🇨🇿 Je možné komercializovat veřejnou distribuovanou síť?

CZ překlad:

Je možné komercializovat veřejnou distribuovanou síť?

Tým projektu Cardano plánuje zvýšit povědomí o značce a komercializovat svoji veřejnou distribuovanou síť. V kontextu kryptoměn se to může zdát na první pohled trochu podivné, ale opak může být pravdou. Pojďme se podívat, co to může projektu přinést.

Kryptoměny stále usilují o širší adopci, ale ta nepřichází. Jedním z důvodů je, že krypto je vnímané jako něco neznámého, možná nezákonného a lidé ho mají asociované s vysokou volatilitou a rizikovou investicí. Kryptoměny původně vznikly jako vzdor vůči stávajícímu finančnímu světu a Bitcoin vytvořil muž či skupina lidí, kteří inklinovali ke krypto punku. Proto je globální marketing nejspíš mimo hru. Ve městech jako je New York však můžete narazit na billboardy s Bitcoinem, většinou za tím stojí nějaká burza (Kraken). Narazit můžete také na ATM, kde si můžete bitcoin kouit, ale to je vše.

Lidé se často neuvědomují jednu důležitou věc. Decentralizace nemusí být nutně spojena s odporem proti stávajícím pořádkům a tradičním systémům. První generace blockchain projektů vznikaly jako protest mince (vzpomeňme třeba také Monero jakožto zástupce projektu, který lpí na plném soukromí), ale to nutně neznamená, že nové projekty se nemohou blíže přiblížit mainstreamu a přitom si stále podržet základní principy. Co když vznikne projekt, který nabídne lidem výhody decentralizace, bude po technické stránce schopný masové adopce, bude spolupracovat s regulátory a vládami a přiblíží nás všechny k decentralizované budoucnosti?

Pokud máme přemýšlet úspěchu snahy o decentralizaci, většina populace se toho musí účastnit. Ne pouze vzdorující menšina s ideály, které překračují hranice většiny. Většina lidí na planetě si nepřeje, aby se podporoval terorismus, aby se lidé vyhýbali placení daní, nebo aby rostla šedá ekonomika. Na debatních fórech se občas setkáte s názory, že je dobré se daním vyhýbat, neboť stát s nimi neumí dobře nakládat. Tento názor je ve vyspělé společnosti většinově neakceptovatelný. Decentralizace a placení daní nejsou nutně v rozporu. A toto je pouze jeden příklad za všechny.

Mnoho lidí dokonce nevyžaduje 100% soukromí, neboť to může bránit nějakému použití a to zejména v souvislosti s napojeným na fyzický svět, ve kterém stále žijeme. Například vlastnictví nemovitosti bude vždy spojeno s reálnou identitou majitele a registr bývá v některých zemích veřejně dostupný k nahlédnutí. Pokud si chcete vzít na dům hypotéku, práce s reálnou identitou a daty o nemovitosti je nezbytností. Navíc v každé zemi jsou jiná pravidla a zákony a jen těžko se nějak rychle zbavíme stávajících úředníků a institucí. Je potřeba dodat řešení, které se s tímto propojí, ne že se to bude nějak obcházet. Obcházení vlastně není téměř reálné. Aby se systémy mohli propojit, bude potřeba komunikace s úřady a řekněme si rovnou, že v rozvojových zemích se bude blockchainu dařit více, než v západních zemích.

V některých případech si lidé chtějí být jisti, že když decentralizovaně získají nějaký majetek, že ho skutečně mají a to může vyžadovat zápis do katastru, nebo jiné veřejné databáze státu. Zde se s anonymitou nedá moc operovat. Pokud podpoříte nějaký veřejný projekt, chcete aby se realizoval a pokud ne, chcete, aby se podvodník dočkal trestu. Propojení fyzického a digitálního světa má své limitace a práce s identitou je řešení. Účastníci nemusí odhalit svoji identitu hned na začátku a pokud budou plnit co slíbili, mohou zůstat anonymní. Jakmile však budou podvádět, je potřeba identitu odhalit a povolat úřady, ať konají. Anonymita je škála a může být podmíněná, není to binární hodnota.

