projekt, o kterém je známo, že je jen kopií Cardana?

Po úspěchu Bitcoinu se mnoho lidí pokusilo vybudovat nový projekt pouhým zkopírováním jeho předchůdce. Asi nejznámější kopií je Litecoin. Dogecoin je kopie Litecoinu. Každý další klon byl horší, protože měl menší tým, menší komunitu a lidé mu méně věřili. Tyto projekty přinesly minimální inovace. Nebyl žádný objektivní důvod, proč by kopie měla být lepší než stávající originál.

Cardano je od základu zcela nový projekt, který na úrovni zdrojového kódu nic nekopíroval od svých předchůdců. Kopírovaly se pouze koncepty jako Nakomoto-styl konsensus, model UTXO, koncept chytrých kontraktů atd. Všechny koncepty však byly výrazně vylepšeny. Cardano používá Nakamoto-styl PoS, účetní model Extended-UTXO a platforma Plutus se zásadně liší od virtuálního stroje Ethereum (EVM).

Pokud by někdo vyrobil kopii Cardana, dříve nebo později by originál stejně získal technologický náskok. Navíc by komunita zůstala věrná Cardanu. Nováčci většinou chodí tam, kde je již větší množství lidí. V podstatě není důvod volit kopii. Síťový efekt a Lindy efekt Cardana budou vždy větší, než co může nabídnout kopie.

Představte si to obrovské množství peněženek, DeFi projektů, NFT, integraci s HW peněženkami a zalistování na burzách. Cardano je v top 10 již více než 5 let, takže o něm slyšelo mnoho lidí. Na sociálních sítích je mnoho influencerů, kteří mají mnoho sledujících. Díky Cardano Foundation je v ekosystému mnoho aktivních a pilných velvyslanců. Tým IOG má partnerství s mnoha institucemi a vládami. Počet nových stakerů a uživatelů každým dnem roste. Cardano je obrovský ekosystém se svou historií a velkým množstvím lidí, kteří protokolu důvěřují. To vše nelze snadno zkopírovat.

Závěr

Bitcoin a Ethereum zcela jistě překročily hranici nezastavitelnosti. Troufáme si tvrdit, že Cardano již tento práh také překonal, nebo brzy překročí. Přestože Cardano lze považovat za mix toho nejlepšího z Bitcoinu a Etherea, je to originál se silným týmem, obrovskou komunitou, bohatým ekosystémem a dlouhou historií. I když se říká, že za peníze se dá koupit téměř vše, v případě Cardana to neplatí. Cardano přináší změnu a naději, že svět může být lepším místem pro život. VC fondy o to neusilují, proto nemají šanci Cardano okopírovat. Cardano lze vnímat jako hnutí nebo technologický nástroj, který lidem umožní poklidnou, ale zásadní změnu v naší společnosti. Mějme odvahu o tuto změnu usilovat.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: https://cexplorer.io/article/cardano-can-t-be-copied