🇨🇿 Jak funguje distribuce odměn v Cardanoe

Většina stakerů chápe základní principy Proof-of-Stake a ví, že každou epochu (5 dní) obdrží odměnu od protokolu, pokud pool, do kterého jsou mince ADA delegovány, vytěží alespoň jeden blok. Ohledně způsobu distribuce odměn protokolem Cardano panují nejasnosti. V tomto článku to vysvětlíme.

TLDR

  • Odměny za staking se hromadí na účtu odměn, který využívá zůstatek, nikoli účetní model ve stylu UTXO.
  • Zůstatek odměn se každou epochu zvyšuje a ADA jsou automaticky delegovány do poolu.
  • Zůstatek odměn se v Catalystu nepočítá jako hlasovací právo. Aby se ADA započítávaly, je třeba provést výběr prostřednictvím on-chain transakce.
  • Současný systém nevyžaduje od stakerů pravidelné akce a šetří zdroje.

Účet odměn

Cardano používá k rozdělování odměn ADA ze stakingu takzvané účty odměn. Ke každé registrované adrese pro staking je přiřazen účet odměn. Pro účty odměn se používá účetnictví ve stylu účtu. Můžete si je představit jako číslo účtu, které se může měnit.

Účet odměn není klasická blockchainová adresa, která by používala účetnictví ve stylu UTXO. K distribuci odměn ADA se tedy nepoužívá účetní model UTXO.

Účet odměn má následující vlastnosti. Slouží pouze k akumulaci odměn ADA, takže na něj není možné posílat prostředky prostřednictvím transakce. Zůstatek účtu odměn lze zvýšit pouze při rozdělování odměn nebo snížit při výběru odměny. Výběry z účtu odměn vyžadují podpis.

Výběr zůstatku z účtu odměn lze provést prostřednictvím on-chain transakce. Zůstatek se použije jako vstup pro transakci, při níž se vytvoří nové UTXO, které staker obdrží na svou blockchainovou adresu.

Protokol vyžaduje, aby byla vždy vybrána celá odměna. Toto pravidlo zajišťuje, že na jeden stakingový klíč připadá pouze jeden výběr za epochu.

Mince ADA se každou epochu hromadí na účtu odměny a jsou automaticky delegovány do stejného poolu jako stake. Uživatel není nucen vybírat odměny každou epochu, aby si zvýšil stake.

Zůstatek na účtu odměn není v Catalystu podle protokolu počítán jako hlasovací síla, protože se počítají pouze staky (nikoli odměny). Pokud chcete zvýšit svou hlasovací sílu, musíte vybrat odměny, abyste zvýšili svůj stake.

Proč se používají účty odměn?

Možná vás zajímá, proč se tým rozhodl zavést distribuci odměn ADA tímto způsobem. Pojďme si to vysvětlit.

Jedním z požadavků na fungování stakingu bylo, aby bylo co nejvíce automatizované, tj. aby stakeři nemuseli provádět pravidelné úkony. Stakeři by měli pravidelně dostávat odměny a tyto odměny by měly být automaticky delegovány do stejného poolu. Lze očekávat, že stakeři budou delegovat do stejného poolu po delší dobu a nebude nutné, aby každých 5 dní ručně vybírali odměny. Odměny není nutné vybírat ani když chcete změnit pool.

Je to výhodné i pro protokol a účetní knihu, protože pokud by se odměny měly distribuovat prostřednictvím transakcí v řetězci, jejich počet by po skončení každé epochy na krátkou dobu exponenciálně vzrostl. Dalším důvodem je zabránit vzniku obrovského množství UTXO s malým množstvím ADA (Lovelace). V době psaní tohoto článku je v ekosystému Cardano téměř 1,3M stakerů. Představte si, jak rychle by UTXO-set rostl, kdyby se každých 5 dní zvýšil o 1,3M UTXO. Je chytřejší, když se zůstatek na účtu odměn stane UTXO pouze tehdy, když chce staker odměnu ADA použít (utratit ADA).

Pokud staker vybírá odměny jednou ročně, potřebuje k tomu pouze jednu on-chain transakci a vznikne pouze jedno nové UTXO s větším počtem mincí ADA. Tím se výrazně šetří zdroje.

Současný mechanismus je transparentní a uživatelsky přívětivý. V závislosti na použité peněžence uživatelé obvykle vidí něco jako “celkové prostředky”, “zůstatek” a “odměny”. Některé peněženky mohou zobrazovat pouze “celkové prostředky” a automaticky kombinovat zůstatek a odměny. Peněženka by měla umožňovat výběr odměn prostřednictvím transakce.

Závěr

Protokol Cardano každou epochu automaticky vypočítá odměny pro všechny účastníky a rozdělí je (zůstatky jsou aktualizovány). Stakeři jednoduše sledují aktivitu v poolu a odměny. Mince ADA nashromážděné na účtu odměn patří stakerům a nikdo je nemůže odebrat. Mince mohou být na účtu odměn celé roky a stakeři si je mohou vybrat jen proto, aby zvýšili hlasovací sílu v Catalystu nebo když je chtějí utratit.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/how-distribution-of-rewards-works-on-cardano