PROČ BUDOVAT ZNAČKU

Pokud se má budovat značka, je potřeba jasně říct, co daný projekt přináší a kdo za ní stojí. Lidé dnes o IT mají nějaké povědomí a ví, že za projekty a službami stojí nějaká firma s týmem vývojářů. Pro lidi může být dost matoucí a nedůvěryhodné přijít s protokolem, za kterým nestojí žádný lídr (a lidé si často myslí, že ani žádný tým a že síť se spustila a zkrátka poběží navždy….).

Lidé ví, že software může obsahovat bugy, které někdo musí opravit. Lidé ví, že se dá někomu zavolat, pokud mají se službou problém. Má mít veřejný protokol nějaký servise desk a zákaznickou podporu? Samozřejmě, že ano. Lidé těžko budou něčemu důvěřovat, pokud někdo nebude řešit jejich problémy, nebo jim nevysvětlí, kde udělali chybu a jak věci napravit. Říká se, že přeci věříme kódu. Ale kód vždy píší konkrétní lidé a ti mají tendenci chybovat. IOHK (ale také Emurgo a Cardano Foundation) hrdě stojí za projektem Cardano a neznamená to, že je projekt méně decentralizovaný. Tím spíše, pokud bude fungovat decentralizované řízení a vše se bude dít transparentně.

Ani pozice lídra není na škodu. Spíše naopak. Za úspěšnými IT společnostmi je téměř vždy silný lídr, nebo inovátor či vizionář. Charles Hoskinson v AMA otevřeně říká, jak si protokol stojí a na čem se bude pracovat. Odpoví na všechny otázky. Projekt je tak řízený jedním směrem a tým přesně ví, co má dělat a jaká je cílová vize. U konkurenčních projektů je často vize dost nejasná a vývoj fragmentovaný. Každý si hraje na svém písečku, ale nikdo neřeší důležité problémy, neboť nikdo není přímo odpovědný. Role lídra je v tomto klíčová, neboť se nepřehlíží důležité věci. Co se týče komunikace projektu směrem ven, ostatní projekty nebo jeho fanoušci často napíší nějaký článek, který hodí na web. Zde nemá smysl hrát si na nějakou tajemnost či anonymitu tvůrců. Je lepší, když přímo tým popíše aktuální problém a nastíní řešení. Projekt Cardano, respektive IOHK tým spolu s Cardano Foundation a Emurgo, se může jevit jako běžná IT firma, ale s jedním fundamentálním rozdílem. Cardano stále bude veřejná síť, kterou budou vlastnit její uživatelé skrze ADA mince.

Pokud se podíváte na nejúspěšnější projekty podle kapitalizace, uvidíte Vitalika za Ethereem, Brada Garlinghouse za Ripplem, Charlieho Lee za Litecoinem či Dana Larimera za EOSem. Kdo stojí za Bitcoinem? Myslíte, že je to stále Satoshi Nakamoti? Ne, tuto roli v podstatě převzal Andreas Antonopoulos. Alespoň tak to někteří lidé vnímají. Každý relevantní projekt získá své zastánce či mluvčí a decentralizaci to nikterak nesnižuje.

Může někdo Charlese či IOHK požádat, aby Cardano vypnuli, jakmile se spustí mainnet? Jen těžko. Nikdo toho nebude schopen. Zdrojový kód protokolu bude udržován týmem IOHK zcela transparentním způsobem a za rozhodnutí budou mít odpovědnost a to v rámci decentralizovaného řízení stake-holdeři, tedy vlastníci ADA mincí. Lidé se klidně mohou rozhodnout, že tuto činnost bude dělat někdo jiný. Tým však není odpovědný za běh sítě samotné. Tu budou v chodu udržovat pool operátoři spolu se stake-holdery a lidmi, kteří si zprovozní full-nody. Decentralizovaný projekt nejde lehce vypnout a v případě, že tým spolupracuje s regulátory a vládami k tomu ani nemusí být žádný důvod. Doba pokročila a dnes není na pořadu dne dělat ravoluci a bát se o svoji kůži. Udržování zdrojového kódu, adopce změn pool operátory a udřování sítě v chodu jsou oddělené věci. Zatímco vývoj protokolu bude vždy do jisté míry centralizovaný, neboť je potřebná práce lidí, běh protokolu může nadále zůstat krásně decentralizovaný. Decentralizaci udržuje pouze ekonomický model a motivace lidí tuto činnost za odměnu provozovat.

Práce na budování značky může adopci jenom pomoc a získat si důvěru lidí. Lidé běžně používají produkty firem Microsoft, IBM, Amazon, Google či Facebook a to i v tom případě, že některé zneužívají data svých zákazníků. Lidé těmto značkám věří, neboť služby většinou fungují a jsou masově používané. Pokud má z krypta vzejít nějaký projekt, který se postaví vedle věhlasných IT gigantů, musí svoji značku budovat a proto musí získat pozornost lidí a sdělit co přináší.

Nečekejte, že se marketing využije na propagaci možnosti investovat do mincí. Bude se propagovat vize projektu, jeho možnosti a výhody decentralizace. Tohle pomůže všem ostatním projektům včetně Bitcoinu.

Cardano se buduje proto, aby ho využívali všichni, kteří usilují o decentralizaci. Klidně to mohou být komerční banky nebo firmy, které chtějí lidem nabídnout lepší, levnější a bezpečnější služby. Síla Cardana leží ve schopnosti obcházet zbytečné prostředníky. Pokud tady mají prostředníci zůstat, budou muset nabídnout jiné služby a jinou přidanou hodnotu než tu, kterou nabízejí dnes, tedy předražené a často nekvalitní či cenzurované služby. Cardano je hlavně konkurence, kterou však může každý využít a budovat na ni nový typ byznysu, který bude více férový.

Cardano musí být značka pro spolehlivého partnera a kvalitní produkt. Proto má smysl dělat globální marketing. Jedno úspěšné partnerství může přinést deset dalších. Charles v AMA řekl, že jakmile se vydá Shelley a Goguen (smart kontrakty), začne agresivní marketing a protokol se bude komercializovat. Práce na marketingu je samozřejmě důležitá také pro cenu mincí, neboť vyšší cena znamená vyšší bezpečnost. Čím více budou mince dražší, tím menší bude prostor vykoupit velké množství na případné útoky. A hlavně, uspokojí to také investory. Úspěch ve smyslu vyšší ceny mincí je proto také důležitý.

Uvědomte si, že v dnešním světě komerce je těžké uspět bez investice do reklamy. To je prostě fakt a Cardano není projekt pro menšiny. Cardano se chce stát globálním finančním (a také sociálním) operačním systémem. Nemůže proto zůstat někde ve stínu anonymity a čekat na adopci skrze menšiny od spodu.

Konkurence je v dnešním světě velká a brzy ji uvidíme také v kryptu. Je fér si to přiznat a bojovat o prvenství v mainstreamu. Marketing je jedna z cest, které tomu pomohou a není důvod, aby se týmy těchto možností vzdávaly.

MCCANN

Cardano Foundation se na propagaci značky domluvila s firmou McCann Dublin. Tato americká firma působí ve 120 zemích světa a spolupracují se značkami jako Microsoft, LinkedIn, Norwegian Airlines atd. McCann bude usilovat o to, aby lidé získali v Cardano důvěru. Tohle se nedá udělat jen tak, že uděláte open-source projekt a budete čekat, že ho lidé adoptují. Běžní lidé možná ani netuší, v čem je výhoda, neboť neřeší takové věci jako TCP/IP, protokoly firem jako Facebook a další věci. Přesto to denně používají. Lidi zajímají služby a reálné využití. Masu nezajímají debaty o tom, jaký konsensus (PoS nebo PoW) je lepší. Lidi zajímá realita všeního dne. Větší povědomí o značce má další výhodu. Známou značku je těžší nějak zakázat, nebo lidé budou více zvědaví, co se stalo. Co se týče spolupráce s dalšími partnery, bude lepší navázat kontakt s někým, kdo je veřejně známý a důvěryhodný. Dialog je vždy důležitý a přínosný pro obě strany. A znovu podotýkáme, to, že máte s kým hovořit neznamená, že je projekt centralizovaný. Fyzický a digitální svět jsou dvě nezávislé entity a distribuovanou síť udržují decentralizovaně lidé skrze ekonomický model.

Marketing může k decentralizaci přitáhnout nové lidi a zvýšit zájem obecně. Tohle je zkrátka v dnešním světě potřeba a nemá smysl čekat na to, že se adopce zvýší tím, že se budou hroutit finanční systémy, nebo že svět ovládnou nepokoje a masové protesty. Pojďme raději svět pomalu přetvářet, než ho bourat.

Originální článek v AJ: