🇨🇿 Co je to NFT a proč s ním experimentujeme?

NFT je fenomén poslední doby a po vlnách ICO a DeFi je to další velká věc. Vysvětlíme si, co je to NFT a proč má smysl se o ně zajímat.

Fungibilní vs. nefungibilní tokeny

NFT je zkratka pro Non-Fungible Tokens, tedy nefungibilní tokeny. Každý asi ví, co je token. V kontextu blockchainu je token digitální aktivum, které má hodnotu a může něco reprezentovat. Tokeny, jako jsou například mince ADA, lze držet ve vlastní peněžence. Lidé mohou mít problém pochopit význam slova fungibilní (zastupitelné). Fungibilní jsou věci, které jsou směnitelné jedna za druhou. Například tokenizované dolary jsou zaměnitelné, protože je vám jedno, jaký dolar konkrétně držíte. Všechny dolary mají stejnou hodnotu, takže jejich užitná hodnota je naprosto stejná. Dolary lze snadno rozdělit na menší části, protože každá část má svou přesnou hodnotu. Známe přesnou hodnotu 0,5 dolaru nebo 3,75 dolaru.

Nefungibilní tokeny jsou tokeny, které jsou nějakým způsobem jedinečné nebo mají omezený a obvykle menší počet kusů. Každý jednotlivý kus má svou vlastní neodmyslitelnou hodnotu. Na rozdíl od zaměnitelných tokenů nejsou nefungibilní tokeny dělitelné, protože je obtížné pochopit, co by znamenal zlomek jednoho z nich.

Typický NFT může představovat umělecké dílo. Může se jednat o reprezentaci fyzického umění nebo čistě digitálního umění. Může být obtížné vysvětlit, co vlastně znamená vlastnit 1/3 fyzického obrazu od Rembrandta. Vlastníci by se museli dohodnout, kdo bude mít obraz doma v obývacím pokoji. V některých případech to však může dávat smysl. Například pokud NFT představuje obraz, který je vystaven v muzeu. V takovém případě lze část vstupného rozdělit mezi majitele vystavených obrazů. Podíl vlastnictví může přesně určit, kolik kdo dostane. Dělené vlastnictví tedy může mít smysl.

V digitálním světě představuje token digitální umění nebo cokoli jiného, co existuje nebo může být vyjádřeno v digitálním světě. Může to být obrázek, píseň, video, tweet celebrity, článek, názor, myšlenka, vstupenka, myšlenka, herní předmět nebo herní postava. Token představuje vlastnictví jakéhokoli digitálního objektu.

Hodnota NFT

Hodnota NFT je častým tématem diskusí. Stručně řečeno, token může představovat pouze takovou hodnotu, jakou má dílo nebo předmět s ním spojený. Hodnota tokenů musí být něčím podložena. Může to být pověst tvůrce, vzácnost, autorská práva, fyzické předměty, ale nebo pouhá poptávka. Dalo by se také říci, že cenu ovlivňuje nabídka a poptávka.

Je důležité si uvědomit, že NFT obvykle vydává jeden subjekt nebo skupina. Pouze autoři mohou ovlivnit vzácnost tokenů a je na nich, aby dodrželi své slovo. To je velký rozdíl ve srovnání s mincemi ADA v síti Cardano, jejich množství je hlídáno celou sítí. Lidé kupující NFT musí autorům důvěřovat. Pokud například Alice namaluje krásný digitální obraz, vytvoří z něj NFT a slíbí, že bude existovat pouze jeden kus, musí jí kupující věřit. Alice může po nějaké době použít stejný obrázek a vytvořit nový NFT. Nebo to může udělat někdo jiný než Alice. Bob může obrázek ukrást a pokusit se vytvořit podobný NFT. Oba pokusy mohou snížit hodnotu prvního původního tokenu. V blockchainu však bude vždy existovat záznam o tom, kdy přesně byl první token vytvořen, včetně celé historie. Lze očekávat, že první token zůstane vždy vzácnější.

