🇨🇿 Co je Daedalus peněženka

Pokud si na svůj počítač nainstalujete peněženku Daedalus, nainstaluje se současně i uzel Cardano. Jaký je rozdíl mezi Daedalus a lehkými peněženkami jako Yoroi, Lace, Eternl, Nami a mnoha dalšími? Základní rozdíly si vysvětlíme v článku.

Peněženka a úplný uzel

Každá blockchain peněženka musí být připojena k úplnému uzlu, aby mohla komunikovat s blockchainem.

Peněženka je pouze uživatelské rozhraní, které uživatelům umožňuje vidět, kolik mincí a tokenů vlastní. Kromě toho jim peněženky umožňují zadávat transakce. V případě Cardano se peněženka používá k vytvoření speciální transakce s delegačním certifikátem, který deleguje ADA coiny do zvoleného poolu.

Peněženka potřebuje číst data uložená v blockchainu a dále měnit stav blockchainu prostřednictvím transakcí. Do bloku budou zahrnuty všechny platné transakce. Každý nový blok přidaný do blockchainu změní aktuální stav účetní knihy.

Uživatel může buď spustit svůj uzel, ke kterému je peněženka připojena lokálně, nebo se jeho peněženka může připojit ke vzdálenému uzlu provozovanému někým jiným (třetí stranou).

Při instalaci peněženky Daedalus se uzel Cardano automaticky nainstaluje na místní počítač. Daedalus je připojen k uzlu prostřednictvím meziprocesové komunikace (IPC).

Když otevřete Daedalus, uzel Cardano se také automaticky spustí. Když peněženku zavřete, uzel Cardano se vypne.

Mít svůj uzel v počítači znamená, že není třeba důvěřovat třetí straně. Prostřednictvím Daedalus je možné přímo interagovat s blockchainovou sítí.

Takzvané lehké peněženky se připojují ke vzdálenému uzlu Cardano provozovanému třetí stranou. První lehkou peněženkou v ekosystému Cardano byla Yoroi, která se připojovala k uzlu Cardano provozovanému společností Emurgo.

Synchronizace blockchainu

Úplný uzel stahuje nové bloky a ověřuje je (včetně všech transakcí). Tyto bloky jsou následně přidány do lokální verze účetní knihy. To znamená, že provoz plného uzlu vyžaduje dostatečně velké úložiště. Navíc jsou zde požadavky na výpočetní výkon a dobré připojení k internetu.

Pokud poprvé spustíte plný uzel, musí si stáhnout celou historii blockchainu od kolegů (peer nodů) a ověřit ji. To může trvat několik hodin (nebo dokonce dní) v závislosti na vašem výpočetním výkonu a připojení k internetu.

Tento proces se obvykle nazývá synchronizace.

Uzel se postupně dostane do bodu, kdy zná celou historii (všechny bloky) a může začít validovat aktuální bloky.

Pokud celý uzel běží trvale, každých 20 sekund přidá do blockchainu nový blok. Připojená peněženka může uživatelům okamžitě poskytnout aktuální informace a umožnit jim zadávat nové transakce. Takto se chová většina lehkých peněženek, protože třetí strany mají neustále spuštěný uzel Cardano.

Daedalus to umí také, ale pouze v případě, že budete mít neustále otevřenou peněženku a nikdy nevypnete počítač. To může být spojeno s dodatečnými náklady.

Mnoho uživatelů vypíná své počítače nebo zavírá peněženky, když je nepotřebují. V tomto případě se uzly Cardano také vypnou. To znamená, že během této doby neprobíhá žádná synchronizace.

Když uživatelé po nějaké době otevřou Daedalus, musí nejprve proběhnout synchronizace. Uzel Cardano musí stáhnout a ověřit všechny nové bloky od posledního vypnutí. Teprve poté bude mít peněženka Daedalus aktuální data o stavu blockchainu.

Čím déle zůstane uzel Cardano vypnutý od poslední synchronizace, tím déle bude synchronizace trvat.

Někteří uživatelé čas od času otevřou Daedalus, i když nepotřebují peněženku (po několika dnech) k synchronizaci.

Stolní počítače jsou na ústupu. Většina lidí na noc vypíná své notebooky (nebo je nechá přejít do režimu spánku), často kvůli ekologii. Zejména mladí lidé používají mobilní telefony a nemusí mít doma svůj počítač. Pro decentralizaci je tohle výzva se kterou se musíme vypořádat.

Daedalus nebo lehká peněženka?

Pokud trváte na trust-less interakci se sítí Cardano a nechcete nikomu věřit, musíte spustit úplný uzel. Nejjednodušší cestou je Daedalus. V tomto případě musíte mít dostatečné počítačové zdroje pro úplný uzel a očekávat, že proběhne synchronizace.

Mnoho uživatelů z různých důvodů nechce provozovat úplný uzel. Raději používají lehké peněženky.

Lehké peněženky nezaberou na lokálním disku téměř žádné místo. Okamžitě zobrazují aktuální data (finanční prostředky) a umožňují odeslat transakci bez čekání (bez synchronizace).

Tisíce uživatelů se mohou najednou připojit k serverům třetích stran. Vaše pohodlí závisí na tom, kolik třetí strana investuje do infrastruktury. Uživatelé light wallets musí vědět že spojení s Cardano sítí je závislé na třetí straně.

Pomáhá Daedalus síti?

Je třeba poznamenat, že uzel Cardano, který je nainstalován společně s peněženkou Daedalus, běží v pasivním režimu. Tento uzel nerazí nové bloky. Nové transakce ověřuje pouze prostřednictvím bloků, které obdrží.

Pokud na svém notebooku spustíte peněženku Daedalus, budete udržovat svou verzi účetní knihy. Síti však nepomáháte s ničím souvisejícím s ražením bloků, distribucí uživatelských transakcí nebo jejich dočasným ukládáním do mem-poolu.

Aktivní uzel Cardano vyžaduje další vrstvu ochrany, která spočívá v instalaci obvykle 2 reléových uzlů. Uzly producentů bloků (pooly) jsou tak skryty za reléovými uzly. Toto nastavení je pro mnoho laických uživatelů složité a vyžaduje určitou infrastrukturu, kterou domácí uživatelé běžně nemají.

Závěr

Z mého pohledu by se lidé měli držet principů decentralizace. Nezávislost na třetí straně je jedním z nich. To je důvod, proč by lidé měli provozovat svůj plný uzel, i když je to pro většinu uživatelů méně praktické.

Nedá se předpokládat, že si lidé budou kupovat počítač navíc kvůli decentralizaci. SPO vědí, jak spolehlivě provozovat block-producer nody v domácím prostředí, nebo mohou využívat cloudové služby.

Historie ukazuje, že uživatelé nemají zájem provozovat plné uzly. Pouze asi 5 % uživatelů používá vlastní peněženky. V bitcoinové síti pouze 0,002 % lidí provozuje svůj plný uzel. V případě Cardana mohou statistiky velmi pravděpodobně vypadat podobně (relativně velký počet uzlů a menší počet držitelů ADA).

Je zřejmé, kam kryptoprůmysl směřuje. Uživatelé musí mít lehké klienty se stejným zabezpečením jako plné uzly. Mithril je jednou z technologií, které nás k tomu mohou posunout.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/what-is-daedalus-wallet