🇨🇿 Charles AMA 19/20.3.2020

CZ překlad, hlavní body

Charles AMA 19/20.3.2020

Charles se asi nudí, a tak nás stále zásobuje novým obsahem. Tohle bylo fakt hoooodně dlouhé video, více než 1,5 hodiny, a tak se soustředím jen na ty podstatné věci, zatímco na ty méně podstatné odkáži zájemce na originální video.

  1. Kdo jste v Japonsku, pošlete mně fotky kvetoucích sakur, chybí mně to.

  2. Potenciál pro Cardano Oracles. Nějakou formu uvedeme, ano, asi jako doplněk Cardano Exploreru. On totiž není explorer (BTC) jako explorer (Cardano). Ten v Cardanu je podstatně složitější, jelikož musí umět i metadata, digitální identita, smatr contracty a další. A můžeme se taky podívat i na podporu Chainlinku.

  3. Kdy sníš botu? Nikdy, shipujeme Shelley, ITN od prosince. Dnes je ITN stabilní natolik, že by se i na něm dal udělat MN, ale my ho dáme na Haskelu.

  4. Jedeš do Antarktidy? Teď jsem prošvihnul vhodné okno, tak až za rok. A pojedu, a i kdybych tam umřel, tak cardano pojede dál, bez obav.

  5. Nejoblíbenější hra ? Mega Man

  6. Byron Reboot v následujících 2 týdnech

  7. A co karanténa? Má otce i bratra lékaře, o otce se bojí, jelikož je už starší, ale stále ordinuje a nedá si to vymluvit, i když mají v ordinaci jen 15 respirátorů a potřebovali by jich přes 100 (Ríša: no, ani v zemi neomezených možností to není ideální….) Já jsem na tom dobře, jsem na ranči, horší ale budou ekonomické dopady, speciálně u mnoha firem, které nemají žádnou rezervu, jako cestovní průmysl. Takový Microsoft i Apple mají takových rezerv, že vydrží 2 roky, ale mnohé jiné to nemají. A taky supply chain. Just in time není na tuhle situaci připraven.

  8. PM update bude opět koncem měsíce.

  9. Haskel Shelley TN bude incentified? Ne, nebude, bude jen velmi krátkou dobu a bude hlavně proto, aby si pool operátoři vše nastavili na Haskel infrastrukturu pro Main Net a za druhé, aby bylo jisté, že reward balance funguje. Staking máme otestován, to už testovat moc nepotřebujeme. Ovšem předpokládáme, že ITN a Haskel TN poběží chvíli paralelně.

  10. Nějaký komentář k novému rannímu videu od Chica? Ten mě nezajímá + přidal k němu pár komentářů. (16. minuta)

  11. Můžeš porovnat OB a Algorand? Jsou tady jisté rozdíly, ale základní princip je podobný. A my máme navíc Hydru.

  12. 80% kodu v Byron Reboot je stejný jako je pro Shelley. Takže BR je hodně blízko Shelley.

  13. Oblíbená barva? Černá

  14. Naše velká výhoda u PoS oproti PoW je, že pokud by někdo v nějaké zemi zaklekl na stakepool operátory, tak ti se jednoduše přesunou do jiné země, třeba Vietnamu. Ale přenést takto BTC mining farmu, to nejde. Tu by museli opustit.

  15. A co absolventi Haskel kurzů (Afrika). Ano 40% jich pro nás dělá.

  16. Bude Cardano někdy spolupracovat s Chainkinkem? Já s tím nemám sebemenší problém.

  17. Blockchain je ideální pro volby a není to vůbec složité

  18. David Esser už u nás není (Ríša: již párkrát jsem psal, že byla velká obměna vývojářského týmu, nezůstal (skoro) kámen na kameni, tak teď i šéf. A to bylo před rokem slávy, když ho najali. Ale přiznejme si, kdo z nás se občas nesekne (a někdy i pořádně…) Snad to bude lepší!) Popřál mu ale vše nej a mnoho úspěchů

  19. Pozor, důležitá otázka: Kolik a jaké (veřejně obchodovatelné) akcie vlastníš? Žádné, nemám žádné akcie, žádné zlato, žádné dluhopisy, pouze krypto a hotovost, nic jiného. (Ríša: to je asi hlavní takeaway pro mě z dnešní AMA, ale je na uvážení každého z vás, do čeho investuje.

A PROSIM uvědomte si, že Charles ma diverzifikováno

a) do ohromného ranče (pozemky, budovy, takže nejen krypto, ale i nemovitosti velkého rozsahu)

b) IOG je 100% vlastníkem holdingu IOG, který je m.j. 100% vlastníkem IOHK, takže má zainvestováno v několika svých technologických firmách, které i při menším úspěchu cardana budou mít nesmírnou cenu a při velkém úspěchu cardana bude jejich cena nepředstavitelná.

