🇨🇿 Charles AMA 6.6.2020

CZ překlad a hlavní body:

Charles AMA 6.6.2020

Sobotní ráno a Charles na hoďku a půl… Bylo tam hodně obecných věcí mimo krypto, ale i několik zajímavých věcí o Cardanu. A přesně na ty se budu soustředit.

Právě jsme oznámili náš Virtuální Summit na 2.-3. července a budeme mít 2 speciální hosty – Winsurf a Wolframa (viz dřívější AMA). Bude to takové velké setkání osobností Haskelu. Bude to oslava a hodně oznámení.

Trochu popíchnutí novinářů a haterů. Jasně řekl – teď máme Summit Shelley Edition, z toho plyne, že asi bude časem i Goguen Edition a Voltaire Edition a přitom se šibalsky zašklebil… (4:40)

O novinářích, Muskovi a jeho motivaci a úspěchu. A teď k otázkám

Jak řešíš balanc mezi zájmy IOHK a komunity? Dobrá otázka. Máme 14 lidí full time, kteří řeší decentralizaci projektu a vztah s komunitou. Máme ITN, Pionýry, máme 1000 poolů, které budou soutěžit o přízeň komunity, a to dlouhodobě, to bude jejich business. A podobně to bude s Governance, komunitou,….

Mým hlavním cílem je stát se zbytečným. Ne abych odešel od Cardana, ale musím se stát jedním z mnoha. Aby byli ti další, kteří moji roli převezmou. Za 100 let tady nebudu….

Vypadáš nemocně Ne, jsem v pohodě, akorát jsem se musel ostříhat sám, jelikož holiči mají zavřeno

Japonsko? Až to půjde, rád přijedu setkat se s celou japonskou komunitou, které vděčím za mnohé. Přijedu třeba na měsíc.

Je jednoduché být v pohodě, když jsi bohatý… No, to si nemyslím, byl jsem možná šťastnější jako chudý. Bohatství přináší problémy – byl jsem okraden, bylo mi vyhrožováno opakovaně smrtí, lidi po vás chtějí peníze, a když řeknete ne, tak jsou na vás naštvaní,…. A mnozí chudí v Africe (Sudán, Etiopia) jsou chudí a šťastní.

Krypto a kvantům rezistence. To je jako Y2000 – spousta obav a nic. Podobně to bude v kryptu. Za pár let budeme připraveni, v pohodě, 3-5 let a máme to.

Zamyšlení nad protest vs rabování (a to v místech, kde provozovny vlastní právě minority…) o policejní brutalitě, o tom jak Gruzie policie se stala z nejkorupčnější v Evropě skoro nejméně korupční v Evropě,… O tom Jak 78 letý Biden po 50 letech v politice slibuje a 50 let nic neudělal, z toho dlouho jako VicePrezident, o tom, že když jede v Lambu přes limit, tak ho nezastaví, ale zkásnou Toyotu, co jede za ním, jelikož kdo má Lambo, bude asi mít na právníky a bude opruz, ale ten s Toyotou se bránit nebude, to je všechno špatně! O prioritách, o tom jak politika hodně lidí semele, i když možná na začátku měli dobré úmysly, jako třeba Occupy Wall Street a tak. Proto mám rád krypto.

A krypto je nakonec taky politické, naopak. Vzít peníze mocným je ta největší politika. Politika je totiž především o penězích. Až budeš mít 5 Mil USD v kryptu a politici ti je budou chtít zabavit – co pak ? A v kongresu v USA i ve světě je dost lidí, kteří chtějí zakázat krypto! A spousta dalších chce zakázat kryptografii bez zadních vrátek. A jak byste asi chtěli Cardano se zadními vrátky?

Zack - Jen mluvíš a nic neděláš, Charlesi. Tak jo, řekni/napiš tady v přímém přenosu, co jsem slíbil a nesplnil. Konkrétně a já to všem přečtu…. Jsi podvodník, slíbil jsi Shelley v 2017. OK. Neslíbil jsem, řekl jsem - chtěli jsme v 2018, ale několikrát jsem popsal, proč se to nepovedlo a teď 30.6. uvádíme Tak co ?

Nový marketing? Na Summitu nová web page, CF má novou marketingovou ředitelku, super dobrá.

Hard fork Combinator je vysoce elegantní kod, druhý hned po naší síti.

Máš kočku? 3.

Kdy Goguen? Oznámíme na Summitu, chceme být přesní. Část Shelley týmu se přesune na Goguen po uvedení Shelley a Goguen bude dříve, než si myslíte.

Jak velký je tým? Tucty a tucty developerů, máme 240 lidí v IOHK, většina se věnuje právě Cardanu, Shelley.

Co byl Tvůj nejšťastnější moment v Cardanu? Když jsem ohlásil Shelley. Je frustrující každé ráno se budit s tím, že spousta lidí vás má za podvodníka a přitom víte, kolik práce se udělalo a že to už bude brzy hotovo.

Schvaluješ legalizaci konopí? Ano, jsme přeci v Coloradu.