Všimněte si, že Bob chtěl spáchat podvod. Lidé kupující NFT si musí dávat pozor, aby kupovali pouze NFT od skutečných autorů. Regulace sektoru NFT a ochrana vlastnictví může hrát významnou roli a zvýšit hodnotu tokenů. Důležité je také přemýšlet o tom, co vlastně kupujete. Pokud majitel účtu na Twitteru tokenizuje svůj vlastní tweet a ten prodává, je vše v pořádku. Pokud někdo tokenizuje tweety někoho jiného a prodává je, může nastat problém s autorskými právy.

Co tedy vlastně vlastníci NFT vlastní? Svůj vlastní token, který si mohou ponechat ve vlastní peněžence. To znamená, že vlastní token, který jim nikdo jiný nemůže vzít. Pravidla jsou zde úplně stejná jako u vlastnictví mincí ADA. Vlastníci tokenu se tedy mohou sami kdykoli rozhodnout, že token prodají nebo jinak využijí. V případě digitálního umění, například obrázku, obsahuje token odkaz na fyzické úložiště s obrázkem. Na tomto místě si může vlastník tokenu obrázek prohlédnout. V ideálním případě se jedná o úložiště, které bude existovat navždy.
Možná se ptáte, zda je takový obrázek opravdu vzácný. Zde je třeba přemýšlet mimo běžné myšlenkové rámce, tedy tak trochu “out of the box”. Lidé mají často ve své hlavě nějakou škatulku (box) a cítí se v ní pohodlně. Pokud nevystoupí z této škatulky, zůstávají zakotveni ve starém myšlenkovém rámci. Někteří lidé si rádi pověsí obrázek nad postel, jiní ho raději mají jako tapetu na telefonu. Někdo bude rád vlastnit token obrázku, který má pověšený nad postelí. Doba se mění a vše kolem nás se digitalizuje. Kryptoměny jsou pokusem o digitalizaci peněz. Pokud jde o umění, většina z nás ho konzumuje výhradně prostřednictvím digitální formy. Posloucháme hudbu, sledujeme filmy, hrajeme hry, čteme články a prohlížíme si obrázky. Všechno je digitální. Zvykli jsme si, že cenné musí být pouze fyzické umění. Proč ne digitální umění?

Každý z nás může pořídit vlastní fotografie nebo obrázky a pokusit se je prodat. Internet je sice doslova zaplaven NFT, ale to neznamená, že lidé rezignují na výběr kvalitních NFT. Lidé rádi zaplatí za něco pěkného, pokud je cena přiměřená. Co když se budou za 10 let konat výstavy NFT? Lidé se na ně budou chodit dívat do muzea. Umělci poskytnou fyzické originály nebo jiní umělci namalují nové obrazy podle digitálních NFT. Možná bude vše probíhat pouze v digitálním světě a lidé budou platit vstupné. Majitelé NFT je budou muzeím půjčovat. Myslíte si, že je to velmi bláznivý nápad? Možná jste stále uvězněni ve staré myšlenkové škatulce.

Lidé vždy toužili vlastnit něco, co ostatní nemají. Díky možnosti vlastnit, snadno převádět a snadno prodávat komukoli na světě jsou tokeny NFT jedinečné. Vlastnit NFT je něco jiného než vlastnit například peníze nebo kryptoměny. Co má větší hodnotu, mince ADA, jejich počet je digitálně omezen na 45B, nebo velmi podobné digitální tokeny, z nichž každý představuje digitální obraz? Věřte nebo ne, na světě existují lidé, kteří si raději vybírají tokeny představující obrázky.

Očekáváme, že hodnota NFT se bude zvyšovat s jejich stářím. V této fázi vývoje se odvětví NFT nachází v bublině. To však neznamená, že po splasknutí bubliny celé odvětví zanikne. Trh ukáže, co má hodnotu a co ne. Nabídka a poptávka se stanou racionálnějšími, do odvětví přijde více tradičních umělců a možná vzniknou díla, která mají smysl pouze v digitálním světě. Možná vznikne mnoho soutěží, které budou postaveny výhradně na NFT. Sběratelé možná budou sbírat NFT stejným způsobem, jako se sbírají známky nebo hokejové kartičky.