Prostě chytrej kluk. Jen pro info – Pomp (Anthonio Pompliano) má akcie:krypto 50:50 a za to se stal terčem posměchu na CNBC od jednoho profesora ekonomie z Harvardu, jaký je nezodpovědný blázen, celých 50% v kryptu)

  1. Bude IOHK někdy veřejně obchodovatelná? Může třeba za 5 let být security token veřejně obchodovatelný, uvidíme

  2. A co DeFi a poslední problémy? Ukázalo se, že tp není tak jednoduché, jak si mnozí mysleli. Já jsem to říkal. …pracuje to, dokud se to nepokazí…. Musí to předělat, aby to příště opravdu fungovalo, i když to bude trvat, musí to být na pevných základech.

  3. A co kdyby Tě Corona skolil?, V pohodě, máme spoustu dobrých lidí, kteří to mně převezmou, bez obav. Do koce cardana je vše OK a já přežiju.

  4. A co na návrh Senátu zakázat enkrypci (kodování). No parta staříků, kteří netuší, o čem mluví, si neuvědomuje, že by zakázali celý internet. To je jako by zakázali gravitaci.

  5. Má 4 psy na ranči

  6. To máš za sebou krb? Ne to je elektro ohřívač (směje se)

26 Kdy si oholíš hlavu? No třeba až budu více plešatý, proč ne?

  1. Zase malá vložka o Chico Crypto

  2. Virtuální konference na uvedení Shelley, bude to pěkné, bude komunikováno

  3. Integrace Ledgeru – Byl vybrán dodavatel, bude to Vacuum Labs (Ríša: za mě dobrá volba, oni jsou autory AdaLite peněženky a vyhráli před časem nějaký mini cardano hackathon). Bude to trvat asi 10 týdnů. Bude to jak cold staking, tak i multisig support.

  4. Richard Hard? Je sice sebestředný, ale jinak není tak špatný.

  5. Kdy bude ADA 1 Tril market cap? No já jsem nikdy neřekl, že BUDE, ale že bych si přál, ABY BYLA. To je rozdíl. Ovšem, pokud se nám podaří dodat skvělý produkt, proč ne?

  6. New Balance byl dobrý projekt. Uvidíme, jak dál

  7. Od stakepool operátorů očekáváme, že pojedou ITN i Haskel TN paralelně. Hlavně klienti to po nich budou chtít a když to nenabídnou, přejdou k těm, co to nabízejí

  8. Co děláš ve volným čase? Zahradničím, sbírám obrazy a mám farmu, to zabere čas, kdysi jsem si hrál s hodinkami

  9. Bude limit stakepoolů na 1000 – zatím se to jeví jako zajímavý a vhodný počet a v eře Voltaire se to dá převolit komunitou jakož i jiné parametry.

  10. Bude cardano dělat 50.000 TPS? Ano

  11. Pár myšlenek o ETH 2.0 – při plném respektu to nebude jednoduché.

  12. Připravuje IOHK nějaké DAPky, které uvede s Goguenem? Ano

  13. Jak si uchováváš své krypto? Multisig Cold storage a bezpečnostní schránka mimo bydliště

  14. Kdy se vrátíš do akademické sféry a doděláš si PhD ? No nejdříve musím vymyslet téma dizertace. Asi třeba výpočetní logika. Hodně lidí u nás si udělalo PhD z částí cardano projektu, je tu spoustu hezkého výzkumu.

  15. Doporučené filozofické knihy ? 58:30

  16. Odkud pochází Tvé ekonomické znalosti? Dobrá otázka, třeba o tom udělám blogpost. Vyjmenoval pár knih. Má rád Hajeka – (Ríša: Slavný rakouský ekonom s českým jménem, Jo, dobrá volba)

  17. Warren Buffet? Neptejte se mě na 80 letého dědu.Byl sice špičkou ve své době, ale nové technologie mu nejsou vlastní. Byli mistři své doby, ale ta se změnila

  18. Má zlato průmyslové využití? Jasně a stříbro ještě více a je antibakteriální.

  19. Oblíbený koktejl? White Russian

  20. Jak dlouho budeš s IOHK? Já vlastním 100% IOHK, tedy mám 100% v IOG (IO Global), která vlastní 100% IOHK

  21. Oblíbené filmy ? Krev + pár dalších 1:07

  22. Máš rád kočky ? Mám 2

  23. Pár komínářů k úplnosti, vyčíslitelnosti a matematickým důkazům, Turingův stroj (Ríša: moje fakt nejtěžší zkouška na matfyzu…)

  24. Might&Magic? Vynikající hra, klenot!

  25. Komentáře o klasických hudebních skladatelích, velikánech minulosti

  26. Co je axiom? Něco, o čem předpokládáme, že to je pravda, ale nemáme pro to důkaz.

  27. Kvantum počítač a resistence? Přeceňuje se to, něco jako Y2000 problém, který nakonec taky nebyl.

  28. Létání ve větrném tunelu – Do Švédska teď nemohu, ale chci tak jednou za kvartál a pak třeba někdy i skočit.

  29. Nejoblíbenější Národní park? Yellowstone ! Absolutně úžasné.

  30. Kde máš Pink Floyd? Byli za mnou na zdi, ale přemístil jsem je do office.

  31. Nekonečno (z pohledu matematiky), matematici jako spisovatelé, osobnosti.

  32. Co po cardanu ? uvidíme, něco se svobodou.

  33. Přispíváš ještě na ETC? Už chvíli jsme nic nedali.