Co je nejlepší rada, co Ti dali rodiče? Otec je chirurg a ti mají pravidlo, že když se objeví problém, je potřeba se zastavit, zklidnit a věc dobře promyslet. I pár vteřin je někdy velký rozdíl a umožní přijmout výrazně lepší řešení. Nepodlehnout panice a vzít si 5 vteřin jde vždy. A máti je velká bojovnice, Italka z početné italské katolické rodiny a to jsem po ní zdědil.

Jinou otázku, než jen na cenu, o tom mluvit nebudu, rýpnutí do XLM a jejich burnu. Jen to, že není oběd zadarmo (no free lunch, typická americká fráze) a že to není Go Rich Quick.

A co ETH? Udělali si domácí úkoly. No přišli na to, že ETH 2.0 není tak jednoduché a Casper trvá leta a leta a dá to hodně úsilí.

A co potenciální stable coin na Cardanu. Už jsme měli 3 prezentace na toto téma, ale zatím o tom nebudu hovořit.

USD ceny v Daedalu peněžence? Ano, je to potřeba a taky z důvodu daňových přiznání, jelikož každá krypto transakce v USA je považována za zdanitelné plnění. A pak by se to dalo vyjet jako csv s cenami např z Coinbase.

Nazdar, Ricku, rád Tě vidím (Rick Mc Cracken, ambassador), už máš všech 6 domácích pionýrských úkolů?

A co bude s ITN? Nebudu o tom moc mluvit, ale plány jsou (viz minulé video¨) Na konci června to oznámíme. Rád bych zvážil nějaký airdrop jako poděkování účastníkům ITN (Ríša: bez dalších podrobností)

Mohli by v ETH použít OB protokol pro urychlení vývoje? Mohli, ale neudělají to, mají jinou kulturu a myslí si, že bychom je otrávili, ale přeji jim vše nejlepší.

Shelley adresy lépe čitelné pro lidi (human readable). Ano, makáme na tom, třeba prefixy apod. bude o tom ohlášení časem.

Pokrok v Atalovi? Ano. Bude taky brzy oznámení o Hyperledgeru a ještě Sonix – už ho máme, je to super Zero Knowledge a je to jen vršek ledovce, to bude velká věc a bude se vám líbit !

A co když bude kryptografie zakázaná. Tak já budu psát dál a třeba ať mě zavřou, napíšu ve vězení knihu.

Byl jsi chudý před 2009? Ano, hodně chudý, ale BTC ze mě udělalo boháče. Měl jsem štěstí.

Trochu o hrách. Mám teď Legendsof W a myslím, že bych na tom mohl vydělat 3-5 mi USD, ale bude to chtít tak 4-5 let práce. Je to takové hobby, kdybych se věnoval jiným věcem, vydělal bych víc.

Oholíš si vousy? Možná ano, možná ne, kdo ví

Cold staking na ledgeru? Vacuum Labs na tom makají, červenec – srpen, bude to pro Ledger i Trezor. Musí to být jako Firmware update na Ledgeru a to vyžaduje odzkoušení Ledgerem.

Máš dodávku (pickup)? Ano, mám 2

Stojí Lambo za ty peníze? (1:08:30) Trochu diskuse, že pojištění není relativně tak drahé, ale údržba a opravy velmi drahé Ale upřímně za ty peníze to není potřeba mít.

A CyberTruck? Ne, ale Roadster by byl dobrý!

Diskuse o chování boháčů a zatajování majetku před ostatními 1:11:30

Jako dítě – kdo Tě obzvláště inspiroval v počítačích? Když jsem byl mladý, tak jsem četl Donald Knuth, The Art of Computer Programming, ve 12 jsem tomu nerozuměl, vrátil jsem se k tomu v 18 a to už dávalo podstatně větší smysl, dobře se na to pamatuji. (Ríša – dobrá volba, Knuth za našich časů, a to ještě Charles ani nebyl na světě, byl ten naprosto základní soubor 3 knih k doktorátu z informatiky na Mat-fyzu. Zájemcům doporučuji, po revoluci vyšlo i v češtině, zkuste aspoň první díl, to stačí.)

Dry year vs wet year, je dobré to střídat

O rozhodování mezi matematikou a medicínou a proč matematika 1:19:50 Heureka moment (prozření), objevení důkazu a radost z toho,……

Trochu o rasismu.

Ne, nezasloužím si Nobelovku, jen si dodělám PhD.

Když máš stovky Mil USD, tak proč žiješ v tomhle domě? Když budeš mít tolik peněz jako já, tak můžeš bydlet v jakémkoli domě na světě, který se Ti bude líbit.

Nebudeš kandidovat na prezidenta? Pokud bych se někdy zajímal o politiku, musí se na to jít jinak. Nikoli přes prezidenta, ale přes zcela nový ústavní pořádek, změnit vládu, finance, všechno. Každý prezident doposud jen byl reprezentantem jedné nebo druhé politické strany a vládnoucích elit. A dělal, co establishmenmt chtěl. Jediný reality TV star Trump je jiný, a proto ho spousta lidí napříč politickým spektrem nesnáší.

Tak, máme hodinu třicet, končíme, mějte se hezky, meditujte a ať se daří, jedeme v tom všichni.

[Surprise AMA 06/05/2020 - YouTube]