Proč se Cardanians rozhodli vydat vlastní NFT?

Cardano je platforma a NFT je jednou z mnoha možností, které nabízí. Získání vlastních zkušeností a vytvoření si vlastního názoru je velmi důležité. Proto jsme se rozhodli vydat vlastní tokeny NFT. Zároveň jsme chtěli, aby naše tokeny měly skutečnou uměleckou hodnotu. Oslovili jsme proto známou pražskou uměleckou skupinu Show me! tattoo a požádali ji o spolupráci.

Kawaii (japonsky かわいい) znamená “líbivý”, “roztomilý” nebo “rozkošný”. Je to slovo spojené s japonskou kulturou roztomilosti. Může se vztahovat na předměty, lidi nebo fiktivní postavy, které jsou okouzlující, zranitelné, plaché nebo dětské, například roztomilé písmo, některé žánry mangy a postavičky jako Hello Kitty a Pikachu. Proto se náš projekt jmenuje ADA-Kawaii. Můžete navštívit webové stránky podívat se na naše obrázky.

ADA-Kawaii je skupina 30 spoře oděných dívek, které milují tanec a párty. Vzácnost jednotlivých dívek se liší. Nejvíce zastoupená je dívka jménem Yuri. Tokenů s dívkou Yuri bude jen 310. Nejvzácnější je dívka jménem Mami, která vyjde pouze ve 20 kusech. Ke každé dívce se váže jedinečný příběh. Yuri je od přírody velmi tichá a stydlivá dívka, ale dnes odhodila zábrany a je připravena jít do toho naplno v kostýmu jeptišky. Mami je ta nejkrásnější dívka. Objevuje se jen na těch nejlepších večírcích a její charisma dokáže všem kolem vyrazit dech.

Cena NFT s dámami začíná na 50 ADA a každý další den se zvyšuje o 5 %. Při jednom nákupu je možné zakoupit pouze 50 NFT. Není možné vybrat si postavu podle vlastního výběru. NFT jsou pro vás náhodně vybrány na základě celkového množství a počtu kusů dané dámy. Tím jsme chtěli podpořit obchodování s NFT. Očekáváme, že lidé budou chtít prodat jednu dámu, aby si mohli koupit jinou. Je to součást našeho experimentu.

Od projektu máme několik očekávání. Chtěli jsme zjistit, zda je o NFT ze strany umělců zájem. Zájem předčil naše očekávání a více umělců projevilo přání s námi spolupracovat. Umělci jsou ochotni s NFT experimentovat. Často o této možnosti věděli, ale odrazovala je technologická složitost vydávání tokenů a drahé poplatky na jiných platformách. Spolupráce mezi umělci a IT odborníky tak v budoucnu pravděpodobně vzroste.

Dále jsem si chtěli vydávání NFT sami vyzkoušet, abychom byli připraveni pomoci umělcům nebo jiným lidem. Překvapilo nás, jak je to snadné. Šikovné je, že k vydávání tokenů nejsou potřeba žádné chytré smlouvy a že Cardano pracuje s tokeny podobně jako s mincemi ADA.

Nejvíce jsme samozřejmě zvědaví na výsledek. Tedy jak dopadne prodej a následné obchodování s tokeny mezi uživateli. Jak jsme již řekli, za našimi tokeny NFT stojí hodně řemeslné práce. Tokeny mají určitou hodnotu. Rozhodně neplánujeme vydávat další tokeny, takže tokenů bude i nadále málo. Budoucí hodnotu tokenů nedokážeme odhadnout a na výsledek si budeme muset počkat několik let.

Závěr

Věříme, že tokeny mají obrovský potenciál pro rozvoj technologie blockchain. Interakce s tokeny zvyšuje síťový efekt a nabízí další využití nad rámec použití mincí ADA. Tokenizovat lze téměř cokoli. Chytré smlouvy umožní vzájemnou výměnu tokenů a mincí nebo vytváření zcela nové služby.

Věříme, že ADA-Kawaii bude inspirovat další umělce a že Cardano pro ně bude atraktivní platformou.

Přečtěte si originální článek: